کدام فرعون قدرتمندترین پادشاهی مصر را داشت؟

از میان فراعنه احمس یکم (Ahmose I) توانست قدرتمندتری سلسله را پایه ریزی کند.

کدام فرعون قدرتمندترین پادشاهی مصر را داشت؟

به گزارش مجری سفرهای گردشگری: احمس یکم (Ahmose I)، پس از به قتل رسیدن پدرش و زیر حملاتی که به امپراتوری او شده بود، به پادشاهی رسید و آخرین دوران پرشکوه مصر را رقم زد. مردم مصر دو فرعونی که باعث اتحاد کشورشان شدند را بسیار مورد تکریم قرار می دهند: فرعون نارمر، پادشاه دودمان نخست مصر باستان که بین سال های 3150-3050 پیش از میلاد و احمس یکم که بین سال های 1550 تا 1525 پیش از میلاد فرمانروایی می کردند. احمس یکم در حدود 1550 پیش از میلاد، اتحاد را به مصر پراکنده برگرداند و پادشاهی نوین مصر را بنیان نهاد.

زمانی که احمس یکم بر تخت قدرت نشست، مصر با آشوب و آشفتگی زیادی دست وپنجه نرم می کرد. متجاوزگران معروف به هیکسوس (به معنای حاکمان سرزمین های خارجی) کنترل دلتای نیل را در اختیار داشتند. آن ها فرعون تائو دوم و پدر احمس را به طرز وحشیانه ای به قتل رساندند و ارتش مصر را به خاک و خون کشیدند؛ در ادامه از حاکمان مصر علیا در تبس درخواست باج کردند و شاهزادگان آن ها را به همسری برگزیدند. وحشیگری قوم هیکسوس را مورخ معروف مصری، مان تو به رشته تحریر درآورده بود: آن ها شهرهای ما را با قساوت و سنگدلی سوزاندند، معابد خدایان ما را با خاک یکسان کردند و با همه مردم مصر رفتار بی رحمانه ای داشتند.

خاتمه احمس یکم، همه نیروهای جنگی مورد احتیاج را جمع آوری کرد و از فناوری ای که قوم هیکسوس به آنجا آورده بود، نهایت استفاده را برد. آن ها که مسلح به ارابه های جنگی و سلاح های برنز بودند، این قوم وحشی را از دلتای نیل بیرون کردند و به این ترتیب مصر علیا و سفلی بار دیگر با هم متحد شدند. این پیروزی، نقطه شروع پادشاهی نوین مصر بود، دوره ای 500 ساله که مصر در اوج قدرت و سعادت باقی ماند. احمس یکم، تبس را به عنوان مرکز کل مصر دوباره احیا کرد و فرماندهانی که با وفاداری به پادشاه خدمت نموده بودند را به سِمت های بالایی نظیر مقام ها یا فرمانداران سلطنتی ارتقای درجه داد.

احمس یکم کنترل رقیب جنوبی خود، منطقه نوبه را به دست گرفت و در ادامه ذخایر طلای آن ها را غارت کرد. او بعلاوه با فعالیت مجدد معادن و توسعه تجارت، ثروت مصر را افزایش داد. زمانی که احمس یکم از جهان رفت، مردم مصر او را به عنوان خدای خود ستایش می کردند.

احمس یکم، نه تنها مصری پیروز و سربلند را تأسیس کرد، بلکه عصر جدیدی در فرهنگ مصر به راه انداخت و راه را برای فراعنه قدرتمند پادشاهی نوین باز کرد؛ کسانی که این امپراتوری را وسعت بخشیدند و میراث معماری حیرت انگیزی را در کارنامه خود به جای گذاشتند.

منبع: nationalgeographic.com
انتشار: 2 فروردین 1402 بروزرسانی: 14 فروردین 1402 گردآورنده: bestcanadatours.com شناسه مطلب: 886

به "کدام فرعون قدرتمندترین پادشاهی مصر را داشت؟" امتیاز دهید

3 کاربر به "کدام فرعون قدرتمندترین پادشاهی مصر را داشت؟" امتیاز داده اند | 4 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کدام فرعون قدرتمندترین پادشاهی مصر را داشت؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید