مروری بر قدیمی ترین ها در گردشگری دنیا

هرجا از قدمتِ سرزمین ها سخن می گوییم، تاریخ همیشه با تمام حوادث، رویدادها، شخصیت ها، داستان ها و افسانه هایش مشخص کننده است. رد پایی که در جای جای جهان، گذشته های دور را برای مردمان امروز فریاد می زند و آنان را به تماشای شگفتی های برجای گذاشته از تمدن و معماری، سبک زندگی و... فرا می خواند.

مروری بر قدیمی ترین ها در گردشگری دنیا

به گزارش مجری سفرهای گردشگری: به نقل از ایسنا، شهرها همیشه در گذر دوران ها، نماد بارزی از گوناگونی و شگفتی در زبان و گویش، فرهنگ و سبک زندگی تمدن های انسانی بوده اند. امروزه بر پایه توسعه صنعت گردشگری، تجربه سفر در دل کهن ترین شهرهای دنیا، رویایی شیرین از سیر در تاریخ را برای انسان ها رقم می زند. شاید طبقه بندی شهرهای دنیا به لحاظ قدمت کار چندان ساده ای نباشد؛ اما با نگاهی به منشا تاریخی آن ها می توان به اطلاعات ارزشمندی در این باره دست یافت. در ادامه به معرفی بعضی از کهن ترین شهرهای دنیا می پردازیم.

آتن- یونان

نام آتن همیشه به عنوان یکی از مهم ترین و بزرگ ترین شهرهای تاریخی سرزمین یونان مطرح است که نخستین ساکنان آن در 1400 سال پیش از میلاد مسیح در این شهر اقامت گزیدند. طبق آنچه از مطالعه اسطوره های یونانی به دست می آید، نام آتن از الهه آتنا گرفته شده است.

این شهر که اکنون پایتخت یونان به حساب می آید، امروزه به یکی از مقاصد پرطرفدار گردشگری برای مردم دنیا تبدیل شده است. آکروپلیس، معبد پارتنون، معبد زئوس، موزه بناکی، معبد هفائستوس و دیگر بناهای باشکوه آتن، گوشه ای از جلوه های تاریخی هستند که هرساله مورد توجه خیل عظیم گردشگران از سراسر دنیاست.

اربیل- عراق

اربیل، از شهرهای کردستان عراق، در شمال شهر کرکوک قرار گرفته است. گفته می شود زمان اسکان نخستین مردمان در این منطقه به 2300 سال قبل از میلاد مسیح بازمی شود. آشوریان، ایرانیان، ساسانیان، اعراب و عثمانی ها هریک در دوره هایی از تاریخ در این شهر حکومت می کردند.

امروزه اما اربیل با وجود قدمت تاریخی خود، چهارمین شهر بزرگ عراق بود و به یکی از مقاصد گردشگری تبدیل شده است. طبیعت زیبا و دست نخورده و بناهای تاریخی و باستانی این شهر، از جمله ارگ اربیل، مرکز تاریخی این شهر که در زبان کردی به قلعه هاولر مشهور است، موزه باستان شناسی و عتیقه جات قبل از اسلام، گردشگران بسیاری را برای یک تجربه لذت بخش به این منطقه فرا می خواند.

بلخ- افغانستان

بلخ یا باختر، از کهن ترین شهرهای افغانستان است و بسیاری بر این باورند که به لحاظ تاریخی، قدیمی ترین شهر دنیا به حساب می آید و بر طبق شواهد، از 6 هزار سال قدمت برخوردار است. شهر بلخ در شمال افغانستان که دربردارنده آثار دوره های ماقبل تاریخ، پیش از اسلام و دوران اسلامی است، دارای 120 ساحه تاریخی است.

قدمت این شهر به گونه ای است که مادر شهرهای دنیا نام گرفته است. گورستان نوبهار، برج عیاران، مدرسه سید سبحان قلی خان، مزار پیرنظام الدین اولیا، مزار چهارگنبد، مزار خواجه باجگاهی، مزار خواجه کاشاک، دیوارهای باستانی بلخ، مسجد قدیمی نه گنبد، قدیمی ترین مسجد بلخ بعد از اسلام، مزار ابوحفص و مزار بلند، بخشی از جاذبه های گردشگری این شهر به حساب می آید.

بیروت- لبنان

بیروت؛ پایتخت و نیز بزرگ ترین شهر لبنان، از جمله شهرهای کهن دنیا به حساب می آید که ساکنان آن برای اولین بار 3 هزار سال پیش از میلاد مسیح در آن سکنی گزیدند. بیروت همچنین به یکی از زیباترین شهرهای خاور میانه نیز معروف است و در حال حاضر از مهم ترین مقاصد گردشگری به حساب می آید.

موزه ملی بیروت، حمام های رومی، صخره های کبوتر، مسجد محمد امین، مناطق باستانی بعلبک، سیفی و بیبلوس و موزه سرسق، کلیسای بانوی مقدس ما، میدان شهدا و... را می توان از جاذبه های بیروت دانست.

پلوودیو- بلغارستان

پلوودیو دومین شهر بزرگ بلغارستان است که در سال 2019 به عنوان پایتخت فرهنگی اروپا انتخاب شده است. قدمت تپه ای به نام نمت که به 6 هزار سال قبل از میلاد بر می شود، نشان از تاریخ دیرینه آن دارد. بعضی منابع پلوودیو را قدیمی ترین شهر در اروپا می دانند.

پلوودیو نیز از جمله مهم ترین شهرهای جاذب توریست در بلغارستان و اروپا به حساب می آید. سبک معماری پلوودیو مربوط به دوران رنسانس بلغاری است و خانه های رنگارنگ بسیاری در این شهر به چشم می خورد. پلوودیو قدیمی به لحاظ سبک معماری با آتن و روم مقایسه می شود. وجود برج ها و مهندسی زیبای بناها، این شهر را به مقصد مهمی در صنعت تورسیم بدل نموده است.

شوش- ایران

نام شوش همیشه در میان کهن ترین شهرهای دنیا می درخشد. این شهر که پایتخت قدرت مندترین امپراطوری دنیا بوده، قدیمی ترین سکونت گاه تاریخ شناخته شده است. در حدود 4 هزار و 200 سال پیش از میلاد، نخستین ساکنان در این شهر اقامت گزیدند. قدمت این شهر و بناهای باستانی آن نیز از دلایل حضور گردشگران ایرانی و خارجی در شوش است.

زیگورات چغازنبیل؛ پرستشگاهی در جنوب شوش، منطقه باستانی هفت تپه، قلعه شوش(آکروپل) که به شکل قلعه های قرون وسطی و ذوزنقه ای شکل است، آرامگاه دانیال نبی، کاخ آپادانا؛ سازه ای باستانی که به دستور داریوش کبیر ساخته شد، رودخانه کرخه و...، همگی بخشی از شکوه و زیبایی این شهر است که آن را به یکی از مقاصد ارزشمند توریستی در ایران و دنیا تبدیل نموده است.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 7 آذر 1398 بروزرسانی: 22 اردیبهشت 1401 گردآورنده: bestcanadatours.com شناسه مطلب: 3

به "مروری بر قدیمی ترین ها در گردشگری دنیا" امتیاز دهید

3 کاربر به "مروری بر قدیمی ترین ها در گردشگری دنیا" امتیاز داده اند | 5 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مروری بر قدیمی ترین ها در گردشگری دنیا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید