چیزهای عیجیب در کانادا

کانادا سرزمین مردمی از فرهنگ های مختلف است، اما خیالتان راحت این مردم گلچینی از مردم سرزمین قبلیشان هستند، و رد برخورد با مردم آن به چیزهای عجیبی را نیز خواهید دید، در این مقاله چندتا از از این عجایب کانادایی را مرور خواهیم کرد.

چیزهای عیجیب در کانادا

به گزارش مجری سفرهای گردشگری: مردم کانادا به مؤدب بودن، نظم و خوش اخلاقی معروفیت دارند و از اینکه در مرکز توجه نباشند ابایی ندارند. اما باید گفت کانادا به معنی شیره افرا، خرس های قطبی و برف نیست. این کشور بزرگ ویژگی ها و رسوم بسیاری دارد که شاید قدری عجیب به نظر برسند، اما بهتر است از آن ها مطلع باشید.

1. شیر در پاکت

وقتی صحبت از فروش و عرضه شیر در پاکت پلاستیکی می گردد، بسیاری از کسانی که در بخش های مختلف کانادا زندگی می نمایند، خواهند گفت که چنین چیزی ندیده اند. پس بهتر است واضح تر صحبت کنیم. در همه جای کانادا به جز انتاریو و کِبِک، شیر در ظرف های شیشه ای عرضه می گردد، اما در این دو استان شیر در بسته های پلاستیکی یک لیتری به فروش می رسد.

در سال 1967، دوپونت ایده بسته بندی شیر در پلاستیک را در کانادا ارائه داد. این کار با یاری ابزاری صورت می گرفت که در اروپا فراوری شده بود. این ایده باعث شد صنعت لبنیات در این منطقه تغییر کند، چون استفاده از ظرف های پلاستیکی بسیار راحت تر از ظرف های شیشه ای شکستنی بود.

مردم انتاریو و کبک هنوز هم از ظرف های پلاستیکی برای شیر استفاده می نمایند، چون شیر را بهتر نگه می دارد و سبک تر از چند ظرف شیشه ای است. استفاده از ظرف های پلاستیکی هنوز هم برای افراد بیرون از این منطقه ها عجیب است و بحث در خصوص اینکه کدامیک از این دو شیوه بسته بندی بهتر است، هنوز هم در بین کانادایی ها ادامه دارد. شما کدامیک را ترجیح می دهید؟

2. اِه!

این عبارت هم مانند بسته بندی شیر در پاکت پلاستیکی فقط در بخش هایی از کانادا استفاده می گردد. عبارت اِه بیشتر در بخش مرکزی کانادا استفاده می گردد و با شیوع کمتر در قسمت های سرسبز و کناره های آتلانتیک (بعلاوه گفته می گردد که این عبارت در بریتیش کلمبیا هم مورد استفاده قرار می گیرد).

اما به نظر می رسد منشا این عبارت در کانادا نباشد و احتمالا برگرفته از عبارت فرانسوی هی یا عبارت اسکاتلندی اِه باشد. آنچه در خصوص این عبارت در کانادا جالب است، استفاده از آن در موقیعت های مختلف و به معانی مختلف است که بستگی به محل استفاده از آن دارد.

اِه ممکن است در جایگاههای مختلف برای ابراز عقیده، گفتن حقایق، دستورات، سوال پرسیدن، یا برای اجازه گرفتن، عبارات قطعی، یا حتی توهین و متهم سازی یا برای روایت یک ماجرا استفاده گردد.

امروزه استفاده از این عبارت در کانادا به مرور رو به کاهش است و عبارت درست در حال جایگزینی آن است و بیشتر به وسیله جوانان کانادایی به کار گرفته می گردد.

3. اعلان خطر گوزن شمالی

تابلویی که در بزرگراه های کانادا به تعداد زیاد دید می گردد، تابلویی است که به همه وسایل نقلیه هشدار می دهد که ممکن است با یک گوزن شمالی برخورد نمایند. در کانادا نمی توان این حیوانات را دست کم گرفت و شما هم اگر اولین بارتان است که در بزرگراه های کانادا رانندگی می کنید باید به همه این تابلوها دقت کنید.

یک گوزن نر وزنی حدود 400 کیلوگرم دارد و گوزن ماده وزنی حدود 350 کیلوگرم. ارتفاع آن ها به حدود 2.4 تا 3.2 متر می رسد.

ساختار بدن آن ها به گونه ای است که باعث می گردد آن ها خطرناک باشند، چون اگر به یک وسیله نقلیه موتوری برخورد نمایند هم برای گوزن و هم برای سوار خطرناک است. در برخورد وسیله نقلیه با یک گوزن شمالی اتفاقی شبیه برخورد ناگهانی به یک دیوار آجری رخ خواهد داد. به همین علت تابلوهای جاده ای، فنس های بزرگراهی و تبلیغات گسترده وجود دارند تا جلوی این اتفاقات را بگیرند.

4. کشور چند فرهنگی

در واقع کانادا محل زندگی تازه واردان است. در ابتدا کانادا ساکنین بومی خود را داشت، اما در قرن هفدهم به مرور مهاجرت به این منطقه افزایش یافت و مردمی از بریتانیا و فرانسه به کانادا مهاجرت کردند. به همین علت است که کانادا دو زبان رسمی دارد: انگلیسی و فرانسوی.

افزایش مهاجرت به کانادا باعث ایجاد یک کانادای چند حزبی شد، به طوریکه حدود 40 درصد ساکنین آن غیر انگلیسی و غیر فرانسوی هستند. در حال حاضر کانادا اقامتگاه دائمی مردمی است با 200 زبان مادری مختلف که ماندرین، کانتونی، پنجابی و اسپانیایی نمونه هایی از آن است.

5. هاکی

هاکی بخشی جدایی ناپذیر از فرهنگ کانادا است چه کانادایی ها آنرا دوست داشته باشند، چه نه. زمین های بازی یخی در محیط های سرباز و سربسته در تمام کانادا وجود دارد و بچه ها از سنین پایین برای این بازی آموزش داده می شوند.

جایگاه این بازی در فرهنگ کانادا بیشتر به مذهب نزدیک است تا به بازی مسابقه ای ساده. البته شکی نیست که این بازی باعث می گردد 33 میلیون کانادایی که در زمینه های سیاسی عقاید مختلفی دارند و به همین علت از هم فاصله می گیرند، با این بازی متحد شوند.

در بازی های المپیک این بازی به عنوان هاکی روی یخ شناخته می گردد اما در کانادا باید مثل کانادایی ها بود و آنرا فقط هاکی نامید.

6. صف بستن

کسانی که تازه وارد کانادا می شوند از تماشا صف کانادایی ها از مدرسه تا ایستگاه اتوبوس تعجب می نمایند. صف بستن در کنار دقت زمانی و عذرخواهی مکرر از جمله رفتارهای تحسین شده کانادایی است.

حتی در کانادا مرکزی به نام مدرسه اخلاق و پروتکل وجود دارد که ساکنین نو کانادا و دانشجویان بین المللی در آن یاد می گیرند که کجا و چطور در صف بایستند و چطور جای افراد دیگر را در صف نگه دارند.

7. وسعت کانادا

کانادا یکی از بزرگترین کشورهای جهان است و پس از روسیه بیشترین وسعت را دارد. مساحت کل کانادا 9.9 میلیون متر مربع و بسیار عریض است به طوریکه از سه طرف به اقیانوس های آرام، اطلس و قطب شمال متصل است. کانادا جمعاً 13 بخش دارد.

وسعت کانادا آنقدر زیاد است که یک هفته برای تماشا این کشور کافی نیست. کافی است فقط این را تصور کنید که بخشی از کانادا که به وسیله سنت جان کشف شد به لندن در بریتانیا نزدیکتر است، تا به ونکوور.

8. ببخشید!

در کانادا بسیار می شنوید که مردم می گویند ببخشید اما با این حال تصور نکنید که همه آن ها واقعاً در حال عذرخواهی از شما هستند.

در واقع گفتن ببخشید بیشتر از آنکه راهی برای عذرخواهی باشد یک استراتژی برای مؤدب بودن است، راهی برای یک تعامل نرم و سازگار. کانادایی ها به مؤدب بودن معروفیت دارند و بنابراین عجیب نیست که در جامعه آن ها کلمه ببخشید زیاد شنیده گردد چون ناشی از فرهنگ مؤدب بودن در بین آن هاست.

9. مسائل آب و هوایی

کانادایی ها بیشتر از بقیه مردم جهان دوست دارند در خصوص آب و هوا صحبت نمایند. گزارش ها نشان می دهد که در کانادا بعد از اخبار ورزشی، اخبار آب و هوا بیشترین بیننده را دارد.

در بین 160 کشوری که مورد مطالعه قرار گرفتند، در کانادا اندازه گزارش آب و هوایی پخش شده در رسانه ها 229 درصد دیگر کشورهاست. علت اهمیت گزارش آب و هوایی برای کانادایی ها، وسعت این کشور است چون گستره کانادا باعث شده است که آب و هوای بسیار متفاوتی در بخش های مختلف آن وجود داشته باشد و از یک استان به استان دیگر، از یک فصل به فصل دیگر و حتی از یک روز به روز بعد تغییر آب و هوایی دیده گردد.

هر چند با وجود این مسائل همه کانادایی ها به پیش بینی آب و هوا اهمیت نمی دهند. یک مطالعه نشان داد که تنها 70 درصد کانادایی ها پیش بینی آب و هوا را چک می نمایند و تنها 63 درصد گفته بودند که پیش بینی آب و هوا برای آن ها مهم است.

10. وطن پرستی پنهان

معمولاً کانادا به عنوان یک همسایه آرام و دوست داشتنی آمریکا شناخته می گردد. کانادایی ها بر خلاف آمریکایی ها زیاد نشان نمی دهند که چقدر کشورشان را دوست دارند اما این به این معنی نیست که آن ها به کشورشان و جایی که در آن زندگی می نمایند افتخار نمی نمایند یا به ارزش ها و ایده هایی که کشورشان بر آن پایدار است بی توجه هستند. نکته فقط این است که معتقدند لزومی ندارد این علاقه و افتخار را فریاد بزنند و با آتش بازی و افراشتن پرچم کشورشان به همه نشان دهند عاشق کانادا هستند.

اما حتی کانادایی ها هم معتقدند باید بیشتر به کشورشان افتخار نمایند هر چند تعداد موافقین این کار در حال کاهش است و علت آن هم این است که به مرور اندازه اقتدار و غرور کانادا در حال واضح شدن برای همه جهان است. امروزه وطن پرستی کانادایی ها حتی در شبکه های اجتماعی و به وسیله هشتگ ها واضح شده است.

منبع: whenonearth.net
انتشار: 7 بهمن 1401 بروزرسانی: 21 بهمن 1401 گردآورنده: bestcanadatours.com شناسه مطلب: 835

به "چیزهای عیجیب در کانادا" امتیاز دهید

1 کاربر به "چیزهای عیجیب در کانادا" امتیاز داده است | 4 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چیزهای عیجیب در کانادا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید