آشنایی با نکات سفر به مونترال کانادا

در برنامه سفرتان به کانادا قصد اقامت در مونترال را دارید، بهتر است این نکات را بدانید.

آشنایی با نکات سفر به مونترال کانادا

به گزارش مجری سفرهای گردشگری: مونترال، شهری زیبا در کانادا و ترکیبی از دنیای قدیم و مدرن است. این شهر مقصدی ایده آل برای گردشگران از سراسر دنیا به شمار می رود. اما مونترال هم مانند هر شهر دیگری قوانین و رسوم خاص خود را دارد؛ بنابراین اگر برای اولین بار است که به این شهر سفر می کنید بهتر است پیش از سفر بعضی نکات مهم و قوانین شهر را بدانید.

هنگام قرمز بودن چراغ به راست نپیچید

در مونترال، هنگامی که چراغ قرمز است، رانندگان اجازه پیچیدن به سمت راست را ندارند؛ مگر این که خلاف این قانون به شما نشان داده گردد. این یکی از قوانین محلی مونترال است که اغلب باعث بروز مشکل برای افرادی می گردد که تازه به این شهر آمده اند. این قانون به نفع عابرین پیاده است و امنیت آن ها را در درجه اول قرار می دهد. البته در دیگر منطقه ها کبک چنین قانونی برای چراغ قرمز وجود ندارد.

5 تا 7، ساعات خوشحالی است

در طول هفته ممکن است تابلوهایی با علامت (5-à-7) را ببینید که روی درب رستوران ها و کافه ها نصب شده اند. این تابلوها قیمت های خاص یا تخفیف های ویژه ای برای ساعت 5 تا 7 بعداز ظهر درنظر گرفته اند. این ساعات در مونترال با نام ساعات خوشحالی شناخته می شوند. به علاوه، جالب است بدانید که محوطه بیرون رستوران یا کافه، تراس (Terrasse) نامیده می گردد. تراس و دِپ از کلمات انگیسی در مونترال هستند که از واژگان کِبک گرفته شده اند.

مونترال فستیوال های زیادی دارد

مونترال یکی از شهرهای کانادا با فستیوال های بی شمار است و بعضی از برترین فستیوال های کانادا در این شهر برگزار می گردد. یکی از دلایل محبوبیت این شهر در میان گردشگران همین فستیوال های متنوع است. در سال، به ویژه در ماه های گرم سال (از ژوئن تا سپتامبر)، فستیوال ها و رویدادهای سرگرم نماینده و هیجان انگیزی در مونترال برگزار می گردد؛ مانند این است که یک فستیوال بسیار بزرگ در تمام شهر برپا است. زمانی که در محله های مختلف شهر قدم می زنید، متوجه خواهید شد که در هرکدام از این محله ها فستیوال یا رویداد متفاوتی در حال برگزاری است؛ از بازارهای سرباز گرفته تا اجرای موسیقی زنده. پس اگر قصد دارید به مونترال سفر کنید حتما برنامه های فستیوال های شهر را آنالیز کنید تا نهایت استفاده را از سفر خود ببرید.

شمال دقیقا شمال نیست

زمانی که که در حال جهت یابی در شهر هستید، باید به خاطر داشته باشید که در مونترال، شمال دقیقا شمال نیست. آنچه مردم محلی درباره نحوه جهت یابی در شهر می گویند یکی از پیچیدگی های شهر مونترال است. برای مثال، اگر درباره رودخانه سن لوئیس از مردم محلی سوال کنید، آن را از غرب به شرق توصیف می نمایند، در صورتی که این رودخانه از شمال به شمال شرقِ جزیره جریان دارد. در نتیجه، جهت خیابان هایی که در موازات این رودخانه قرار گرفته اند، غرب و شرق و جهت خیابان هایی که با رودخانه زاویه قائم می سازند، شمال و جنوب خواهد بود. در حقیقت جهت شمال، شمال غربی مونترال و در بعضی منطقه ها غرب خواهد بود. به علت همین پیچیدگی ها مونترال به شهری که در آن خورشید در شمال غروب می نماید، معروف شده است.

مترو در مونترال

سیستم حمل ونقل عمومی در مونترال با نام اختصاری (STM) شناخته می شوند. اغلب مردم مونترال با مترو یا اتوبوس تردد می نمایند. برای افرادی که از شهرهای نزدیک مانند تورنتو به مونترال می آیند، استفاده از مترو ممکن است کمی گیج نماینده باشد. در شهرهای اطراف مانند تورنتو، مترو با واژه ساب وِی (Subway) یا تی تی سی (TTC) شناخته می گردد که نام شرکت حمل ونقل عمومی است. اما در مونترال این قطارهای زیرزمینی با نام مترو خوانده می شوند و نام شرکت های حمل ونقل به این شکل استفاده نمی شوند.

گذراندن بیشتر اوقات سفر در مونترال قدیمی

مونترال قدیمی محله تاریخی این شهر و درنتیجه محبوب ترین مقصد گردشگری به شمار می رود. خیابان های سنگفرش و معماری زیبای به جای مانده از دوران استعمار فرانسه، این منطقه را در کانادا و حتی در آمریکای شمالی ممتاز و برجسته ساخته است. البته که باید از این نقطه شهر تماشا کنید؛ اما به جز مونترال قدیمی، محله های مجذوب کننده دیگری هم مثل پلاتو، مایل اِند (Mile End)، لیتل ایتالیا و گریفین تاون (Griffintown) وجود دارند که حتماً دوست دارید سری به این نقاط شهر بزنید.

کالسکه سواری در مونترال قدیمی

کالسکه هایی که روی سنگفرش های این محله تاریخی به وسیله اسب ها به این سو و آن سو کشیده می شوند، شاید به این منطقه مجذوب کنندهیت بخشیده و شما را به یاد گذشته های دور این شهر بیندازند، اما توصیه ما این است که از سوارشدن بر کالسکه ها دوری کنید؛ زیرا تعیین نیست که این اسب ها بخصوص در فصل تابستان در چه شرایطی نگهداری می شوند و در چه وضعیتی کار می نمایند. می توانید با قدم زدن در این محله زیبا، بدون هیچ هزینه ای گردش کنید.

پرداخت هزینه ها با کارت اعتباری

کسب وکارهای کوچک در مونترال به رونق و افزایش هویت شهر یاری می نمایند؛ اما وجود این کسب وکارها نشان می دهد که به همراه داشتن پول نقد در این شهر از واجبات است؛ زیرا خیلی از فروشگاه ها، کافه ها و رستوران ها (به این علت که کارت های اعتباری حق کمیسیون خود را از هر خرید کم می نمایند) کارت اعتباری قبول نمی نمایند. گاهی اوقات فروشگاه ها کارت های شارژی را هم نمی پذیرند، بنابراین اگر در تنگنا قرار گرفتید، می توانید برای گرفتن پول نقد از دستگاه های خودپردازی که در رستوران ها موجود است، بهره ببرید که البته برای شما هزینه ای هم در بر خواهد داشت. بعلاوه به خصوص از کارت اکسپرس (American Express card) استفاده نکنید چون فقط هایپر مارکت های مهم و رستوران های زنجیره ای آن را می پذیرند.

خرید شربت افرا از فروشگاه های سوغات

معروف ترین سوغاتی های مونترال که گردشگران معمولاً آن را خریداری می نمایند، شربت افرا و محصولات درخت افرا هستند؛ به همین علت، اگر به فروشگاه های سوغاتی سری بزنید با چندین قفسه، مملو از شیشه های شربت افرا روبرو خواهید شد که در کنار یکدیگر چیده شده اند؛ اما این شربت ها که اغلب گران تر از بازار محلی و بقالی ها هستند، الزاماً کیفیت بهتر یا تفاوت زیادی ندارند. بسته به اینکه چه فصلی از سال از مونترال تماشا می کنید، می توانید به فروشگاه های مخصوص فروش محصولات افرا موسوم به شوگر شک (sugar shack) سری بزنید که فاصله زیادی هم با شهر ندارند. در این فروشگاه ها می توانید شربت، شکلات، کیک و کلوچه و هر نوع محصولی که از شیره درخت افرا درست می گردد را از مرکز اصلی آن تهیه کنید.

خیابان کرسنت

پیشنهاد می کنیم تا حد ممکن از خیابان کرسنت (Rue Crescent) فاصله بگیرید، مگر اینکه دانشجو باشید یا صرفاً برای تفریحات شبانه به مونترال سفر نموده باشید. درست است که در امتداد این خیابان، کلوپ ها و بارهای زیادی وجود دارند، اما بیشتر مشتریان این کلوپ ها را، دانشجویانی تشکیل می دهند که از دانشگاه های اطراف به این خیابان می آیند. برحسب تصادف فست فود لبنانی بوستان (Boustan) در خیابان کرسنت واقع شده است که در طول روز می توانید از صرف غذا در این مکان لذت ببرید؛ با همه این احوال، در نقاط دیگر شهر، جاذبه های بیشتری حتی برای تفریحات شبانه پیدا خواهید کرد.

انتخاب اتومبیل برای بازدید از شهر

پارک کردن اتومبیل در مونترال، مثل هر شهر دیگری یک کابوس وحشتناک است. تنها همین علت کافی است که از اولویت قرار دادن این وسیله نقلیه برای گردش در شهر اجتناب کنید؛ علاوه بر این ماه های گرم سال، آغاز ساخت وسازهایی است که هرگز تمامی ندارند و جاده های انحرافی که شما را بیشتر سردرگم می نمایند، دلایل دیگری برای استفاده محدود از اتومبیل هستند، به علاوه اتومبیل فرصت تماشا منظره ها خیره نماینده و گوشه و کنار شهر را از شما می گیرد. جاذبه هایی مثل خیابان های فرعی زیبا، نقاشی های دیواری که ازنظر دور مانده اند، بستنی فروشی های کوچک و رنگارنگ، کوچه های سرسبز (ruelles vertes) که همانند باغ های کوچک هستند، سبک معماری ساختمان ها و تمامی این ها که بر زیبایی مونترال می افزایند را تنها با قدم زدن می توان دید. این شهر دل انگیز جان می دهد برای پیاده روی، بعلاوه مسیرهای دوچرخه سواری خوب و متصل به هم نیز دارد؛ بنابراین اگر برایتان مقدور است در شهر قدم بزنید یا دوچرخه سواری کنید و از تماشا منظره ها اطراف لذت ببرید. سیستم حمل ونقل در مونترال بسیار گسترده است. بیشتر بلیط ها در آخر هفته معمولاً دارای تخفیف هستند.

مطرح کردن موضوع تجزیه طلبی کبک

چه در شهرهای انگلیسی زبان کانادا زندگی کنید و چه اهل کشور دیگری باشید، بهتر است در هنگام بازدید از مونترال، بحث جدایی طلبی یا استقلال طلبی کبک را پیش نکشید. اگرچه در حال حاضر جدایی طلبی در کانادا بحث داغی نیست، اما می تواند به بحثی تنش زا منجر گردد. این مسئله واکنش های متفاوتی را در بین نسل های مختلف در پی خواهد داشت و عوامل زیادی ازجمله سیاست، هویت، تاریخ، نظرات شخصی، آموزش، مهاجرت و اینکه ساکن کدام شهر یا اهل کجایید، در شکل گیری دیدگاه مردم دخیل بوده اند.

صرف غذا در رستوران های زنجیره ای مشهور

با این همه منظره ها تماشایی و تفریحات جالب توجه ای که برای تماشا وجود دارند، شاید وسوسه شوید که بلافاصله در رستوران های نام آشنای زنجیره ای یا بارهایی که اکثراً در خیابان های اصلی متمرکز شده اند، غذا بخورید. مسلماً رستوران ها و بارهای زیادی در خیابان های مشهوری مثل سنت دنی و سنت لوران وجود دارند؛ اما حیف است که خوردن غذاهای نمادین مونترال از ساندویچ های گوشت دودی گرفته تا نان بیگل در خیابان مایل اند (Mile End) و خیابان های دیگر را از دست بدهید.

دپ همان فروشگاه های رفاه است

کلمه دِپ (Dep) را می توانید در مکالمه های روزمره مردم بشنوید: می خواهم از دِپ یک نوشیدنی بخرم. در مونترال کلمه دِپ، کوتاه شده کلمه (dépanneur) است که به فروشگاه رفاه اشاره می نماید. شما می توانید برای خرید مایحتاج زندگی مانند شیر، شکلات، سیگار و نوشیدنی به این فروشگاه ها سر بزنید.

محدود کردن خرید به فروشگاه های زنجیره ای

وقتی در مونترال به سر می برید، قطعاً مایل هستید که بازارهایی دیگری جز فروشگاه های زنجیره ای نام آشنا را برای خرید امتحان کنید. البته در مرکز خرید بزرگ مونترال موسوم به شهر زیرزمینی (Underground City) که از بازارهای تودرتو تشکیل شده است، تمامی برندهای مشهور را پیدا خواهید کرد؛ اما شاید بد نباشد، خرید از بوتیک ها و فروشگاه های غیرمعمول در خیابان های مونت رویال (Mont-Royal) و سنت دنی در منطقه پلاتو و خیابان سنت هوبرت در ویلری (Villeray) را هم تجربه کنید.

مونترال شهری دو زبانه است

زبان اصلی مردم شهر مونترال فرانسوی است و این شهر پس از پاریس به عنوان دومین شهر بزرگِ فرانسوی زبان در دنیا محسوب می گردد. مونترال بعلاوه مهم ترین شهر دو زبانه در کانادا به شمار می آید و 60 درصد از اهالی آن می توانند به خوبی به زبان های فرانسوی و انگلیسی صحبت نمایند. زمانی که به مونترال سفر می کنید نیازی نیست نگران برقراری ارتباط با پیشخدمت ها یا مردم محلی باشید. بهتر است لغات و اصطلاحات ضروری مانند تشکر کردن و سلام و احوال پرسی را یاد بگیرید تا ادب را به جا بیاورید.

فقط انگلیسی یا فرانسه صحبت کنید

یکی از ویژگی هایی که مونترال را منحصربه فرد می نماید، چندزبانه بودن آن است. اگرچه زبان رسمی این شهر فرانسه است اما عملاً شاهد استفاده سلیس و روان هر دو زبان فرانسه و انگلیسی در مونترال هستیم. علاوه بر این دو، زبان های متفاوت مهاجرین هم به صداهایی که در خیابان می شنوید، اضافه می شوند؛ بنابراین، اگر فرانسه نمی دانید یا خوب به یاد نمی آورید، لازم نیست، نگران نباشید؛ اما بد نیست کمی زبان فرانسه برای برقراری ارتباط و احوال پرسی با مردم شهر یاد بگیرید. بعلاوه اگر بخواهید زبان فرانسه خود را تقویت کنید، اهالی شهر خشنود می شوند تا در این زمینه به شما یاری نمایند.

مقایسه کبکی با گویش فرانسوی کشور فرانسه

بین گویش کبکی و گویش فرانسوی که در کشور فرانسه صحبت می گردد، تفاوت های عمده ای از لحاظ لهجه، گرامر و زبان محاوره ای وجود دارد. از بسیاری جهات، کبکی بازگویی متفاوتی از زبان فرانسه است که تحت تاثیر لایه های تاریخ بومی، فرهنگ و حتی آب وهوای شهر قرار گرفته است. شاید کنجکاوانه به آنالیز تفاوت های دو گویش کبکی و فرانسوی بپردازید، اما مقایسه پیوسته این دو گویش و بیان مداوم تفاوت هایی که در لهجه، اصطلاحات و دیگر موارد وجود دارد، در نزد مردم مونترال کمی ناپسند تلقی می گردد. در عوض می توانید، از گویش کبکی که زبان غنی و پویایی است، لذت ببرید و لغات متفاوت آن را یاد بگیرید.

بعضی فصل ها برای سفر بهتر هستند

زمستان های مونترال مخصوصا در ماه های ژانویه و فوریه ممکن است زمستان های سختی باشند. با این حال، رویدادهای متنوع و سرگرم نماینده ای در این موقع از سال در مونترال برگزار می شوند. برای مثال، می توانید به یک کنسرتِ موسیقی الکترونیک (EDM) بروید که در فضای باز برگزار می گردد. این کنسرت ها ایگلوفِست (Igloofest) نامیده می شوند. البته اگر قصد دارید برترین سفر خود به مونترال را تجربه کنید، بهتر است در فصل زمستان به این شهر سفر نکنید.

بازدید از مونترال در زمستان

زمستان های طولانی مونترال مثل بسیاری از شهرهای کانادا از کلگری (Calgary) در غرب گرفته تا شهر هالیفاکس در شرق، سرد و طاقت فرسا هستند. البته اگر عاشق برف و یخ بندان هستید یا می خواهید به وسیله مونترال به شهر مونت ترمبلنت (Mont-Tremblant) برای اسکی بروید، منطقی به نظر می آید که در دل زمستان سرد کانادا سفر کنید. در این فصل سرد چندین رویداد و فستیوال زمستانی مثل ایگلوفست و مونترال ان لومیر (Montréal en Lumière) هم وجود دارند که بازدیدنمایندگان می توانند، نهایت لذت را از آن ها ببرند؛ اما اگر واقعاً دوست دارید در بیشتر فستیوال های کانادا را از دست ندهید و از جشنواره ژوا دو ویور (joie de vivre) یا شادی زندگی را تجربه کنید، بهتر است برنامه سفرتان را در ماه های گرم سال، بین ماه ژوئن و سپتامبر ترتیب دهید.

منبع: theculturetrip.com
انتشار: 9 خرداد 1401 بروزرسانی: 18 خرداد 1401 گردآورنده: bestcanadatours.com شناسه مطلب: 1012

به "آشنایی با نکات سفر به مونترال کانادا" امتیاز دهید

2 کاربر به "آشنایی با نکات سفر به مونترال کانادا" امتیاز داده اند | 4.5 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آشنایی با نکات سفر به مونترال کانادا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید