راهنمای خرید سوغات در هاوانا کوبا

هاوانا، پایتخت کوبا، شهری پر جنب و جوش و مملو از رنگ‌ها و اصالت است. گشت و گذار در خیابان‌های سنگفرش شده‌ی این شهر و تماشای بناهای تاریخی و معماری منحصر به فرد آن، تجربه‌ای فراموش‌نشدنی خواهد بود. بدون شک، بخشی از این تجربه به خرید سوغاتی و یادگاری‌هایی اختصاص خواهد داشت که خاطرات این سفر را زنده نگه دارند.

در هاوانا، گزینه‌های متعددی برای خرید سوغاتی پیش روی شماست. از فروشگاه‌های دولتی که سیگار و قهوه‌ی کوبایی اصیل را عرضه می‌کنند تا غرفه‌های رنگارنگ بازارهای محلی که مملو از صنایع دستی و آثار هنری هنرمندان کوبایی هستند.

در این مقاله، به معرفی برخی از بهترین مکان‌ها برای خرید سوغاتی در هاوانا می‌پردازیم:

راهنمای خرید سوغات در هاوانا کوبا

به گزارش مجری سفرهای گردشگری: هاوانا، پایتخت پر جنب و جوش کوبا، گویی با هر قدم، رنگ و بوی تازه‌ای از تاریخ، فرهنگ و هنر را به مشام می‌رساند. از خیابان‌های سنگفرش شده‌ی هاوانای قدیم تا بازارهای شلوغ و پرهیاهو، گویی هر گوشه‌ای از این شهر زیبا، فرصتی برای کشف و خرید سوغاتی‌های منحصر به فرد کوبایی را فراهم می‌کند.

در این راهنمای جامع، سفری به میان بازارها و فروشگاه‌های هاوانا خواهیم داشت و بهترین مکان‌ها برای خرید سوغاتی‌هایی متناسب با سلیقه و بودجه شما را معرفی خواهیم کرد.

انبار سن خوزه

انبار بزرگ سن خوزه (San Jose) پس از تبدیل شدن به قطبی برای فروشندگان آثار هنری و صنایع دستی، مکانی شگفت انگیز برای یافتن سوغاتی مدنظر شما در هاوانا است. این بازار کمی از مرکز هاوانای قدیم فاصله دارد، اما جهت خوبی برای پیاده روی در خیابان پائولا (Paula) یا بهانه ایده آلی برای سوار شدن بر تاکسی های قدیمی و کالسکه محسوب می گردد. ورود به بازار رایگان است و درون آن ده ها غرفه در ردیف های مختلف در حال فروش صدها محصول، از نقاشی های اصیل، عکس ها و مجسمه ها، لباس های دست دوز و کیف گرفته تا زیورآلات بدلی، هستند. غرفه های مخصوص غذا نیز در سن خوزه یافت می گردد، هرچند فضای بیرون بازار محل بهتری برای لذت بردن از چشم انداز خلیج است.

انبار سن خوزه (San Jose Warehouse) که زمانی انبار تنباکو بوده است، امروزه به بهشتی برای هنرمندان و دوستداران صنایع دستی تبدیل شده است. در این بازار بزرگ سرپوشیده، غرفه‌های متعددی به فروش نقاشی‌های اصیل، عکس‌ها، مجسمه‌ها، لباس‌های دست‌دوز، کیف، زیورآلات و صدها محصول دیگر اختصاص یافته است. گشت و گذار در میان این غرفه‌ها، فرصتی عالی برای یافتن سوغاتی‌های خاص و منحصر به فردی است که یادآور سفر شما به کوبا خواهد بود.

اوبیسپو

اوبیسپو (Obispo) یکی از شلوغ ترین بلوارهای هاوانا است و شریان اصلی منطقه قدیم شهر محسوب می گردد؛ بنابراین می توان انتظار یافتن هر چیزی در این منطقه را داشت. گشت خود را از انتهای بلوار و از جایی شروع کنید که رستوران فلوریدیتا (Floridita) واقع شده است. در آن گوشه می توان یک مغازه فروش سوغاتی و سه کتاب فروشی یافت. نقشه های چاپی در کشوری بدون دسترسی به اینترنت بسیار ضروری هستند، بنابراین در صورت احتیاج، حتماً یک نسخه برای جهتیابی تهیه کنید. هرچه بیشتر در امتداد بلوار پیش می روید، می توانید خانه های مختلفی را بیابید که امروزه تبدیل به فروشگاه های کوچک شده اند. به علاوه چندین کتاب فروشی دیگر، فروشگاه هایی برای خرید وسایل گران تر (نظیر جواهرات، مجسمه های بزرگ و جعبه های مخصوص نگهداری سیگار)، یک بازار کوچک مخصوص خرید سوغاتی و یک فروشگاه برای خرید لباس های سنتی کوبایی نیز در این منطقه دیده می گردد.

در این خیابان می‌توانید از گالری‌های هنری و فروشگاه‌های جواهرات گرفته تا کتاب‌فروشی‌ها و مغازه‌های فروش سوغاتی، هر آنچه که نیاز دارید را پیدا کنید.

میدان آرماس

میدان آرماس (Armas) محلی برای جمع شدن فروشندگان وسایل عتیقه است. اجناس این فروشندگان شامل کتاب ها و مجله های قدیمی، اسکناس، سکه و عکس می گردد. تمامی این اقلام اصل بوده و بین 30 تا 100 سال و حتی بیشتر عمر دارند. بخش مجذوب نماینده وسایلی که در این میدان به فروش می رسد، اقلام مربوط به سال های جنگ سرد کوبا با آمریکا است؛ تمبرهای قدیمی، کارت های پستال، سنجاق سینه هایی که پیروزی و سالگرد اتحاد جماهیر شوروی را گرامی می دارند و تصاویری از لنین و کارل مارکس در بین این اقلام یافت می شوند. می توان با رفتن به سراغ اقلامی متعلق به اوایل قرن بیستم، بیشتر در دل تاریخ فرورفت. این اقلام شامل وسایل شخصی، از دستبند و پرچم های جنبش فیدل کاسترو در سال 1959 گرفته تا وسایلی متعلق به اواخر قرن نوزدهم، هستند. اگرچه بعضی از اجناس خاص قیمت بسیار بالایی دارند، اما همچنان می توان با پرداخت مبالغ کمی در حد 10 دلار، وسایل کم ارزش تری نظیر سنجاق سینه و کتاب های متعلق به دهه 1980 خریداری کرد.

در میدان آرماس (Plaza de Armas) می‌توانید غرفه‌های متعددی را بیابید که محل تجمع فروشندگان لوازم عتیقه و اشیاء قدیمی هستند. در این میدان می‌توانید کتاب‌ها و مجلات قدیمی، اسکناس، سکه، عکس و دیگر اقلامی را بیابید که قدمت برخی از آنها به 100 سال یا حتی بیشتر می‌رسد. گشت و گذار در میان این غرفه‌ها، فرصتی عالی برای سفر به اعماق تاریخ کوبا و کشف گوشه‌ای از فرهنگ و زندگی مردم این کشور است.

میدان قدیم

می توان در خیابان هایی که به میدان قدیم منتهی می شوند، اتاق های نشیمن فراوانی را یافت که تبدیل به مغازه های کوچک فروش سوغاتی شده اند. بسیاری از آن ها در خیابان های تِنیِنت رِی (Teniente Rey) و اُفیسیوس (Oficios) قرار دارند. گزینه های پیشِ رو در این میدان در مقایسه با سن خوزه محدودتر هستند، اما بعضی از مغازه ها به وسیله مردمی اداره می شوند که خود دستی در فراوری آثار هنری و صنایع دستی برای فروش دارند. تماشای بعضی از آن ها در حال کار بر روی نقاشی های خود یا ساخت صنایع دستی در این منطقه امری عادی است.

در خیابان‌های اطراف میدان قدیم (Plaza Vieja) اتاق‌های نشیمن متعددی به مغازه‌های کوچک فروش سوغاتی تبدیل شده‌اند. در این مغازه‌ها می‌توانید با هنرمندان محلی آشنا شوید و از خلاقیت و ظرافت آنها در خلق آثار هنری و صنایع دستی لذت ببرید.

پاسئو دل پرادو

بسیاری از هنرمندان و عکاسان نوظهور و دانشجویان رشته تاریخِ هنر و بعلاوه فارغ التحصیلان برای فروش آثار خود در پاسِئو دل پرادو (Paseo del Prado) گرد هم جمع می شوند. آن ها برای تبلیغ کارهای خود و بعلاوه کسب عایدی در این تفرجگاه که پارک مرکزی را به مالکون (Malecon) در هاوانای قدیم وصل می نماید، به اینجا می آیند. بعضی از آن ها در همین حوالی اقدام به اجاره استودیو یا یک اتاق نموده اند و پرادو مکان در دسترسی برای جلب نظر گردشگران است. این منطقه در آخر هفته ها تبدیل به مکانی برای حضور دست فروشانی می گردد که سعی در فروش وسایل خود به عابران پیاده دارند. اینجا محل خوبی برای خرید اجناس خاص و یاری به گذران زندگیِ هنرمندان جوان و زنان بازنشسته است.

پاسئو دل پرادو (Paseo del Prado) تفرجگاهی زیبا است که پارک مرکزی را به مالکون (Malecon) در هاوانای قدیم وصل می‌کند. در این تفرجگاه، هنرمندان نوظهور، عکاسان و دانشجویان رشته‌ی تاریخ هنر، آثار خود را به معرض دید عموم می‌گذارند و فرصتی عالی برای خرید آثار هنری منحصر به فرد و حمایت از هنرمندان جوان کوبایی را فراهم می‌کنند.

هابانا لیبره

اگر به هر دلیلی شانس خرید از منطقه قدیمی هاوانا را پیدا نکردید، می توانید گزینه هایی را برای خرید در هتل هابانا لیبره (Habana Libre) و منطقه ها اطراف در وِدادو (Vedado) پیدا کنید. فروشگاه های متعدد در این هتل در حال فروش سیگارهای کوبایی و آثار هنری و صنایع دستی هستند، درحالی که فروشندگان اختصاصی در خیابان های اِل (L) و بیست و پنجم وسایل خوبی نظیر تابلوهای نقاشی، مجسمه های چوبی، آلات موسیقی سنتی، کتاب و کیف دارند. 

شما می‌توانید در هتل هابانا لیبره (Hotel Habana Libre) و خیابان‌های اطراف آن در ودادو (Vedado) به دنبال سوغاتی باشید. در این منطقه می‌توانید فروشگاه‌های متعددی را بیابید که سیگارهای کوبایی، آثار هنری و صنایع دستی را به فروش می‌رسانند.

بازار لا رامپا

یکی از قدیمی ترین بازارهای خرید آثار هنری و صنایع دستی لا رامپا (La Rampa) است. این بازار جزیره ای کوچک برای خرید سوغاتی در خیابان بیست و سوم منطقه ودادو محسوب می گردد. محصولات موجود در این بازار شبیه به اقلام موجود در اوبیسپو و خیابان پوئرتو (Puerto) هستند. تابلوهای نقاشی، مجسمه ها، زیورآلات، کلاه و لباس و خرده ریزهای مختلف از مهم ترین اجناس موجود در لا رامپا به شمار می آیند. 

بازار لا رامپا (La Rampa) یکی از قدیمی‌ترین بازارهای هاوانا است که در خیابان 23 ودادو واقع شده است. در این بازار می‌توانید انواع نقاشی، مجسمه، زیورآلات، کلاه، لباس و دیگر اقلام را با قیمت‌های مناسب پیدا کنید.

آرته هابانا

آرته هابانا (ArteHabana) فروشگاهی ایده آل برای خرید هدایایی است که در مقایسه با دیگر نقاط شهر کمی متفاوت هستند. شرکت فروش محصولات هنریِ اف سی بی سی (FCBC)، آرته هابانا را اداره می نماید. این فروشگاه در ابعاد میانه، اجناسی چون زیورآلات، لباس و سرامیک های ساخته شده به وسیله طراحان کوبایی را به فروش می رساند. آرته هابانا تنها چند ساختمان تا پارک مرکزی هاوانا فاصله دارد. در طبقه همکف ساختمان یک کتاب فروشی، یک فروشگاه عرضه آثار و ادوات موسیقی و یک فروشگاه برای ارائه لیوان های سفالی، وسایل تهیه قهوه، پرده حمام، چتر، حوله و دیگر محصولات طراحی شده با نقاشی های هنرمندان مطرح این کشور به چشم می خورد. اگر به دنبال هدایایی خاص و منحصر به فرد هستید، به آرته هابانا سر بزنید. در این فروشگاه می‌توانید زیورآلات، لباس و سرامیک‌های ساخته شده به دست طراحان کوبایی را خریداری کنید.

فین د سیگلو

اگر بودجه شما بسیار محدود است، اما همچنان قصد خرید سوغاتی را دارید، فین دِ سیگلو (Fin de Siglo) محل خوبی برای صرفه جویی در هزینه های شماست. فین د سیگلو که زمانی در دهه 1950 فروشگاه بسیار محبوبی بود، ساختمانی بزرگ است که در حال حاضر به ده ها فروشنده با مشتریانی اغلب کوبایی اجاره داده می گردد. بیشتر آن ها مشغول فروش آثار هنری و صنایع دستی هستند. فین د سیگلو کمی شلوغ، گرم و پرسروصدا است، اما قیمت های آن در مقایسه با دیگر منطقه ها توریستی شهر پایین تر خواهد بود.

اگر به دنبال خرید سوغاتی با قیمت مناسب هستید، فین دِ سیگلو (Fin de Siglo) گزینه ایده‌آلی برای شماست. این فروشگاه که زمانی در دهه 1950 بسیار محبوب بود، امروزه به ده‌ها مغازه کوچک تبدیل شده که انواع آثار هنری و صنایع دستی را با قیمت‌های پایین‌تر از دیگر نقاط توریستی شهر به فروش می‌رسانند.

کاسا دل هابانو

کاسا دل هابانو (Casa del Habano) یک مکان نیست، بلکه زنجیره ای از فروشگاه هایی است که مشغول فروش سیگار در سراسر هاوانا و اطراف آن هستند. فروشگاه های کاسا دل هابانو اصیل ترین سیگارهای فراوریشده در کارخانه های کوبایی را عرضه می نمایند. بعضی از این کارخانه ها نظیر پارتاگاس (Partagas)، تاباکوبا (Tabacuba)، ایکس (X) و سنترو هابانا (Centro Habana) در هاوانا واقع شده اند. هتل هایی نظیر هتل ملی، هابانا لیبره، کوهیبا (Cohiba) و ملیا هابانا (Melia Habana) نیز به عنوان فروشگاه های رسمی این محصولات شناخته می شوند. اما اگر به دنبال بهترین سیگارهای کوبایی هستید، به کاسا دل هابانو بروید. این زنجیره‌ی فروشگاه‌ها، سیگارهای اصیل کوبایی را در سراسر هاوانا به فروش می‌رساند. 

در کنار مکان‌های ذکر شده، فروشگاه‌های دیگری نیز در هاوانا وجود دارند که می‌توانید از آن‌ها سوغاتی بخرید. مهم‌ترین نکته این است که قبل از خرید، حسابی چانه بزنید و از قیمت‌ها مطمئن شوید.

با کمی گشت و گذار در هاوانا، بدون شک می‌توانید سوغاتی‌های مورد نظرتان را پیدا کنید و با دستانی پر از خاطرات خوب به خانه بازگردید.

و در آخر...

هاوانا، شهری پر از رنگ، شور و نشاط و فرهنگ منحصر به فرد، گنجینه‌ای از سوغاتی‌های خاص و جذاب را برای شما در نظر گرفته است. از سیگارهای معطر کوبایی و قهوه‌ی اصیل گرفته تا نقاشی‌های رنگارنگ و مجسمه‌های چوبی، در هر گوشه‌ای از این شهر زیبا می‌توانید سوغاتی‌هایی را بیابید که یادآور سفرتان به کوبا خواهند بود.

نکاتی برای خرید سوغاتی در هاوانا:

  • چانه‌زنی: در بسیاری از مغازه‌ها و بازارهای هاوانا، چانه‌زنی امری رایج است. از خجالت نترسید و برای رسیدن به بهترین قیمت، با فروشنده چانه بزنید.
  • پول نقد: در بسیاری از مغازه‌ها و بازارهای هاوانا، فقط پول نقد (CUP) پذیرفته می‌شود. قبل از رفتن به خرید، حتماً مقداری پول نقد به همراه داشته باشید.
  • ساعت کاری: اکثر مغازه‌ها و بازارهای هاوانا از ساعت 9 صبح تا 5 بعد از ظهر باز هستند. برخی از مغازه‌ها ممکن است در روزهای یکشنبه تعطیل باشند.
  • مالیات: در هاوانا، مالیات بر ارزش افزوده (VAT) وجود ندارد.

هاوانا، شهری پر از رنگ، موسیقی، رقص و فرهنگ است. خرید سوغاتی در این شهر، فرصتی عالی برای به یاد ماندن خاطرات این سفر و به اشتراک گذاشتن زیبایی‌های کوبا با عزیزان شما است. با کمی گشت و گذار و چانه‌زنی، می‌توانید سوغاتی‌های منحصر به فرد و با قیمتی مناسب را پیدا کنید که یادآور سفر شما به این سرزمین پرهیجان و پرشور خواهد بود.

منبع: theculturetrip.com
انتشار: 23 اردیبهشت 1403 بروزرسانی: 23 اردیبهشت 1403 گردآورنده: bestcanadatours.com شناسه مطلب: 1024

به "راهنمای خرید سوغات در هاوانا کوبا" امتیاز دهید

1 کاربر به "راهنمای خرید سوغات در هاوانا کوبا" امتیاز داده است | 5 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "راهنمای خرید سوغات در هاوانا کوبا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید