راهنمای ثبت شرکت در کانادا

از جمله روشهایی که میتواند رویای کانادایی شما را برآورده کند، ثبت شرکت در کانادا است. این روش، سریعتری نسبت به باقی شیوه ها میباشد.  در ادامه راهنمایی لازم را ارائه خواهیم داد.

راهنمای ثبت شرکت در کانادا

به گزارش مجری سفرهای گردشگری: ثبت شرکت در کانادا

درهای این سرزمین به روی سرمایه داران سراسر دنیا باز شده تا با توجه به احتیاجهای بازار در منطقه ها مختلف این کشور کسب وکار خود را راه اندازی نمایند.

کانادا با واردات سرمایه مستقیم خارجی در حدود 49 میلیارد دلار (در سال 2016) و فراوری ناخالص داخلی صوری در حدود 1.52 تریلیون دلار، یک نیروی فعال اقتصادی در دنیا محسوب می گردد که رتبه 10 را در میان کشورهای دیگر از آن خود نموده است. معمولا شهرهایی مانند اتاوا (مرکز کانادا)، ونکوور، مونترال، کبک یا تورنتو برای اهداف تجاری مورد توجه قرار می گیرند.

از سویی نرخ مالیات شرکت های این کشور از نرخ مالیات فردی بسیار پایین تر است و از سویی دیگر جذب سرمایه در روش مهاجرتی از دیگر برنامه های سرمایه گذاری خارجی کانادا آسان تر است؛ چراکه پس از ثبت شرکت می توان با انتشار اوراق قرضه یا گواهی اشتراکی آن جذب سرمایه کرد. در حالی که در دیگر روش های سرمایه گذاری فرد سرمایه گذار باید متکی به توانایی اقتصادی خود باشد.

فرصت های درخشان تحصیلی و شغلی و کیفیت زندگی در کانادا موجب شده بسیاری از متقاضیان در پی راهی برای بهره مندی از این فرصت ها باشند. بسیاری از متقاضیان مهاجرت به کانادا با شرکت در برنامه های مهاجرتی هرساله پیروز به دریافت اقامت دائم کانادا می شوند.

نکته ای که برای اقدام به مهاجرت به کانادا باید توجه داشت، شرایط متفاوت قوانین مهاجرتی در استان های مختلف این کشور است.

کانادا از 10 استان و 3 قلمرو تشکیل شده که دولت استانی قوانین مربوط به مهاجرت را تحت لوای قوانین فدرال معین و اجرا می نماید. به همین علت پیش از اقدام برای مهاجرت مقرون به صرفه به کانادا باید قوانین مربوط به استان مورد نظر بازبینی گردد؛ چراکه صلاحیت یا عدم صلاحیت سرمایه گذار بر اساس قوانین استانی شهر مقصد آنالیز و معین می گردد.

استانداردهای سرمایه گذاری در کانادا از شرایط سیاسی و اقتصادی و امنیت سرمایه گذاری گرفته تا نرخ کنترل فساد و خطر مصادره اموال در شاخص کم خطر قرار گرفته است و شرایط را برای ورود سرمایه داران خارجی مهیا نموده است.

از سوی دیگر با آنالیز شرایط اقتصادی این کشور می توان دریافت که نرخ مالیات، اندازه تورم، تولید ناخالص داخلی و نرخ بهره بانکی در مقایسه با اندازه عایدی خالص در شرایط بسیار راضی نماینده ای قرار گرفته است. با وجود نرخ مالیات 30 درصدی بر عایدی خالص، دیگر مزایای این روش مهاجرت به کانادا مانند رشد اقتصادی و فراوری ناخالص داخلی آن را پوشش می دهد.

پیش از آنالیز شرایط سرمایه گذاری در کانادا و دریافت اقامت دائم کانادا به وسیله ثبت شرکت، به انواع ثبت شرکت این کشور می پردازیم تا به تفکیک انواع آن شرایط طرح تجاری (بیزنس پلن) را توضیح دهیم. تقریبا در تمام استان ها و استان های این کشور تنوع ثبت وجود دارد.

انواع ثبت شرکت در کانادا

با توجه به طرح تجاری ارائه شده، ثبت شرکت کانادا در چهار نوع مختلف صورت می گیرد؛ در واقع این بیزینس پلن سرمایه گذار است که معین می نماید کدامیک از نوع ثبت مناسب است؛ البته استان محل شرکت نیز بر انتخاب نوع ثبت تاثیرگذار است. باید توجه داشت که شرکت های ثبت شده در دیگر کشورها برای ایجاد شعبه شرایط متفاوتی دارند که در ادامه به آن می پردازیم.

ثبت شرکت با مسئولیت محدود در کانادا

اندازه مشارکت سهامداران در این نوع شرکت ها آزادانه معین می گردد. بر اساس قوانین این کشور اشخاص ثالث با یک درصد از سهم کل می توانند وارد مشارکت شوند و از مزایای آن بهره ببرند. باید در نظر داشت که سهام داران و شرکا مسئول بدهی شرکت نخواهند بود.

حداقل سرمایه ای که برای ثبت این نوع شرکت مورد احتیاج است، 100 هزار دلار کانادا اعلام شده است. ثبت در نوع مسئولیت محدود یکی از گران ترین نوع سرمایه گذاری در کانادا محسوب می گردد.

معمولا نام این شرکت ها با ترکیب limited (LTD) سرانجام می پذیرد. پس از طراحی بیزنس پلن و انتخاب نام شرکت، می توان مدارک را برای ارزیابی ارسال کرد تا طرح و درخواست سرمایه گذاران مورد آنالیز قرار بگیرد.

ثبت شرکت تعاونی در کانادا

همان طور که از نام این نوع ثبت بر می آید، شرکت تعاونی یا گروهی متعلق به همه اعضا و سهامداران آن است؛ اگرچه مسئولیت هر یک محدود به میزان سهام ارائه شده است. توزیع سود و کنترل کامل فعالیت ها از سوی سهام داران از ویژگی های یک شرکت تعاونی در کاناداست.

انجمن اعضای یک شرکت تعاونی بر فعالیت های آن نظارت می نماید. این شرکت تجاری می تواند به عنوان یک نهاد انتفاعی یا غیرانتفاعی ایجاد گردد. حتی اگر هنگام تاسیس شرکت نکاتی به عنوان اهداف اصلی معرفی نشده باشد، سرمایه گذاران می توانند در زمان احتیاج به جمع آوری منابع و دسترسی به احتیاجهای متقابل مطابق با پروژه اولیه، موقعیت شرکت را به روز رسانی و ساختار تجاری جدیدی را اتخاذ نمایند.

ثبت شرکت مشارکتی در کانادا

شرکت های مشارکتی یا سهامی نوعی از ثبت محسوب می گردد که با توجه به جنبه های حقوقی و الزامات موجود در آن گزینه تجاری مناسبی در کانادا است. هیچ یک از سهامداران چنین نهادی در قبال بدهی های شرکت یا هر نوع تعهدات دیگر مسئول نیستند و تهدید اصلی برای شرکت است.

راه اندازی شرکت مشارکتی در کانادا مشمول سیستم مالیاتی خاصی خواهد بود که بسته به استان فرق دارد. از سوی دیگر، صاحب یا صاحبان شرکت از مزایای مختلفی بهره مند خواهند شد. باید بدانید که مالکیت یک شرکت مشارکتی در کانادا قابل انتقال است.

شرکت های مشارکتی در کانادا به دو صورت استانی و فدرال به ثبت می رسند که هر یک مزایا و قوانین معینی دارند؛ شرکت های استانی بر اساس قوانین استانی فعالیت می نمایند و در قالب فدرال طبق قوانین فدرال کشور کانادا به ثبت می رسند. در نامگذاری شرکت های مشارکتی معمولا از عبارت اختصار inc- crop - ltd در سرانجام عنوان ها استفاده می گردد.

ثبت شرکت با مالکیت انحصاری در کانادا

طبق قوانین این کشور شرکت با مالکیت انحصاری و خصوصی تنها به یک سرمایه گذار احتیاج دارد. شرایط دریافت مجوز فعالیت و گزارش مالیاتی آن بسیار ساده ست، اما مسئولیت تمام و کمال آن به عهده مالک است. معمولا بانک های کشور کانادا تعهدی در برابر اعطای وام بانکی به این نوع ثبت ها ندارند.

تاسیس شرکت تابع در کانادا

شرکت های تاسیس شده در خارج از کشور کانادا، می توانند شعبه ای در استان های این کشور تاسیس نمایند. در این صورت با ارائه طرح تجاری و فرم درخواست، می توان مجوز همکاری دریافت کرد. در این نوع فعالیت باید به وسیله سایت استان منتخب اقدام کرد و با ارسال مدارک لازم و پرداخت هزینه ها درخواست را به ثبت رساند.

شرکت تابع موظف است همان قوانینی را دنبال کند که شرکت های دیگر برای ثبت در کشور کانادا از آن پیروی می نمایند. در این صورت شرکت مادر باید همان مدارکی را که هنگام ثبت مشاغل محلی تهیه می نماید، فراهم کند. علاوه بر این، شرکت تابع در کشور کانادا می تواند در سطح فدرال یا منطقه ای ثبت گردد؛ هر یک از این نوع ثبت شرکت مزایا و قوانین منحصر به فردی دارند.

همکاری و شراکت با افراد مقیم این کشور و شهروندان کانادایی شرایط دریافت مجوز کار و ثبت شرکت در کانادا را آسان می نماید. چراکه ارائه آدرس محل زندگی در این کشور در فرایند ثبت بسیار اهمیت دارد. در واقع بر اساس قوانین این کشور، حضور تعدادی از شرکای کانادایی در هیئت مدیره الزامی ست.

جالب است بدانید که نه تنها با ثبت شرکت، در بعضی برنامه های سرمایه گذاری خارجی این کشور سرمایه گذار با خرید 51 درصد از شرکت ثبت شده، می تواند برای دریافت اقامت دائم کانادا درخواست دهد.

شرایط ثبت شرکت در کانادا

مهاجرت به کانادا به وسیله ثبت شرکت چندان کار آسانی نیست و فرایند اخذ اقامت دائم کانادا به نسبت دیگر روش های مهاجرتی پیچیده تر است. علاوه بر طرح تجاری، شرایط مالک و سهام داران نیز از سوی اتاق بازرگانی و اداره مهاجرت به دقت آنالیز می گردد.

متقاضی سرمایه گذاری در کانادا با این روش باید سوابق مدیریتی قابل توجهی داشته باشد تا بتواند با ارائه طرح تجاری چشمگیر نظر مسئولان را جلب کند. ارائه اسناد اقتصادی و ملکی برای اثبات شرایط تاسیس شرکت و راه اندازی کسب وکار در این کشور الزامی ست.

به طور کلی، برای ثبت شرکت کانادا باید اساس نامه شرکت ایجاد گردد، از آژانس عایدی کانادا شماره کسب و کار فدرال و حساب مالیات بر عایدی شرکت دریافت گردد و برای هرگونه مجوز و پروانه مورد احتیاج باید درخواست داد.

در اساسنامه شرکت نام پیشنهادی، آدرس و شماره تماس دقیق دفتر، نوع ساختار و مقررات شرکت، سهم سهامداران و اعضای هیئت مدیره با معینات کامل درج می گردد. گفتنی است که اساسنامه به دو زبان انگلیسی و فرانسوی (هردو) باید ارسال گردد.

علاوه بر شرایط کلی ثبت، سهامداران و صاحب منصبان نیز باید شرایط و مدارک معینی داشته باشند. مهم ترین شرط مهاجرت به کانادا به وسیله ثبت شرکت، ارائه مدارک اقتصادی معتبر است که دارایی حداقل 1.600.00 دلار کانادا (شامل پول نقد، سهام و یا ملک) جدایی از مبلغ سهام را به اثبات برساند.

معمولا ارائه مدرک زبان CELPIP یا آیلتس با نمره بالا، مدرک فارغ التحصیلی در رشته مرتبط با هدف شرکت و سابقه شغلی در سمت های مدیریتی (حداقل 3 سال در طول 5 سال گذشته) برای دریافت ویزا و مجور کار الزامی است. در صورتی که استان کبک برای تاسیس دفتر شرکت انتخاب گردد، ارائه مدرک زبان فرانسوی بهتر می تواند نظر مسئولان را جلب کند.

طرح تجاری یا بیزنس پلن

دریافت اقامت کانادا به وسیله ثبت شرکت در گام اول احتیاج به طرح جامعی دارد که هدف آن توسعه اقتصاد کشور کانادا باشد. در این طرح اهداف و روش های رسیدن به آن ها، بازارهای مرتبط، بودجه مورد نظر و سود دریافتی از کسب وکار آینده باید به صورت مکتوب معین گردد.

بهتر است طرح تجاری بر اساس احتیاجهای اقتصادی و مشاغل مورد احتیاج این کشور برنامه ریزی گردد؛ معمولا طرحی که بتواند احتیاجهای جامعه را رفع کند، مسئولان ثبت شرکت در کانادا را نیز می تواند قانع کند.

انتخاب نام شرکت

پس از طراحی بیزنس پلن و اساس نامه شرکت، یکی از مهم ترین نکات برای ثبت و راه اندازی شرکت انتخاب نام کسب وکار است. نام شرکت می تواند به زبان انگلیسی، فرانسوی یا ترکیبی از هر دو انتخاب گردد.

جهت ثبت نام شرکت باید نامی انتخاب کرد که پیش از آن در سیستم فدرال وجود نداشته باشد. در واقع منحصر به فرد بودن نام شرکت یکی از مهم ترین نکات در این مرحله است. جهت اطمینان می توان ابتدا در دیتابیس فدرال کانادا جست و جو کرد.

سیستم NUANS یا (Newly Upgraded Automated Name Search) سرویس جستجوی اینترنتی در این کشور است که برای مقایسه نام های پیشنهادی شرکت ها یا علائم تجاری طراحی شده است.

نام شرکت باید هویت و ماهیت عملکرد آن را در مفهوم نمایان کند. به عبارت دیگر، نام شرکت باید در راستای فعالیت ها و اهداف آن انتخاب گردد. معمولا نام شرکت بسته به نوع آن با عبارات اختصار Co، Ltd یا Inc ترکیب می گردد.

هزینه ثبت شرکت در کانادا

بسته به شرکت و نوع کسب وکار هزینه های متفاوتی در پیش رو خواهید داشت؛ به طور کلی، حداقل سرمایه اولیه برای آغاز کسب وکار در این کشور حدود 70 هزار تا 200 هزار دلار برآورد می گردد. پس از انتخاب نوع ثبت می توان در خصوص هزینه ها دقیق تر مطالعه کرد.

درخواست ثبت شرکت در کانادا حدود 200 دلار هزینه دارد؛ امور مربوط به این روش مهاجرتی به وسیله مرکز مدیریت پرونده های آنلاین کانادا مدیریت و نظارت می گردد. علاوه بر این، برای شناسایی نام های احتمالی شرکت و دریافت گزارش NUANS (برای هر جست وجو) حدود 75 دلار هزینه دارد.

یکی از مهم ترین مراحل در فرایند ثبت، تکمیل فرم های درخواست است که شامل آدرس دفتر ثبت شده و نام اعضای هیئت مدیره شرکت می گردد. بنابراین باید پیش از ثبت درخواست در پی مکان مناسبی جهت معرفی دفتر کار شرکت بود.

هزینه مربوط به ثبت شرکت به استان مقصد بستگی دارد؛ از هزینه مربوط به دفتر شرکت گرفته تا قوانین استانی در برآورد هزینه ها دخیل هستند. برای مطالعه دقیق تر هزینه ثبت، ایجاد پرونده و جست و جوی نام سری به استان های پرطرفدار این کشور می زنیم.

هزینه ثبت شرکت در استان کبک

مانند دیگر برنامه های مهاجرتی، ثبت شرکت در استان کبک قوانین متفاوتی از دیگر استان ها دارد. رزرو نام شرکت در استان کبک 22 دلار و در مجموع فرایند ثبت این استان 326 دلار هزینه دارد.

باید توجه داشت که جزئیات هزینه ها به نوع شرکت ثبت شده بستگی دارد. افزون بر هزینه های فرایند ثبت، بعضی هزینه ها مربوط به مراحل پس از راه اندازی کسب وکار می گردد؛ از جمله گزارش سالانه 84 تا 126 دلار، اعلام انصراف 46.50 دلار، و از سرگیری دوباره امور 116 دلار تا 174 دلار هزینه دارد.

هزینه مربوط به دفتر کار شرکت در استان کبک به تعداد کارمندان و متراژ دفتر بستگی دارد. به طور کلی حداقل هزینه ماهانه دفتر کار به ازای هر یک از پرسنل (با محاسبه تقریبی متراژ مورد احتیاج) 300 دلار برآورد می گردد.

هزینه ثبت شرکت در استان انتاریو

درخواست حضوری یا آنلاین (به وسیله ایمیل) ثبت شرکت در استان انتاریو 360 دلار هزینه دارد. هزینه جست وجوی نام در سامانه NUANS نیز به ازای هر سرچ 75 دلار است.

بر اساس قوانین استانی انتاریو ثبت و راه اندازی شرکت در شهرهای آن بسته به نوع فعالیت احتیاج به مجوز کسب و کار هم دارد. متقاضی موظف است پس از ثبت درخواست برای بیمه جبران خسارت کارگران یا مالیات GST / HST (مالیات کالاها و خدمات / مالیات بر فروش هماهنگ) نیز اقدام کند. دریافت و تمدید هر از این مجوزها بسته به نوع شرکت هزینه های معینی دارد.

کرایه دفتر کار در استان انتاریو به شهرهای مورد نظر بستگی دارد؛ چراکه کرایه های مرکز شهر تورنتو با دیگر شهرهای کوچک استان بسیار فرق دارد. برای کرایه فضای مناسب دفتر کار به ازای هر متر مربع باید حداقل 23 دلار در نظر گرفت.

هزینه ثبت شرکت در استان نوا اسکوشیا

ثبت شرکت با مالکیت مطلق یا شرکت مشارکتی در استان نوا اسکوشیا به نسبت دیگر استان های کانادا ساده تر است. با تکمیل فرم درخواست، ثبت نام تجاری، شرکت یا مشارکت در نوا اسکوشیا و پرداخت هزینه 118.35 دلار جهت ارزیابی شرایط متقاضی می توان جهت ثبت و راه اندازی شرکت در این استان اقدام کرد.

علاوه بر هزینه های مربوط به ثبت درخواست، فرایند ثبت و راه اندازی شرکت در این استان 336.40 دلار اعلام شده است. جست و جوی نام شرکت در سامانه NUANS هم 61.05 دلار هزینه دارد.

هزینه مربوط به دفتر کار و مخارج مربوط به آن یکی از مواردی ست که پیش از درخواست باید به آن توجه کرد. میانگین کرایه ماهانه یک دفتر 45 متری در مرکز شهرهای بزرگ این استان 1,100 دلار کاناداست.

بر اساس قوانین استانی نوا اسکوشیا گواهینامه شرکت تاریخ انقضا ندارد و تنها برای تمدید تاریخ ثابت آن باید هر سال اقدام کرد.

دریافت اقامت دائم کانادا به وسیله ثبت شرکت

درصورت پذیرش درخواست ثبت شرکت، متقاضی می تواند با مجوز اقامت یک یا دو ساله وارد این کشور گردد. در زمان تمدید مجوز اقامت شرایط شرکت ثبت شده ارزیابی می گردد. در صورتی که شرایط با بیزنس پلن همخوانی داشت و اهداف تجاری در بازه زمانی معین محقق شده بود، مجوز اقامت دائم کانادا صادر می گردد.

با دریافت اقامت دائم کانادا خانواده متقاضی نیز می توانند در این کشور زندگی نمایند و از مزایای آن از جمله تحصیل رایگان در مدارس دولتی کانادا و بهره مندی مادام العمر از خدمات درمانی رایگان بهره مند شوند.

انتشار: 11 آذر 1400 بروزرسانی: 21 آذر 1400 گردآورنده: bestcanadatours.com شناسه مطلب: 818

به "راهنمای ثبت شرکت در کانادا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "راهنمای ثبت شرکت در کانادا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید