بیمه دانشجویی در کانادا شامل چه خدماتی میشود و شرایط دریافت چیست؟

به گزارش مجری سفرهای کانادا و آمریکا، یکی از مواردی که باید در خین تحصیل در هر کشور دیگری بدانید این است که بیمه خدمات درمانی در ان کشور را چطور تهیه کنیم، کانادا برای دانشجویان بین المللی بیمه خدمات درمانی را در نظر گرفته است که در ادامه به آن خواهیم پرداخت.

بیمه دانشجویی در کانادا شامل چه خدماتی میشود و شرایط دریافت چیست؟

همه دانشجویان بین‌المللی که کشور کانادا را برای ادامه تحصیل برگزیده‌اند، تحت پوشش بیمه دانشجویی قرار می‌گیرند. بیمه‌های دانشجویی متنوعی حین تحصیل در کانادا به دانشجویان اعطا می‌شود که به‌طورکلی از دو ارگان جداگانه بیمه دانشجویی خصوصی و بیمه دانشجویی دولتی تامین می‌شود. اهمیت بیمه دانشجویی برای سیستم آموزشی کانادا تا حدی است که تقریبا تمامی موسسات آموزشی عالی در میان مدارک لازم برای ثبت‌نام، بیمه دانشجویی را نیز مطالبه می‌کنند. به دلیل بالا بودن مخارج درمان اقدام برای پوشش بیمه‌های دانشجویی در ابتدا به سود دانشجو خواهد بود؛ چراکه برخی خدمات درمانی در کانادا، نیاز به پرداخت هزینه‌ای بسیار بیش از کل هزینه دوره تحصیل دارد!

برای دریافت خدمات ویزای کانادا با مدر تماس باشید.

سیستم بیمه درمانی برای دانشجویان بین‌المللی در کانادا

نوع این بیمه‌ها و سطح خدمات آن‌ها به افراد تحت پوشش، به ایالت محل تحصیل و طول دوره تحصیلی و مدت‌زمان اقامت دانشجو در کانادا بستگی دارد. به‌طوری‌که دانشجویان با اقامت شش‌ماهه، تحت پوشش بیمه درمانی اورژانسی قرار می‌گیرند و در صورت طولانی بودن دوره تحصیل، تحت پوشش بیمه‌های کامل‌تری قرار می‌گیرند. لازم به ذکر است که به دلیل مدیریت متفاوت استانی در سیستم آموزش و پرورش و تحصیلات تکمیلی، بیمه دانشجویی تنها در ایالت محل تحصیل اعتبار دارند و در دیگر استان‌های کانادا پوشش‌دهی ندارد.

بنابراین کارت عضویت بیمه دانشجویی تنها در همان استان محل تحصیل قابل استفاده است. درصورت تداوم سفرهای بین استانی در طول دوره تحصیل، پیشنهاد می‌شود خدمات بیمه سلامت خصوصی مورد استفاده قرار گیرد.

خدمات بیمه درمانی برای دانشجویان تحت پوشش بیمه دانشجویی در کانادا

به دلیل بالا بودن هزینه‌های درمانی در کانادا، قرار گرفتن تحت پوشش بیمه‌های دانشجویی اهمیت ویژه‌ای دارد؛ به همین خاطر، بیشتر دانشگاه‌های این کشور در حین پذیرش دانشجوی بین‌المللی امور مربوط به بیمه دانشجویی را نیز بر عهده می‌گیرند. در این صورت، هزینه قابل پرداخت برای بیمه دانشجویی همزمان با شهریه سالانه دانشگاه محل تحصیل اعلام و پرداخت می‌شود. بیشتر دانشگاه‌های کانادا که در رشته پزشکی نیز پذیرش دارند، اقدام به ایجاد مراکز درمانی کرده‌اند.

در این مراکز درمانی دانشجویانی که سال‌های پایانی تحصیل خود را در رشته‌های تخصصی علوم پزشکی می‌گذرانند، مراحل عملی را تحت نظر استادان خود طی می‌کنند. اما نکته جالب‌توجه برای دانشجویان دیگر رشته‌های دانشگاه موردنظر این است که مراجعه به این مراکز درمانی برای آن‌ها رایگان است.

بیمه‌های دانشجویی که توسط دانشگاه‌های کانادایی به دانشجویان بین المللی اعطا می‌شود، با توجه به قراردادی که با شرکت بیمه منعقد شده ارائه می‌شود؛ برخی از این شرکت‌ها خدمات بیمه تکمیلی را در لیست خدمات خود دارند. دانشجویان بین‌المللی با پرداخت حق بیمه بیشتر می‌توانند تحت پوشش خدمات بیمه تکمیلی نیز قرار بگیرند.

بیمه درمانی دولتی

در سراسر کشور کانادا سرویس‌های استاندارد درمانی تبیین شده که بیشتر مراقبت‌های اولیه و اورژانسی را در بر می‌گیرند و در تمام استان‌ها نیز ارائه می‌شوند.

 در این میان بیمه‌های دولتی برای دانشجویان بین‌المللی در ایالت‌های نیوبرانزویک، نواسکوشیا، آنتاریو، کبک، پرنس ادوارد و یوکان ارائه نمی‌شود.

در بعضی ایالت‌ها، بیمه خاصی برای دانشجویان بین‌المللی طراحی شده است؛ برای مثال در ایالت کبک تنها برای دانشجویان 9 کشور (بلژیک، دانمارک، فنلاند، یونان، پرتغال، سوئد، لوکزامبورگ و نروژ) خدمات بیمه درمانی ارائه می‌شود. البته برخی کمک‌هزینه‌های تحصیلی در دانشگاه‌های کبک، خدمات درمانی دانشجو را نیز پوشش می‌دهند. در برخی ایالت‌های کانادا سرویس‌های فیزیوتراپی، دهان‌ودندان و داروهای تجویزی نیز در پوشش بیمه خدمات درمانی دولتی قرار گرفته است.

برخی خدمات درمانی همچون مراقبت‌های چشم و درمان‌های تجویز شده بینایی‌سنجی در سیاست‌های خدمات درمانی دولتی قرار نمی‌گیرد.

بیمه درمانی خصوصی

با رشد شمار دانشجویان بین‌المللی در کانادا و گسترش پذیرش دانشجو در این کشور، بیمه‌های خصوصی برای پوشش ورودی‌های جدید شروع به کار کردند. همان‌طور که از عنوان این قبیل بیمه‌ها درک می‌شود، بیمه‌های خصوصی گران‌تر هستند. البته ناگفته نماند که خدمات درمانی این بیمه‌ها به نسبت پوششِ وسیع‌تری دارند. در بیمه‌های خصوصی مراقبت‌های دهان‌ودندان و بینایی نیز پوشش داده می‌شود. بیمه‌های دولتی در مراکز درمانی دولتی ارائه می‌شود و هزینه کلینیک‌های خصوصی معمولا به‌عهده بیمه‌های درمانی خصوصی است. شرکت‌های خصوصی معمولا 80% از کل هزینه درمان را پرداخت می‌کنند.

شرایط دریافت بیمه دانشجویی در کانادا برای دانشجویان بین‌المللی

بسته به ایالت و دانشگاه محل تحصیل شرایط متفاوتی برای دریافت بیمه دانشجویی وجود دارد اما به‌طور کلی ارائه نامه پذیرش تحصیلی و پرداخت مبلغ حق بیمه به‌صورت مشترک در مراکز تحصیلی الزامی است. برخی دانشگاه‌ها مبلغ بیمه دانشجویی را به‌صورت ماهانه دریافت می‌کنند و برخی دیگر همراه با شهریه سالانه یا ترمی. در صورت آشنایی با شرایط و ضوابط شرکت‌های خصوصی ارائه‌‎دهنده بیمه دانشجویی، خرید بیمه ارزان‌تر از بیمه دانشگاه خواهد بود، اما برای دانشجویانی که از داخل کشور ایران اقدام به دریافت پذیرش از دانشگاه می‌کنند، بیمه خصوصی دانشگاه به‌صرفه‌تر و سریع‌تر مهیا می‌شود.

انتشار: 5 تیر 1400 بروزرسانی: 5 تیر 1400 گردآورنده: bestcanadatours.com شناسه مطلب: 606

به "بیمه دانشجویی در کانادا شامل چه خدماتی میشود و شرایط دریافت چیست؟" امتیاز دهید

1 کاربر به "بیمه دانشجویی در کانادا شامل چه خدماتی میشود و شرایط دریافت چیست؟" امتیاز داده است | 5 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بیمه دانشجویی در کانادا شامل چه خدماتی میشود و شرایط دریافت چیست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید