آشنایی با قلعه مورو در هاوانا کوبا (Morro Castle)

جاذبه های کوبا فقط به کلسیون های سیگار برگ و ماشین های قدیمی رنگی ختم نمیشود، تاریخچه کوبا هم دیدنی است، یکی از جاذبه های هاوانا، قلعه مورو است که در ادامه بیشتر با آن آشنا خواهیم شد.

آشنایی با قلعه مورو در هاوانا کوبا (Morro Castle)

به گزارش مجری سفرهای گردشگری: قلعه مورو قلعه ای نگهبانی است که در ورودی خلیج هاوانا در شهر هاوانای کوبا واقع شده است. این قلعه که در ابتدا تحت کنترل اسپانیا بود در سال 1762 به تصرف بریتانیا عایدی اما یک سال بعد با قرارداد جدیدی دوباره به اسپانیا برگردانده شد. مورو به اسپانیایی یعنی صخره ای که از دریا کاملا معین باشد به همین علت از آن به نام یک بنای جهت یابی استفاده می شد. این قلعه بر روی برآمدگی کنار آب واقع شده است و آنقدر باعظمت است که از کیلومترها دیده می گردد.

کار ساخت قلعه مورو در سال 1589 در پاسخ به تهاجمات وارد شده به بندر هاوانا شروع و در سال 1630 به خاتمه رسید. قلعه مورو به وسیله یک مهندس نظامی ایتالیایی به نام «جیوانی باتیستا» ساخته شد او بعدها قلعه «لاپونتا» را هم در سواحل روبروی ورودی خلیج ساخت. در شهر «سانتیاگو دی کوبا» هم قلعه ای به نام مورو وجود دارد که آن را نباید با قلعه مورو در هاوانا اشتباه گرفت. در مواقع ناامنی دو قلعه لاپونتا و مورو به وسیله یک زنجیر آهنی به هم راه داشتند که در هنگام حمله این زنجیر به بالا می رفت و کشتی های دشمن نمی توانستند به خلیج راه پیدا نمایند. قاعده ساختمان این قلعه شبیه یک چند ضلعی نامنتظم است تا با شکل تپه ای که بر روی آن ساخته شده سازگار گردد. این قلعه از سه سنگر تشکیل شده که به وسیله تیغه با هم مرتبط شده اند و مکان های دیگری مثل کلیسا، اداره، سیاهچال و … هم در داخلش وجود دارد. برای اینکه قلعه بتواند دریا و شهر را تحت نظر داشته باشد یک برج دیده بانی در کنار آن ساخته شد تا در صورت پیشروی کشتی های دشمن از آن آگاه شوند.

وقتی اسپانیا دوباره کنترل کوبا را به دست گرفت بر روی تپه های شرق قلعه مورو قلعه دیگری به نام قلعه «سن کارلوس» را ساخت تا دیگر کسی نتواند دوباره قلعه مورو را مثل کاری که بریتانیا در سال 1762 انجام داد تصرف کند. یک فانوس دریایی در بخش شمال غربی قلعه واقع شده است که در قرن 19 ساخته شده و امروز همچنان می درخشد و زیبایی چشم نوازی به محوطه اطراف قلعه می دهد. در کنار قلعه در سمت بندر، تجهیزات دفاعی قلعه وجود دارد اینجا یک آتشبار ساخته شده که در آن 12 توپخانه بزرگ واقع شده است.

زمان گذشت و گذشت و با تغییر زمانه دیگر قلعه کاربرد اولیه خود را از دست داد، در قرن بیستم از این قلعه به عنوان زندان استفاده می شد و مدتی زندانیان در آنجا نگهداری می شدند امروز اما تبدیل به موزه شده است و می توانید با پرداخت هزینه کمی از آن تماشا کنید. بالای قلعه یک ساختمان جدیدی ساخته شده که مسئولان بندر از آن استفاده می نمایند.

منبع: en.wikipedia.org
انتشار: 9 بهمن 1401 بروزرسانی: 21 بهمن 1401 گردآورنده: bestcanadatours.com شناسه مطلب: 736

به "آشنایی با قلعه مورو در هاوانا کوبا (Morro Castle)" امتیاز دهید

2 کاربر به "آشنایی با قلعه مورو در هاوانا کوبا (Morro Castle)" امتیاز داده اند | 5 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آشنایی با قلعه مورو در هاوانا کوبا (Morro Castle)"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید