آشنایی با فرودگاه بین المللی ونکوور

فرودگاه بین المللی ونکوور دومین فرودگاه پر تردد کانادا به شمار میرود، اینکه از چه مسیرهایی از فرودگاه ونکوور میتوانید خود را به مرکز شهر برسانید سوالی است که بهتر است از قبل در مورد آن بدانید تا از سردرگمی در فرودگاه خیالتان راحت باشد.

آشنایی با فرودگاه بین المللی ونکوور

به گزارش مجری سفرهای گردشگری: فرودگاه بین المللی ونکوور در ریچموند و در فاصله 12 کیلومتری مرکز شهر ونکوور واقع شده است. فرودگاه ونکوور دومین فرودگاه پررفت و آمد در کانادا محسوب می گردد و در سال بیش از 20 میلیون مسافر از این فرودگاه استفاده مینمایند. حمل و نقل فرودگاه ونکوور بسیار متنوع است و در مدت زمانی کوتاه می توانید به راحتی خود را به مرکز شهر برسانید.

از اینجا به صورت روزانه پروازهای بدون توقفی به آسیا، اروپا، آمریکا، استرالیا، مکزیک و سایر فرودگاه های داخلی کانادا بلند می شوند. این فرودگاه بین المللی برنده جایزه های قابل توجهی شده که جایزه برترین فرودگاه آمریکای شمالی در سال 2007، 2010 و 2012 از اسکای ترکس تعدادی از آن ها هستند. اینجا قطب پروازهای ایر کانادا، وِست جت هم به شمار می رود. فرودگاه بین المللی ونکوور یکی از هشت فرودگاه کانادایی است که تسهیلاتی برای عبور از مرز آمریکا داشته و امور مهاجرتی و گمرکی مسافران را به هنگام رسیدن در فرودگاه مقصد کمتر می نماید. مالک فرودگاه بین المللی ونکوور، ترنسپورت کانادا (Transport Canada) است و به وسیله ونکوور ایرپورت اوتوریتی (Vancouver Airport Authority) مدیریت می شود. ایرلاین هایی مانند ایر چاینا، ایر فرانس، بریتیش ایرویز، لوفتهانزا با فرودگاه بین المللی ونکوور کار می نمایند.

تاریخچه فرودگاه ونکوور

در سال 1929 میلادی، شهر ونکوور زمینی در سی آیلند (Sea Island) را برای اهداف فرودگاهی خریداری نمود تا آن را با فرودگاه قبلی خود در مینورو پارک (Minoru Park) جایگزین کند. طی جنگ دنیای دوم فرودگاه و ترمینال اصلی که امروزه ترمینال جنوبی نام دارد را به دولت فدرال اجاره دادند. از این فرودگاه برای برنامه آموزش هوایی کشورهای مشترک المنافع بریتانیا استفاده می شد و خدمه و خانواده هایشان هم در ناحیه ای از جزیره اسکان داده شدند که برک ویل (Burkeville) نام داشت. درآمدی حاصله از اجاره این فرودگاه را خرج خریدن زمین هایی بیشتر برای آشیانه های تازه هواپیما و کارخانه فراوری هواپیمای بوئینگ کانادا می کردند. ترمینال اصلی فعلی در سال 1968 ساخته شد که از آن موقع پیشرفته است. در سال 2011 فرودگاه خاطرنشان کرد که برنامه ای با هدف تشویق ایرلاین ها برای پروازهای بیشتر بین ونکوور و آسیا دارد. واژه پسیفیک گیت وی (Pacific Gateway) نیز نزدیکی فرودگاه بین المللی ونکوور را به آسیا در قیاس با سایر نواحی کانادا شرح می دهد. بعلاوه جمعیت زیاد آسیایی ها و روابط تجاری کانادا-آسیا در منطقه، این فرودگاه را تبدیل به دروازه ای بزرگ بین کانادا و آسیا نموده است. در این فرودگاه بیش از هر فرودگاه دیگری در کانادا پروازهای آسیایی اجرا می شود.

ترمینال های فرودگاه ونکوور

فرودگاه بین المللی ونکوور دو ترمینال دارد: ترمینال اصلی و ترمینال جنوبی. ترمینال اصلی به دو بخش پروازهای داخلی و بین المللی تقسیم شده که قسمت اعظم پروازها در ترمینال بین المللی اجرا می شوند. این دو بخش در قسمت های قبل از امنیت و بعد از امنیت به هم پیوند می خورند. ترمینال داخلی که در سال 1968 به وسیله یک شرکت مقیم در ونکوور ساخته شد، از سه سالن A، B و C تشکیل می شود. سالن A و B قطب پروازهای داخلی وست جت بوده و پروازهایی از سایر ایرلاین های داخلی را هم مدیریت می نماید. سالن C علاوه بر وست جت، مرکز پروازهای داخلی ایر کانادا و ایرا کانادا اکسپرس و البته پروازهای ورودی بین المللی و آمریکایی است. ترمینال بین المللی بین سال های 1994 تا 1996 ساخته شد. همانطور که پیش تر گفتیم، فرودگاه بین المللی ونکوور یکی از هشت فرودگاهی به شمار می آید که تسهیلات امور گمرکی مرز آمریکا را دارد و این تسهیلات در ترمینال بین المللی قرار دارند. تمام گیت های این ترمینال می توانند پروازهای ورودی بین المللی و آمریکایی را پذیرفته و مسافران را به سمت مسیرهای پیاده ای که به سوی گمرک و محوطه مهاجرتی می فرایند راهنمایی نمایند. ترمینال جنوبی بخشی از ترمینال اصلی بوده که هنوز هم استفاده می شود. این ترمینال بعضی از دفاتر مرکزی و پایگاه اصلی پسیفیک کوستال ایرلاینز (Pacific Coastal Airlines) و هاربر ایر (Harbour Air) را در خود جای داده است. این ترمینال برای ایرلاین های منطقه ای که بیشتر داخل بریتیش کلمبیا پرواز دارند استفاده می شود. پروازهای چارتری و هلیکوپتر هم از این ترمینال پرواز می نمایند.

فرودگاه بین المللی ونکوور

امکانات و دسترسی به مرکز شهر

فرودگاه بین المللی ونکوور به عنوان یکی از برترین فرودگاه های دنیا از نظر دسترسی شناخته می شود؛ زیرا استانداردهای ملی ساختمانی را با احترام به دسترسی معلولین، ارتقا بخشید و نه تنها افراد دارای ویلچر، بلکه سالمندان، نابینایان و والدینی که کالسکه به همراه دارند هم رفت و آمدی آسان خواهند داشت. این فرودگاه ایستگاه مخصوص خود را در شبکه مترو اسکای ترین (قطار هوایی) دارد که برای ساخت آن نزدیک به 300 میلیون دلار خرج کرد. یک پل پیاده، ترمینال بین المللی را به ترمینال داخلی وصل می نماید و به عنوان محوطه ورود و خروج مسافران به خط کانادا لاین (Canada Line)، سومین خط شبکه ترانزیت سریع السیر ونکوور، مورد استفاده قرار می گیرد. زمانی که کانادا لاین در شرایطی مانند شب یا اختلال های سرویس دهی فعالیت نداشته باشد، اتوبوس شبانه N10 ترمینال های بین المللی و داخلی را به ریچموند و مرکز شهر ونکوور وصل می نماید. ترمینال جنوبی فرودگاه نیز با اتوبوس C92 به کانادا لاین و ایستگاه بریج پورت (Bridgeport) متصل می شود.

مدیریت فرودگاه بین المللی ونکوور یک برنامه کلیدی برای سال 2017 تا 2037 تدوین نموده که به نام فلایت پلن 2037 (Flight Plan 2037) شناخته می شود و از 75 پروژه با هزینه 5/6 بیلیون دلار تشکیل شده است. این برنامه در سال 2037 به فرودگاه امکان خدمات رسانی به بیش از 35 میلیون مسافر را می دهد و شامل توسعه تسهیلاتی حول ترمینال اصلی فعلی می شود. گیت های تازه، پارکینگ دوم، مسیرهای تاکسی و دسترسی بهتر خودرو هم به مجموعه اضافه خواهند شد. حتی شاید یک باند تازه هم به فرودگاه اضافه نمایند.

ونکوور کانادا در سال های اخیر همیشه از لحاظ کیفیت زندگی و امید به زندگی جزء 5 شهر برتر دنیا بوده است. آثار تاریخی فراوان، طبیعت زیبا و کیفیت بالای شهری باعث شده میلیون ها نفر برای سفر، این شهر کانادایی را انتخاب نمایند. اگر با استفاده از تور ونکوور به این شهر سفر می کنید لازم نیست نگران حمل و نقل فرودگاه ونکوور باشید، چرا که خدمات ترانسفر معمولا از سوی مجریان تور ارائه می گردد. اما اگر به صورت شخصی قصد سفر دارید و بلیت هواپیمایتان به مقصد فرودگاه ونکوور است ضروری است از قبل اطلاعات کافی در خصوص حمل و نقل فرودگاه داشته باشید.

فرودگاه بین المللی ونکوور دارای سه ترمینال مسافربری است: ترمینال پروازهای داخلی، ترمینال پروازهای بین المللی و ترمینال جنوبی. ترمینال داخلی و خارجی با یکدیگر مرتبط هستند و به اسم ترمینال اصلی شناخته می شوند. در تمام قسمت های فرودگاه اینترنت وای فای رایگان وجود دارد. ایرلاین های معتبری مثل ایر کانادا، ایر فرانس، ایر نیوزیلند، بریتیش ایرویز، کی ال ام و لوفت هانزا پروازهای منظمی را به این فرودگاه انجام می دهند. مسافرانی که بلیت هواپیمایشان به مقصد فرودگاه ونکوور است با استفاده از اتوبوس، قطار تندرو، لیموزین، تاکسی و اتومبیل کرایه ای می توانند خود را به مرکز شهر ونکوور برسانید. در ادامه هر یک از این موارد را جداگانه شرح می دهیم.

قطار اسکای ترین (قطار هوایی)

قطار اسکای ترین فرودگاه ونکوور سریع ترین گزینه حمل و نقل فرودگاه ونکوور است. این قطارها بسیار سریع، راحت، تمیز و مهم تر از همه امن هستند و در مدت زمان 25 دقیقه مسافران را به مرکز شهر می رسانند. قطارها در جهت شمال-جنوب از فرودگاه ونکوور مسافران را سوار می نمایند و به ایستگاه واترفرانت (Waterfront Station) در مرکز شهر می رسانند. ایستگاه قطار در فرودگاه وجود دارد و با دنبال کردن تابلوهای راهنما به راحتی می توانید خود را به ایستگاه برسانید. قطار اسکای ترین از ساعت 5 صبح تا 12:55 دقیقه بامداد فعال است و به جابجایی مسافران می پردازد. اگر پس از این ساعت به فرودگاه رسیدید احتمالا چاره ای جز استفاده از تاکسی نخواهید داشت. قطارها تقریبا هر 7 دقیقه یکبار حرکت می نمایند و با سرعت بالایی مسافران را به سمت مرکز شهر می برند. در طول جهت 16 ایستگاه و توقف وجود دارد، از جمله ییل تاون (Yaletown)، سیتی سنتر ونکوور (Vancouver City Centre) و ایستگاه واترفرانت (Waterfront) که ایستگاه نهایی قطارها خواهد بود.

تاکسی

در فرودگاه ونکوور تاکسی های مختلفی فعالیت می نمایند. تاکسی هایی که در فرودگاه فعالند همگی زیر 7 سال عمر دارند و تمام راننده ها هم موظف هستند به زبان انگلیسی صحبت نمایند. هزینه تاکسی از فرودگاه تا مرکز شهر حدودا 35 دلار خواهد بود. تاکسی یکی از راحت ترین گزینه های حمل و نقل فرودگاه ونکوور است و اگر پس از 1 نیمه شب تا قبل از 5 صبح به فرودگاه برسید تنها گزینه شما خواهد بود. با استفاده از تاکسی در مدت زمان 30 دقیقه می توانید به مرکز شهر ونکوور برسید. ایستگاه تاکسی ها در بیرون بخش دریافت چمدان واقع شده است و مسافران را به مرکز شهر و قسمت های مختلف می رساند. بسته به شدت ترافیک، کرایه تاکسی ممکن است کمی افزایش پیدا کند. بنابراین قبل از سوار شدن در خصوص کرایه تقریبی از راننده سوال کنید. اگر برای اولین بار به ونکوور سفر می کنید و با شهر آشنایی ندارید، یا آنکه چمدان های زیادی همراهتان است بهتر است از تاکسی بهره ببرید. تاکسی شما را از فرودگاه سوار می نماید و با هزینه ای قابل قبول درب هتل پیاده می نماید.

اتوبوس

سرویس ترانس لینک (Translink) که سیستم حمل و نقل عمومی ونکوور است و مسافران را از فرودگاه ونکوور به مرکز شهر می رساند. البته به یاد داشته باشید که با استفاده از این اتوبوس ها، زمان سفر بیشتر می گردد. بنابراین اگر می خواهید زودتر به مرکز شهر برسید می توانید با اتوبوس خود را به خط قطار اسکای ترین برسانید و ادامه جهت را با قطار ادامه دهید.

سرویس شاتل فرودگاه

شرکت های اتوبوسرانی خصوصی مختلفی وجود دارند که در مقابل فرودگاه ونکوور هم توقف می نمایند. بنابراین آن ها را هم باید جزء گزینه های حمل و نقل فرودگاه ونکوور به حساب آورد. این سرویس از تاکسی مقرون به صرفه تر است اما راحتی و رفاه کمتری دارد. سرویس کوئیک شاتل (Quick Shuttle) در مرکز شهر ونکوور (نزدیک هتل های مهم) و فرودگاه ونکوور توقف می نماید. بسیاری از هتل ها سرویس شاتل اختصاصی خود را به مسافران ارائه می نمایند. بنابراین اگر در سفر به ونکوور در هتل اقامت می کنید، از مسئولین پذیرش هتل در خصوص شاتل هتل سوال کنید.

لیموزین

چندین شرکت لیموزین در فرودگاه ونکوور حضور دارند و خدمات حمل و نقل را به مسافران ارائه می نمایند. این اتومبیل ها مسافران را به ونکوور، ریچموند و سایر نقاط می رسانند.

کرایه اتومبیل

یکی دیگر از گزینه های حمل و نقل فرودگاه ونکوور کرایه اتومبیل است. با کرایه اتومبیل آزادی عمل و استقلال بیشتری در طول سفر خواهید داشت و اگر به صورت گروهی سفر می کنید از لحاظ مالی هم برایتان به صرفه خواهد بود. بیشتر شرکت های بین المللی و مشهور در فرودگاه ونکوور دفتر دارند و خدمات مناسبی را به مسافران ارائه می نمایند. جهت فرودگاه تا مرکز شهر مستقیم و سرراست است و تابلوهای راهنما هم به خوبی شما را راهنمایی می نمایند. با مقایسه قیمت و خدمات ارائه شده به وسیله این شرکت ها می توانید مناسب ترین شرکت را انتخاب کنید و اتومبیل کرایه کنید.

منبع: tripsavvy.com / en.wikipedia.org
انتشار: 9 تیر 1401 بروزرسانی: 9 تیر 1401 گردآورنده: bestcanadatours.com شناسه مطلب: 703

به "آشنایی با فرودگاه بین المللی ونکوور" امتیاز دهید

3 کاربر به "آشنایی با فرودگاه بین المللی ونکوور" امتیاز داده اند | 5 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آشنایی با فرودگاه بین المللی ونکوور"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید