گردباد قطبی (Polar vortex) در کانادا

کانادا در منطقه آب و هوایی سردی واقع شده است و گاهی تغییرات آب و هوایی خود را همچون گردباد های قطبی با سرمای بسیار شدید نشان میدهند.

گردباد قطبی (Polar vortex) در کانادا

به گزارش مجری سفرهای گردشگری: جریان ها و حلقه های باد در لایه فوقانی جو به نام استراتوسفر و در اطراف هر دو قطب وجود دارند و هوای سرد قطبی را به دام می اندازند. با این حال، این حلقه های هوا که بسیار سرد هستند گاهی از هم باز می شوند و به سرما اجازه انتشار و فرار می دهند. در نتیجه، گردباد قطبی به مناطق مسکونی مثل کانادا و شمال آمریکا می رسد و دمای هوا را به میزان قابل توجهی کاهش می دهد. این موضوع زمستان سال جاری رخ داده و از ماه ژانویه کشور کانادا و مناطق شمالی آمریکا با سرمای شدید و کم سابقه ای روبرو شده است.

گردباد قطبی (Polar vortex)

جالب است بدانید که گرداب های قطبی همواره وجود داشته اند، اما فروپاشی و شکست آن ها در نیمکره شمالی که باعث ارسال جریان هوای سرد به سمت جنوب می گردد اخیرا بسیار شایع و متداول شده اند. دانشمندان هنوز دلیل و علت قطعی این امر را نمی دانند اما به احتمال زیاد تغییرات جوی و آب شدن یخ های قطبی می تواند تاثیر زیادی در این موضوع داشته باشد. آن چه در خصوص آن با قطعیت می دانیم این است که فروپاشی گرداب های قطبیبا زمستان های کوتاه و بسیار شدید و سرد کاملا در ارتباط است.

گردباد قطبی در کانادا

بخش زیادی از کشور کانادا تحت تاثیر جریانات هوای سرد گردباد قطبی قرار گرفته اند. این منطقه از منیتوبا تا مناطق شمالی اونتاریو و کبک گسترده شده است و باعث کاهش دمای شدید و کم سابقه هوا شده است. روز چهارشنبه گذشته دمای هوا تا منفی 50 درجه هم کاهش پیدا کرد که این دما همراه با بادهای سرد بوده اند. به گفته کارشناسان گردباد قطبی بعد از کانادا به مرور به سمت آمریکا حرکت نموده و نواحی شمالی این کشور را هم در بر می گیرد. کشور کانادا پیش از این هم در سال های 2014 و 2015 با چنین گردباد قطبی روبرو شده بود. فقط در سال 2019، گردباد قطبی باعث کشته شدن حدود 21 نفر و آسیب رساندن به صدها نفر در آمریکای شمالی شد. در سال 2014 هم، این پدیده باعث فروپاشیدن سامانه برق و حمل و نقل در کانادا و آمریکا شد. در سال 2018 هم، باعث رخ دادن سوانح در آشیا و اروپا شد. کارشناسان هواشناسی هشدار می دهند که به دلیل تغییرات جوی و شرایط اقلیمی محتمل است فواصل زمانی این رخداد کوتاه تر و کوتاه تر بگردد و هرسال شاهد چنین پدیده ای باشیم.

انتشار: 1 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 20 اردیبهشت 1402 گردآورنده: bestcanadatours.com شناسه مطلب: 135

به "گردباد قطبی (Polar vortex) در کانادا" امتیاز دهید

1 کاربر به "گردباد قطبی (Polar vortex) در کانادا" امتیاز داده است | 4 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گردباد قطبی (Polar vortex) در کانادا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید