آشنایی با هرم خوفو (Khufu) نماد شکوه باستانی مصر

هرم خوفو یکی از شاهکارهای معماری باستانی در مصر است. این هرم در دهه‌ی سوم قرن بعد از میلاد پیش از میلاد ساخته شده و به عنوان بزرگ‌ترین و بلندترین ساختمان در جهان شناخته می‌شود. هرم خوفو در منطقهٔ گیزا قرار دارد و برای ساخت آن حدود دو و نیم میلیون بلوک سنگ به کار رفته است. این هرم برای قرارگیری جسد پادشاه خوفو، فرعون دورهٔ چهارم سلسلهٔ مصریان، بنا شده است و در طول زمان از سرقت و ویرانی در امان مانده است.

آشنایی با هرم خوفو (Khufu) نماد شکوه باستانی مصر

به گزارش مجری سفرهای گردشگری: خوفو (Khufu)، بزرگترین هرم از اهرام سه گانه مصر، در شهر جیزه واقع شده است.

هرم بزرگ جیزه (که با نام هرم خوفو یا خئوپس شناخته می گردد) یکی از کهن ترین و آخرین بازمانده عجایب هفتگانه جهانی باستان به شمار می رود که

آن طور که از شواهد برمی آید، بازدید از هرم از زمانی شروع شد که برای اولین بار در لیست عجایب جهانی باستان نهاده شد. هرچند این لیست در دوره رنسانس بر همگان شناخته شد اما مسافران یونانی حتی از سده اول پیش از میلاد مسیح، از ساخت هرم، ابراز شگفتی می کردند.

در این مقاله، نگاهی بر تاریخچه خوفو خیره نماینده، یکی از اهرام ثلاثه (سه گانه) مصر خواهیم انداخت.

تاریخچه هرم خوفو

مصرشناسان بر این باورند، هرم بزرگ در واقع مقبره ی فرعون خوفو، دومین فرمانروا از دودمان چهارم است که ساخت آن 20 سال طول کشید و 2560 سال قبل از میلاد تکمیل شد.

این هرم به مدت تقریباً 4000 سال یکی از بلندترین بناهای ساخت دست انسان در جهان به شمار می رفت تا اینکه کلیسای جامع لینکلن در سال 1311 ساخته شد.

با این وجود، این بنای بزرگ همچنان بعد از گذشت قرن ها، سالم و راسخ برجای مانده درحالی که کلیسای لینکلن برج میانی خود را در سال 1548 از دست داده است.

هرم خوفو در میان مجموعه سه هرم جیزه، بزرگ ترین و کهن ترین آن ها و بعلاوه نماد شکوه و عظمت مصر باستان به شمار می رود.

طرح و برنامه ریزی ساخت هرم خوفو هنوز به صورت یک معما به جای مانده است. دو میلیون بلوک سنگی (هرکدام به طور میانگین به وزن 2 تا 15 تن) این بنای شگفت انگیز را به وجود آورده اند.

در ابتدا، ارتفاع هرم به 146 متر می رسید اما بر اثر فرسایش، قسمت فوقانی آن از بین رفت؛ درنتیجه ارتفاع آن در حال حاضر 138 متر است. هر ضلع قاعده هرم 230 متر طول دارد و زمینی به وسعت 609‚52 کیلومترمربع را می پوشاند.

هرم برای مصریان باستان نه تنها یک مقبره بزرگ بود بلکه آن را مکانی برای زنده شدن دوباره فرمانروایان از جهان رفته شان قلمداد می کردند. درون هرم خوفو سه اتاق دفن اجساد و یک راهروی شیب دار موسوم به گالری بزرگ وجود دارد.

یکی از اتاق ها در زیر سطح زمین نهاده شده که آن را از سنگ بستر کف هرم ساخته اند. یکی از دو اتاق دیگر، اتاق ملکه (باستان شناسان معتقدند که ملکه در این محل دفن نشده است) و دیگری اتاق شاه نام دارد. اتاق ملکه و شاه بالاتر از سطح زمین و در دل هرم واقع شده اند.

مصریان باستان هرم خوفو را ایخت (Ikhet) به معنای نور باشکوه می نامیدند. سطح خارجی هرم اولیه از سنگ آهک سفید صیقلی پوشیده شده بود که نور خورشید را بازتاب می داد و باعث می شد، هرم همچون جواهری بدرخشد.

بعدها، بعضی از این سنگ ها براثر زلزله سال 1356 میلادی سست شدند و اعراب توانستند از آن ها در ساخت مساجد استفاده نمایند.

گمان می رود سنگ های بکار رفته در سطح خارجی هرم همچون آینه های خارق العاده ای عمل می نموده و نور را با چنان شدتی بازتاب می دادند که هرم خوفو از سطح کره ماه همچون ستاره ای تابان بر روی زمین قابل رویت بوده است.

اهرام سه گانه مصر چگونه ساخته شده اند؟

علاوه بر هرم خوفو، هرم خفرع (Khafre) و هرم منقرع (Menkaure) از دیگر سازه هایی هستند که بازدیدنمایندگان را غرق در حیرت می نمایند.

از مجموعه اهرام ثلاثه مصر به عنوان جیزه نکروپولیس (Giza Necropolis) یاد می نمایند. در این محوطه، مجسمه ابوالهول و هرم های کوچک تری هم وجود دارند.

مجموعه اهرام سه گانه جیزه در غرب رود نیل و در بخشی از صحرای بزرگ آفریقا موسوم به بیابان غربی واقع شده اند. مصری ها از رود نیل برای آوردن مصالح و نیروی انسانی از سرتاسر مصر و سرزمین های اطراف استفاده می کردند.

البته فرضیه های زیادی از زمان کشف دوباره مقبره های درون اهرام مطرح شده اما کارشناسان تا به امروز بر سر هیچ کدام با یکدیگر به توافق نرسیده اند.

همان طور که پیش تر گفته شد در ساخت سطح خارجی اهرام از بلوک های سنگ آهک و درون آن از سنگ های بزرگ گرانیتی استفاده شده است. این سنگ ها از شهر اسوان (Aswan) منتقل شده اند که 800 کیلومتر با اهرام فاصله دارند.

یونانی ها بر این باور بودند که مصری ها بردگان را برای ساخت اهرام به کار وا می داشتند اما اکتشافات اخیر درباره اردوگاه های کارگران نشان می دهد که از کارگران ماهر برای ساخت وساز اهرام، نام نویسی به عمل می آمده است.

بعلاوه شواهد نشان می دهد که سنگ های بزرگ به وسیله اهرمی به این مکان غلتانده می شدند اما بعضی کارشناسان تصور می نمایند که کارگران مصالح را به داخل سازه می کشانده یا حمل می کردند.

آیا می توان به داخل اهرام مصر وارد شد؟

خبر خوب برای هواداران سفرهای ماجراجویی این است که می توانید برای ورود به داخل هریک از اهرام یا تمامی آن ها در جیزه بلیط تهیه کنید. برای ورود به محوطه اطراف اهرام یک هزینه کلی وجود دارد و برای بازدید از هر یک از اهرام مبلغ جداگانه ای باید بپردازید.

بهتر است تا حد ممکن بلیط را پیش از زمان بازدید خود تهیه کنید زیرا بلیط های مخصوص، احتمالاً با توجه به بازسازی های که بعضی روزها در مجموعه اهرام انجام می گردد، محدود خواهد بود.

انتشار: 12 فروردین 1402 بروزرسانی: 22 فروردین 1402 گردآورنده: bestcanadatours.com شناسه مطلب: 1239

به "آشنایی با هرم خوفو (Khufu) نماد شکوه باستانی مصر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آشنایی با هرم خوفو (Khufu) نماد شکوه باستانی مصر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید