محله ایرانی ها در تورنتو

آنقدر ایرانی ها در تورنتو ساکن شده اند که به آن تهرانتو هم میگویند، صبحانه را با نان سنگک و خامه عسل ایرانی و املت در تورنتو صرف کنید و ناهار را با بهترین جوجه کبابهای ایرانی تورنتو تجربه کنید، عصر را هم میتوانید درکافه هایی با موزیک ایرانی سپری کنید.

محله ایرانی ها در تورنتو

به گزارش مجری سفرهای گردشگری: این در ذات مهاجرت است که هر کجا بروی در پی هم وطن بگردی، داشتن یک هم وطن مزایای زیادی در پی دارد، به خاطر همین معمولاً اولین چیزی که یک مهاجر ایرانی در کانادا می خواهد بداند این است که ایرانیان این شهر در کجا اقامت دارند؟ اگر می خواهید بدانید ایرانیان تورنتو در کدام محله ها هستند جای درستی آمده اید، در اینجا همه چیز را نوشته ایم.

معرفی محله های ایرانی تورنتو

تورنتو یکی از بزرگ ترین شهرهای کانادا است که به واسطه قرارگیری در مسیر دریاچه انتاریو، از آب وهوای نسبتا معتدلی برخوردار گشته است. موقعیت جغرافیایی، سیاسی و مالی شهر تورنتو آن را به یکی از مقاصد اصلی ایرانیان تبدیل نموده است. 44 درصد از ایرانیان مقیم کانادا، در این شهر ساکن شده اند. این در حالی است که ونکوور تنها 22 درصد از مهاجران ایرانی را در خود جای داده است. ما در ادامه تصمیم داریم به معرفی محله های ایرانی تورنتو بپردازیم.

زندگی در شهرهای ایرانی خیز تورنتو، مزایای بسیاری دارد. مهم تر از همه اینکه شانس داشتن یک همسایه ایرانی را برای داشتن روابط خانوادگی و اجتماعی بهتر می دهد. ضمناً یک دوست و همسایه ایرانی می تواند در اولین ماه های اقامتتان در تورنتو، به شما در آشنایی بیشتر با شهر و فرهنگ مردمان آن یاری کند.

شهرهایی همانند ریچموند هیل، نیومارکت و …، اگرچه جزو محلات تورنتو به شمار نمی آیند و در نزدیکی این شهر واقع شده اند، اما به طورکلی جزوی از کلان شهر تورنتو محسوب می شوند. ازاین رو ما این شهرها را نیز به عنوان بخشی از تورنتو مورد مطالعه قرار داده ایم.

محله های ایرانی تورنتو کدم اند؟

با یک سرچ ساده در شبکه اینترنت متوجه می شویم که کلان شهر تورنتو به 5 بخش اصلی تقسیم شده است. شهر تورنتو به عنوان مرکز این کلان شهر در نظر گرفته شده است. تورنتو به سه بخش مرکز شهر (MIDTOWN)، (UPTOWN) و (DOWNTOWN) تقسیم شده است. ایرانی های ساکن در تورنتو، شهر نورس یورک را که یکی از محله های بالای شهر تورنتو به شمار می آید را برای زندگی انتخاب نموده اند.

دورهام، یورک، پیل و هالتون از دیگر بخش های کلان شهر تورنتو هستند. در میان این 5 شهر، منطقه یورک جمعیت بیشتری از ایرانیان را پوشش داده است. شهر یورک در واقع دارای چندین محله است. در میان محلات مختلف این شهر، ریچموند هیل، آرورا، وان، مارکهام و نیو مارکت ایرانی خیزترین محلات کلان شهر تورنتو به شمار می آیند.

ایرانی های ساکن در این محلات به خطوط ریلی راه آهن و بعلاوه متروی شهری دسترسی کامل دارند. تنها شهرهای ریچموند هیل و وان هستند که به طور مستقیم از خط مترو استفاده نمی نمایند. اما خوشبختانه دولت تورنتو با ارائه فاز نوی از خطوط مترو، نوید توسعه خطوط تا شهرهای ریچموند هیل و وان را داده است.

محله ایرانی نشین نورث یورک

محله نورث یورک از مساحتی معادل 176 کیلومترمربع برخوردار بوده و جمعیتی بیش از 680 هزار نفر را در خود جای داده است. این محله بسیار وسیع است و یکی از پهناورترین شهرهای تورنتو به شمار می آید. این محله یکی از بزرگ ترین مراکز ساخت وساز واقع شده در تورنتو است. معروفیت این محله به ساختمان و برج سازی تا حدی است که آن را در کل آمریکای شمالی زبانزد ساخته است. اغلب این ساختمان ها از استانداردهای لازم در طراحی و ساخت برخوردارند.

در داخل هر یک از ساختمان های واحد های مسکونی مختلفی با امکانات مشترک سالن نمایش، استخر و سالن ورزشی قرار گرفته است. در هر یک از آپارتمان ها طیف گسترده ای واحدهای مسکونی از جمله بیسمنت، استودیو، یک خوابه کوچک و یا بزرگ، دو خوابه، سه خوابه و حتی پنت هاوس را خرید و یا اجاره کنید.

نورث یورک را می توان یکی از تاریخی ترین محلات تورنتو در نظر داشت. تنوع فرهنگ در این بخش از تورنتو بسیار بالاست. اما این موضوع منجر به فقر فرهنگی محله نشده است. بلکه فرهنگ آن را تا حد زیادی بهبود داده و تنوع بخشیده است.

همان طور که پیش ازاین نیز گفته شد، نورث یورک یکی از ایرانی خیزترین محلات کلان شهر تورنتو به شمار می آید. برای افراد تازه کار، تورنتو با محله نورث یورک شناخته می گردد و پیوند جدایی ناپذیری دارد. به طور حتم اگر علاقه زیادی به سکونت در تورنتو داشته باشید، نام محله نورث یورک و یا خیابان های آن به گوشتان خورده است.

خیابان های مهم محله نورث یورک

نام خیابان های واقع شده در تورنتو همانند یانگ و شپرد، یانگ و فینچ، بی بی و شپرد برای مهاجرین تورنتو بسیار آشناست. بیشتر ایرانیان ساکن در محله نورث یورک، امتداد خیابان یانگ را برای زندگی انتخاب نموده اند. خیابانی که بیشترین حجم از ساختمان سازی و برج سازی را به خود اختصاص داده است. برخلاف تصورات نادرست مهاجرین، ایرانیان به طور متمرکز تنها در چند نقطه از محله نورث یورک ساکن شده اند.

حدفاصل خیابان فینچ تا شپرد، در اطراف خیابان یانگ خصوصاً مین یانگ و بی بی وس، محلات مورد علاقه ایرانیان برای سکونت است. فعالیت های تجاری ایرانیان در نورث یورک از خیابان فینچ آغاز شده و از شمال نورث یورک گذر نموده و تا خیابان استیلز امتداد می یابد.در محله نورث یورک یک مرکز خرید با عنوان پلازا وجود دارد که برای عموم مهاجران نام آشناست. موقعیت این مرکز ایرانی که درست در امتداد خیابان یانگ قرارگرفته، علت دیگری برای سکونت ایرانیان در خیابان یانگ به شمار می آید.

زندگی در محله نورث یورک از جهات مختلف یادآور زندگی در شهر تهران است. البته نمی توان نظم خیابان های نورث یورک و تمیزی آنان را با شهر تهران مقایسه نمود. تعداد بالای ایرانیان ساکن در نورث یورک تا حد زیادی مشکل زبان را برای تازه واردان حل می نماید. خدمات و سرویس های مورد احتیاج خود را نیز می توانید از شرکت های فارسی زبان سفارش دهید. با وجود این شرایط می توان امیدوار بود در این شهر احساس دل تنگی و یا مشکل نکنید.

سیستم حمل ونقل محله ایرانی نشین نورث یورک

خیابان فینچ و شپرد از لحاظ سیستم حمل ونقل بسیار پیشرفته هستند. در این خیابان ها طیف گسترده ای از شبکه اتوبوس رانی قرار گرفته است. این دو خیابان به خطوط مترو نیز دسترسی کامل دارند. بعلاوه اتوبان های شرقی و غربی 401، شمال و جنوبی 404 که از جمله اتوبان های بسیار مهم کلان شهر تورنتو به شمار می آیند، از محله نورث یورک عبور می نمایند.دسترسی به این اتوبان ها یکی دیگر از مزایای زندگی در محله نورث یورک به شمار می آید.

محله ایرانی نشین وان

محله وان در قسمت شمالی (UPTOWN) تورنتو و مابین محلات ریچموند هیل و میسی ساگا واقع شده است. مساحت محله وان حدود 250 کیلومتر مربع تخمین زده شده است. در این منطقه از کلانشهر تورنتو شرکت های بزرگ صنعتی و خدماتی کانادا قرار دارند.

منطقه وان به وسیله جهانگرد فرانسوی اتین برول کشف شد. اگرچه پیش از سال 1800 تنها 5 نفر از آلمانی های مهاجر در این شهر ساکن بوده اند، امروزه وان بیش از 290 هزار نفر جمعیت را در خود جای داده است. رشد جمعیت در این منطقه از سال های 1996 تا 2001، 37 درصد تخمین زده شده است. اولین تجمعات انسانی در اطراف رودخانه هامبرد ایجاد شد و بعد کارخانه های صنعتی همانند چوبری به این بخش از تورنتو منتقل شدند.

سرعت توسعه شهر وان از ابتدا بسیار بالا بود. طوری که در سال 1840 اولین شهرداری آن تأسیس شد و اعضای شورای شهر نیز به انتخاب مردم به کرسی نشستند. درست در سال 1998 بود که محله وان به کلانشهر تورنتو ملحق شد. این منطقه به سرعت توسعه یافت و طیف گسترده ای از مهاجران را در خود جای داد.

از آنجایی که این منطقه کاملاً صنعتی است، بخش زیادی از جمعیت آن را نیروهای کار تشکیل می دهند. از این رو ایرانیان مشغول در صنایع که در پی خرید و یا اجاره یک خانه مقرون به صرفه قیمت هستند، شهر وان و اطراف بزرگراه شماره 7 را که بستر مناسبی برای ساخت و ساز آپارتمان های نو و مستقل شده، برای زندگی و اسکان خود انتخاب می نمایند.

صنایع مهم شهر وان

شهر وان موتور محرک صنعتی کلانشهر تورنتو است. صنایع ساخت قطعات اتومبیل، شیمیایی، غذایی، پلاستیک سازی و صنعت حمل و نقل زمینی، راه آهن و هوایی در وان واقع شده اند. این خطه دارای خطوط راه آهن و خط هوایی فرودگاه پیرسون است. دو بزرگراه 427 و 407 نیز دسترسی ساکنین وان به سایر منطقه ها تورنتو را فراهم نموده اند. در این شهر سرویس ها خدماتی و صنعتی لازم به واگن های قطار داده می گردد.

در قلب شهر وان مرکز سرگرمیی واندرلند قرار گرفته که دارای یک شهربازی پیشرفته است، سطح بالایی از امکانات سرگرمیی و رفاهی را ارائه می دهد. از این رو سالیانه موج عظیمی از گردشگران را از سراسر دنیا و به خصوص کلانشهر تورنتو به خود جذب می نماید.

ایرانی نشین ترین شهر تورنتو؛ ریچموند هیل

اکثریت ایرانی های ساکن در تورنتو، ریچموند هیل را برای اقامت انتخاب نموده اند. این موضوع موجب شده تا شهر واقع در شمال شرق تورنتو، به عنوان محله ایرانی نشین ها نیز شناخته گردد. این محله نسبتاً پهناور 100 کیلومتر مربع مساحت دارد و بیش از 200 هزار نفر جمعیت را در خود جای داده است.

ریچموند هیل از جمله منطقه ها رو به رشد و پیشرفته تورنتو است که در فاصله 25 کیلومتری شهر یورک واقع شده است. این بدین معناست که این شهر تنها نیم ساعت با خط مترو و یک ساعت با شمال تورنتو فاصله دارد. ریچموند هیل پس از جنگ دنیای دوم توسعه بیشتری یافته تا جایی که امروزه در بین شهرک های نسبتا مدرن تورنتو به شمار می آید. این محله یکی از مرفه ترین محله های تورنتو به شمار می آید.

دسترس ریچموند هیل به خیابان یانگ و بزرگراه شماره 404، دارا بودن دبیرستان های پیشرفته، مراکز خرید مجهز، فروشگاه های ایرانی و پارک های متعدد موجب شده تا ایرانیان اشتیاق بیشتری به اقامت در ریچموند هیل داشته باشند. ضمن اینکه زیرساخت های مناسب این محله فرصت مناسبی برای کسب و کار های نو و بعلاوه برگزاری فستیوال های مختلف را فراهم نموده است.

امکانات سرگرمیی ریچموند هیل

مجموعه سینمایی که در تقاطع خیابان یانگ و بزرگراه شماره 7 واقع شده، یکی از اصلی ترین جاذبه های گردشگری این منطقه برای ایرانیان به شمار می آید. این مجموعه از چندین سالن برای نمایش فیلم بهره برده و دکوراسیون داخلی و خارجی بسیار جالبی دارد که در تمام تورنتو نظیر آن یافت نمی گردد.

160 پارک، زمین های بازی، ورزشی و منطقه ها سرگرمیی و مسیرهای طبیعی از دیگر امکانات سرگرمیی این منطقه به شمار می آید. رصدخانه دیوید دانلیپ یکی دیگر از جاذبه های گردشگری و علمی ریچموند هیل است که در آن امکان مشاهده سیاهچاله ها فراهم شده است. بعضی از بزرگترین تلسکوپ های چشمی دنیا در این مرکز واقع شده است.

کتابخانه مرکزی ریچموند هیل و ریچموند هیل سنتر (محل اجراهای نمایشی)، استخر سرپوشیده ریچموند هیل(بزرگترین استخر سرپوشیده کانادا با سرسره های 50 متری) از دیگر امکانات سرگرمیی محله ایرانی نشین ریچموند هیل به شمار می آید.

کسب و کار ایرانیان در محله ریچموند هیل

راسته فروشگاه های ایرانی، از خیابان فینچ واقع در خیابان یانگ آغاز شده و تا جنوب تقاطع استیلز ادامه دارد. این بخش از محله ریچموند هیل به تهران کوچک معروفه شده است. چرا که در این فروشگاه ها انواع و اقسام خوراکی های ایرانی، سوپرمارکت ها، رستوران ها، فست فودها، صرافی، کلینیک، دفاتر حقوقی و بسیاری از موارد دیگر به چشم می خورد.

به طور تقریبی قیمت خانه در محله ایرانی نشین ریچموند هیل، 930 هزار دلار است. با این حال برای خرید یک آپارتمان به بودجه ای معادل 500 هزار دلار کفایت می نماید. ضمن اینکه اجاره آپارتمان در این محله که جز متول ترین محلات تورنتو است، از 1700 دلار اجاره ماهیانه استارت می خورد.

محله ایرانی نشین آرورا

آرورا که در شمالی ترین قسمت تورنتو و شهر یورک واقع شده، دومین شهر مورد علاقه ایرانیان پس از ریچموند هیل به شمار می آید. این شهر 56 هزار نفر را در مساحت 50 کیلومتر مربعی خود جای داده است. این شهر یکی از مرفه ترین بخش های تورنتو به شمار می آید که ساکنین آن بسیار متمول و پولدار هستند.

با مرکز اصلی تورنتو حدود 28 دقیقه فاصله دارد. اگر این مسافت را به جای ماشین شخصی با خطوط ریل راه آهن طی کنید، 52 دقیقه و با اتوبوس 49 دقیقه زمان لازم دارید.جالب است بدانید که سیستم حمل و نقل هوایی از شهر آرورا به بخش های مرکز تورنتو وجود دارد. شما می توانید با هواپیمای های بسیار کوچک از شر ترافیک های سنگین بزرگراه ها خلاص شوید و در کوتاه ترین زمان ممکن به جنوبی ترین منطقه تورنتو برسید.

خدمات سرگرمیی محله آرورا

آرورا در همسایگی محله ریچموند هیل واقع شده است. از این رو ساکنین این منطقه می توانید از امکانات سرگرمیی ریچموند هیل نیز به طور همزمان استفاده نمایند. منطقه حفاظت شده و نوار سبز واقع در جنوب آرورا، طبیعتی منحصربفرد و محیطی خوب برای سرگرمی ساکنین آن به وجود آورده است.

طبیعت این بخش از تورنتو مثال زدنی است و شامل دریاچه های کوچک، 62 پارک حفاظت شده و 50 کیلومتر مسیر پیاده روی طبیعی می گردد. بعلاوه در شمال غرب آرورا یک پارک حیات وحش با مسیرهای طبیعی و امکانات سرگرمیی بالا در حال ساخت است.

خدمات درمان و سیستم های پیشرفته آن در کنار دو سیستم حمل و نقل عمومی(گو ترانزیت و وای آرت که دارای اتوبوس و قطار هستند) و نزدیکی به یکی از بزرگراه های مهم انتاریو موجب شده تا آرورا به مقصد بسیاری از ایرانیان برای اسکان دائم تبدیل گردد.

آرورا به جهت داشتن فهرست زیادی از خانه های آماده فروش دست شما را برای انتخاب باز گذاشته است. با توجه به پتانسیل بالای آرارو در زمینه های مالی، این منطقه برترین مکان برای سرمایه گذاری به شمار می آید.

محله ایرانی نشین نیومارکت

نیومارکت نسبت به سایر شهرهای ایرانی نشین، بیشترین فاصله را با مرکز تورنتو دارد. نیومارکت که در ضلع شمالی کلانشهر تورنتو در شهر یورک واقع شده، بیش از 39 کیلومتر مربع مساحت دارد و حدود 90 هزار نفر را در خود جای داده است. فاصله این محله تا مرکز شهر تورنتو حدود 45 کیلومتر برآورد شده است.

اگرچه در گذشته بیشتر زمین های نیومارکت به عنوان زمین های کشاورزی مورد استفاده قرار گرفته، با این حال امروزه این محله نیز به عنوان یکی از شهرهای صنعتی تورنتو به شمار میرود. آب و هوای مرطوب نیومارکت موجب شده تا این شهر از چهار فصل سال برخوردار باشد. با این حال تابستان های گرم و مرطوب و زمستان های سرد و برفی در آن غالب هستند.

71 درصد ساکنین این منطقه به زبان انگلیسی صحبت می نمایند. اما سکونت بیش از حد ایرانیان در این منطقه موجب شده تا زبان فارسی نیز در کنار زبان هایی همانند روسی چینی و اسپانیایی مورد استفاده قرار بگیرد. از منظر اشتغال، نیومارکت نسبتاً قوی عمل نموده است.

مشاغلی همانند پزشکی و خدمات درمانی، مهندسی و صنعت فراوری و خرید فروش در نیومارکت تورنتو جا افتاده است. در جنبه های آموزشی نیز می تواند عملکرد نیومارکت رو مثبت تلقی نمود. این شهر دارای دو انجمن آموزشی بزرگ است که تقریباً تمام مقاطع تحصیلی و مدارس عمومی را تحت نظر دارد.

نیومارکت حدود صد سال است که کشف شده و جزو منطقه ها تاریخی تورنتو به شمار می آید. با ترمیم و بازسازی مکان های قدیمی نیومارکت، این شهر نیز به مقصد گردشگری جهانگرد ها تبدیل شده است. با نادیده گرفتن فاصله زیاد این شهر به مرکز تورنتو، می توان این محله را نیز در موقعیت جغرافیایی بسیار مطلوب و با سطح امکانات رفاهی بالا معرفی نمود.

سخن پایانی

تورنتو و محله های معروف آن مقصد بسیاری از مهاجرین ایرانی تبدیل شده اند. در معرفی محله های ایرانی تورنتو می توان به شهرهایی همانند ریچموند هیل، وان، نیومارکت، نورث یورک و آرورا اشاره نمود. هر یک از این شهر با دارا بودن سطح بالایی از امکانات رفاهی، درمانی و سیستم حمل و نقل پیشرفته، موقعیت مناسبی برای رشد مالی و زندگی سالم به شمار می آیند. در این بین شهرک هایی همانند ریچموند هیل و آرورا بیشترین جمعیت ایرانیان مهاجران را در خود جای داده اند.

انتشار: 7 آذر 1401 بروزرسانی: 26 آذر 1401 گردآورنده: bestcanadatours.com شناسه مطلب: 1185

به "محله ایرانی ها در تورنتو" امتیاز دهید

5 کاربر به "محله ایرانی ها در تورنتو" امتیاز داده اند | 4.8 از 5
امتیاز شما:

دیدگاه های مرتبط با "محله ایرانی ها در تورنتو"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید