چیزهایی که ممکن است در مورد موزه زیست کره مونترال ندانید

یکی از موزه های جالب شهر مونترال، موزه زیست کره (Montreal’s Biosphere) است که در اصل در سال 1967، برای نمایشگاه اکسپو 67 کانادا و به عنوان محوطه نمایشگاهی امریکا و با طراحی معمار، دانشمند و نابغه مشهور ریچارد باک‌مینستر فولر ساخته شد.

چیزهایی که ممکن است در مورد موزه زیست کره مونترال ندانید

به گزارش مجری سفرهای گردشگری: موزه زیست کره مونترال از آن دست جاهای به یاد ماندنی و شاید مرموزی است که هرکسی در سفر به این شهر باید آن را تجربه کند.

تاریخ موزه زیست کره مونترال

در زمان فعلی، موزه زیست کره مونترال یک موزه محبوب محسوب می شود که به محیط زیست اختصاص داده شده است. بازدید نمایندگان به این گنبد متمایز می آیند تا در خصوص هوا، آب، تنوع زیستی، تغییرات اقلیمی، توسعه پایدار و غیره یاد بگیرند. افرادی که از این موزه بازدید می نمایند، اطلاعات خوبی از تمام این مواردی که ذکر شد، به دست خواهند آورد. آنچه بازدید نمایندگان و حتی افراد محلی ممکن است از آن مطلع نباشند، تاریخ این موزه و نحوه ساخت آن در قلب مونترال است.

این موزه به وسیله معمار، نویسنده و مخترغ آمریکایی معروف یعنی باکمینستر فولر طراحی نموده است. فولر که در 12 جولای 1895 به جهان آمد و در 1 جولای 1983 درگذشت، مخترف گنبد ژئودزیک در معماری بود. ساختار “جغرافیایی گنبد”، طراحی شده به وسیله فولر، به وسیله دولت ایالات متحده در نمایشگاه جهانی نمایشگاه 1967 (نمایشگاه 67) در مونترال، به اسم غرفه آمریکا برای این رویداد، به کار گرفته شد.

این ساختمان را در ابتدا ساختاری از فولاد و سلول های آکریلیکی با 76 متر قطر و 62 متر ارتفاع تشکیل داد. سیستم پیچیده ای از سایه ها برای کنترل دمای داخلی این گبند استفاده شد. سیستم سایه ی آفتاب، تلاشی به وسیله معمار بود که منعکس نماینده فرآیندهای زیستی مشابهی باشد که بدن انسان برای حفظ دمای داخلی خود احتیاج دارد.

ایده اصلی فولر برای گنبد ژئودزیک این بود که “منافذ” را در سیستم محصور قرار دهد تا بیشتر آن را با حس لامسه پوست انسان مقایسه کند، اما متاسفانه سیستم سایه نتوانست به درستی کار کند و در نهایت غیر فعال شد.

فضای داخلی نمایشگاهی موزه زیست کره مونترال را معمارانی از شرکت گلدن متاک (Golden Metak Productions) طراحی کردند. بازدیدنمایندگان به 4 پلت فورم موضوعی که در 7 بخش تقسیم شده اند، دسترسی دارند. ساختمان به طور کلی 37 متر پله برقی دارد که در آن موقع طولانی ترین پله برقی ساخته شده بود.

زیست کره مونترال امروزه موزه ای محبوب در ارتباط با محیط زیست به شمار می آید. بازدیدکنندگان برای آشنایی بیشتر با آب وهوا، تنوع زیستی، تغییرات اقلیمی، توسعه پایدار و سازگار با محیط زیست و دیگر پدیده های زیست محیطی به این گنبد منحصر به فرد می آیند. چیزی که شاید گردشگران و مردم محلی از آن آگاه نباشند، تاریخ این زیست کره و چگونگی ساخت آن در قلب مونترال است.

زیست کره مونترال که به وسیله معمار، نویسنده و مخترع مشهور آمریکایی، باکمینستر فولر (Buckminster Fuller)، طراحی شد، در پارک ژان دراپو (Jean-Drapeau) واقع شده است. این گنبدِ متشکل از سطوح هندسی که طراحی آن به وسیله فولر رواج یافت، به دستور دولت ایالات متحده به عنوان سهم این کشور در نمایشگاه جهانی 1967 در مونترال و البته سالن نمایشگاهی آن ها ساخته شد.

گنبد که سازه آن از جنس اسکلت فولادیِ پوشیده با آکریلیک (نوعی پلاستیک شفاف) است، ساختمانی با حجم سه چهارم یک کُره بوده و به مقدار یک ساختمان 20 طبقه ارتفاع دارد. در آن سال در این گنبد کوشش های فرهنگی آمریکا در عرصه فضایی نظیر مأموریت فضاپیمای آپولو و آثار هنریِ سراسر این کشور به نمایش گذاشته شد. در نمایشگاه سال 1967 حدود 5.6 میلیون نفر از این کره شگفت انگیز با طراحی زیبا تماشا کردند.

مسئولان برگزاری نمایشگاه قصد داشتند پس از پایان این رویداد، این کره را برچینند، اما به علت محدودیت های بودجه ای، سازه گنبد دست نخورده باقی ماند و تبدیل به یک جاذبه مهم در منظره مونترال شد. این کره تا 9 سال بعد همچنان به روی عموم برای ملاقات باز بود.

با این حال، این کره در سال 1967 به سبب آتش گرفتن پوشش آکریلیک و طعمه حریق شدن آن در مدت تنها نیم ساعت، مورد بازسازی نهاده شد. وقتی که پایان آتش مهار شد، پوشش آکریلیک کاملاً از بین رفت و از این کره تنها یک سازه فولادی باقی ماند. پس از این اتفاق، اینجا برای مدت 15 سال تعطیل شد.

با این حال، این سازه در سال 1995 و برای هدفی تازه بازگشایی شد. حالا اینجا تبدیل به یک موزه شده بود و به فعالیت های زیست محیطی اختصاص داشت؛ اما تنها 3 سال بعد و در سال 1998، زیست کره مونترال با فاجعه ای دیگر روبه رو شد؛ طوفان سهمگینِ یخ مونترال و تمام منطقه را درنوردید. درنتیجه، زیست کره به سبب آسیب های وارده و به اجبار برای مدت 5 ماه دیگر تعطیل شد.

مأموریت زیست کره در سال 2007 با تبدیل شدن به موزه ای کاملاً زیست محیطی توسعه یافت و نمایشگاه های متعدد آن به گردشگران این امکان را داد تا به کاوش موضوعات متفاوت و مرتبط با زیست بوم ها و کوشش برای حفظ محیط زیست بپردازند. این سازه همچنان با صفحات نورانیِ رنگارنگ و خیره کننده، در آسمان شهر مونترال می درخشد.

آتش سوزی 1976

یکی از خاطرات تلخی که این ساختمان به خود دیده است، یک آتش سوزی بود که در سال 1976 رخ داد. عصر روز 20 می در آن سال، در طول بازسازی ساختاری ساختمان، آتشی شعله ور شد که حباب اکریلیکی و شفاف ساختمان را از بین برد اما ساختار فولادی محکم بنا، باقی ماند. این موضوع باعث شد که این جاذبه تا سال 1990 بسته بماند.

شروع دوباره موزه

در ماه آگوست سال 1990، سازمان محیط زیست کانادا، این بنا را 17.5 میلیون دلار خریداری کرد تا بتواند آن را به موزه ای تبدیل کند که زیست بوم آبی منطقه ها دریاچه لارنتیان و رودخانه سنت لارنس را به نمایش بگذارد. این موزه در سال 1995 به اسم یک موزه آب افتتاح شد و مجموعه ای از سازه های محصور به وسیله اریک گاتیر (Éric Gauthier) در داخل اسکلت فولادی اصلی طراحی شد.

متاسفانه در سال 1998، موزه دوباره دچار یک حادثه طبیعی شد. البته این حادثه کل منطقه مونترال را تحت تاثیر قرار داد و آن هم طوفان سرد و سهمگینی بود که تمام این منطقه را پوشش داد. این موضوع باعث شد که این موزه 5 ماه دیگر هم بسته مانده و از فعالیت خود عقب بماند.

این موزه نام خود را در سال 2007 تغییر داد تا یک موزه محیط زیستی شود. در حال حاضر، موزه زیست کره مونترال فعالیت های تعاملی را ارائه می دهد و نمایشگاه های مسائل مهم زیست محیطی مربوط به آب، تغییرات آب و هوایی، هوا، محیط زیست و توسعه پایدار را به نمایش می گذارد.

چند حقیقت دیگر در خصوص موزه

این بنا به اسم یک نمایشگاه بزرگ گل و گیاه به کار می رفت!

برای مدت کوتاهی، ساختمانی که در حال حاضر موزه زیست کره مونترال نامیده می شود، به صورت دست نخورده به جای مانده بود، و گهگداری به اسم غرفه اصلی آمریکایی نمایش داده می شد و نمایشگاه ها هنوز درون گنبد فلزی قرار داشتند. در طول این مدت نه چندان طولانی، این ساختمان سالانه به اسم نمایشگاه چند طبقه ای از گل و گیاه های مختلفی به کار می رفت.

این گنبد امکان داشت که یک زمین بازی غول آسا شود!

برگردیم به سال 1977، تقریبا یک سال بعد از آن که آتشی که در خصوص آن صحبت کردیم، قسمت های زیادی از این موزه را از بین برد. در آن موقع، مدیران این مجموعه تصمیم گرفتند که این قاب فلزی بزرگ را به یک زمین بازی عجیب و غریب برای بچه ها تبدیل نمایند. حتی تصمیم گرفتند که اگر طرح زمین بازی به خاتمه نرسید، این موزه به یک باغ تراس دار بزرگ تفریحی و یا یک تئاتر فضای باز تبدیل شود. اما بعد از اینکه طرح اصلی این پروژه ریخته شد، قیمتی که برای این تغییر کاربری احتیاج بود حدود 2 میلیون دلار تخمین زده شد و متاسفانه یا خوشبختانه به قدری مقرون به صرفه نبود که در آن موقع، شهرداری بتواند روی همچین پروژه ای بگذارد.

این موزه در حال حاضر تنها موزه محیط زیستی آمریکای شمالی است!

در سال 2007، همانطور که گفته شد، این ساختمان یک بار دیگر به وسیله محیط زیست کانادا تغییر کاربری دارد و به اسم «موزه محیط زیست» به کار گرفته شد. در آن موقع در وبسایت محیط زیست کانادا، تبلیغات زیادی از آن به نمایش گذاشته شد که مردم را ترغیب می کرد تا از آن بازدید نمایند. تمام مسائلی که مربوط به محیط زیست بود، نظیر کیفیت آب و هوا، توسعه پایدار و تکنولوژی های محیط زیست در اینجا به نمایش گذاشته شد. از آن موقع تا به امروز، این موزه دیگر تغییری کاربری نداده است و همچنان به موزه زیست کره مونترال شناخته می شود.

منبع: theculturetrip.com
انتشار: 15 خرداد 1401 بروزرسانی: 20 خرداد 1401 گردآورنده: bestcanadatours.com شناسه مطلب: 758

به "چیزهایی که ممکن است در مورد موزه زیست کره مونترال ندانید" امتیاز دهید

2 کاربر به "چیزهایی که ممکن است در مورد موزه زیست کره مونترال ندانید" امتیاز داده اند | 5 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چیزهایی که ممکن است در مورد موزه زیست کره مونترال ندانید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید