باز هم یک ابولهول دیگر اینبار با سر قوچ

اینبار در آسوان مصر، مجسمه بزرگ همچون ابولهول یافت شده که سری شبیه قوچ دارد.

باز هم یک ابولهول دیگر اینبار با سر قوچ

به گزارش مجری سفرهای گردشگری: در پی حفاری هایی که در منطقه کوه السلسله و در دهانه یک معدن باستانی، در نزدیکی آسوان مصر اجرا شده یک سر ابولهول به شکل قوچ از دل خاک و سنگ بیرون آمد. این مجسمه 3.5 متر ارتفاع دارد و در زیر آوارهایی به جا مانده از زمان امپراتوری رم باستان مدفون شده بود. این مجسمه ابولهول تازه در یک کارگاه حکاکیِ باستانی واقع شده است و تیم تحقیقاتی علاوه بر آن، پیروز به کشف صدها قطعه و لوح سنگی شدند که حاوی حکاکی هایی به زبان هیروگلیف و تصاویری از مار کبری و … است.

به گفته جان وارد، بخش شکسته شده بالای سر ابولهول به قلوه سنگ های اطراف چسبیده بود و در زیر خاک و سنگ مدفون شده بود. از ابتدای سال گذشته، کارگران با برداشتن و حفر چندین تن خاک و سنگ پیروز شدند به پایه این مجسمه برسند و آن را به طور کامل از دل خاک بیرون بیاورند. تیم باستان شناسی در قسمت پایه مجسمه، یک کبرای حکاکی شده شکسته پیدا کردند که همان اورائوس یا کبرای مصری مقدس در اسطوره شناسی مصری و نماد خاندان سلطنتی است. علاوه بر این، یک مجسمه کوچک ابولهول هم در این منطقه پیدا شد که ظاهرا نمونه ای کوچک و تمرینی برای ساخت ابولهول اصلی بوده است!

جان وارد، در خصوص کشف مجسمه ابولهول تازه اعلام کرد: در اطراف مجسمه ها، مملو از تراشه های کوچک آهن و برش های نازک سنگ بود که به وسیله سنگ تراشان و صنعتگران 3370 سال پیش به حال خود رها شده بودند.

ماریا نیلسون، باستان شناس دانشگاه لوند در سوئیس و مدیر تیم حفاری و تحقیقاتیِ کوه السلسله در خصوص کشف مجسمه ابولهول تازه در مصر می گوید:

کشف مجسمه ابولهول تازه در یک معدن باستانی موضوعی بسیار عجیب و اسرارآمیز است، اما ظاهرا این مجسمه یک سفارش ناتمام و لغو شده است.

نیلسون در مصاحبه ای که با وبسایت لایو ساینس داشته اعلام کرد: شواهد و مدارک نشان می دهد که این مجسمه در اواخر دوران حکومت فرعون آمنوتپ سوم (پدربزرگ تون عنخ آمون) تراشیده و ساخته شده است. پس از مرگ فرعون، پروژه ساخت این مجسمه نیمه تمام باقی ماند و به همان حال رها شد.

سنگ تراشه های باستانی

منطقه کوه السلسله در کناره رود نیل قرار گرفته است و روزگاری یک معدن باستانی بوده است. اما حفاری ها و یافته های تازه از جمله کشف مجسمه ابولهول تازه نشان می دهد که این منطقه محل سکونت و زندگی کارگران و خانواده های آن ها هم بوده است. نیلسون و جان وارد، دستیار مدیر پروژه در این منطقه پیروز به کشف یک گورستان برای مردان، زنان و بچه ها شده اند که نشان می دهد مردمانی در این منطقه ساکن بوده اند. بعلاوه، مجسمه ها و تندیس های حکاکی شده از مقامات و صاحب منصبان نیز در این منطقه ها و گورها پیدا شده است.

کشف مجسمه ابولهول تازه سری به شکل قوچ دارد و نمادی از شخصیت افسانه ای در مصر باستان با سری به شکل قوچ است (androsphinx).

مجسمه ابولهول رها شده

تیم تحقیقاتی و باستان شناسی در نزدیکی این مجسمه، صدها قطعه از یک نیایشگاه فرو ریخته را پیدا کردند که احتمال می رود متعلق به آمنوتپ سوم باشد. این فرعون بزرگ و مشهور، پسر توتمس چهارم است که بین سال های 1390 تا 1350 قبل از میلاد در مصر فرمانروایی می نموده است. بعلاوه لوح سنگی بزرگی با نوشته های قرمز اخرایی روی آن پیدا شده که متخصصین هیروگلیف همچنان مشغول کار روی آن هستند تا بتوانند آن را ترجمه نمایند.

خب، حالا که در خصوص کشف مجسمه ابولهول تازه صحبت کردیم کمی هم در خصوص ویژگی های این مجسمه حرف بزنیم. این مجسمه از یک قطعه سنگ بزرگ به وزن 10 تن ساخته شده است. چیزی که از شمایل و ظاهر این مجسمه بر می آید نشان می دهد که شکل ناتمام و ناقصی از مجسمه های ابولهول است که در معابد خنسو در کارناک، لوکسور کشف شده اند. به گفته نیلسون شکاف نازکی در قسمت جلوی این ابولهول وجود دارد، اما این شکاف کوچک تر از آن بوده که باعث از بین رفتن و تخریب آن گردد. فرضیه ای که به نظر معقول و منطقی می رسد این است که وقتی فرعون آمنوتپ سوم فوت می نماید و پسرش تاج و تخت را به ارث می برد، پروژه قدیمی ساخت این مجسمه متوقف می گردد.

نیلسون در این رابطه می گوید:

یکی از فرضیه هایی که فکر را درگیر خود نموده این است که آیا این پروژه بزرگ به خاطر تغییر حکومت نیمه کاره رها شده است یا خیر.

کشف مجسمه ابولهول تازه به وسیله تیم فیلمبرداری نشنال جئوگرافیک مستندسازی شده و قرار است در قسمت 5 سریال گنجینه های گمشده مصر به نمایش در بیاید. هنوز آنالیز ها و تحقیقات بیشتری باید در خصوص کشف مجسمه ابولهول تازه انجام گردد تا بتوان با قطعیت در خصوص تاریخچه و زمان ساخت آن صحبت کرد.

منبع: livescience.com
انتشار: 10 مهر 1401 بروزرسانی: 23 آبان 1401 گردآورنده: bestcanadatours.com شناسه مطلب: 889

به "باز هم یک ابولهول دیگر اینبار با سر قوچ" امتیاز دهید

1 کاربر به "باز هم یک ابولهول دیگر اینبار با سر قوچ" امتیاز داده است | 5 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "باز هم یک ابولهول دیگر اینبار با سر قوچ"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید