نکات بهداشتی سفر با کشتی کروز

اگر شما تجربه دریازدگی در سفرهای دریایی را دارید خیالتان راحت باشد کشتی های کروز آنقدر بزرگ هستند که در طوفان ها هم تکان کمی میخورند، اما باید توجه داشته باشید که نکات بهداشتی را قبل و در حین سفر در نظر داشته باشید.

نکات بهداشتی سفر با کشتی کروز

به گزارش مجری سفرهای گردشگری: نکاتی زیر را در هنگام سفر با کشتی کروز باید بدانید تا سفر دریایی بدون بیماری داشته باشید.

پیش از راه افتادن، به یک کلینیک پزشکی مراجعه کنید

شما نمی خواهید که سوار کشتی کروز شوید و سپس متوجه شوید که باید در بندرگاه سوار کشتی بمانید چون واکسن های لازم را دریافت ننموده اید. با توجه به محلی که می روید، ممکن است رفتن به یک کلینیک پزشکی احتیاج نباشد، اما برای بعضی کشورها، واکسیناسیون و بعضی داروها مثل قرص های ضدمالاریا و یا واکسن فلج اطفال مورد احتیاج است.

برترین راهکار درمان، پیشگیری است!

بسته لوازم ضداسهال همراه داشته باشید

بهتره ایمن باشی تا متاسف! شما نمی دانید که کی ممکن است دچار اسهال شوید و مسافرت نیز شما را به چنین فاجعه ای حساس می نماید. زیرا شما همه نوع غذا و نوشیدنی نو مصرف می کنید. داشتن بسته ضداسهال می تواند شما را از ساعت ها بدبختی که شما در چنین حالت بدی با آن روبرو می شوید نجات می دهد.

اما از شوخی گذشته، اسهال بسیار خطرناک است زیرا می تواند به از دست دادن آب بدن بیانجامد که در حالت های جدی می تواند زندگی شما را به خطر بیاندازد.

مراقب غذاهایی که می خورید باشید

به بوفه ها نروید و بجای آن به یکی از رستوران های دیگر کشتی کروز بروید که غذا در آن سرو می نمایند. اما اگر حتماً می خواهید که بوفه تاکوی سه شنبه را امتحان کنید، مطمئن شوید که غذاهای گرم، گرم باشند و غذاهای سرد، سرد باشند.

احتمال زیادی وجود دارد که غذا در بوفه ها برای مدت طولانی بیرون بمانند و در یخچال نگه داری نشوند که می تواند عاملی برای رشد باکتری های مضر گردد. اما زمانی که به طور منظم از یک رستوران یا بوفه غذا تهیه میکنید باید قبل از خوردن این غذاها، بیشتر به این مسئله فکر کنید که ممکن است دچار مسمویت غذایی شوید.

ضدعفونی کننده دست، برترین دوست شما خواهد بود

به همه چیزهایی که در طول مسافرت به آنها دست می زنید فکر کنید. دستگیره ها، دکمه های آسانسور، دستگیره های در و حتی همه افراد نوی که می بینید و با آنها دست می دهید. قبل از راهی شدن، حتماً به میزان کافی ضدعفونی کننده دست و اسپری ضدعفونی کننده بردارید زیرا قرار است با میکروب های زیادی در ارتباط باشید.

با اینکه بعضی ضدعفونی کننده ها در بیشتر کشورهای دنیا پیدا می شوند، معمولاً قیمت آنها بالاتر از مواردی است که در ایران وجود دارد. پس سعی کنید قبل از آغاز سفر دریایی ضدعفونی کننده تهیه کنید.

از ضدعفونی کننده پیش از غذا خوردن و پس از بودن در یک محل شلوغ بهره ببرید

با وجود ویروس های نو که شایع ترین مشکل دستگاه گوارش را ایجاد نموده و موجب استفراغ و اسهال شدید می گردد و در سال های اخیر در کشتی های کروز پخش شده است، شما همواره باید خیلی مراقب باشید.

از لمس کردن صورت خود اجتناب کنید

این قانون باید در کشتی، ماشین و خانه رعایت گردد. یکی از رایج ترین راه های توسعه سرما خوردگی، مالیدن چشمان و بینی بعد از ارتباط داشتن با باکتری ها و ویروس هایی است که در دستگیره در و یا حتی قاشق در یک بوفه، مخفی شده اند.

علاوه بر گرفتن سرماخوردگی، زدن دست های کثیف تان به صورت، می تواند باعث شیوع و توسعه آکنه گردد. در این حالت، چربی و میکروب های دستان شما الان در کل صورت شما پخش می شوند.

هنگام استفاده از دستشویی های عمومی احتیاط کنید

مطمئناً استفاده از دستشویی کابین خودتان، بسیار تمیزتر از دستشویی بقیه نقاط کشتی کروز است. اما اینکه بگوییم تنها از دستشویی کابین خود بهره ببرید، غیرعملی است زیرا احتمالاً شما زمان کمی را در اتاق خود می گذرانید.گاهی اوقات شما به یکباره احتیاج به دستشویی پیدا می کنید، پس رفتن به دستشویی خودتان همواره امکان پذیر نیست.

می توان از دستشویی عمومی استفاده کرد اما حتماً دستان خود را کاملاً با صابون بشویید و از یک حوله کاغذی برای باز کردن در هنگام خروج بهره ببرید. به عنوان یک اقدام پیشگیرانه اضافی، کمی ضدعفونی کننده هم روی دست خود بریزید.

نوشیدنی های پلمپ شده بهره ببرید

اسهال مسافران (Travelers diarrhea) شایع ترین بیماری است که مسافران به آن مبتلا می شوند. خب این تنها یکی از بیماری هایی است که می تواند به وسیله نوشیدن آب لوله کشی و آب هایی که در بطری نیستند، ایجاد کند.

زمانیکه شما در کشتی کروز هستید، احتیاجی نیست زیاد نگران این مسئله باشید اما زمانیکه در بندر هستید حتماً از آب بطری بهره ببرید. شما هیچ گاه در خصوص میکروب ها و باکتری هایی که در آب یک کشور وجود دارد، اطلاعاتی ندارید و آخرین چیزی که می خواهید یک دل درد فجیع و یا استفراغ پی درپی بخاطر نوشیدن آب لوله کشی است.

اگر حالتان خوب نیست، در کابین خود بمانید

با وجود اینکه هوا گرم نیست، اما خورشید شما را می سوزاند! بله، استفاده از ضدآفتاب زحمت داره و وقت شما را می گیرد اما سوخته شدن نه تنها باعث درد شما می گردد، بلکه باعث می گردد شما مجبور شوید روزتان را درون کابین بگذرانید و سفرتان را خراب می نماید.

زمانیکه در آفتاب هستید، از ضدآفتاب بهره ببرید، چه زمانیکه در عرشه کشتی کروز هستید و یا درحال راه رفتن هستید یا تنها خوابیده اید.

استفاده از ضدآفتاب می تواند از این آفتاب سوختگی جلوگیری کند. ضدآفتاب از سرطان پوست، پیری زودرس، لکه های قهوه ای و چروک جلوگیری می نماید، بنابراین 10 دقیقه از روز خود را به آن استفاده از آن اختصاص دهید.

آب بنوشید

زمانیکه در طول روز، روی کشتی کروز سرگرم هستید و با خانواده خود در حال آب بازی هستید، احتمالاً فراموش می کنید که آب بنوشید اما تامین آب بدن بخصوص زمانی که زیر آفتاب گرم هستید، بسیار حیاتی است. سردرد، خواب آلودگی و گیجی، رایج ترین علائم این هستند که شما به میزان کافی آب مصرف نمی کنید.

اما هوشیار باشید زیرا این هفت علامت غیرمنتظره می تواند نشانی از کم آبی بدن باشد. سعی کنید که آب کافی بنوشید زیرا در اغلب موارد وقتی تشنه هستید که کار از کار گذشته است. در هر وعده غذایی، قبل از سفارش دادن یک نوشابه، یک لیوان آب بنوشید و زمانیکه از کابین خود بیرون می روید، بطری آب با خود بردارید.

داروهای بیماری حرکت، ضروری هستند

اگر شما در هواپیما یا خودروی در حال حرکت، حالتان بد می شوید، احتمالاً در یک کشتی کروز در حال حرکت خیلی حال ناخوشایندی خواهید داشت. اگرچه کشتی های کروز بزرگ تر هستند و احتمال حس کردن حرکت برای شما کمتر خواهد بود اما زمان هایی خواهد بود که شما به ضربات سرعت و یا ضربات موج برخورد می کنید.

با محدود کردن اندازه الکل مصرفی و استفاده از داروهایی مانند درامامین یا Transdermal patch، می توان از حالت ناخوشایند جلوگیری کرد. بیشتر کشتی های کروز، بعضی داروهای مربوط به بیماری حرکت را روی عرشه می فروشند اما قبل از روانه شدن، چند بسته از آنها را در چمدان خود داشته باشید.

انتشار: 21 فروردین 1402 بروزرسانی: 26 فروردین 1402 گردآورنده: bestcanadatours.com شناسه مطلب: 882

به "نکات بهداشتی سفر با کشتی کروز" امتیاز دهید

1 کاربر به "نکات بهداشتی سفر با کشتی کروز" امتیاز داده است | 4 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نکات بهداشتی سفر با کشتی کروز"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید