بانکداری در کانادا

به گزارش مجری سفرهای کانادا و آمریکا، بانکداری در کانادا قابل اعتماد و دسترس‌پذیر است، حتی با وجود این که خدماتش همیشه رایگان نیست. برای کسانی که قصد مهاجرت به کانادا یا تحصیل در کانادا را دارند، انتخاب بانک مناسب با نیازهایشان اهمیت فراوانی دارد. با کمی تحقیق شما می‌توانید بهترین بانک را برای خودتان پیدا کنید؛ ما هم می‌خواهیم در ادامه شما را در این زمینه راهنمایی کنیم.

بانکداری در کانادا

در سیستم بانکداری کانادا، معمول است که خدمات در سال اول رایگان باشند؛ در نتیجه شما می‌توانید خدمات بانک‌های مختلف را امتحان کرده و در نهایت با توجه به تجربه‌تان با آن بانک، تصمیم نهایی و مناسب شرایط خودتان را بگیرید. قبل از انتخاب بانک حتما شعبه‌های نزدیک به خانه و محل کارتان و راحتی دسترسی به آنها و ساعات کاری بانک را در نظر بگیرید. همچنین بررسی کنید که با توجه به خواسته‌هایتان کدام بانک بهترین کارت اعتباری را به شما ارائه می‌دهد.

معرفی بهترین بانک‌های کانادا

5 بانک بزرگ در کانادا (RBC، BMO، TD، CIBC و Scotiabank)، همگی برنامه‌های خاصی دارند برای کسانی که به عنوان مهاجر یا برای تحصیل در کانادا به این کشور آمده‌اند. این بانک‌ها همچنین مشوق‌های فراوانی برای تازه‌واردها دارند، در نتیجه توصیه می‌کنیم حتما پیشنهادهای ارائه شده توسط این بانک‌ها را بررسی کنید. این که کدام بانک بهترین بانک کانادا باشد، به نیازهای خاص شما بستگی دارد. با این حال می‌خواهیم در ادامه چند تا از مشهورترین و بهترین بانک‌های این کشور را به شما معرفی کنیم:

 • CIBC
 • HSBC Canada
 • Scotiabank
 • بانک مونترال (BMO)
 • بانک ملی کانادا

CIBC

موفقیت بانک تجارت سلطنتی کانادا یا به اختصار CIBC، به عنوان یکی از بهترین بانک‌های کانادا به سرمایه‌گذاری‌های مستمر و پایدار این بانک در آینده گره خورده است. این بانک به تازگی بسترهای بانکداری خود را مدرن کرده، تا مشتری‌هایش تجربه بهتری داشته باشند. با همین رویکرد، بانک CIBC قادر شده بهترین خدمات ممکن را به مشتری‌هایش ارائه دهد. برای مثال اپلیکیشن موبایل این بانک، به مدت 6 سال پشت سر هم به عنوان برترین اپ برای عملکرد بالا و تجربه کاربری خوبش شناخته شده است.

به علاوه، وجود یکی از گسترده‌ترین شبکه‌های خودپردازها در تمام کانادا و خدمات بانکداری موبایلی و اینترنتی تراز اول، این بانک را به یکی از بهترین انتخاب‌ها برای کسانی تبدیل کرده که به تازگی به کانادا مهاجرت کرده‌اند.

HSBC

بانک HSBC کانادا بخشی از شبکه جهانی HSBC است؛ شبکه‌ای که ردپایش را می‌توان در بسیاری از کشورهای دنیا دید. در خود کانادا به تنهایی، بیشتر از 130 شعبه از این بانک در حال فعالیت هستند. برنامه ویژه تازه‌واردان در بانک HSBC گستره متنوعی از خدمات را آماده کرده که به طور خاص تغییر داده شده‌اند، برای کسانی که به تازگی به کانادا مهاجرت کرده‌اند.

Scotiabank

برنامه ویژه بانک Scotiabank به شما این امکان را می‌دهد حتی قبل از مهاجرت به کانادا و رسیدن به این کشور حساب بانکی‌تان را باز کنید. در این برنامه هیچ هزینه تراکنشی برای انتقال‌های پولی بین‌المللی در نظر گرفته نشده است. برای کسانی که به تازگی به کانادا می‌آیند، خدمات بانکداری Scotiabank برای یک سال رایگان است.

BMO

BMO قدیمی‌ترین بانک کانادا است؛ قدیمی‌تر از خود کانادا حتی. این بانک تجربه‌ای 200 ساله در کمک به تازه‌واردان برای مستقر شدن و شروع زندگی جدیدشان در کانادا دارد. برنامه ویژه آنها به مهاجران تازه، خدمات بانکداری رایگان 12 ماهه را ارائه می‌دهد. در این خدمات شرایط حداقل تتمه حساب لحاظ نشده و شما همچنین صندوق امانات رایگان و تعداد تراکنش‌های الکترونیکی نامحدود دریافت می‌کنید.

بانک ملی کانادا

بانک ملی کانادا یکی از بهترین بانک‌های این کشور است، به خصوص برای کسانی که قصد مهاجرت به کانادا را دارند. مرکز اصلی این بانک در مونترال قرار دارد و در بیشتر استان‌ها شعبه دارد. البته به نسبت دیگر رقبایش، این بانک تعداد زیادی شعبه در بیرون از استان کبک ندارد. اگر شما برای مهاجرت به کانادا استان کبک را انتخاب کرده‌اید، این بانک می‌توانید بهترین انتخاب‌تان باشد.

چگونه بهترین بانک کانادا متناسب با نیازهایتان را پیدا کنید؟

وقتی می‌خواهید بهترین بانک را برای زمانی که در کانادا اقامت دارید انتخاب کنید، حتما اطلاعات کافی به دست آورید و ببینید بانک‌تان در هر یکی از این زمینه‌ها که در ادامه در موردشان صحبت می‌کنیم، چه رویکردی دارد.

هزینه بانکداری

بسیاری از بانک‌ها در کانادا مبلغی را برای داشتن حساب چک‌دار (یا همان حسابی جاری) دریافت می‌کنند. این مبالغ از 5 تا 30 دلار در ماه متفاوت هستند، بسته به این که شما چه تعداد تراکنش به صورت ماهانه خواهید داشت. شما ممکن است بتوانید این مبالغ دریافت شده را پس بگیرید، اگر یک تتمه حساب قابل توجه را همیشه در حساب خود داشته باشید (معمولا حداقل 1000 دلار). به هر حال تحقیقات خود را انجام دهید و ببینید در این زمینه خدمات کدام بانک بیشترین تناسب را با نیازهای شما دارد.

چک

چک همچنان یکی از محبوب‌ترین روش‌های داد و ستد در کانادا باقی مانده است. این موضوع برای بسیاری از تازه‌واردان به کانادا غافل‌گیرکننده خواهد بود، چرا که ممکن است در کشور خودشان استفاده از چک‌های بانکی برای دهه‌ها منسوخ شده باشد. بسیاری از کارفرماها در ابتدای کارتان از شما یک "چک باطل شده" می‌خواهند. در چک اطلاعات بانکی وجود دارد که برای انتقال پول به حساب‌تان نیاز هستند.

یک چک باطل شده در حقیقت چکی است که عبارت باطل (void) به صورت بزرگ و کامل روی آن نوشته شده باشد. بانک شما ممکن است در زمان افتتاح حساب از این نوع چک‌ها به رایگان به شما بدهد. یک دسته چک 100 برگی می‌تواند تا 40 دلار هم برایتان هزینه داشته باشد، پس به این مورد هم در زمان انتخاب بانک‌تان توجه کنید.

کارمزدهای خودپردازها

شما معمولا می‌توانید از خدمات خودپرداز بانک خودتان بدون پرداخت کارمزد استفاده کنید. اما دقت کنید که در صورت استفاده از خودپرداز بانک دیگر، معمولا باید مبلغی را به عنوان کارمزد برای هر تراکنش پرداخت کنید. اگر از خودپردازی استفاده کنید که متعلق به یک بانک نیست (برای مثال یک خودپرداز شخصی یا متعلق به یک رستوران یا کافه)، هم دستگاه خودپرداز و هم بانک شما کارمزدی را بابت تراکنش شما دریافت می‌کنند.

استفاده از خودپردازهای شخصی برایتان خیلی گران تمام خواهد شد. ممکن است برای هر تراکنش 4 تا 5 دلار هزینه داشته باشد، در نتیجه در تمام مدت از استفاده از آنها پرهیز کنید. با این توضیحات خیلی مهم است بانکی را در زمان تحصیل در کانادا یا بعد از مهاجرت به کانادا انتخاب کنید که دستگاه‌های خودپردازش به خانه یا محل کار شما نزدیک باشند.

کارت‌های نقدی

تا جایی که شما از تعداد تراکنش ماهانه مجاز که توسط بانک‌تان مشخص شده عبور نکنید، می‌توانید از کارت‌های نقدی خود تقریبا هر جایی که می‌خواهید بدون پرداخت هیچ هزینه‌ی اضافی استفاده کنید. به همین خاطر است که کانادایی‌ها مقدار زیادی پول نقد همراه ندارند.

Interac e-transfer

سیستم Interac e-transfer (که آن را اینترک خطاب می‌کنند)، مجموعه‌ای از بانک‌های کانادایی و تجارت‌هایی هستند که همگی یک سیستم پرداخت را استفاده می‌کنند. شما از طریق این سیستم می‌توانید پول را به راحتی و تنها با دادن آدرس ایمیل شخص مورد نظرتان به او انتقال دهید. نیازی نیست اطلاعات بانکی آن شخص را بدانید؛ هر دو طرف این انتقال وجه، باید یک حساب از یک بانک کانادایی داشته باشند که قابلیت انتقال وجه ایمیلی را برای آنها فراهم کرده باشد. هزینه هر انتقال 1 دلار است.

انتقال پول بین‌المللی به حساب کانادایی خود

وقتی برای تحصیل در کانادا به این کشور می‌آیید یا مهاجرت می‌کنید، احتمالا (و شاید امیدوارانه) پولی دارید که بخواهید از کشور خودتان به حساب بانکی‌تان در کانادا انتقال دهید. راه‌های مختلفی برای انتقال پول به داخل کانادا وجود دارند؛ دو تا از بهترین‌های آنها CurrencyFair و TransferWise هستند.

بهترین کارت‌های اعتباری در کانادا

وقتی نوبت به انتخاب بانک در کانادا می‌رسد، خیلی مهم است که بررسی کنید و ببینید کدام‌شان بهترین خدمات کارت اعتباری را به شما ارائه می‌دهند. این که بخواهید در مسیر استفاده از کارت‌های اعتباری قرار بگیرید به خودتان بستگی دارد، اما همیشه به یاد داشته باشید که رتبه‌بندی اعتبار شما در کانادا اهمیت فراوانی دارد. در نتیجه استفاده مسئولانه از کارت اعتباری و پرداخت به موقع صورت‌حساب‌ها در زمان‌های مقرر را باید جدی بگیرید تا بتوانید امتیازهای اعتباری خود را به دست آورید.

گزینه‌های کارت اعتباری فراوان هستند و بسته به نیازهایتان می‌توانید یکی از آنها را انتخاب کنید. البته هر بانکی که انتخاب کنید به احتمال زیاد، خودش تعداد زیادی گزینه برای پرداخت‌های اعتباری دارد. کارت‌های اعتباری در کانادا اغلب در یکی از این دسته‌بندی‌های کلی قرار می‌گیرند:

 • بدون هزینه سالیانه
 • با هزینه سالیانه اما شامل جوایز یا مزیت‌های مختلف

جوایز این نوع کارت‌های اعتباری می‌تواند به صورت نقدی یا امتیازهای باشند که می‌توانید از آنها برای خرید محصولات، خرید بلیت هواپیما یا حتی بلیت سینما استفاده کنید. معمولا هر چه قدر جوایز پر و پیمان‌تر باشند، هزینه سالیانه استفاده از کارت هم بالاتر است، بنابراین حسابی در این زمینه دقت کنید تا در آخر غافل‌گیر نشوید.

با این که بعضی کارت‌ها هزینه سالیانه دارند، اما اغلب مزیت‌های جذابی مانند بیمه مسافرتی و گارانتی‌هایی با مدت زمان بالاتر برای کالاهایی که می‌خرید را ارائه می‌دهند. این مزیت‌ها می‌توانند پاسخگوی هزینه‌های سالیانه‌ای باشند که شما پرداخت می‌کنید اما این تماما به استفاده و نیازهای شخصی شما بستگی دارد.

توصیه‌هایی برای انتخاب بهترین کارت اعتباری در کانادا

شما زمانی می‌توانید بهترین کارت اعتباری در کانادا را پیدا کنید که خوب بدانید چه قدر انتظار دارید خرج کنید و در عوضش استفاده از کارت اعتباری چه فایده‌ای برایتان دارد. نکته‌های مختلفی وجود دارند که باید زمان انتخاب‌تان به خوبی به آنها توجه کنید:

 1. شرایط و ضوابط قراردادتان را خوب بخوانید. به خوبی درک کنید که پیامدهای پرداخت نکردن بدهی‌هایتان در زمان مقرر چه خواهد بود.
 2. از بانک‌تان بخواهید جدول قیمت‌ها را به شما نشان دهد تا شما دقیقا بدانید باید انتظار پرداخت چه مبلغی را داشته باشید. ببینید دوره بازپرداخت بدون سود بانک‌تان چه قدر است؛ به عبارت دیگر چه دوره زمانی بعد از انجام خرید شما فرصت دارید تا بدهی خود را پرداخت کنید، بدون این که نیاز باشد بابتش سودی بپردازید.
 3. در مورد جوایز و مشوق‌های کارت اعتباری‌تان تحقیق کنید. بهترین کارت‌های اعتباری در کانادا برنامه‌های سخاوتمندانه‌ای برای مشتری‌های خود دارند، به خصوص در میان آنهایی که رقابت شدیدی با همدیگر دارند. بپرسید این جوایز را با چه فاصله زمانی می‌توانید دریافت کنید و چه شرایطی لازم است تا بتوانید آنها را آزاد کنید. ببینید آیا جوایز از شما گرفته می‌شوند، اگر پرداخت‌های خود را دیر انجام دهید یا نه.
 4. بپرسید که آیا سپرده نیاز هست یا نه؛ و اگر بله، چه زمانی می‌توانید آن را پس بگیرید.
 5. از بانک در مورد سیاست‌های محافظت در برابر کلاهبرداری بپرسید و چه اتفاقی می‌افتد اگر یک پرداخت غیر مجاز و بدون اطلاع شما از حساب‌تان انجام شود.
منبع: moving2canada.com
انتشار: 15 مهر 1399 بروزرسانی: 2 اسفند 1399 گردآورنده: bestcanadatours.com شناسه مطلب: 315

به "بانکداری در کانادا" امتیاز دهید

7 کاربر به "بانکداری در کانادا" امتیاز داده اند | 5 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بانکداری در کانادا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید