نکاتی که در مورد کشتی کروز باید بدانید

کشتی کروز در جمله کلاس های مسافرتی لوکس طبقه بندی میشود با این حال در مقایسه با خدمات و تفریحات و برنامه ریزی عالی به سفر گردشگران، آنر ا در کنار سفرهای مقرون به صرفه قرار داده است.

نکاتی که در مورد کشتی کروز باید بدانید

به گزارش مجری سفرهای گردشگری: حتما نام کشتی کروز را شنیده اید و تصاویر آن را که در دریا و رودخانه شناور است دیده اید. با این کشتی می توان سفرهای کوتاه و یا دور جهان در مرزهای آبی داشت. اما چرا این کشتی به نام کشتی کروز شناخته می گردد و چرا این نام به آن اختصاص داده شده است؟ این کشتی با کشتی های دیگر چه تفاوتی دارد که در بین بسیاری از افراد شاخص می باشد و ترجیح می دهند سفرهای دریایی خود را با کشتی تفریحی کروز داشته باشند؟ در ادامه در خصوص ویژگی های این کشتی و علت محبوبیت آن بیشتر آشنا می شویم.

منظور از کشتی کروز چیست؟

همه ما انواع کشتی ها را از زمان های دور تا به امروز دیده ایم و کاربری های هر کدام را هم به نوعی می دانیم. بعضی از این کشتی ها به قدری بزرگ الجثه می باشند که به منظور باربری و حمل سوخت مورد استفاده قرار می گیرند و اقیانوس پیما بعضا خطاب می شوند. بعضی از کشتی ها صرفا کاربری برای ماهیگیری دارند. اما سفر با کشتی همواره برای همه هیجان انگیز بوده است و کشتی های مسافرتی بسیاری هم در گذشته که خبری از هواپیما و ماشین های تندرو نبوده است، ساخته شده اند و مسافران بسیاری را به مقصد خود می بردند.

  • ایده ساخت کشتی کروز برای اولین بار در سال 1822 داده شد

اما نوعی از کشتی ها وجود دارد که صرفاً تفریحی بوده و بسیار لوکس هستند و مقدار غول پیکری دارند. این قبیل کشتی ها برای جا به جایی افراد و رساندن آنها به مقصدی مورد استفاده قرار نمی گیرد، بلکه برای مدتی تعیین و معلوم در سطح آب های آزاد و یا اقیانوس ها شناور هستند و میزبان مسافران خود می باشند و در طول این مدت برنامه ها و امکانات تفریحی بسیاری را برای مسافران فراهم می آوردند تا بتوانند برای چند روزی تجربه زندگی روی آب را داشته باشند.

تاریخچه کشتی تفریحی کروز

زمانی که مسافرت با کشتی رواج داشت کشتی ها صرفا از مبداء حرکت نموده و به سوی مقصدی حرکت می کردند و این سفر برای مدت زمانی گاها طولانی طول می کشید و افراد خیلی نمی توانستند در بعضی از مکان ها توقف داشته باشند. ایده ساخت کشتی کروز برای اولین بار در سال 1822 میلادی داده شد و به وسیله شرکت ناوبری پنینسولا و اورینتال طراحی و ساخته شد. هدف این کشتی جابجایی مسافران بین دو مقصد که انگلیس و جزیره ایبری بود.

اما به دلایلی مانند هزینه بالا و اینکه صرفا قشر مرفه می توانستند از آن استفاده نمایند چندان مورد توجه قرار نگرفت. اما از اوایل دهه 1840 میلادی با بیشتر شدن مسیرها و بعلاوه اضافه کردن امکاناتی که قشرهای مختلف هم بتوانند از آن استفاده نمایند بیشتر مورد توجه واقع شد.

  • اولین کشتی کروز به وسیله شرکت ناوبری پنینسولا و اورینتال طراحی و ساخته شد

امروزه کشتی های کروز دارای امکانات بسیار زیادی می باشند که بعضا دارای ده ها طبقه هستند که هر کدام کاربری مختص به خود را دارد. از جمله کشتی های کروز معروف و شناخته شده می توان به تایتانیک، ویکتوریا لوئیز اشاره نمود.

تفاوت کشتی کروز و هتل شناور

همانطور که گفته شد کشتی کروز دارای امکانات و طبقات بسیاری می باشد اما این موارد نباید باعث گردد که کشتی کروز را یک هتل شناور دانست. زیرا مدت زمان پهلو گرفتن کشتی کروز با هتل های شناور متفاوت بود و علاوه بر آن دارای امکانات رفاهی بسیاری نسبت به هتل می باشد و صرفا دارای محل اقامت نیست. بلکه مکان های تفریحی هم در کشتی های کروز تعبیه شده است.

  • کشتی کروز و هتل شناور با هم متفاوت هستند

چرا کشتی کروز مورد توجه است؟

استفاده از کشتی کروز چند سالی است که بسیار مورد توجه واقع شده است. سفر با کشتی خود یک سفر هیجان انگیز می باشد. حال اگر این سفر در کشتی با تمامی امکانات باشد بسیار مورد توجه است و سفر را لذت بخش تر می نماید. کشتی ها کروز دارای امکانات رفاهی بسیاری هستند که افراد بتوانند چند روزی که در کشتی هستند در آرامش و امنیت به سر ببرند. سفر با کشتی کروز در قالب تور کشتی کروز مخصوصا تور اروپا بسیار هیجان انگیز و مورد توجه است زیرا بدون احتیاج به ویزا می توان بین شهرهای مختلف جا به جا شد.

  • کشتی کروز به علت ارزان بودن گزینه مناسبی برای تور می باشد

از دیگر دلایلی که می توان در خصوص کشتی کروز گفت که چرا مورد توجه است این است که شما در طول سفر خود دیگر نگران مکان و نحوه جا به جایی بین شهرها و خورد و خوراک خود نیستید. زیرا به راحتی کشتی بین شهرها جا به جا شده و زمانی که پهلو می گیرد به راحتی می توانید در شهر قدم بزنید و مجدد وارد کشتی شوید و استراحت کنید.

ساختار کشتی های کروز به چه صورت است؟

کشتی های کروز به واسطه کاربری که دارند با کشتی های تجاری و باری کاملا متفاوت می باشند. کشتی های کروز امروزه همانطور که گفته شد بسیار بزرگ می باشند و دارای طبقات بسیاری هستند که تا 20 طبقه هم می رسد. اما تمامی این طبقات قابل سکونت نیستند و 1 الی 2 طبقه از آن خالی از سکنه می باشد و کاربری های دیگری دارند.

  • کشتی ها کروز دارای امکانات رفاهی بسیاری هستند

بقیه طبقات اختصاص به محل اقامت، تفریح و... دارد. نکته ای که وجود دارد این است که در کشتی های کروز مکانی که افراد مرفه حضور دارند از مکانی که افراد قشر پایین تر در آن قرار دارند جدا می باشد و افراد طبقات پایین تر نمی توانند به قسمت مرفه وارد شوند و از امکانات آنها استفاده نمایند.

امکانات کشتی کروز چیست؟

باید گفت کشتی های کروز ساکن نیستند و بین چند مقصد مسافران را جا به جا می نمایند و آنها را با منطقه ها مختلفی که در سطح دریا وجود دارد آشنا می نمایند و در نهایت مجدد به مبدا حرکت برمی گردند. بنابراین چنین کشتی هایی باید دارای تمامی امکانات رفاهی برای مسافران باشد تا چند روزی را بتوانند بدون دغدغه سپری نمایند. از جمله امکانات تفریحی و زندگی که در این کشتی های کروز وجود دارد می توان به رستوران، هتل های لوکس، استخر، مکان هایی برای بازی و تفریح و تفریح، برگزاری کنسرت ها و مهمانی ها اشاره نمود.

علاوه بر امکاناتی که در بالا گفته شد، کشتی های کروز دارای سالن های ورزشی و بدنسازی و سالن های زیبایی هم می باشند. در صورتی که احتیاج به خرید داشته باشید برای مثال خرید خوراکی و اغذیه و یا خرید پوشاک و از این قبیل باید گفت که در کشتی کروز این امکانات قرار داده شده است. علاوه بر همه این موارد کشتی کروز دارای بیمارستان و درمانگاه نیز می باشد که برای مسافران قرار داده شده است. سینما، زمین گلف و بازی و بسیاری موارد دیگر از جمله امکانات کشتی های کروز می باشند.

اتاق های کشتی کروز

یکی از ویژگی های کشتی های کروز این مورد می باشد که برای هر قشر و سلیقه ای اتاق و کابینی طراحی و ساخته شده است تا افراد بتوانند سفر خوبی را در آرامش داشته باشند. در اینجا انواع اتاق های موجود در کشتی کروز را به صورت مختصر معرفی می کنیم.

  • کشتی کروز دارای اتاق هایی با ساختار متفاوت می باشد

اتاق های داخلی: اینگونه اتاق ها به سمت داخل کشتی ساخته شده اند و بنابراین این اتاق ها دارای پنجره نمی باشند. اما نورپردازی آن به گونه ای است که احتیاج به پنجره در آن احساس نمی گردد. این قبیل کابین های محل اقامت در طبقات پایینی قرار دارند.

اتاق های پنجره دار یا بیرونی: این اتاق ها همانطور که از نام آنها تعیین است دارای پنجره می باشند و به سمت بیرون کشتی ساخته شده اند. پنجره این اتاق ها کوچک و رو به دریا و اقیانوس می باشد. این اتاق ها و کابین ها از طبقات میانی تا زیر بالکن قرار دارند.

اتاق های بالکن دار: در این کابین ها علاوه بر محل استراحت، بالکنی هم وجود دارد که به راحتی مسافران می توانند از این بالکن استفاده نموده و میز و جایگاه قرار دهند.

سوئیت: از دیگر مکان های اقامتی در کشتی های کروز، سوئیت هایی می باشد که دارای مقدار های مختلفی می باشند. این اتاق ها هم دارای بالکن می باشند.

برنامه رستوران در کشتی های تفریحی کروز

شاید برای شما هم جالب باشد که بدانید استفاده از رستوران های کشتی تفریحی کروز خود دارای برنامه و نظمی می باشد. به صور کلی این قبیل کشتی ها دارای دو رستوران اصلی هستند که غذا با وسواس بسیاری در آن طبخ می گردد و باید با لباس رسمی وارد این رستوران ها شد و اینکه ساعت تعیینی دارند و قبل و بعد از آن ساعت نمی توانید بهره ببرید. اما علاوه بر این رستوران های اصلی، رستوران های دیگر و کافه تریاهایی نیز وجود دارد که زمان تعیینی ندارند و احتیاجی به پوشیدن لباس رسمی نمی باشد.

  • کشتی کروز دارای چندین طبقه با کاربری فرق دارد

امنیت در کشتی های کروز به چه صورت است؟

یکی از مهمترین نکاتی که باید در خصوص کشتی های کروز مورد توجه قرارداد امنیت سفر و مسافران می باشد. در هر سفری باید امنیت مسافران حفظ و تامین گردد اما سفر با کشتی کروز به دلایلی حائز اهمیت می باشد. اول اینکه این سفر چند روزه و در مسیرهای آبی انجام می گردد و باید رفاه حال مسافران در نظر گرفته گردد. مورد بعدی که نه تنها دغدغه مسافران می باشد، بلکه بسیار از سوی مدیریت و خدمه کشتی مورد توجه می باشد این است که بیشتر افراد از قشر مرفه می باشند و همراه خود لوازم گران قیمتی به همراه دارند. از این رو در کابین این افراد گاوصندوق هایی که از لحاظ امنیتی در درجه بالایی قرار گرفته است گذاشته شده است.

  • برای امنیت کشتی کروز تدابیری فوق العاده ای شده است

برای حفظ جان و مال تمامی مسافران، تمامی عبور و مرورها به دقت کنترل شده و لوازم افراد قبل از ورود به کشتی به وسیله اشعه ایکس بازرسی شده و کارت ورود به کشتی برای هر فرد مرتبا چک می گردد. همراه با مدیر کشتی اسلحه ای هست که در مواقع لزوم می تواند از آن استفاده کند. در صورت وجود مجرم در کشتی در اولین شهر پهلو گرفته و مجرم تحویل نیروی پلیس می گردد. از دیگر مسائل امنیتی در خصوص کشتی های کروز، مقاومت آن در مقابل غرق نشدن در طوفان های شدید دریایی است. از این رو این اطمینان به ما داده شده است که با پیشرفت علم و تکنولوژی بدنه این کشتی ها از قویترین مواد مانند آلومینیوم و فولاد مقاوم ساخته شده است که خود وزن سازه را بالا می برد. وجود قایق های نجات مقاوم، جلیقه های نجات به اندازه کافی و افراد محافظ آموزش دیده و حرفه ای از دیگر امکانات امنیتی می باشد.

قبل از سفر کشتی تفریحی خود را انتخاب کنید

یکی از نکاتی که قبل از هر سفری باید مورد توجه قرار داد وسیله ای است که با آن به سفر می رویم. کشتی کروز دارای انواع مختلفی می باشد که با توجه به بودجه ای که در نظر داریم و امکانات و انتظاراتی که از کشتی داریم می توانیم یک از آنها را انتخاب کنیم. همه کشتی های کروز بزرگ نیستند از این رو دارای امکانات مختلفی می باشند. بعضی از انواع کشتی های کروز را می توان به این موارد اشاره داشت: مانند ادونچر، کلاسیک، معاصر، خانواده لوکس و فوق لوکس که با جستجویی ساده در اینترنت می توان تفاوت آنها را متوجه شد و هر کدام را تمایل داشتید و متناسب با مقصد سفر شما بود انتخاب کنید.

  • همه کشتی های کروز بزرگ نیستند

نکات مهم در سفر با کشتی ها کروز که باید رعایت گردد

در سفر با کشتی کروز رعایت نکاتی باعث می گردد که سفری خاطره انگیز و بدون دغدغه داشته باشید. همواره همراه خود کیف دستی کوچکی که لوازم ضروری شما شامل دارو و... هست را داشته باشد زیرا زمانی که شما وارد کشتی می شوید تا اتاق شما آماده گردد و وسایل شما به وسیله خدمه آنالیز گردد طولانی می باشد و ممکن است تا عصر طول بکشد. شما می توانید در این مدت به قسمت های مختلف کشتی بروید و با بخش های مختلف آن آشنا شوید و مکان هایی که مورد نظرتان می باشد را شناسایی نموده تا بعد از اینکه مستقر شدید به راحتی آن را پیدا کنید. در صورت بروز هرگونه مشکل حتما آن را با کارکنان و خدمه در میان بگذارید.

انتشار: 16 خرداد 1402 بروزرسانی: 24 خرداد 1402 گردآورنده: bestcanadatours.com شناسه مطلب: 880

به "نکاتی که در مورد کشتی کروز باید بدانید" امتیاز دهید

3 کاربر به "نکاتی که در مورد کشتی کروز باید بدانید" امتیاز داده اند | 2 از 5
امتیاز شما:

دیدگاه های مرتبط با "نکاتی که در مورد کشتی کروز باید بدانید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید