دریافت ویزای کانادا برای ورزشکاران (ویزای کار)

اگر ورزشکار هستید و دلتان میخواهد در کشور کانادا زندگی کنید و یا تمایل به سفر به این کشور، نیاز است که از شرایط اخذ ویزای کانادا برای ورزشکاران اطلاع داشته باشید در ادامه همراه ما باشید.

 

دریافت ویزای کانادا برای ورزشکاران (ویزای کار)

به گزارش مجری سفرهای گردشگری: در این مقاله شرایط اخذ ویزای کانادا برای ورزشکاران و دست اندرکاران امور ورزشی را بطور کامل توضیح خواهیم داد. بر اساس گزارش سال 2018 اداره مهاجرت کانادا به پارلمان این کشور، پذیرش مهاجر در کانادا به ویژه نیروی کار متخصص برای سال های 2019 و 2020 روندی فزاینده خواهد داشت و در این بین متقاضیانی که بتوانند افسر مهاجرت را قانع کنند در صورت مهاجرت به این کشور قادر خواهند بود از طریق خود اشتغالی Self-employed هزینه های زندگی خود را تامین کنند، شانس بسیار بالایی برای پذیرش خواهند داشت. برای مهاجرت به کانادا روش ها و برنامه های متنوعی وجود دارد، برنامه هایی که هر یک، شرایط و مزیت های خاص خود را دارند و برای طیفی از متقاضیان مناسب خواهند بود. یکی از این روش ها روش خود خود اشتغالی فدرال یا Self-employed Persons است. روشی که هم در سطح استانی و هم در سطح فدرال ارائه می گردد و بر اساس آن 3 گروه شغلی (دست اندرکاران امور هنری، دست اندرکاران امور ورزشی و کشاورزان) می توانند در صورت تطبیق شرایط لازم، برای دریافت اقامت کانادا اقدام کنند.

به چه کسی ورزشکار خود اشتغال گفته می گردد؟

بر اساس قوانین مهاجرت کانادا (بند 1 ماده 88 آیین نامه مهاجرت کانادا موسوم به IRPR) ورزشکار خود اشتغال به فردی اطلاق می گردد که دست کم طی 5 سال پیش از ارائه مدارک درخواست اقامت به اداره مهاجرت کانادا، یکی از شرایط ذیل را دارا بوده باشد:

 • حداقل دو سال کامل سابقه فعالیت ورزشی در کشور محل اقامت
 • حد اقل دو سال کامل سابقه فعالیت ورزشی در سطح بین المللی
 • حداقل یک سال کامل فعالیت ورزشی داخلی بعلاوه حداقل یک سال کامل فعالیت ورزشی در سطح بین المللی (مجموعا دو سال)

به یک نکته بسیار مهم در مسیر اخذ ویزای کانادا برای ورزشکاران باید توجه داشت و آن اینکه متقاضی چنین ویزایی باید بتواند افسر مهاجرت را قانع کند که در صورت موافقت با درخواست وی و پس از ورود به کانادا، همچنان به فعالیت های خود در زمینه ورزشی به شکل خویش فرما ادامه خواهد داد.

مشاغل ورزشی در کانادا کدامند؟

مرجع رسیدگی به مساله نیروی کار و تدوین قوانین و ضوابط مربوط به این عرصه در کانادا، سازمان منابع انسانی و گسترش مهارت های کانادا موسوم به HRSDC است. طبقه بندی مشاغل در کانادا به NOC یا National Occupational Classifications شهرت دارد و یکی از مهمترین وظایف HRSDC یا Human Resources and Skills Development Canada است. هر دسته از مشاغل در کانادا دارای کدی چهار رقمی هستند که می توانید برای مشاهده فهرست کامل مشاغل و کد مربوط به هر یک به این لینک مراجعه کنید. مشاغل مربوط به فعالیت های ورزشی نیز هر یک کد چهار رقمی مخصوص به خود دارند که در ذیل تمامی مشاغل ورزشی برای قهرمانان و دست اندرکاران امور ورزشی در کانادا را مشاهده می کنید:

 • 5251 قهرمانان ورزشی
 • 5252 مربیان ورزشی
 • 5253 مسؤولان ورزشی و داوران
 • 5254 مدیران برنامه و مدرسان فعالیت های تفریحی، ورزشی و تندرسی

البته باید توجه داشت چهار گروه شغلی فهرست گردیده در بالا تنها برای اطلاع متقاضیان است و صرف قرار دریافت در یکی از دسته بندی های فوق به معنی واجد شرایط بودن برای مهاجرت نخواهد بود. به طور کلی برای مهاجرت در هر یک از رشته های فوق باید به صورت خوداشتغال در داخل و یا در سطح بین المللی فعالیت داشته باشید. برای مثال اگر فردی داور کشتی است اما در استخدام فدراسیون کشتی باشد و از این سازمان دولتی حقوق ماهیانه دریافت کند، برای برنامه خوداشتغالی فدرال واجد شرایط محسوب نمی گردد. اما اگر همین داور کشتی دو یا چند سال در فهرست داوران بین المللی FILA قرار گرفته باشد و از طرف این فدراسیون برای قضاوت مسابقات بین المللی و یا داخلی انتخاب و حق داوری دریافت کند، مشمول برنامه خوداشتغالی برای مهاجرت به کانادا خواهد بود. البته شرط دیگر این است که این داور با همین حق داوری هزینه های زندگی خود را تامین کند و بتواند و بخواهد در کانادا نیز به این حرفه ادامه دهد.

شرایط اخذ ویزای ورزشکاران کانادا

دست اندرکاران امور ورزشی خوداشتغال می بایست برای دریافت ویزای کانادا دارای سه شرط باشند. شرایط دریافت ویزای ورزشکارن کانادا بر اساس اولویت فهرست گردیده اند:

 • اثبات فعالیت خوداشتغال طی دو سال گذشته و اینکه بعد از دریافت ویزای ورزشکاران کانادا به فعالیت خود به صورت خود اشتغال ادامه خواهند داد
 • کسب حداقل 35 امتیاز
 • ممنوع الورود نبودن به کانادا

بدیهی است ورزشکار و یا دست اندرکار امور ورزشی که هر یک از سه شرط بالا را نداشته باشد، قادر نخواهد بود از طریق برنامه خوداشتغالی فدرال برای مهاجرت به کانادا اقدام نماید.

امتیاز بندی برای ویزای ورزشکارن کانادا

یکی از موارد ضروری و بسیار مهم برای اخد ویزای ورزشکاران کانادا کسب حداقل 35 امتیاز است. این امتیار بندی بر اساس پنج مولفه سابقه کار، تحصیلات، سن، تطبیق پذیری با محیط و آشنایی به زبان انگلیسی تعریف می گردد. نحوه امتیاز بندی مشاغل ورزشی برای ویزای ورزشکاران کانادا به توضیح زیر است:

 • سابقه کار تا 35 امتیاز
 • تحصیلات تا 25 امتیاز
 • سن تا 10 امتیاز
 • آشنایی با زبان انگلیسی یا فرانسه تا 24 امتیاز
 • سازگاری با محیط تا 6 امتیاز

تفاوت امتیاز بندی برای ویزای ورزشکاران کانادا با ویزای هنرمندان در این است که آیتم سن به فاکتورهای امتیاز دهی اضافه گردیده که طبعا بدلیل حیطه مرتبط با ورزش، امری طبیعی است. از سوی دیگر اگر متقاضی ویزای خود اشتغالی کانادا تمامی 5 سال پیش از درخواست این نوع ویزا سابقه خوداشتغالی ورزشی داشته باشد حداقل 35 امتیاز لازم را بدست آورده و عملا نیازی به امتیازات سایر موارد نخواهد داشت.

ویزای کاری کانادا برای ورزشکاران

یکی از مسیرهای باز برای افراد حرفه ای در رشته های ورزشی مختلف برای گرفتن اقامت دائم کانادا، تقاضای ویزای کاری کانادا است. این ورزشکاران می توانند با تقاضای ویزای خود اشتغالی و نشان دادن مهارت و تجربه خود در رشته ورزشی شان ویزای کاری دریافت کرده و با شروع زندگی در یک کشور جدید آینده روشن را برای خودشان رقم بزنند.

در قوانین کانادا، خوداشتغالی به راه‌اندازی کسب و کارهای فردی و گروهی اطلاق می‌شود. متقاضیان ویزای کاری و مهاجرت خوداشتغالی به کانادا در حقیقت با ارائه مجموعه‌ای از سوابق کاری و شرایط زیستی لازم و همچنین یک برنامه کسب و کار نو و دقیق، راهی این کشور پیشرفته می‌شوند تا بتوانند  ایده‌های کسب و کاری خود را عملی کرده و آن را رشد و گسترش دهند.

اگر کسی تنها چند سال در باشگاه ورزشی محله اش ورزش کرده‌ و از برنامه‌های غذایی خاصی پیروی می‌کند و در یک یا دو مسابقه ورزشی حضور یافته، باید دقت داشته باشد هنوز تا دریافت ویزای کاری کانادا راه زیادی در پیش رو دارد. ویزای خوداشتغالی به هر ورزشکاری داده نمی شود. قانون مهاجرت کانادا برای تشخیص صلاحیت فرد متقاضی معیارهای خاصی را در نظر گرفته است. متقاضیان ویزای خوداشتغالی باید افسر مهاجرت را متقاعد سازند که از همه شرایط برای کسب ویزای خوداشتغالی کانادا بهره‌مند هستند؛ شرایطی مانند سابقه کار، فعالیت در سطوح بین‌المللی، خوداشتغالی در زمینه ورزشی، دانش و آگاهی، میزان سازگاری با جامعه کانادا و تسلط به زبان رسمی این کشور.

دولت کانادا برای یک ورزشکار حرفه‌ای معیارهای خاصی در نظر دارد. یک ورزشکار حرفه‌ای که برای  کسب ویزای کاری کانادا درخواست می دهد باید مشمول یکی از شرایط زیر باشد:

 1. دو سال سابقه فعالیت خوداشتغالی ورزشی
 2. دو سال فعالیت ورزشی در سطح بین المللی
 3. یک سال تمام اشتغالی ورزشی به اضافه یک سال فعالیت های ورزشی در سطح بین المللی

سابقه کار یکی از آیتم‌های بسیار مهم برای مهاجرت به کانادا است و 35 امتیاز دارد. در واقع اگر ورزشکاری این شرط را تمام و کمال داشته باشد، قطعا با ویزای کاری او موافقت خواهد شد، اما اگر از این امتیاز هیچ بهره‌ای نبرد، کارش برای مهاجرت خوداشتغالی سخت خواهد شد. سن و سال مهم است. سن و سال یکی از آن پارامترهایی است که به مسئولان کانادایی می‌گوید متقاضی اخذ ویزای کاری کانادا تا چه اندازه برای راه‌اندازی یک کسب و کار جدید آمادگی دارد و از پس اداره و رشد و توسعه‌اش بر می‌آید.

انتشار: 8 اردیبهشت 1401 بروزرسانی: 23 اردیبهشت 1401 گردآورنده: bestcanadatours.com شناسه مطلب: 263

به "دریافت ویزای کانادا برای ورزشکاران (ویزای کار)" امتیاز دهید

3 کاربر به "دریافت ویزای کانادا برای ورزشکاران (ویزای کار)" امتیاز داده اند | 4.7 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دریافت ویزای کانادا برای ورزشکاران (ویزای کار)"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید