راهنمای پوشش بیمه ای دانشجویان بین المللی در کانادا

دانشجویان بین المللی مشغول به تحصیل در کانادا تحت پوشش بیمه دانشجویی قرار می گیرند. این بیمه ها، که به دو صورت دولتی و خصوصی ارائه می شود، اهمیت بسیار زیادی برای دانشجویان دارند، زیرا هزینه های درمانی در کانادا بسیار بالاست. در ادامه به بررسی جزئیات این بیمه ها در استان های مختلف کانادا می پردازیم.

راهنمای پوشش بیمه ای دانشجویان بین المللی در کانادا
به گزارش مجری سفرهای گردشگری:

دانشجویان بین المللی که در کانادا مشغول به تحصیل هستند، موظف به دریافت پوشش بیمه دانشجویی هستند. این نوع بیمه‌ها به دانشجویان خدمات درمانی مختلفی از جمله مراقبت‌های اولیه، بستری شدن در بیمارستان، دارو و خدمات دندانپزشکی ارائه می‌دهد.

در این مقاله، به بررسی انواع پوشش‌های بیمه ای قابل استفاده دانشجویان در کانادا، شرایط دریافت آن ها و همچنین نکات تکمیلی مربوط به بیمه دانشجویی در این کشور می‌پردازیم.

بیمه دانشجویی در کانادا

همه دانشجویان بین المللی که کشور کانادا را برای ادامه تحصیل برگزیده اند، تحت پوشش بیمه دانشجویی قرار می گیرند. بیمه های دانشجویی متنوعی حین تحصیل در کانادا به دانشجویان اعطا می گردد که به طورکلی از دو ارگان جداگانه بیمه دانشجویی خصوصی و بیمه دانشجویی دولتی تامین می گردد. اهمیت بیمه دانشجویی برای سیستم آموزشی کانادا تا حدی است که تقریبا تمامی موسسات آموزشی عالی در میان مدارک لازم برای ثبت نام، بیمه دانشجویی را نیز مطالبه می نمایند. به علت بالا بودن مخارج درمان اقدام برای پوشش بیمه های دانشجویی در ابتدا به سود دانشجو خواهد بود؛ چراکه برخی خدمات درمانی در کانادا، احتیاج به پرداخت هزینه ای بسیار بیش از کل هزینه دوره تحصیل دارد!

سیستم بیمه درمانی برای دانشجویان بین المللی در کانادا

نوع این بیمه ها و سطح خدمات آن ها به افراد تحت پوشش، به استان محل تحصیل و طول دوره تحصیلی و مدت زمان اقامت دانشجو در کانادا بستگی دارد. به طوری که دانشجویان با اقامت شش ماهه، تحت پوشش بیمه درمانی اورژانسی قرار می گیرند و در صورت طولانی بودن دوره تحصیل، تحت پوشش بیمه های کامل تری قرار می گیرند. گفتنی است که به علت مدیریت فرق داردانی در سیستم آموزش و پرورش و تحصیلات تکمیلی، بیمه دانشجویی تنها در استان محل تحصیل اعتبار دارند و در دیگر استان های کانادا پوشش دهی ندارد.

بنابراین کارت عضویت بیمه دانشجویی تنها در همان استان محل تحصیل قابل استفاده است. درصورت تداوم سفرهای بین استانی در طول دوره تحصیل، پیشنهاد می گردد خدمات بیمه سلامت خصوصی مورد استفاده قرار گیرد.

خدمات بیمه درمانی برای دانشجویان تحت پوشش بیمه دانشجویی در کانادا

به علت بالا بودن هزینه های درمانی در کانادا، قرار گرفتن تحت پوشش بیمه های دانشجویی اهمیت ویژه ای دارد؛ به همین دلیل، بیشتر دانشگاه های این کشور در حین پذیرش دانشجوی بین المللی امور مربوط به بیمه دانشجویی را نیز بر عهده می گیرند. در این صورت، هزینه قابل پرداخت برای بیمه دانشجویی همزمان با شهریه سالانه دانشگاه محل تحصیل اعلام و پرداخت می گردد. بیشتر دانشگاه های کانادا که در رشته پزشکی نیز پذیرش دارند، اقدام به ایجاد مراکز درمانی نموده اند.

در این مراکز درمانی دانشجویانی که سال های پایانی تحصیل خود را در رشته های تخصصی علوم پزشکی می گذرانند، مراحل عملی را تحت نظر استادان خود طی می نمایند. اما نکته جالب توجه برای دانشجویان دیگر رشته های دانشگاه موردنظر این است که مراجعه به این مراکز درمانی برای آن ها رایگان است.

بیمه های دانشجویی که به وسیله دانشگاه های کانادایی به دانشجویان بین المللی اعطا می گردد، با توجه به قراردادی که با شرکت بیمه منعقد شده ارائه می گردد؛ برخی از این شرکت ها خدمات بیمه تکمیلی را در فهرست خدمات خود دارند. دانشجویان بین المللی با پرداخت حق بیمه بیشتر می توانند تحت پوشش خدمات بیمه تکمیلی نیز قرار بگیرند.

بیمه درمانی دولتی

در سراسر کشور کانادا سرویس های استاندارد درمانی تبیین شده که بیشتر مراقبت های اولیه و اورژانسی را در بر می گیرند و در تمام استان ها نیز ارائه می شوند.

در این میان بیمه های دولتی برای دانشجویان بین المللی در استان های نیوبرانزویک، نواسکوشیا، آنتاریو، کبک، پرنس ادوارد و یوکان ارائه نمی گردد.

در برخی استان ها، بیمه خاصی برای دانشجویان بین المللی طراحی شده است؛ برای مثال در استان کبک تنها برای دانشجویان 9 کشور (بلژیک، دانمارک، فنلاند، یونان، پرتغال، سوئد، لوکزامبورگ و نروژ) خدمات بیمه درمانی ارائه می گردد. البته برخی یاری هزینه های تحصیلی در دانشگاه های کبک، خدمات درمانی دانشجو را نیز پوشش می دهند. در برخی استان های کانادا سرویس های فیزیوتراپی، دهان ودندان و داروهای تجویزی نیز در پوشش بیمه خدمات درمانی دولتی قرار گرفته است.

برخی خدمات درمانی همچون مراقبت های چشم و درمان های تجویز شده بینایی سنجی در سیاست های خدمات درمانی دولتی قرار نمی گیرد.

بیمه درمانی خصوصی

با رشد شمار دانشجویان بین المللی در کانادا و توسعه پذیرش دانشجو در این کشور، بیمه های خصوصی برای پوشش ورودی های تازه شروع به کار کردند. همان طور که از عنوان این قبیل بیمه ها درک می گردد، بیمه های خصوصی گران تر هستند. البته ناگفته نماند که خدمات درمانی این بیمه ها به نسبت پوششِ وسیع تری دارند. در بیمه های خصوصی مراقبت های دهان ودندان و بینایی نیز پوشش داده می گردد. بیمه های دولتی در مراکز درمانی دولتی ارائه می گردد و هزینه کلینیک های خصوصی معمولا به عهده بیمه های درمانی خصوصی است. شرکت های خصوصی معمولا 80% از کل هزینه درمان را پرداخت می نمایند.

شرایط دریافت بیمه دانشجویی در کانادا برای دانشجویان بین المللی

بسته به استان و دانشگاه محل تحصیل شرایط متفاوتی برای دریافت بیمه دانشجویی وجود دارد اما به طور کلی ارائه نامه پذیرش تحصیلی و پرداخت مبلغ حق بیمه به صورت مشترک در مراکز تحصیلی الزامی است. برخی دانشگاه ها مبلغ بیمه دانشجویی را به صورت ماهانه دریافت می نمایند و برخی دیگر همراه با شهریه سالانه یا ترمی. در صورت آشنایی با شرایط و ضوابط شرکت های خصوصی ارائه دهنده بیمه دانشجویی، خرید بیمه ارزان تر از بیمه دانشگاه خواهد بود، اما برای دانشجویانی که از داخل کشور ایران اقدام به دریافت پذیرش از دانشگاه می نمایند، بیمه خصوصی دانشگاه به صرفه تر و سریع تر مهیا می گردد.

بیمه دانشجویی در استان های پذیرنده دانشجوهای بین المللی

همچون سیستم آموزشی مقاطع مختلف تحصیلی در کشور کانادا، هزینه، شرایط و خدمات بیمه دانشجویی نیز استان با استانی دیگر فرق دارد؛ هزینه سالانه بیمه دانشجویی در کانادا از 400 دلار تا 900 دلار کانادا فرق دارد و به همین اندازه خدمات درمانی متفاوتی نیز ارائه می گردد. برای درک بهتر شرایط و هزینه های بیمه دانشجویی در کنار خدمات آن ها، در ادامه به تفکیک استان های کانادا به شرح و آنالیز می پردازیم.

استان بریتیش کلمبیا

یکی از شهرهای مورد علاقه ایرانیان برای تحصیل ونکوور در استان بریتیش کلمبیاست. مسئولیت بنیادی برای اطمینان از کیفیت خدمات بهداشتی به عهده وزارت بهداشت استان بریتیش کلمبیا است تا این خدمات به موقع و با هزینه ای ارزان در اختیار دانشجویان قرار بگیرد. عملکرد شرکت های خصوصی بیمه نیز تحت نظارت وزارت بهداشت این استان است. یکی از خدمات قابل توجه بیمه دانشجویی در این استان، سفرهای درمانی است؛ اگر دانشجو در طول دوره تحصیل برای درمان احتیاج به سفر داشت، بیمه دانشجویی هزینه سفر و درمان را بر عهده خواهد گرفت. شبکه بیمه استان بریتیش کلمبیا در 24 ساعت از شبانه روز و 7روز در هفته به وسیله تلفن، وب سایت، اپلیکیشن موبایل و … در دسترس است.

باید توجه داشت که پوشش بیمه دانشجویی در استان بریتیش کلمبیا سه ماه پس از ورود دانشجو شروع می گردد اما دانشجو موظف است به محض ورود برای آن اقدام کند. برای مثال اگر دانشجویی در 25 آگوست وارد خاک کانادا گردد، از اول نوامبر تحت پوشش بیمه دانشجویی قرار خواهد گرفت. بیمه دانشجویی در استان بریتیش کلمبیا برای اقامت تحصیلیِ حداقل شش ماه صادر می گردد؛ به عبارت دیگر، اگر طول دوره تحصیل و اقامت دانشجو کمتر از شش ماه باشد، در این استان تحت پوشش بیمه دانشجویی قرار نمی گیرد. در طول این مدت می توان از بیمه های ماهانه شرکت های خصوصی بهره جست؛ این بیمه ها ماهانه حدود 36 دلار هزینه دارد.

استان آنتاریو

بسیاری از دانشگاه های مطرح کانادا در استان آنتاریو مستقر شده اند. دانشجویان بین المللی در آنتاریو تحت پوشش بیمه دولتی قرار نمی گیرند اما قریب به اتفاق دانشگاه های این استان به عضویت بیمه سلامت دانشگاه UHIP درآمده اند. پس از دریافت پذیرش از دانشگاه های واقع در آنتاریو باید برای بیمه دانشجویی اقدام کرد. فرم بیمه های دانشجویی به وسیله دانشگاه محل تحصیل در آنتاریو برای دانشجو ارسال می گردد و سالانه 450 دلار کانادا در شهریه دانشجو به عنوان حق بیمه لحاظ می گردد. خدمات این نوع بیمه دانشجویی ابتدایی است اما عضویت آن برای تمامی دانشجویان بین المللی الزامی است.

استان آلبرتا

بیمه درمانی در استان آلبرتا کانادا برای دانشجویان بین المللی صادر می گردد که اقامت حداقل 12ماهه داشته باشند. در این صورت، در ماه سوم حضور در کانادا دانشجو تحت پوشش بیمه دانشجویی قرار می گیرد. به همین علت توصیه می گردد در بدو ورود به خاک کانادا برای پوشش بیمه دانشجویی اقدام گردد. اگر طول دوره تحصیل در این استان کمتر از یک سال باشد، دانشجو باید قصد اقامت 12 ماهه خود را به اثبات برساند. دانشجویانی که بیش از سه ماه و کمتر از 12 ماه در موسسات آموزش عالی آلبرتا مشغول به تحصیل می شوند نیز امکان قرار گرفتن در پوشش بیمه دانشجویی را نیز دارند. دانش آموزان زیر 18 سال که در این استان به تحصیل می پردازند، باید به بیمه مادر خود ملحق شوند.

استان مانیتوبا

بیمه های دانشجویی در استان مانیتوبا برای دانشجویانی طراحی شده که شش ماه و بیشتر در دانشگاه های مستقر در این استان به تحصیل می پردازند. بیمه دانشجویان بین المللی در این استان خدمات گسترده ای را پوشش می دهد و در ازای آن تنها سالانه 450 دلار به شهریه دانشجو منظور می گردد.

نکات تکمیلی

 1. بیمه دانشجویی تنها در استان محل تحصیل اعتبار دارد و در سایر استان ها پوشش داده نمی شود.
 2. در برخی استان ها بیمه دولتی برای دانشجویان بین المللی در دسترس نیست.
 3. بیمه های خصوصی گران تر اما پوشش گسترده تری دارند و خدماتی مانند مراقبت های دندانپزشکی و چشم پزشکی را نیز پوشش می دهند.
 4. در استان بریتیش کلمبیا، بیمه دانشجویی سه ماه پس از ورود به کانادا آغاز می شود.
 5. در استان آنتاریو، قریب به اتفاق دانشگاه ها به بیمه UHIP پیوسته اند و حق بیمه به صورت سالانه در شهریه لحاظ می شود.
 6. در استان آلبرتا، دانشجویان باید حداقل 12 ماه اقامت در کانادا داشته باشند تا تحت پوشش بیمه دانشجویی قرار گیرند.
 7. در استان مانیتوبا، بیمه دانشجویی خدمات گسترده ای را پوشش می دهد و هزینه آن سالانه 450 دلار است.
 8. برخی استان ها، مانند کبک، تنها برای دانشجویان برخی کشورها خدمات بیمه ای ارائه می دهند.
 9. دانشجویان باید در بدو ورود به کانادا برای بیمه دانشجویی اقدام کنند تا از روند پوشش بیمه ای برخوردار شوند.
 10. آشنایی با شرایط و ضوابط شرکت های خصوصی ارائه دهنده بیمه دانشجویی می تواند به دانشجویان در انتخاب بیمه مناسب کمک کند.
 11. دو نوع بیمه دانشجویی: در کانادا دو نوع بیمه دانشجویی وجود دارد: دولتی و خصوصی. بیمه‌های دولتی معمولا ارزان‌تر هستند اما خدمات محدودتری ارائه می‌دهند. بیمه‌های خصوصی خدمات جامع‌تری را پوشش می‌دهند اما گران‌تر هستند.
 12. اجباری بودن بیمه: در اکثر استان‌های کانادا، داشتن بیمه دانشجویی برای تمام دانشجویان بین المللی الزامی است.
 13. ارائه دهنده بیمه: بیمه دانشجویی توسط دانشگاه‌ها، شرکت‌های بیمه خصوصی یا سازمان‌های دولتی ارائه می‌شود.
 14. هزینه بیمه: هزینه بیمه دانشجویی به نوع بیمه، استان محل تحصیل و دانشگاه مورد نظر بستگی دارد. به طور کلی، هزینه سالانه بیمه دانشجویی بین 400 تا 900 دلار کانادا است.
 15. شرایط دریافت بیمه: برای دریافت بیمه دانشجویی، دانشجویان باید نامه پذیرش تحصیلی، پاسپورت و مدارک هویتی خود را ارائه دهند.
 16. شروع پوشش بیمه: پوشش بیمه دانشجویی معمولا از تاریخ شروع دوره تحصیلی دانشجو آغاز می‌شود.
 17. خدمات بیمه: خدمات ارائه شده توسط بیمه دانشجویی بسته به نوع بیمه و استان محل تحصیل متفاوت است.
 18. بیمه سفر: برخی از بیمه‌های دانشجویی هزینه سفرهای درمانی دانشجو را نیز پوشش می‌دهند.
 19. شبکه پشتیبانی: بیمه‌های دانشجویی معمولا دارای شبکه گسترده‌ای از مراکز درمانی و بیمارستان‌ها هستند که دانشجویان می‌توانند به آنها مراجعه کنند.
 20. انتخاب بیمه مناسب: دانشجویان باید با توجه به نیازها و شرایط خود، اقدام به انتخاب بیمه دانشجویی مناسب کنند.

سخن پایانی

پوشش بیمه ای دانشجویان بین المللی در کانادا امری حیاتی است و دانشجویان باید از ابتدا برای تأمین این بیمه اقدام کنند. با آگاهی از قوانین و شرایط هر استان، می توان بهترین گزینه را انتخاب و از خدمات بیمه ای مناسب در طول دوره تحصیل بهره مند شد.

انتشار: 17 فروردین 1403 بروزرسانی: 27 فروردین 1403 گردآورنده: bestcanadatours.com شناسه مطلب: 1347

به "راهنمای پوشش بیمه ای دانشجویان بین المللی در کانادا" امتیاز دهید

1 کاربر به "راهنمای پوشش بیمه ای دانشجویان بین المللی در کانادا" امتیاز داده است | 4 از 5
امتیاز شما:

دیدگاه های مرتبط با "راهنمای پوشش بیمه ای دانشجویان بین المللی در کانادا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید