آشنایی با تئاتر رویال الکساندرا (Royal Alexandra Theatre) تورنتو

یکی از جاذبه های جالب توجه شهر تورنتو، تئاتر رویال الکساندرا (Royal Alexandra Theatre) است که در ادامه با آن آشنا میشویم.

آشنایی با تئاتر رویال الکساندرا (Royal Alexandra Theatre) تورنتو

به گزارش مجری سفرهای گردشگری: تورنتو در قسمت اعظم تاریخ مدرنش یکی از قطب های پیشتاز هنر بوده است و تئاتر رویال الکساندرا (Royal Alexandra Theatre) گواهی بر آن محسوب می گردد. رویال الکس در مرکز شهر تورنتو واقع شده و در سال 1907 بنا گشت. این بنا قدیمی ترین تئاتر همواره فعال آمریکای شمالی به شمار می رود. برای آشنایی با تاریخچه اجمالی رویال الکس، من جمله ساخت و ساز شگفت انگیز و اهمیت آن در منطقه تفریحی تورنتو، با ما همراه باشید.

ساخت بنای تئاتر الکساندرا در سال 1905 شروع شده و دو سال به طول انجامید. هزینه ساخت آن حدود 750 هزار دلار بود. این ساختمان به سبک معماری بوزار طراحی شد و سالن آن 1497 جایگاه و دو طبقه بالکن داشت. سبک سالن این تئاتر سبک رایج تئاتر های بریتانیایی قرن نوزدهم است.

طراحی این تئاتر به عهده جان مکینتاش لایل (John McIntosh Lyle) بود و سفارش دهندگان آن گروهی از تاجران بودند که جوان ترین میلیونر تورنتو، کاترا مالاک (Cawthra Mulock)، در رأس آن ها قرار داشت. مالاک و دوستانش می خواستند شهرشان را روی نقشه فرهنگی قرار دهند و برنامه داشتند با ساخت برترین تئاتر قاره این کار را بنمایند. لایل در بلفست (Belfast) به جهان آمد و در هملیتون بزرگ شد. او در دانشگاه ییل و مدرسه هنرهای زیبای پاریس درس خواند.

خروجی طراحی لایل و سرمایه گذاری مالاک چیزی بود که به آن جعبه جواهر ادواردیَن می گفتند. برای ساخت تئاتر از مرمر وارداتی، چوب آلبالو و گردوی تراشیده شده با دست، مخمل مرغوب و لوسترهای کریستالی استفاده شد و هیچ جزئیاتی از قلم نیفتاد. رویال الکس اولین سازه اسکلت آهنی تورنتو محسوب می گردد و همین امر اجازه ساخت بالکن ها بدون استفاده از ستون را داد. تابستان های تورنتو به شدتِ سردیِ زمستان هایش گرم است؛ پس تهویه هوایی که برای آن در نظر گرفتند بسیار کارآمد و خاص بود و در واقع رویال الکس یکی از اولین ساختمان های آمریکای شمالی بود که تهویه هوا داشت.

وقتی رویال الکس در سال 1907 افتتاح شد، در محله ای لوکس و مجلل قرار داشت و همسایه های آن شامل عمارت معاون فرماندار تورنتو، ساختمان های قوه قضاییه، کلیسای پرسبیترین (Presbyterian) و تئاتر پرینسس بودند. تئاتر پرینسس روی زمینی ساخته شده بود که سابقاً زمین ورزشی مدرسه انحصاری پسران، کالج کانادای بالا در نزدیکی خیابان های کینگ (King) و سیمکو (Simcoe)، بود. این ناحیه در گذشته به چهار راه آموزش، قانون گذاری، رستگاری و نفرین معروف بود زیرا مدرسه به آموزش تعلق داشت، ساختمان های مجلس به قانون گذاری، کلیسا به رستگاری محبوب همراه با بازیگران تئاتر پرینسس به لعن و نفرین.

تئاتر رویال الکساندرا که به رویال الکس، الکس یا.R.A.T هم نامیده می گردد، نام خود را از شاهزاده دانمارکی، همسر شاه ادوارد هفتم گرفته است. او مادر مادربزرگ الیزابت دوم، ملکه حاکم بر کانادا بود. ادوارد هفتم در طی نامه ای که به تئاتر فرستاد عنوان انحصاری رویال را به آن داد. گفته می گردد که رویال الکس آخرین بازمانده رویال تئاتر در آمریکای شمالی است.

تئاتر الکس از سال 1963، به مالکیت شرکت اد میرویش (Ed Mirvish) در آمده که مالک فروشگاه بزرگ تورنتو (Toronto department store) نیز بود و از راه های زیادی بر شهر تورنتو تأثیر گذاشت. در طی دهه 1950، این تئاتر به همراه باقی محله که زمانی معتبر و مجلل بود، کم کم به دست فراموشی سپرده شد. شرکت میرویش با هزینه ای معادل 500 هزار دلار این شکوه ادواردین را بازسازی کرد. سرمایه گذاری های روی ساختمان های این چنینی در این زمان، باعث رشد منطقه تفریحی تورنتو به صورتی که امروزه می شناسیم، شد. از سال 1986، تئاتر به وسیله تولیدات میرویش اداره و مدیریت می گردد. این شرکت تحت مدیریت پسر اِد یعنی دیوید میرویش فعالیت می نماید.

رویال الکساندرا در سال 1987 در روز تولد هشتاد سالگی اش یادمان تاریخی ملی نام گرفت. به علت تاریخی بودن این بنا در آن آسانسور یا پله برقی نمی بینید اما در قسمت ارکسترا امکان ورود جایگاه چرخدار نیز وجود دارد. برای اینکه معروفیت و اعتبار این تئاتر به عنوان میراث تورنتو زنده و سالم بماند، آن را برای نوسازی بستند تا تعداد جایگاه ها را کاهش داده و جایگاه های قبلی را با مدل های نو تر و جادارتر تعوض نمایند. البته این جایگاه های نو کاملاً شبیه به جایگاه های اصلی سال 1907 طراحی شده اند. این پروژه در نوامبر سال 2016 به خاتمه رسید.

منبع: theculturetrip.com
انتشار: 15 خرداد 1401 بروزرسانی: 20 خرداد 1401 گردآورنده: bestcanadatours.com شناسه مطلب: 1026

به "آشنایی با تئاتر رویال الکساندرا (Royal Alexandra Theatre) تورنتو" امتیاز دهید

1 کاربر به "آشنایی با تئاتر رویال الکساندرا (Royal Alexandra Theatre) تورنتو" امتیاز داده است | 5 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آشنایی با تئاتر رویال الکساندرا (Royal Alexandra Theatre) تورنتو"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید