یافتن و رصد شفق قطبی در کانادا

کانادا به عنوان یکی از مناطق برتر برای مشاهده شفق های قطبی شناخته می شود. این پدیده طبیعی شگفت انگیز در آسمان نقاط شمالی کانادا به ویژه در فصل سرد سال قابل رؤیت است. متن پیش رو به بررسی ویژگی ها، اهمیت، و بهترین مکان های مشاهده شفق های قطبی در کانادا می پردازد.

یافتن و رصد شفق قطبی در کانادا

به گزارش مجری سفرهای گردشگری: بگفته لیرون گرتزمن، منجم و عاشق شفق های قطبی، ما در دوره ای زمانی هستیم که فعالیت این پدیده افزایش یافته و طی سالیان آینده آن را بیشتر خواهیم دید.

طی ماه گذشته بسیاری از شهروندان تصاویر خیره کننده از شفق های قطبی را در بریتیش کلمبیا و نقاط مختلف کشور ثبت کرده اند که در شبکه های اجتماعی منتشر شده اند.

برای اطلاع از زمان و مکان بروز این پدیده جادویی می توان از اپلیکیشن های مختلف استفاده کرد که نرخ فعالیت شفق های قطبی و اطلاعات Deep Space Climate Observatory (DSCOVR) را می دهند. بعلاوه اگر شفق قطبی در نزدیکی محل سکونت شما رخ دهد به شما اطلاع خواهند داد.

ازجمله این اپلیکیشن ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • SpaceWeatherLive
 • Aurora Alerts
 • Northern Lights Forecast
 • My Aurora Forecast & Alerts

شما همچنین می توانید با مراجعه به وبسایت های Astronomy North و Aurora Watch وضعیت بروز شفق های قطبی در آسمان کانادا را مشاهده کنید.

علاوه بر این AuroraMAX آخرین اخبار درباره شفق های قطبی را در توییتر و فیسبوک منتشر می کند.

حال اگر از پدیدار شدن شفق های قطبی در آسمان مطمئن شده و قصد رانندگی به مکانی مناسب برای تماشای آن را دارید پیش از هر چیز باید از صاف بودن آسمان آنجا مطمئن شوید. برای این منظور باید به وبسایت Clear Sky Charts مراجعه کنید.

آخرین داده های هواشناسی در وبسایت Environment Canada نیز قابل مشاهده هستند.

آژانس فضایی کانادا به کسانی که قصد تماشای شفق های قطبی را دارند توصیه کرده لباس گرم بپوشند، از صندلی مناسب استفاده کنند و خود را مکانی تاریک و دور از آلودگی های نوری برسانند.

البته اگر فرصت کافی برای رفتن به دل طبیعت و رصد شفق های قطبی را ندارید همیشه می توان با مراجعه به AuroraMAX observatory از تماشای آنلاین این پدیده حیرت انگیز لذت ببرید. دوربین های آن ها در Yellowknife قرار داشته و از ماه آگست تا می بصورت اتوماتیک پس از غروب آفتاب روشن می شوند. شما می توانید ویدئوهای پیشین را نیز در آرشیو وبسایت مشاهده کنید.

معرفی شفق قطبی

شفق قطبی یا نور قطبی پدیده ای نورانی در آسمان شب است که در عرض های شمالی و جنوبی زمین رخ می دهد. این پدیده به دلیل برخورد ذرات باردار خورشیدی با جو زمین ایجاد می گردد. ذرات باردار خورشیدی پس از برخورد با جو زمین، با اتم های اکسیژن و نیتروژن موجود در آن واکنش می دهند و باعث ایجاد نور می شوند. رنگ های مختلف شفق قطبی به نوع اتم یا مولکولی که با ذرات باردار خورشیدی واکنش می دهد، بستگی دارد.

دلیل وقوع شفق قطبی

شفق قطبی زمانی رخ می دهد که ذرات باردار خورشیدی با جو زمین برخورد می نمایند. این ذرات باردار معمولاً از خورشید به سمت زمین می آیند و به وسیله میدان مغناطیسی زمین به سمت قطب ها منحرف می شوند. هنگامی که این ذرات با جو زمین برخورد می نمایند، با اتم های اکسیژن و نیتروژن موجود در آن واکنش می دهند و باعث ایجاد نور می شوند. رنگ های مختلف شفق قطبی به نوع اتم یا مولکولی که با ذرات باردار خورشیدی واکنش می دهد، بستگی دارد.

انواع مختلف شفق قطبی

شفق قطبی دارای انواع مختلفی است که هر یک از آن ها با رنگ و شکل خاصی شناخته می شوند. بعضی از انواع شفق قطبی عبارتند از:

 • شفق قطبی قرمز: این نوع شفق قطبی رایج ترین نوع آن است و به دلیل واکنش اتم های اکسیژن با ذرات باردار خورشیدی ایجاد می گردد.
 • شفق قطبی سبز: این نوع شفق قطبی در اثر واکنش مولکول های نیتروژن با ذرات باردار خورشیدی ایجاد می گردد.
 • شفق قطبی آبی: این نوع شفق قطبی در اثر واکنش اتم های اکسیژن با ذرات باردار خورشیدی در ارتفاعات بالاتر ایجاد می گردد.
 • شفق قطبی بنفش: این نوع شفق قطبی در اثر واکنش اتم های اکسیژن با ذرات باردار خورشیدی در ارتفاعات بسیار بالا ایجاد می گردد.

برترین زمان برای تماشای شفق قطبی در کانادا

در فصول سرد سال (از ماه اکتبر تا ماه مارس) برترین زمانی است که می توانید در کانادا شفق قطبی را مشاهده کنید. در این فصل ها، ساعات تاریک بیشتری در روز وجود دارد و شفق های قطبی نیز به راحتی قابل مشاهده هستند. در ماه های اکتبر و نوامبر، شفق قطبی ها معمولاً در عرض های جغرافیایی بالاتر کانادا، مانند شمال نوناووت، یوکان و شمال غربی دیده می شوند.

در ماه های دسامبر و ژانویه، شفق قطبی ها در منطقه ها وسیع تری از کانادا، از جمله شمال آنتاریو، کبک، منیتوبا، آلبرتا و ساسکاچوان قابل مشاهده هستند. در ماه های فوریه و مارس، شفق قطبی ها در منطقه ها جنوبی تر کانادا، مانند شمال بریتیش کلمبیا و شمال انتاریو دیده می شوند. البته، شفق قطبی ها می توانند در هر زمان از سال در کانادا دیده شوند. اما، احتمال مشاهده آن ها در فصل های سرد سال بیشتر است.

فصل شفق قطبی در کانادا: فرصتی برای تماشا پدیده ای نادر

فصل شفق قطبی در کانادا، فرصتی نادر برای تماشا یکی از زیباترین پدیده های طبیعی جهان است. اگر قصد دارید این پدیده شگفت انگیز را از نزدیک ببینید، بهتر است برنامه ریزی خود را از قبل انجام دهید. برای تماشای شفق قطبی، باید به مکانی بروید که آسمان آن تاریک و بدون آلودگی نوری باشد. بعلاوه، باید در شب هایی که فعالیت های خورشیدی بالا است، به رصد بپردازید.

شرایط آب و هوایی مناسب برای شفق قطبی: رصد در شب های صاف و بدون مه

شرایط آب و هوایی نیز در مشاهده شفق قطبی نقش مهمی دارد. برای مشاهده شفق قطبی، باید شب هایی را انتخاب کنید که آسمان صاف و بدون مه باشد.

اگر آسمان صاف نباشد، ذرات خورشیدی نمی توانند به جو زمین نفوذ نمایند و شفق قطبی ایجاد نمی گردد. بعلاوه، اگر هوا مه آلود باشد، مه نور شفق قطبی را پراکنده می نماید و مشاهده آن را سخت می نماید.

در ادامه، چند نکته برای افزایش شانس مشاهده شفق قطبی آورده شده است:

 • به مکانی بروید که آسمان آن تاریک و بدون آلودگی نوری باشد.
 • در شب هایی که فعالیت های خورشیدی بالا است، به رصد بپردازید.
 • از برنامه های پیش بینی شفق قطبی بهره ببرید تا از زمان و شدت شفق قطبی در منطقه خود آگاه شوید.
 • لباس گرم بپوشید و تجهیزات لازم برای رصد شبانه را همراه داشته باشید.

مسیرهای گردشگری شفق قطبی در کانادا

کانادا دارای چندین مسیر گردشگری شفق قطبی است که هر کدام ویژگی های خاص خود را دارند.

1. یلونایف، مرکز شفق قطبی کانادا

یلونایف، مرکز استان نوناووت کانادا، یکی از برترین مکان ها برای تماشای شفق قطبی است. این شهر در شمال کانادا واقع شده و به دلیل آب و هوای سرد و تاریک، شرایط مناسبی برای تماشا شفق قطبی دارد.

تجربه شفق قطبی در یلونایف

برای تماشا شفق قطبی در یلونایف، باید در شب به بیرون از شهر بروید. برترین زمان برای تماشا شفق قطبی در یلونایف، از ساعت 10 شب تا 3 صبح است. اگر می خواهید شفق قطبی را به خوبی ببینید، باید به مکانی بروید که نورهای مصنوعی کمی داشته باشد. بعلاوه، بهتر است از دوربین های مجهز به لنزهای واید بهره ببرید تا بتوانید کل آسمان را در تصویر خود ثبت کنید.

فعالیت های جانبی در یلونایف

علاوه بر تماشای شفق قطبی، در یلونایف می توانید از فعالیت های جانبی دیگری نیز لذت ببرید. از جمله این فعالیت ها می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • بازدید از موزه ها و گالری های هنری
 • پیاده روی در طبیعت
 • ماهیگیری
 • اسکی و سورتمه سواری

کانادا یکی از برترین مقاصد گردشگری برای تماشای شفق قطبی است. در این کشور، شفق قطبی در طول سال قابل مشاهده است، اما برترین زمان برای تماشا آن از اواخر پاییز تا اوایل بهار است.

2. کبک، سرزمین شفق های قطبی

کبک، یکی از استان های کانادا است که در شرق این کشور واقع شده است. این استان به دلیل منظره ها طبیعی زیبا، تاریخ و فرهنگ غنی، و مردمان مهمان نوازش، یکی از محبوب ترین مقاصد گردشگری کانادا است. کبک بعلاوه یکی از برترین مکان ها برای تماشای شفق قطبی در کانادا است. در این استان، شفق های قطبی در طول سال و به ویژه در فصل زمستان قابل مشاهده هستند.

منظره ها طبیعی خیره نماینده کبک

کبک دارای منظره ها طبیعی متنوعی است که هر گردشگری را به وجد می آورد. از کوه های بلند و یخچال های طبیعی گرفته تا جنگل های سرسبز و دریاچه های درخشان، کبک همه چیز را برای یک سفر رؤیایی دارد. در طول سفر به کبک، می توانید از فعالیت های متنوعی در طبیعت لذت ببرید. از کوهنوردی و اسکی گرفته تا پیاده روی و ماهیگیری، هر آنچه که دوست دارید می توانید در کبک پیدا کنید.

فعالیت های جانبی در کبک

علاوه بر تماشای شفق قطبی، در کبک می توانید از فعالیت های جانبی دیگری نیز لذت ببرید. از گشت و گذار در شهرهای تاریخی گرفته تا لذت بردن از غذاهای محلی، کبک چیزهای زیادی برای ارائه دارد. در شهرهای تاریخی کبک، می توانید از بناهای تاریخی و فرهنگی تماشا کنید و با تاریخ و فرهنگ این استان آشنا شوید. بعلاوه، می توانید از غذاهای محلی کبک که بسیار خوشمزه و لذیذ هستند، میل کنید.

کبک، یکی از برترین مکان های جهان برای تماشای شفق قطبی است. در این استان، شما می توانید علاوه بر تماشای شفق های قطبی، از منظره ها طبیعی خیره نماینده کانادا نیز لذت ببرید. اگر در پی یک سفر رؤیایی و فراموش نشدنی هستید، تماشای شفق قطبی در کبک را به شما پیشنهاد می کنیم.

3. منطقه نورث وست تریتوریز

منطقه نورث وست تریتوریز یکی از دورافتاده ترین و بکرترین منطقه ها کانادا است. این منطقه به دلیل شرایط مطلوب برای مشاهده شفق قطبی، به عنوان یکی از برترین مقاصد گردشگری شفق قطبی در جهان شناخته می گردد. در منطقه نورث وست تریتوریز چندین شهر و روستای کوچک وجود دارد که امکانات مناسبی برای گردشگران فراهم می نمایند. این شهرها و روستاها عبارتند از:

 • ایلونائیس
 • ریزرو
 • تیم مینیگان
 • گرین لیک

تجربه ناب طبیعت بکر در شمال کانادا

علاوه بر شفق قطبی، منطقه نورث وست تریتوریز زیبایی های طبیعی دیگری نیز دارد که می تواند تجربه ای فراموش نشدنی برای گردشگران رقم بزند. این منطقه مملو از جنگل های انبوه، کوه های بلند، دریاچه های زیبا و حیات وحش متنوع است. گردشگران می توانند در این منطقه به فعالیت های مختلفی مانند پیاده روی، کمپینگ، قایق سواری، ماهیگیری و تماشای حیات وحش بپردازند.

فعالیت های جانبی در منطقه نورث وست تریتوریز: ماجراجویی در طبیعت و آشنایی با فرهنگ بومی

علاوه بر مشاهده شفق قطبی، گردشگران می توانند در منطقه نورث وست تریتوریز به فعالیت های جانبی دیگری نیز بپردازند. این فعالیت ها عبارتند از:

 • ماجراجویی در طبیعت: گردشگران می توانند در این منطقه به فعالیت های ماجراجویانه ای مانند اسکی، اسنوبرد، سورتمه سواری با سگ، و پرواز با هواپیمای کوچک بپردازند.
 • آشنایی با فرهنگ بومی: منطقه نورث وست تریتوریز محل زندگی بومیان کانادا است. گردشگران می توانند با شرکت در تورهای گردشگری فرهنگی با فرهنگ و آداب و رسوم بومیان کانادا آشنا شوند.

نکات مهم برای مشاهده شفق قطبی

برای مشاهده شفق قطبی باید به نکات زیر توجه کنید:

 • برترین زمان برای مشاهده شفق قطبی از اواخر پاییز تا اوایل بهار است.
 • منطقه های که در عرض جغرافیایی بالا قرار دارند، شرایط بهتری برای مشاهده شفق قطبی دارند.
 • برای مشاهده شفق قطبی باید به مکانی تاریک و دور از نورهای مصنوعی بروید.
 • بهتر است در طول شب در فضای باز بمانید تا شانس بیشتری برای تماشا شفق قطبی داشته باشید.

سایر مکان های تماشا شفق قطبی در کانادا

کانادا یکی از برترین مکان های جهان برای تماشا شفق قطبی است. این کشور به دلیل موقعیت جغرافیایی خود در عرض های شمالی، فرصت مناسبی برای تماشای این پدیده طبیعی را در اختیار بازدیدنمایندگان قرار می دهد. بعضی از برترین مکان های تماشا شفق قطبی در کانادا عبارتند از:

 • جزیره بافن: این جزیره واقع در شمال کانادا یکی از برترین مکان ها برای تماشا شفق قطبی است.
 • شمال انتاریو: شمال انتاریو شامل منطقه های مانند پارک ملی Algonquin و پارک ملی Pukaskwa است. این منطقه ها به دلیل وجود جنگل های وسیع و تاریکی آسمان، یکی از برترین مکان های کانادا برای مشاهده شفق قطبی هستند.
 • یوکان: یوکان به دلیل تاریکی آسمان و دور بودن از تابش نور شهری، یکی از برترین مکان های کانادا برای مشاهده شفق قطبی است. این منطقه بعلاوه دارای منظره ها طبیعی و بکر زیبایی است.
 • شمال بریتیش کلمبیا: این منطقه واقع در شمال بریتیش کلمبیا کانادا نیز یکی از برترین مکان ها برای تماشا شفق قطبی است.

نکات تکمیلی

 1. افزایش فعالیت شفق های قطبی در سالیان اخیر
 2. معرفی اپلیکیشن ها و وبسایت های پیش بینی شفق های قطبی
 3. شرایط مناسب برای مشاهده شفق های قطبی (دوری از آلودگی نوری، آسمان صاف و بدون مه)
 4. ویژگی های رنگ های مختلف شفق های قطبی
 5. برترین زمان برای تماشای شفق های قطبی در کانادا (فصل سرد سال)
 6. معرفی مسیرهای گردشگری شفق های قطبی در کانادا (یلونایف، کبک، نورث وست تریتوریز)
 7. امکانات و فعالیت های جانبی در مقاصد گردشگری شفق های قطبی
 8. نکات مهم برای مشاهده شفق های قطبی (زمان، مکان، آب و هوا)
 9. سایر مکان های تماشای شفق های قطبی در کانادا (جزیره بافن، شمال انتاریو، یوکان، شمال بریتیش کلمبیا)
 10. اهمیت حفظ محیط زیست و کاهش آلودگی نوری برای تجربه بهتر شفق های قطبی

سخن پایانی

کانادا به عنوان یکی از برترین مقاصد گردشگری شفق های قطبی در جهان شناخته می شود. این پدیده طبیعی شگفت انگیز، همراه با زیبایی های بی نظیر طبیعی کانادا، تجربه ای فراموش نشدنی برای هر گردشگری رقم خواهد زد. با برنامه ریزی مناسب و توجه به نکات مهم، می توان لحظات جادویی و به یادماندنی را در آسمان کانادا تجربه کرد.

منبع: dailyhive.com
انتشار: 19 فروردین 1403 بروزرسانی: 25 فروردین 1403 گردآورنده: bestcanadatours.com شناسه مطلب: 1145

به "یافتن و رصد شفق قطبی در کانادا" امتیاز دهید

1 کاربر به "یافتن و رصد شفق قطبی در کانادا" امتیاز داده است | 5 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "یافتن و رصد شفق قطبی در کانادا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید