آشنایی با آبشار نیاگارا کانادا

اولین منظره ای که از کانادا به هر ذهنی میرسد، حتما پوسترهای آبشار نیاگارا است، آبشاری عظیم که در جهان بی نظیر است و از آن زیبایی ها رد جهان است که یک بار هم شده در طول عمر باید آن را دید.

آشنایی با آبشار نیاگارا کانادا

به گزارش مجری سفرهای گردشگری: با یکی از معروف و با شکوه ترین آبشارهای دنیا رو به رو هستیم، جایی که گفته میشود غرش صدای سقوط آب های خروشانش تا فرسخ ها دورتر به گوش می رسد، اَبَر آبشاری که آوازه اش در سراسر این کره خاکی پیچیده است و البته شاید تا به حال نمی‌دانستید نیمی از آبشار نیاگارا (Niagara Falls) در کانادا و نیم دیگر آن در نیویورک قرار دارد. آب آبشار نیاگارا از دریاچه ایری (Erie) تامین و به دریاچه انتاریو (Ontario) می ریزد.

این پدیده حاصل در کنار هم قرار گرفتن سه آبشار به نام های نقاب عروس (Bridal Veil Falls)، نعل اسب (Horseshoe) و آمریکایی (American Falls) می‌باشد که کوچکترین آن ها نقاب عروس و بزرگ ترینشان نعل اسب می باشد.

آبشار نقاب عروس و آمریکایی در سمت آمریکا و نیویورک و آبشار نعل اسب متعلق به کانادا است.

فرسایش خاک در ناحیه نیاگارا بسیار شدید است به همین خاطر مرزی که در سال 1819 میلادی به صورت کاملا رسمی این آبشار را بین دو کشور آمریکا و کانادا تقسیم کرد تا حد زیادی تغییر کرده است و در حال حاضر بر سر مالکیت آبشار نعلی و حدود مالکیت کانادا مناقشات زیادی وجود دارد.

آبشار نیاگارا بر روی رودی به همین نام پدید آمده است. از خصوصیات بارز و مهم آبشار نیاگارا سرعت بالای جریان آب در آن و ارتفاع 53 متریش می باشد. این آبریز به عنوان قوی‌ترین آبریز در آمریکای شمالی هم شناخته می شود زیرا حدود 110هزار الی 168 هزار مترمکعب در ثانیه آب در این آبشار جریان می یابد که این میزان طبعا با تغییر فصل تغییر می کند.

به دلیل موقیعیت زمین شناسی مختلفی که هر یک از آبشار های تشکیل دهنده نیاگارا دارند، ارتفاع و شکل ظاهری هرکدام با هم متفاوت است که می خواهیم به صورت جزئی تر به آن ها بپردازیم:

آبشار نعل اسب در بالاترین قسمت ارتفاعی حدود 53 الی 57 متر دارد و عجیب این است که با نظاره کردن این آبشار و آبشار آمریکایی آن ها را در یک سطح می بینیم اما می دانیم که آبشار آمریکایی در بالاترین قسمتش 30 متر است. راز این اختلاف در تخت سنگ غول پیکری ایست که در قسمت پایینی آبشار آمریکایی به صورت طبیعی قرار گرفته است.

عرض و پهنای این آبشار ها هم با یکدیگر متفاوت میباشد آبشار نعل اسب حدودا 790 متر و آبشار آمریکایی 320 متر گسترده شده اند و به صورت کلی عرض آبشار نیاگارا را 1039 متر ندازه گیری کرده اند.

میزان آب جاری در آبشار نیاگارا ارتباط مستقیمی با میزان آب دریاچه ایری دارد که در فصول بهار و تابستان به اوج خود می رسد که البته مقدار زیادی از آن در آبشار نعل اسب به جریان در میاید.

در طول فصل زمستان که این آبشار کمترین میزان آب را دارد حدودا 1400 متر مکعب در ثانیه آب در آن در جریان می باشد، اما اگر ترجیح می دهید نیاگارا در حالت پر آبش ببینید باید بدانید که در تابستان 6400 متر مکعب در ثانیه هم عبور آب در آن اندازه گیری شده است.

از زیبایی های دیگر نیاگارا که مورد توجه گردشگران قرار می گیرد پل رنگین کمان یا رین بو می باشد که بازدید کنندگان می توانند روی آن قدم بزنند و از زیبایی های آبشار لذت ببرند، البته این پل ماشین رو می باشد.

انتشار: 20 دی 1397 بروزرسانی: 27 دی 1400 گردآورنده: bestcanadatours.com شناسه مطلب: 93

به "آشنایی با آبشار نیاگارا کانادا" امتیاز دهید

1 کاربر به "آشنایی با آبشار نیاگارا کانادا" امتیاز داده است | 4 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آشنایی با آبشار نیاگارا کانادا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید