تنوع فرهنگی و جمعیتی در کانادا

جمعیت بزرگی از کانادا را مهاجرینی تشکیل داده اند که طی سالیان مختلف به شهروندان این کشور افزوده شده اند و این مطلب یک بیشینه تاریخی است.

تنوع فرهنگی و جمعیتی در کانادا

به گزارش مجری سفرهای گردشگری: امروزه کانادا دارای بالاترین درصد شهفرایندان خارجی است که نسبت به هر کشور دیگری در بین کشورهای G8 وجود دارد. در سال 2012، کانادا در هفتمین سال متوالی تعداد قابل توجهی از مهاجران را با 257،515 تازه وارد، را با ویزا کانادا پذیرش کرد. کانادا همزمان با باز کردن درهای کشورش به روی مهاجران، جامعه ای از زبان های مختلف، فرهنگ ها و ادیان را ایجاد نموده است.

تاریخ مهاجرت به کانادا

در اصل اولین ساکنان این سرزمین، بومیان کانادا بودند، و مهاجرت با فرانسوی ها و مستعمرات بریتانیایی در قرن 17 شروع شد. این فرایند مهاجرت به کانادا، در قرن های 18 و 19 با وفاداران امپراطوری متحده که در طول جنگ داخلی آمریکا فرار نموده بودند، ادامه یافت. موج بعدی مهاجرت از اروپا پس از جنگ دنیای دوم بود که، بسیاری از فرهنگ ها، زبان ها و گروه های مذهبی را به کانادا آوردند و موجب تغییرات بسیاری در سیاست های دولت و اولین قوانین برای حفاظت از این تنوع شد. در طول 60 سال گذشته، مهاجرت به کانادا همچنان به رشد خود ادامه داد و تازه واردان از هر گوشه ای از دنیا به کانادا مهاجرت کردند. در سال 1971، کانادا اولین کشور در دنیا بود که یک سیاست رسمی چند فرهنگی را تصویب کرد، نشان داد که تنوع در منظر سیاسی و اجتماعی، چه مقدار ارزشمند است. قانون اساسی کانادا که توسط نخست وزیر Trudeau در سال 1982 اجرا شد، حاوی منشور حقوق و آزادی هایی بود که چند فرهنگی را حفظ می کرد. قانون چند فرهنگی کانادایی در سال 1988 معرفی گردید و بودجه های فدرال در بین گروه های قومی تقسیم شدند تا به آنها در حفظ فرهنگ خود یاری نمایند. امروزه بسیاری از مراکز فرهنگی - اجتماعی که ایجاد شده اند در نتیجه این بودجه ایجاد شده است.

تنوع در تعداد

امروز، مهاجران بیش از 20 درصد از کل جمعیت کانادا را تشکیل می دهند، که بیشترین نسبت را در بین کشورهای G8 دارد. بر طبق آمار کانادا، اکثریت شهفرایندان خارجی کانادا در اُنتاریو، بریتیش کلمبیا، کبک و آلبرتا زندگی می نمایند و بیشتر در شهرهای عظیم ساکن هستند. بیش از 200 ریشه قومی در سرشماری سال 2011 گزارش شده اند و 13 قوم از بین این 200 قوم، جمعیتی بیش از یک میلیون نفر دارند.

تنوع در گویش

اگر در یکی از خیابان های شهرهای عظیم در کانادا راه بروید، واقعا از تعداد زیاد لهجه ها، زبان ها و گویش هایی که می شنوید، شگفت زده خواهید شد. اگر چه کانادا دارای دو زبان رسمی (انگلیسی و فرانسوی) است، اما:

  • بیش از 200 زبان در سرشماری سال 2011 به عنوان زبان اصلی یا زبان مادری گزارش شده است.
  • 17.5% اعلام نموده اند که حداقل به 2 زبان در داخل خانه هایشان صحبت می نمایند که که این آمار در سال 2006 در حدود 14.2% بود.
  • در سال 2011، 80% از جمعیت که اعلام کردند به زبان دیگری غیر از زبان انگلیسی، فرانسوی یا زبان بومی صحبت می کردند، در یکی از شش شهر عظیم کانادا زندگی می کردند (تورنتو، ونکوور، مونترال، کلگری، ادمونتون و اُتاوا).

آینده این تنوع

انتظار می رود تنوع در جمعیت کانادا، در دو دهه آینده به طور قابل توجهی افزایش یابد، به ویژه در کلان شهرها. آمارها نشان می دهد که کانادا تا سال 2031، بین 25 تا 28 درصد از جمعیت کانادا را، خارجی ها تشکیل خواهند داد و 29 تا 32 درصد از جمعیت هم متعلق به یک گروه اقلیت قابل مشاهده می باشند. انتظار می رود که اقلیت های قابل مشاهده 63 درصد جمعیت تورنتو، 59 درصد از ونکوور و 31 درصد از مونترال را تشکیل دهند.

نمایش گسترده ای از تنوع

تنوع در کانادا فراتر از نژاد و قومیت است، اما شامل زبان، جنسیت، وابستگی های مذهبی، گرایش جنسی، توانایی ها و شرایط مالی است. بازار کار در کانادا، مسئله ای است که در زمینه چند فرهنگی در خصوص آن بحث می گردد. کارفرمایان کانادایی، گام هایی را برای اطمینان از اینکه شرکت هایشان نماینده جمعیت چند فرهنگی کانادایی هستند، برداشته اند. در هفت سال گذشته، رقابتی بین بهترین کارفرمایان تنوع فرهنگی در کانادا برگزار شده است که آنان را تشویق می نماید که، برنامه های تنوع کاری و برنامه های انعطاف پذیر را در تنوع کارکنان ایجاد نمایند.

انتشار: 8 اردیبهشت 1401 بروزرسانی: 23 اردیبهشت 1401 گردآورنده: bestcanadatours.com شناسه مطلب: 149

به "تنوع فرهنگی و جمعیتی در کانادا" امتیاز دهید

2 کاربر به "تنوع فرهنگی و جمعیتی در کانادا" امتیاز داده اند | 5 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تنوع فرهنگی و جمعیتی در کانادا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید