در مصر باستان، بانوان چه شغل هایی داشتند؟

با اینکه محتوای زیادی از مصر باستان بر جای مانده است، باز دانشمندان هنوز اطلاعات کافی برای روایت زندگی روزمره این مردم ندارند، یکی از مساول مبهم در تاریخ مصر باستان، شغلهای افراد از جمله خانم ها هست که در ادامه برخی تحقیقات را مرور خواهیم کرد.

در مصر باستان، بانوان چه شغل هایی داشتند؟

به گزارش مجری سفرهای گردشگری: در بسیاری از دوره ها زنان برای این تربیت می شده اند که خانه و خانواده را مدیریت نمایند و اگر هم برون سپاری به آن ها سپرده می شد در همین حول و حوش بوده اما، به تازگی کشف شده است که زنان در مصر باستان دارای ماغلی فراتر از آن چه که تا به حال ما تصور می نموده ایم، داشته اند! با توجه به آنالیز های اجرا شده بر روی دندان های زنی باستانی، دانشمندان به حقایقی درباره ی شغل زنان در مصر باستان رسیده اند.

تا به حال هیچ زمانی نبوده است که درباره ی نتیجه ی اکتشافات تاریخی و فرضیه هایی که درباره ی آن ها داده می گردد، سوالات زیادی وجود نداشته باشد. چیزی که درباره ی یافته های مختلف تاریخی همواره به درد بخور بوده این است که همواره اطلاعات خوبی را حداقل می توان از شکل زندگی زن و مرد بزرگ سال، قشر سالمند و حتی بچه ها در دوره های مختلف به دست آورد. در مصر باستان با توجه به اطلاعات مختلف و گوناگونی که از همین اکتشافات تاریخی به دست آمده، مصری ها در شرایط بهتری به سر می برده اند. آن ها هم از لحاظ رتبه بندی های اجتماعی و هم از لحاظ سبک زندگی نسبت به دیگر جوامع بهتر و پیشرفته تر بوده اند. این یافته ها الکی به دست نیامده اند بلکه پژوهشگران در طی سال ها آنالیز متن های تاریخی و باستانی پیکره ها و مجسمه های مختلفی که مخصوصا به همراه مردگان دفن شده بوده، به این نتیجه رسیده بوده اند. ولی باز هم ناگفته های بسیاری همچنان وجود دارد. از این مقدمه که بگذریم، دانشمندان به تازگی بازمانده های یک زن مصری را پیدا نموده اند که با آنالیز هایی که بر روی آن انجام داده اند، به اطلاعات تازه و زیادی درباره ی صندلی و مشاغل زنان مصر باستان رسیده اند.

در واقع با پیدا شدن بازمانده های این زن مصری 4 هزار ساله و آنالیز های دقیق کارشناسان با آزمایش بر روی استخوان ها و دندان های این زن مصری به این نتیجه دست یافته اند که شغل او حتی از بیشتر شغل های مردانه سخت تر و خشن تر بوده است! این اسکلت با این که در سال 1970 میلادی به همراه 67 اسکلت بازمانده ی دیگر پیدا شده بود اما بیشتر از همه ی آن ها توجه کارشناسان را به خود جلب نمود. دقیقا همین اسکلت هم به دانشمندان یاری کرد تا نتایج جالبی درباره ی جامعه ی مصری و مشاغل زنان مصر باستان به دست بیاورند.

داستان از این قرار است که نانسی لاول کاندایی از دانشگاه آلبرتا و همکاران او در گورستان مندس مصر، اسکلت هایی که پیدا نموده بودند را مجددا مورد آزمایش های دقیق قرار دادند. اسکلت های 67 عددی که بالاتر گفتیم،در نهیات به 92 عدد رسیدند و نتیاج جالب تری را به دست دادند. یکی از اسکلت های پیداشده، متعلق به زنی بوده است که هم در هنگام مرگز سن و سال بیشتری داشته و هم با توجه به قوانین اجتماعی مصری ها ثروتمند و غنی بوده است.

نتیجه ی آنالیز ها نشان داد که این زن بین سال های 2181 تا 2055 قبل از میلاد مسیح زندگی می نموده است. بعلاوه او در هنگام مرگش تنها 50 سال داشته و از مقام و رتبه ی بالایی در جامعه ی مصری برخوردار بوده است. در قبر این زن آینه ای برنزی، زیورآلات، ظرف های مرمرین و سفید، لوازم آرایشی و چیزهای دیگری پیدا شده که نشان از رتبه ی بالای اجتماعی او دارند.

پس از آنالیز هایی که بر روی استخوان های این زن انجام شد، نتایج جالبی گرفتند. 2 دندان پیش میش میانی این زن ساییدگی هایی دارد که نشان از شغل این زن دارد. 14 دندان او هم دارای ساییدگی های گوه مانند هستند. پژوهشگران دریافتند که 16 دندان از 24 دندان این زن، با الگوی دندان های کسی که غذا تنها جویده باشد اصلا یکی نیست و همگانی ندارد.

آن ها متوجه شده اند که این زن با دندان هایش کار دیگری انجام می داده است. دانشمندان حتی از ساییدگی ها و تغییرات دندان ها و یا حتی حک کردن طرح و یا هر تغییری بر روی آن ها به رمز و رازی تازه پی می برند. از شکل فک و دندان های این زن به این نتیجه رسیده اند این زن از مرتبه ی بالای جامعه یمصری بوده که کارش با دندان های تیزش بوده است. تغییراتی که بر روی دندان های این زن به وجود امده همگی نشانه های تکرار و روزمرگی این کار بر روی دندان های او بوده است. با توجه به اسناد تاریخی که وجود دارد، در مصر باستان زنانی بوده اند که برای تهیه ی الیاف گیاهی از دندان های خود استفاده می نموده اند. این گیاه ها معمولا نی یا پایپروس بوده اند. از ان جا که این گیاهان آبزی هستند، در منطقه ای که این زن دفن شده است و به احتمال زیاد در نزدیکی محل زندگی او بوده است، به وفور یافت می شده است. از شاخه های این گیاهان برای ساخت انواع سبد ها، جعبه، کفپوش، صندل و وسایل شبه چوبی دیگر استفاده می شده است. دقیقا به همین دلیل است که این زن مصری شکل دندان هایش عوض شده بوده زیرا جدا کردن پوسته ی بیرونی پاپیروس، باعث ساییدگی دندان ها می گردد.

البته یک فرضیه ی دیگر هم وجود دارد که می گوید چون در آن سال ها، مسواک و یا وسیله ای برای تمیز کردن دندان ها نبوده معمولا از زبری که این گیاهان ایجاد می نموده اند برای یه اصطلاح مسواک زدن استفاده می نموده اند. کار این زن هم به صورتی بوده که باید دندان های خود را می شسته بنابراین، با استفاده از نمک و ناترون دهان خود را می شسته است. این ترکیب اثری ضد درد هم دارند.

مشاغل زنان مصر باستان بر اساس استناد بر کتب به جای مانده در 7 عنوان خلاصه یم شده که معروف ترین و پر تقاضاترین آن ها، خدمت به تالارهای مذهبی بوده است. همینطور هم می توانسته اند تا نوازنده ی موسیقی و هنرمند باشند. گروه های عزاداری و ختم هم شغل محسوب می شده است.

منبع: worldhistory.org
انتشار: 9 آذر 1400 بروزرسانی: 11 آذر 1400 گردآورنده: bestcanadatours.com شناسه مطلب: 816

به "در مصر باستان، بانوان چه شغل هایی داشتند؟" امتیاز دهید

3 کاربر به "در مصر باستان، بانوان چه شغل هایی داشتند؟" امتیاز داده اند | 5 از 5
امتیاز شما:

دیدگاه های مرتبط با "در مصر باستان، بانوان چه شغل هایی داشتند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید