روایت دزدیده شدن رودخانه اسلیمز در کانادا

شاید این عنوان عجیب باشد، مگر میشود رودخانه ای را دزدید، اما در سال 2016 این پدیده واقعا رخ داده است و رودخانه اسلیمز به یکباره ناپدید شده است، زمین شناسان از آن به بعد نام این پدیده را "سرقت رودخانه" گذاشتند.

روایت دزدیده شدن رودخانه اسلیمز در کانادا

به گزارش مجری سفرهای گردشگری: رودخانه اسلیمز  در عرض 4 روز به طور کامل ناپدید شد که ناشی از یکی از پدیده های عجیب طبیعی به نام «سرقت رودخانه» بود. رودخانه اسلیمز، از کوه های یخی کانادا نشأت می گرفت که همواره جریان داشت. این ناپدید شدن سریع در میان کارشناسان، به موضوعی تبدیل شد که در خصوص آن تحقیقات زیادی کردند

ناپدید شدن رودخانه اسلیمز در عرض 4 روز

ناپدید شدن ناگهانی و غیر منتظره رودخانه اسلیمز در کانادا که در بزرگ ترین عرض آن در منطقه ای تا 150 متر می رسید، اولین مورد دیده شده در خصوص “سرقت رودخانه” است. این پدیده، اتفاقی است که در آن جریان یک رودخانه به طور ناگهانی به سوی دیگری منتقل می گردد.

برای صدها سال، رودخانه اسلیمز از شمال یخچال کاوشاولش در سرزمین یوکون (Yukon) آب را به رودخانه کلون، و سپس به رودخانه یوکون به سوی دریای برینگ، حرکت می داد. اما در بهار سال 2016، یک دوره ذوب شدید یخچال های طبیعی به خاطر تغییرات دما رخ داد که آب را به هزاران کیلومتر از مقصد اصلی آن به خلیج آلاسکا راهنمایی کرد.

گروهی از دانشمندان که سالهاست که تحلیل رفتن یخچاله ای طبیعی را مطالعه می نمایند، چینش تازهی را در مقیاس قاره ثبت کردند. اما در یک مأموریت میدانی که در سال 2016 انجام شد، آنها با یک منطقه روبرو شدند که به طور اساسی تغییر نموده بود.

جیمز بست، زمین شناسی از دانشگاه ایلینویز گفته است: «ما به منطقه رفتیم و قصد داشتیم مقدار گیری هایمان را در رودخانه اسلیمز ادامه دهیم، اما دریچه های رودخانه را طوری یافتیم که کم و بیش خشک شده بودند. دلتای رودخانه بالا که ما روی آن با قایق رفت و آمد می کردیم، در حال حاضر منطقه ای خشک شده است. از نظر تغییرات زمین شناسی، این چشم انداز بسیار چشم گیر بود.

دان شوگار، دانشمند زمین شناسی در دانشگاه واشنگتن تاکوما هم این گونه گفته است: «راه رفتن در روی سطح رودخانه که در گذشته ممکن بود تو را غرق کند، خیلی عجیب بود. ما هر روز می دیدیم که آب کم تر می گردد و این موضوع نظر همه را جلب می کرد. متوجه شدیم که آبی که از یخچال های طبیعی می آمد و به دو رودخانه می ریخت، در حال حاضر تنها به یک رودخانه می ریزد».

داده ها نشان دادند که چگونه تغییرات ناگهانی رخ داد، جریان رودخانه اسلیمز در کانادا از 26 تا 29 ماه می 2016 به شدت کاهش یافت و طی این چهار روز به طور کلی ناپدید شد.

زمین شناسان قبلا آثاری را مطالعه نموده بودند که نشان از «سرقت رودخانه» در هزاران سال پیش می داد. اما به گفته کارشناسان، این پدیده در قرن 21 بسیار عجیب و غیر قابل باور بود زیرا هرگونه نشانه ای از آن مربوط به هزاران یا میلیون ها سال پیش بود و این همان دلیلی است که ناپدیدشدن رودخانه اسلیمز را مهم تر می نماید.

پروفسور لونی تامپسون، متخصص باستان شناسی گرایش آب و هوا از دانشگاه ایالتی اوهایو که در این کار دخیل نبود، گفت که مشاهدات نشان می دهد که چگونه افزایش دما می تواند اثرات ناگهانی و شدید محیط زیستی را به وجود آورد. او گفت: «قطعا مواردی وجود دارد که در زمانی که در طبیعت اتفاق می افتد همه چیز را به طور ناگهانی تغییر می دهند».

بین سال های 1856 و 2007، یخچال طبیعی کاوشاولش حدود 600 تا 700 متر تحلیل رفت. در سال 2016، این تحلیل به طور ناگهانی بیشتر شد و ضربه زدن آب منجر به یک کانال تازه گشت که به وسیله یک میدان یخ بزرگ برش خورده است. کانال آبی تازه، آب را به رودخانه آلسک راهنمایی کرد که در نتیجه آن رودخانه اسلیمز خشک شد.

این پدیده منجر شد که تصویری که همه از آن رودخانه داشتند از بین برود و یک چشم انداز تازه جایگزین گردد. سرقت رودخانه را یکی از جالب و در عین حال عجیب ترین پدیده هایی می دانند که تا کنون ثبت شده است.

از زبان دان شوگار، دانشمند زمین شناسی در دانشگاه واشنگتن تاکوما

زمین شناسان دریافته اند که این پدیده «سرقت رودخانه» است، اما هیچ کس به علم ما این را تایید ننموده که در طول زندگی ما تا به حال رخ داده است.

مردم در رکورد زمین شناسی، هزاران یا میلیون ها سال پیش، نه قرن 21، این پدیده را حدس زده و ثبت نموده اند.

رودخانه اسلیمز در کانادا به طور ناگهانی طی یک دوره چهار روزه از 26 تا 29 ماه می سال گذشته خشک شد.

تقریبا هیچ جریانی در حال حاضر وجود نداشت و شما قطره ای آب را در آن به سختی پیدا می کنید.

محققان دریافته اند که یک دره 30 متری در میان یخچال ها پدید آمده است.

دریاچه کلوان، که به وسیله آب رودخانه اسلیمز در کانادا تغذیه میش د، در تابستان سال گذشته حدود یک متر پایین رفت و انتظار می رود که این مقدار به حدی ادامه پیدا کند که در ادامه دیگر رودخانه ای با این نام هم دیده نگردد.

ناپدید شدن رودخانه اسلیمز مانند پدیده های دیگری که در روی زمین اتفاق می افتد، ابتدا پدیده عجیبی به نظر می رسد که با تشکر از علمی که روز به روز پیشرفت می نماید، حقایق آن ها ثابت می گردد. این گم شدن چهار روزه موجب شده که دانشمندان رشته های گوناگون بخصوص زمین شناسان بیشتر نگران وقایعی باشند که ممکن است به از بین رفتن ذخایر آبی و محیط زیستی منجر شوند. وقایعی مانند گرم شدن زمین، آب شدن یخچال ها و … از جمله مواردی هستند که امروزه فکر دانشمندان را بیش از پیش به خود مشغول نموده است.

منبع: geographical.co.uk
انتشار: 11 مهر 1400 بروزرسانی: 20 مهر 1400 گردآورنده: bestcanadatours.com شناسه مطلب: 754

به "روایت دزدیده شدن رودخانه اسلیمز در کانادا" امتیاز دهید

1 کاربر به "روایت دزدیده شدن رودخانه اسلیمز در کانادا" امتیاز داده است | 4 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روایت دزدیده شدن رودخانه اسلیمز در کانادا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید