آشنایی با جغرافیای کانادا

کانادا دومین کشور بزرگ روی زمین است، با این وجود بیش از 80 درصد از مناطق این کشور خالی از سکنه است و اکثر کانادایی ها در چند شهر بزرگ نزدیک مرز ایالات متحده به صورت خوشه ای زندگی می کنند. این واقعیت از جغرافیای منحصر به فرد کانادا ناشی می شود.

آشنایی با جغرافیای کانادا

به گزارش مجری سفرهای گردشگری: خشکی های کانادا

کشور کانادا نیمه جنوبی قاره آمریکای شمالی را به خود اختصاص داده است، جایی که با ایالات متحده - تنها کشور همسایه کانادا - در جنوب خود (و شمال شرقی، از طریق ایالت جدا شده آلاسکا) همسایه است. شعار ملی کانادا، A Mari usque ad Mare یا "از دریا به دریا"، وسعت کشور را به تصویر می کشد، زیرا این کشور به معنای واقعی کلمه از اقیانوس آرام در ساحل غربی خود تا اقیانوس اطلس در شرق آن گسترش می یابد. برخی حتی پیشنهاد کرده اند که "به دریا" در شعار اضافه شود تا نشان دهنده این واقعیت باشد که کشور به اندازه کافی به شمال می رسد تا اقیانوس منجمد شمالی را نیز لمس کند.

داستان جغرافیای کانادا در دو جهت گسترش یافته است: غرب به شرق و شمال به جنوب. هرچه بیشتر به سمت شمال بروید، هوای سردتر، سنگی تر، برفی تر شده و در کل برای زندگی نامناسب تر است، وبه این دلیل است که تعداد کمی از مردم در آن ساکن اند. از غرب به شرق برای زندگی مناسب تر است، و طیف گسترده ای از تنوع جغرافیایی را شامل می شود، از دره های سرسبز گرفته تا بیابان های خشک و شنی.

ساحل غربی کانادا

ساحل غربی کانادا، که جغرافیدانان آن را منطقه Cordillera مینامند و شامل استان British Columbia است، کوهستانی ترین منطقه کشور است که توسط رشته کوه Coastal Range محاصره شده است و از آلاسکا در امتداد مرز کانادا و اقیانوس آرام امتداد دارد. در شرق کانادا کوههای Rocky واقع شده است که مرز British Columbia با استان Alberta را شکل می دهد. هر دو محل جنگل های عظیم همیشه سبز و مجموعه ای متنوع از حیات وحش است که در طول تاریخ تصویری از طبیعت کانادا را برای جهان شکل داده است.

بین دو رشته کوه Pacific دره های سرسبز و همچنین یک منطقه کوچک و گرم و خشک در جنوب British Columbia قرار دارد که به نام Okanagan شناخته می شود. این منطقه بیابانی که توسط کوهستان محاصره شده است، آب و هوایی مناسب برای پرورش میوه و سبزیجات دارد، و آن را به خانه ای برای بزرگترین باغها و کارخانه های تولید نوشیدنی کانادا بدل کرده است.

چمنزارهای کانادا

از منطقه Cordillera به سمت شرق که بروید، زمین بطور چشمگیری مسطح شده و کوهها از بین می روند. این قلمرو وسیع، معروف به چمنزارها، شامل استانهای Alberta، Saskatchewan و Manitoba است و از خشک ترین و کم جنگل ترین مناطق کشور را در خود جای داده است. مزارع و زمین های مسطح و قابل کشت این منطقه به عنوان پایه کشاورزی کانادا شده اند. بخشهایی از جنوب شرقی آلبرتا کاملاً Alberta هستند، اما دارای چشم اندازی خشک و بیابانی هستند که به دلیل خاک سنگلاخی شناخته شده است

چشم انداز منطقه شمالی چمنزارها اگرچه اغلب افراد از آن غافل می شوند، به طور قابل توجهی پر از تپه و جنگلی تر از دشت های معروف جنوب است. قسمت مرکزی استان Manitoba شامل دریاچه عظیم - دریاچه Manitoba، دریاچه Winnipegosis و دریاچه Winnipeg - که توسط گیاهان سرسبز و باتلاق ها و رودخانه ها احاطه شده اند، است.

نقشه کانادا

کانادای مرکزی

کانادای مرکزی، شامل دو استان بزرگ این کشور، Ontario و Quebec، بخشی از یک وسعت جغرافیایی عظیم است که به عنوان سپر کانادا شناخته می شود که بخش عمده ای از کشور است و با خلیج بزرگ Hudson از شمال و با چهار دریاچه از پنج دریاچه بزرگ - دریاچه Superior، دریاچه Huron، دریاچه Erie و دریاچه Ontario - در جنوب، هم مرز است، در جنوب کانادا، همچنین به عنوان منطقه Laurentian شناخته می شود، چشم انداز سرسبز و تپه ها، مزارع علفی و جنگل های برگریز که در بالای آن یک زمین بایر و سنگلاخی قرار دارد.

Ontario و Quebec مملو از هزاران دریاچه و رودخانه کوچک هستند که بسیاری از آنها با تالاب های مرطوب و محل زندگی حیوانات برجسته کانادایی مانند beaver و moose احاطه شده اند. بیشتر انسان های ساکن این منطقه در مناطقی که به Great Lakes-St. Lawrence Lowlands شناخته میشود زندگی میکنند، منطقه ای کم ارتفاع و زمین های کشاورزی حاصلخیز دارد که در حوالی ساحل دریاچه Ontario و رودخانه St. Lawrence واقع شده و هر دو به اقیانوس اطلس سرازیر می شوند.

آتلانتیک کانادا

در منتهی الیه شرق، ما منطقه Appalachian را داریم که چهار استان Atlantic، Newfoundland، New Brunswick، جزیره Prince Edward و Nova Scotia را در بر می گیرد، که همگی جزایر یا شبه جزیره های ساحل شرقی کانادا هستند و تا اقیانوس اطلس امتداد دارند.

ترکیبی از سواحل صخره ای و فضای جنگلی، منظره اقیانوس اطلس کانادا، که به آن Maritimes نیز گفته می شود، با نزدیکی به اقیانوس و با صخره های شیب دار، جزر و مد های زیاد را شکل داده است. بیشتر قسمتهای جنگلی انبوه و کم ارتفاع است، اگرچه رشته کوه Appalachian به مناطقی از شمال New Brunswick و Newfoundland گسترش یافته است.

بر خلاف سایر مناطق کانادا، استان های کوچک Atlantic به دلیل جمعیت زیاد شناخته شده اند و فقط Newfoundland دارای بخشهای زیادی از زمینهای کاملاً خالی از سکنه است. از همه مهمتر، قلمرو بایر Labrador است که اگرچه رسماً بخشی از Newfoundland  است، اما در نوک صخره ای شمال شرقی Quebec واقع شده و کوههای Torngat، بلندترین رشته کانادا در شرق Rocky را در خود جای داده است.

شمال کانادا

شمال کانادا منطقه ای است که تا حدودی مبهم تعریف شده است. تمام استان ها، شامل مناطق شمالی که خشک هستند، عمدتا بی حاصل و خالی از سکنه هستند که مستعد زمستان های طولانی، سرد، با برف سنگین و خاک همیشه منجمد هستند.

با این حال به معنای خاص تر، کانادای شمالی معمولاً به معنای نیمه وسیع و شمال غربی کانادا است که شامل سه قلمرو شمالی این کشور است: Yukon، Nunavut و سرزمین های شمال غربی است. اگرچه Yukon در مقایسه با Nunavut و NWT دارای محیطی جنگلی تر و شبیه به Cordillera است، اما این سه منطقه عمدتاً صخره ای و بایر هستند و فقط پوشش گیاهی نادر دارند.

انتهای شمال کانادا، جایی که هیچ انسانی در آن زندگی نمی کند، مجمع الجزایری از جزایر بزرگ است که توسط یخچال های یخ زده گسترده و کوه های سر به فلک کشیده پوشانده شده است. خانه خرس های قطبی و نارولاها است اما پوشش گیاهی بسیار کمی دارد و تقریباً هیچ انسانی در آن زندگی نمیکند - این منطقه منحصر به فرد و عجیب و غریب قسمت مهمی از تصویر کانادا را تشکیل می دهد، حتی اگر منطقه ای باشد که تعداد کمی از افراد از آن بازدید کنند.

شمال کانادا

آب و هوا در کانادا

آب و هوا موضوعی بحث برانگیز در کانادا است. از یک طرف، کانادا یکی از سردترین کشورهای جهان است، در بسیاری از شهرها دما در زمستان (دسامبر-مارس) به کمتر از منفی بیست درجه سانتی گراد می رسد، همراه با بارش شدید برف، وزش باد، و خیابان های یخ زده. از طرف دیگر، زمستان تنها یکی از چهار فصل کشور است و بیشتر مناطق مسکونی کانادا نیز از پاییزهای نسبتاً معتدل (سپتامبر-دسامبر)، بهارهای مطبوع (مارس-ژوئن) و تابستان های گرم (ژوئن-سپتامبر) برخوردار هستند. تصور رایج خارجی ها مبنی بر اینکه کانادا از سرمای سخت در طول سال رنج می برد، کلیشه ای است که کانادایی ها آن را آزار دهنده می دانند.

کانادایی هایی که در نزدیکی سواحل Atlantic یا Pacific زندگی می کنند معمولاً حداقل بارش برف، اما دوره های طولانی و سنگین بارندگی در پاییز و زمستان و آب و هوایی به طور کلی مرطوب را تجربه می کنند. در منطقه آفتابی Prairie، بارندگی بطور قابل توجهی کم است، اما هوای خشک می تواند گاهی اوقات رعد و برق شدید و گردبادها را موجب شود، که گاهی اوقات آن را Alberta Clippers می نامند. زمستان های برفی بسیار سختی در کانادای مرکزی برقرار است، اما این ها معمولاً جای خود را به چشمه های مرطوب و تابستان های بسیار گرم و مرطوب می دهند. شمال کانادا شدیدترین تغییرات آب و هوایی را از خود نشان می دهد، با 24 ساعت تابش آفتاب در تابستان و همینطور تاریکی تقریباً دائمی در پاییز روبرو است. با این حال، حتی در شمال، هنوز دوره هایی از گرمای نسبی وجود دارد، حداقل در مناطقی که انسان زندگی می کند.

برای مطالعه مفصلتر در مورد کانادا مقاله آب و هوای کانادا را مطالعه نمایید.

منابع طبیعی کانادا

وضعیت کانادا به عنوان یکی از ثروتمندترین ملت های کره زمین به سختی یک معما است. مواد معدنی، شیمیایی یا عناصر ارزشمند بسیار کمی وجود دارد که حداقل در بعضی از مناطق کانادا یافت نشوند، و به این ترتیب منابع عظیم ارزشمند طبیعی برای فروش در اختیار این کشور است.

از همه مشهورتر، استان Prairie در Alberta بزرگترین ذخایر نفت و گاز طبیعی در قاره آمریکا را در خود جای داده است، این امر باعث شده کانادا به عنوان یکی از ابرقدرت های بزرگ تولید کننده انرژی در قرن 21 باشد. این استان همچنین شامل بزرگترین ذخایر نفتی (قیر) در جهان است، که اگر در کنار ذخایر سنتی نفت این کشور اضافه شود، کانادا را به عنوان ثروتمندترین کشور جهان در رتبه دوم بعد از عربستان قرار می دهد.

در کشور کانادا استان ها و سرزمین ها (جز جزیره کوچک Prince Edward) دارای معادن معدنی کافی هستند، هرچند این منابع از استان به استان دیگر متفاوت است. کانادا یکی از تولید کنندگان برجسته روی در جهان است که در بیشتر مناطق این کشور یافت می شود و همچنین اورانیوم و پتاس که عمدتا در Saskatchewan استخراج می شوند. مقادیر زیادی نیکل و مس در شمال Ontario و Manitoba یافت می شود، در حالی که آهن و زغال سنگ در منطقه آتلانتیک استخراج میشوند. طلا تقریباً در همه جای کانادا پیدا شده است، اما الماس در شمال کانادا به یک تجارت بزرگ تبدیل شده است. کانادا همچنین یکی از فعالترین تولید کنندگان آزبست است که عمدتا در Quebec استخراج می شود و با همرا قوانین ایمنی عمومی به کشورهای فقیر فروخته می شود.

انتشار: 7 فروردین 1400 بروزرسانی: 22 اردیبهشت 1400 گردآورنده: bestcanadatours.com شناسه مطلب: 442

به "آشنایی با جغرافیای کانادا" امتیاز دهید

7 کاربر به "آشنایی با جغرافیای کانادا" امتیاز داده اند | 4.9 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آشنایی با جغرافیای کانادا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید