چیزهایی که باید درباره سفر با کشتی کروز بدانید

قبل از سفر با کشتی کروز باید نکات و قوانینی را بدانید که ممکن است در سفر برایتان بسیار اهمیت داشته باشد.

چیزهایی که باید درباره سفر با کشتی کروز بدانید

به گزارش مجری سفرهای گردشگری: در هر سفر نکاتی وجود دارد و اگر قصد دارید سفر با کشتی کروز را برای تعطیلات خود انتخاب کنید، باید نکات و هدایت های لازم در این مورد را نیز بدانید. نکاتی درباره سفر با کشتی کروز وجود دارد که بعضی بسیار خنده دار و سرگرم نماینده و بعضی دیگر کمی ناراحت نماینده هستند. خدمه کشتی هرگز به شما این نکات را نخواهند گفت و بعضی از این حقایق جزو خط قرمزهای آن ها به شمار می آید.

1. همه جا اجازه ندارید بروید

اگر تصمیم خود را برای سفر با کشتی کروز گرفته اید و اولین بار است این شیوه از سفر کردن را انتخاب می کنید باید بدانید که در این کشتی ها خط قرمزها و قوانینی وجود دارد و اجازه ندارید به همه بخش های کشتی سر بزنید.

2. فضولی ممنوع

اگر تجربه سفر با کشتی کروز را داشته باشید، متوجه خواهید شد که قرار گرفتن در محیطی تقریبا کوچک در وسط اقیانوس گاهی باعث می گردد که مردم درباره خودشان و زندگی شخصی که در خارج از محیط کشتی دارند، دروغ بگویند. خدمه نیز خط قرمزهایی دارند و مسائلی وجود دارد که نباید درباره آن ها سوالی بپرسید. پس در سفر با کشتی کروز بهتر است بدانید که فضولی و سوال پرسیدن از زندگی شخصی بقیه ممنوع است چون ممکن است بعدا برایتان دردسرساز گردد، چون وسط اقیانوس راه فراری ندارید!

3. درها همواره قفل نیستند

اگر نگران امنیت خود در سفر با کشتی کروز هستید، بهتر است بدانید که درهای کابینی که در آن اقامت دارید در بیشتر مواقع قفل نیستند، زیرا ممکن است در اتاق شما آتش سوزی رخ دهد یا آب نشت کند بنابراین این کار برای افزایش امنیت شما است و از این طریق خدمه امنیتی مطمئن می شوند که کسی در اتاق گیر نیافتاده است.

اگر علاقه به سریال های پلیسی دارید یا دوست دارید نقش جیمز باند را بازی کنید، این نکته که درهای کابین قفل نیستند باید برای شما جالب باشد زیرا می توانید یواشکی به جاهایی از کشتی (به جز کابین بقیه، زیرا تجاوز به حریم خصوصی و ورود غیرقانونی محسوب می گردد) بروید که اجازه ورود به آن ها را ندارید، هرچند که ما توصیه نمی کنیم این کار را انجام دهید زیرا ممکن است بدشانسی بیاورید و به در بسته ای بخورید که قفل است یا کسی شما را ببینید و به بخش حفاظتی منتقل شوید و حسابی توی دردسر بیفتید.

4. تخلیه فاضلاب در اقیانوس

به طور میانه هر کشتی کروز به صورت هفتگی 210 هزار گالن فاضلاب انسانی فراوری می نماید که مستقیما در اقیانوس تخلیه می شوند. این فاضلاب ابتدا تصفیه شده و بعد طبق قوانینی که وجود دارد باید در فاصله ای معین از خشکی تخیله شوند. بنا بر قانون فدرال امریکا، برای کشتی های کروز این فاضلاب در فاصله 20 کیلومتری از خشکی و در جایی که آب عمیق است، باید تخلیه گردد. اگر به شنا کردن در ساحل علاقه دارید دانستن این نکته ممکن است حال شما را بد کند زیرا تنها در 20 کیلومتری ساحلی که شما عاشق آن هستید، فاضلاب کشتی کروز تخلیه می گردد. هرچند که اقیانوس محل بسیار بزرگی است اما بازهم تخیله فاضلاب انسانی در آن کار بهداشتی نیست زیرا این فاضلاب شامل حجم زیادی از باکتری های روده و انگل های مضری است که اگر ماهیان از آن تغذیه نمایند مستقیم وارد چرخه غذایی ما می شوند.

5. کشتی های کروز و آلودگی زیست محیطی

سوختی که کشتی های کروز استفاده می نمایند یک نمونه بسیار قدیمی است که 5 برابر بیشتر از گازوئیل، گوگرد دارد و به آن bunker fuel می گویند. این سوخت بسیار سنگین به محیط زیست آسیب بسیار زیادی وارد می نماید. بیشتر کشتی های کروز به علت ارزانی این سوخت از آن استفاده می نمایند. البته بسیاری از کشتی های کروز اقدام به نصب فیلتر تصفیه در جهت سوخت خود نموده اند که کاهش آلودگی های زیست محیطی را به حداقل برسانند، اما بازهم نتیجه خوبی که باید را ندارد و برترین راه برای کاهش عوارض زیست محیطی و آلودگی کمتر دریا و هوا، استفاده از سوختی تمیز و جایگزین است. این سوخت به نام fuel oil نیز شناخته می گردد و مورد استفاده کشتی های سنگین باربری و اقیانوس پیما هم هست.

6. حقوق خدمه کشتی کروز

در خاتمه سفر با کشتی کروز، بیشترا از مسافران درخواست می گردد که به سفر خود نمره دهند و تجربیات خوب و بد خود را بنویسند و نقاط قوت و ضعف این سفر را بیان نمایند. این نظرات فقط برای نشان دادن به دیگران و سنجش مقدار خوب یا بد بودن سفر نیست و تاثیراتی بسیار بالاتر از آن چیزی دارند که تصور می کنید. این نظرات به صورت مستقیم روی حقوق پرداختی خدمه تاثیر دارد. اگر شما نظر منفی یا برخورد بدی از یکی از خدمه دیده باشید و آن را گزارش کنید، حقوق پرداختی او کسر می گردد و در صورتی که برخورد بسیار مناسبی از خدمه ای دیده باشید و آن را گزارش کنید او پاداش خواهد گرفت.

7.کار در شرایط سخت

کارکنان و خدمه کشتی کروز از طبقات مختلفی هستند و تقریبا فقط یک چهارم آن ها از کشورهای پیشرفته آمده اند و بیشتر خدمه و کارگرانی که در قسمت موتور خانه یا آشپزخانه کار می نمایند همه از کشورهای دنیا سومی هستند که برای عایدی بیشتر مجبور به کار در چنین شرایطی هستند. کارکنانی که در سفر با کشتی کروز با آن ها برخورد بیشتری دارید بیشترا اروپایی یا آمریکایی هستند یا از کشورهای پیشرفته آمده اند.

8. شادی و مهمانی در کشتی کروز

یکی از برترین نکات در سفر با کشتی کروز مهمانی های بسیار عالی است که در تمام طول روز و شب ادامه دارد و شما می توانید از آن بهره ببرید. خدمه کشتی کروز به خوبی می دانند چطور مسافران را راضی نگه دارند. جالب است بدانید که هزینه نوشیدنی و غذا در کشتی کروز برای خدمه و کارکنان بسیار کمتر از مبلغی است که مسافران برای همان غذا و نوشیدنی پرداخت می نمایند.

9. زندان هایی در کشتی

در صورتی که رفتاری خلاف قانون داشته باشید، مانند تجاوز به حریم دیگران یا توهین و ضرب و شتم خدمه و مهمانان، باید در سلول هایی که در کشتی وجود دارد زندانی شوید و تا زمانی که به خشکی رسیده و به صورت قانونی به جرم شما پرداخته گردد در آن جا بمانید. به این سلول ها brig گفته می گردد و در پایین ترین طبقه کشتی قرار گرفته است. تصور کنید که زندانی شدن در یک سلول کوچک برای چند روز چقدر می تواند حال شما را بد کند، پس بهتر است مراقب رفتار خودتان باشید.

10. سردخانه ای در کشتی

بیشتر کشتی های کروز دارای سردخانه هستند. از آنجایی که بیشتر مسافران مدت زمان نسبتا زیادی را در سفر با کشتی کروز سپری می نمایند و کشتی فاصله زیادی از خشکی دارد، بنابراین خدمه باید برای کنترل شرایط غیر عادی آماده باشند. اگر به صورت تصادفی یکی از خدمه فوت کرد باید جسد او را تا رسیدن به خشکی در سردخانه نگه دارند.

11. پزشکان کشتی کروز

اگر قصد سفر با کشتی کروز را دارید هرکاری که می توانید انجام دهید تا مریض نشوید. درست است که همواره پزشکی در کشتی وجود دارد اما اغلب این پزشکان، عمومی و خارجی هستند و تخصص چندان بالایی ندارند. شرکت های مختلف دارای کشتی کروز اغلب به استخدام پزشکان خارجی یا پیمانکاران مستقل علاقمند هستند. این پزشکان با شرایط بدنی شما آشنا نیستند و ممکن است تشخیص اشتباه بدهند. اگر بیماری شما در حد دریازدگی یا سرماخوردگی ساده است می توانید به آن ها مراجعه کنید ولی سعی کنید مریض نشوید. ضمناً امکانات پزشکی در بیشتر کشتی های کروز پایین تر از حد استاندارد است.

12. شیوع بیماری

اغلب، زمانی که تعداد زیادی از افراد در یک محیط تقریبا کوچک جمع می شوند، شیوع بیماری های واگیردار نیز بسیار رایج می گردد، به خصوص بیماری هایی که به وسیله غذا منتقل می شوند. بنابراین کشتی های کروز از این لحاظ شرایط ایده آلی برای شیوع بیماری های واگیردار و مسمویت های غذایی دارند. بنابراین وقتی یک بیماری ویروسی در کشتی شیوع پیدا می نماید تعداد زیادی از مسافرین به آن مبتلا می شوند و اگر این تعداد بسیار بالا باشد گاه کشتی مجبور به پهلو گرفتن در خشکی و به تعویق انداختن سفر تا آرام شدن شرایط می گردد.

13. شما تحت نظر هستید

در طول سفر با کشتی کروز به جز زمان هایی که در کابین خود هستید، تمام مدت تحت نظر هستید و دوربین های امنیتی برای کنترل شرایط امنیتی در حال فیلم برداری هستند. این دوربین ها برای آنالیز های لازم در شرایط امنیتی تعبیه شده اند و عملکردی شبیه دوربین های موجود در فروشگاه ها دارند، با این تفاوت که شما برای یک هفته در فروشگاه زندگی نمی کنید.

14. دزدان دریایی

شاید تصور کنید که دزدان دریایی فقط در فیلم های هالیوودی وجود دارند و دوران آن ها به خاتمه رسیده است. جالب است بدانید که در بعضی از جهتها به خصوص جهتهای خطرناکی در اطراف آفریقا هنوز خطر دزدان دریایی وجود دارد. خدمه کشتی کروز برای برخورد با این دزدان دریایی آموزش های نظامی دیده اند. بعضی از کشتی های کروز از صداهای بسیار بلند و آزار دهنده ای برای دور کردن دزدان دریایی استفاده می نمایند.

15. خرید مواد غذایی

کسانی که مسئولیت تهیه غذا و نوشیدنی مسافران و خدمه را در کشتی کروز به عهده دارند تمام مواد مورد احتیاج را به صورت یکجا و عمده در یک روز خریداری می نمایند و جالب است بدانید هزینه تهیه غذا و نوشیدنی در کشتی های کروز به طرز چشم گیری بالا است. مسئولین تهیه غذا، به صورت کلی غذای مورد احتیاج برای دو وعده را پیش بینی می نمایند و انباری پر از غذا برای تهیه خورد و خوراک خدمه و مسافران دارند.

16. هزینه های اضافی

شرکت های ارائه دهنده تور کشتی کروز اغلب علاقه دارند با بزرگنمایی تبلیغات سفر با این کشتی ها به مسافران بگویند که هزینه های اضافی دیگری در طول سفر نخواهند داشت. اما کسانی که تجربه سفر با کشتی کروز را داشته اند درباره تجربه سفر خود می گویند که هزینه های اضافی دیگری وجود دارد که شاید بسیار بالاتر از چیزی باشد که فکرش را می کنید.

اغلب مسافران عقیده دارند که بیشتر عایدی کشتی های کروز از این هزینه های پنهان است، بنابراین اگر قصد سفر با کشتی کروز را دارید دقت کنید که باید چیزی بیش از آن که انتظار دارید پول پرداخت کنید.

17. نقاط ضعف مالیاتی و تاثیر آن در سفر با کشتی کروز

حتی با وجود هزینه هایی که برای سفر با کشتی کروز صرف می کنید، بازهم سفر با این کشتی ها بسیار ارزان است. شرکت های ارائه دهنده خدمات کشتی کروز و تورهای مربوط به آن با استفاده از نقاط ضعف مالیاتی موجود در سیستم ها، قیمت بلیط این کشتی ها را به طرز چشم گیری کاهش می دهند.

این شرکت ها اغلب در کشورهایی مانند باهاماس و لیبریا و پاناما که قوانین بسیار ضعیفی در خصوص پرداخت مالیات دارند، دایر هستند. این شرکت ها به کشتی ها اجازه سفر در آب های خارجی را می دهند. هرچند که بسیاری از قانون گذاران در صدد بستن این گسل های مالیاتی برای حفاظت از آب های خود و بندرهایی هستند که کشتی ها کروز درآن ها پهلو می گیرند.

18. برخورد با شرایط غیر منتظره

اگر یکی از مسافران به صورت تصادفی در دریا افتاد در مرحله اول با تشخیص محل پرت شدن او وسایل یاریی مانند جلیقه نجات را برای او پرتاب می نمایند. از آنجایی که کشتی های کروز بسیار بزرگ هستند نمی توان به صورت مستقیم از آن برای نجات فرد استفاده کرد، بنابراین خدمه مخصوصی که برای این کار آموزش دیده اند از قایق های نجات کوچک برای یاری به او استفاده می نمایند.

19. اگر در آب افتادید چکار کنید

اگر به صورت تصادفی در حین سفر با کشتی کروز از نرده ها به دریا پرت شدید، کارهایی است که می توانید انجام دهید تا شانس نجات خود را بالا ببرید. اگر کلاه دارید آن را بپوشید زیرا باعث می گردد سریع تر مکان شما را در اقیانوس شناسایی نمایند. اگر با عده ای دیگر در آب افتاده اید سعی کنید باهم حلقه ای تشکیل دهید و دست هایتان را بهم بچسبانید. تا جایی که می توانید حلقه را تنگ تر کنید و بهم نزدیک شوید و همان جا بمانید و پای خود را در سینه جمع کنید (در چنین حالتی جلیقه نجات یاری می نماید روی سطح آب بمانید). تشکیل این حلقه یاری می نماید بهتر شناسایی شوید و در فضایی گرم تر از آب اقیانوس قرار بگیرید.

20. کنسل کردن سفر

اگر مجبور شدید سفر خود را کنسل کنید، در چنین شرایطی شرکت های ارائه دهنده تور کشتی کروز با درصدی از جریمه، پول پرداختی را به شما باز می گردانند. هرچند قوانین بازگشت پول بسیار سخت و پیچیده و در اغلب موارد خسته نماینده است.

گاهی حتی بازگشت پول به شما 120 روز طول می کشد و در بعضی مواقع شما مجبور به پرداخت پول هتلی می شوید که هرگز از آن استفاده ننموده اید یا پول سفری را از دست داده اید که نتواستید به آن بروید.

بعضی از شرکت های کشتی کروز که در نروژ و هلند دایر هستند حتی هیچگونه تغییر نام مسافر را نیز قبول نمی نمایند و تغییر نام را برابر با کنسلی کامل تور می دانند. بنابراین بهتر است در هنگام خرید تور کشتی کروز بسیار دقت کنید زیرا کنسل کردن آن جریمه های سنگینی دارد.

21. خدمه ناراضی کشتی کروز

خدمه کشتی کروز اغلب از ملیت های گوناگونی هستند و در میان آن ها بعضی از اروپا یا شمال آمریکا آمده اند. به طور میانه آن ها صدها ساعت در طول ماه کار می نمایند و اغلب از کار خود ناراضی هستند. این خدمه بیشتر در اتاق کنترل و در سمت هایی مانند کاپیتان کشتی فعالیت دارند و بهتر است خیلی سر به سرشان نگذارید.

22. شوخی با مسافران

خدمه کشتی علاوه بر مواردی که گفتیم، اغلب در طول سفر با کشتی کروز، شوخی های سرگرم نماینده جالبی هم با مسافران انجام می دهند که گاهی بسیار جالب است و باعث می گردد در طول سفر احساس کنید با عده ای از دوستان صمیمی خود همراه هستید و فضای سفر را برای شما دلپذیر می نمایند.

23. اتاق های کوچک

اتاق کارگران کشتی کروز چندان لوکس و مجلل نیست. اغلب در تخت های تاشو و کوچکی می خوابند که چندان راحت نیست. اما برای آن ها اهمیت چندانی ندارد زیرا بیشتر از آن که بخواهند بخوابند، کار می نمایند، پس تصور نکنید که اگرچه در طول روز مشغول کارند، شب ها جای راحتی برای خواب دارند! چون اینطور نیست!

انتشار: 19 اسفند 1400 بروزرسانی: 19 اسفند 1400 گردآورنده: bestcanadatours.com شناسه مطلب: 911

به "چیزهایی که باید درباره سفر با کشتی کروز بدانید" امتیاز دهید

1 کاربر به "چیزهایی که باید درباره سفر با کشتی کروز بدانید" امتیاز داده است | 4 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چیزهایی که باید درباره سفر با کشتی کروز بدانید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید