کتابخانه هاسکل (Haskell) در مرز بین آمریکا و کانادا واقع شده است

در ادامه با کتابخانه هاسکل (Haskell) که در مرز بین دو کشور آمریکا و کانادا واقع شده است.

کتابخانه هاسکل (Haskell) در مرز بین آمریکا و کانادا واقع شده است

به گزارش مجری سفرهای گردشگری: کتابخانه هاسکل (Haskell) دو آدرس مختلف دارد! عده ای می گویند این کتابخانه در کشور کاناداست و عده ای هم آن را متعلق به آمریکا می دانند اما در کمال تعجب هر دو گروه درست می گویند! حتما می پرسید مگر می گردد یک کتابخانه در آن واحد در دو کشور جداگانه قرار داشته باشد؟ بله این کتابخانه معروف و بزرگ در مرز بین کانادا و آمریکا نهاده شده است و با معماری جذابش یکی از معروف ترین کتابخانه های جهانست.

در مرز بین کشورهای کانادا و آمریکا کتابخانه ای بزرگ و دیدنی به نام هاسکل هست که به نام سازنده اش نامگذاری شده اما نیمی از ساختمان کتابخانه در شهر آمریکایی «دربی» و نیمی از آن در شهر کانادایی «ستنستید» نهاده شده است. از آن جایی که دو شهر، مرزی هستند جاذبه های مشترک زیادی هستند که در ادامه درباره آن ها شرح می دهیم اما اجازه بدهید الان فقط درباره این کتابخانه عجیب حرف بزنیم. کتابخانه هاسکل در یک ساختمان سنگی صدساله و زیبا نهاده شده است و به سبک «کواین آن» ساخته شده به طوری که از برترین کتابخانه های عمومی جهان در زمان خودش بود.

اینکه این کتابخانه در مرز دو کشور ساخته شده اصلا اتفاقی نبوده و معماران عمدا آن را در مرز مشترک دو کشور ساختند تا هم مردم کانادا و هم مردم آمریکا بتوانند از آن استفاده نمایند. این کتابخانه به همراه خانه ی اپرا به وسیله فردی آمریکایی به نام «هاسکل» و همسر کانادایی اش «مارتا» ساخته و به ساکنان دو کشور بخشیده شد. از آن جایی که این زن و شوهر از دو کشور کانادا و آمریکا بودند دوست داشتند تا کتابخانه ای را درست نمایند که هم برای مردم کانادا و هم برای مردم آمریکا باشد و تعامل بین مردمان این دو کشور را بیشتر کند. با اینکه ورودی این کتابخانه در کشور آمریکا نهاده شده است اما کانادایی ها می توانند آزادانه وارد کتابخانه شوند و از آن استفاده نمایند البته به شرطی که وقتی کارشان با کتابخانه تمام شد دوباره به کشور خودشان کانادا برگردند!

در داخل کتابخانه و همینطور خانه اپرا همه چیز مشترک است؛ مردمان کانادا و آمریکا اینجا را میراثی مشترک می دانند که می توانند ساعت ها در سالنش مطالعه و کتاب بخوانند. در واقع این مکان فرهنگی بهانه ای شده تا مردمان این دو کشور هم را ببینند و بدون هیچ مسئله ای با هم در تعامل باشند. در داخل ساختمان کتابخانه یک خط مشکی روی زمین سالن مطالعه کشیده شده که مرز بین کانادا و آمریکا را تعیین نموده است. در بالای کتابخانه یک خانه ی اپرا هست که خطی مورب در بین جایگاه هایش نهاده شده است به گونه ای که نیمی از استیج و جایگاه ها در سمت کانادایی و بقیه جایگاه ها در سمت آمریکایی است برای همین این خانه ی اپرا تنها خانه ی اپرای آمریکاست که استیج ندارد! همین شرایط در کتابخانه هم وجود دارد و همه چیز بین کانادایی ها و آمریکایی ها تقسیم شده است! کتاب بچه ها در سمت آمریکایی و دیگر مجموعه ها و اتاق مطالعه در سمت کانادایی است پس می توانیم بگوییم که اینجا تنها کتابخانه ی آمریکاست که هیچ کتابی در آن نیست!

این کتابخانه در طول دهه ها به محلی برای دیدار و تعامل مردم آمریکا و کانادا تبدیل شده است در واقع تنها نقطه ی جهانست که مردمان دو کشور مختلف می توانند بدون اینکه به طور قانونی مرز را رد نموده باشند همدیگر را از نزدیک ببینند. البته در سال های اخیر این مرز آزاد که هیچ نگهبان و یا بازرسی هم نداشت مورد سوء استفاده هایی نهاده شد. در سال 2011 یک مرد کانادایی قصد داشت که یک کوله پشتی پر از اسلحه را به وسیله سرویس بهداشتی کتابخانه به طور پنهانی وارد آمریکا کند اما در نهایت دستگیر شد. بعد از چنین اتفاق هایی، اقدامات امنیتی زیادی در نزدیکی کتابخانه برقرار شد به طوری که پلیس امنیت به طور 24 ساعته در بیرون کتابخانه نگهبانی می دهد تا به بهانه ی این کتابخانه، ورود غیر قانونی به کشور آمریکا انجام نگردد.

در مرز بین کانادا و آمریکا و در راستای این کتابخانه، 5 ساختمان دیگر هم هست که بین مردمان دو کشور مشترک اند. از طرفی آب ساکنان این دو شهر مرزی هم به صورت کاملا تعاملی تامین می گردد به طوری که آب آشامیدنی از چاه های کانادا گرفته و در مخزنی در آمریکا ذخیره می گردد سپس به وسیله سیستمی که کنترل آن به عهده ی کانادایی هاست بین مردم توزیع می گردد.

البته این دو شهر مرزی از گذشته های دور با هم تعامل داشتند مثلا قدیم ها زنانی که در شهر مرزی و کانادایی «ستنستید» زندگی می کردند بچه ها شان را برای معاینه پیش دکترهای استان ورمانت آمریکا می بردند و خیلی از ساکنان این شهر، دو شهرونده هستند.

کتابخانه هاسکل و خانه ی اپرا از بناهای تاریخی هر دو کشور آمریکا و کاناداست و از آن جایی که دو کاربرد مختلف دارد، در مرز بین دو کشور نهاده شده و نشان دهنده حسن نیت بین مردمان دو سرزمین مختلف است از بناهای مهمی ست که بازدید از آن برای هر گردشگری جالب توجه است.

منبع: amusingplanet.com
انتشار: 12 مهر 1400 بروزرسانی: 20 مهر 1400 گردآورنده: bestcanadatours.com شناسه مطلب: 759

به "کتابخانه هاسکل (Haskell) در مرز بین آمریکا و کانادا واقع شده است" امتیاز دهید

2 کاربر به "کتابخانه هاسکل (Haskell) در مرز بین آمریکا و کانادا واقع شده است" امتیاز داده اند | 5 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کتابخانه هاسکل (Haskell) در مرز بین آمریکا و کانادا واقع شده است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید