چرا باید یک بار هم شده چیچن ایتزا را دید؟

اگر برای پاسخ سوال چرا باید یک بار هم شده چیچن ایتزا را دید؟ به دنبال پاسخ هستید با ما همراه باشید.

چرا باید یک بار هم شده چیچن ایتزا را دید؟

به گزارش مجری سفرهای گردشگری: چیچن ایتزا (Chichen Itza)، هرم های باستانی ای در کشور مکزیک هستند که از تمدن قوم مایا بر جای مانده اند. چیچن ایتزا به علت ساختار فوق العاده حیرت انگیزی که دارد در سال 2007، به عنوان یکی از عجایب هفتگانه مدرن جهان، ثبت شد. اما واقعا مایاها در آن دوران چگونه قادر به ساخت این اهرام بوده اند؟

چیچن ایتزا، آثار باستانی و کهن قوم باهوش مایا بوده اند که از ان تمدن تا به امروز به خوبی بر جای مانده است. کلمه چیچن به معنای «در کنار دهانه چاه» و ایتزا هم به معنای جادو و یا جادویی است. طبق چیزی که دانشمندان از یافته های خود متوجه شده اند، از این هرم های بزرگ برای اهدا کردن قربانی ها به خدای باران مایا ها به نام «چاک» استفاده می شده است و علت این ادعا هم، وجود شواهدی از اجساد انسان های قربانی شده در این هرم است. این هرم ها هر ساله هزاران و میلیون نفر را از سراسر جهان را به سوی خود می کشانند.

در این هرم، آثاری که به سال اول تا 250 میلادی بر می شود، پیدا شده است اما این احتمال هم وجود دارد که این مجموعه ها در ابتدا به عنوان محل زندگی مایا کاربری داشته اند.

در محوطه چیچن ایتزا، چندین ساختمان سنگی وجود دارد که در زمان های قبل از آنها به عنوان قصر، حمام، مغازه و… استفاده می شده است که مطرح ترین این بخش ها شامل: قلعه El Castillo (هرمی پلکانی که از 4 طرف، پله هایی رو به بالای هرم دارد)- هرم جنگجویان- قسمت بازی آن دوران و بقیه سازه ها است. علاوه بر این ها، 2 چاله آب بزرگ هم وجود دارد که امکان دارد مردم آن دوران از آن ها به عنوان تامین آب برای زندگی شان استفاده نموده باشند.

آنچه که در خصوص این هرم ها جدای از ساختارشان عجیب است و خیلی جلب توجه می نماید، نقش های برجسته ای است که در محوطه وجود دارد و این در حالی است که مردم ان زمان اصلا ابزار فلزی نداشته اند. معماران و مهندسان حال حاضر جهان، ایجاد چنین هرم هایی را حتی با وجود ابزار امروزی سخت و طاقت فرسا می دانند و به همین علت است که عظمت این هرم ها و مهارتی که در ساخت آنها به کار رفته، هر کسی را میخکوب می نماید. به نظر می رسد مایا در آن دوران، از علومی با خبر بوده اند که بعد از خود، آنها را به دست فراموشی سپرده اند.

از چیچن ایتزا بیشتر بدانید

چیچن ایتزا در کشور مکزیک و در 120 کیلومتری جنوب شرقی شهر مریدا قرار گرفته است که جز شهرهای مذهبی و مقدس ان دوران شناخته می شده است.

قوم مایا در واقع یک تمدن باستانی در جنوب مکزیک و کشورهای گواتمالا، هندوراس، بلیز و ال سالوادور در آمریکای مرکزی بوده است که امروزه حدود 6 میلیون از آنها بر جای مانده است و به زبان های مختلف مایایی صحبت می نمایند. مایاها قومی بسیار باهوش بوده اند که می توانسته اند حرکت خورشید، ماه و ستاره ها را با دقت ترسیم نمایند.

گرچه چیچن ایتزا هیچ وقت به طور کامل متروکه نشد، اما جمعیت آن بسیار کم شد و پس از سقوط سیاسی این شهر، دیگر ساختمان جدیدی در آن ساخته نشد.

انتشار: 20 دی 1400 بروزرسانی: 21 دی 1400 گردآورنده: bestcanadatours.com شناسه مطلب: 858

به "چرا باید یک بار هم شده چیچن ایتزا را دید؟" امتیاز دهید

1 کاربر به "چرا باید یک بار هم شده چیچن ایتزا را دید؟" امتیاز داده است | 4 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا باید یک بار هم شده چیچن ایتزا را دید؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید