تپه های بیستی نیو مکزیکو (Bisti Badlands)

ویژگی شگفت انگیز تپه های بیستی نیو مکزیکو (Bisti Badlands) شکل ها و ساختار عجیب تپه هاست که این منطقه را افسانه ای کرده است.

تپه های بیستی نیو مکزیکو (Bisti Badlands)

به گزارش مجری سفرهای گردشگری: در نیومکزیکو و در زمین های بیابانی اش، اشکال جغرافیایی عجیب و غریبی دیده می شوند که در افسانه ها همواره از آن به عنوان یادگاری از موجودات فرازمینی یاد می گردد. تپه های بیستی نیو مکزیکو (Bisti Badlands)، تشکل هایی هستند که در شمال غربی نیومکزیکو دیده می شوند. به نظر شما چه چیزی باعث به وجود آمدن این تپه ها شده است؟ همانطور که می دانید در جای جای زمین، جاذبه های عجیبی دیده می شوند که همواره با خود افسانه هایی در پی داشته اند.

مقدمه ای بر تپه های بیستی نیو مکزیکو

تپه های بیستی نیو مکزیکو که بعلاوه به نام دِ نا زید (De-Na-Zin) شناخته می شوند، منظره گسترده ای از تپه های عجیب و غریبی هستند که در زمینهای واقع در سرزمین های بیابانی شمال غربی نیومکزیکو واقع شده اند. اما چه چیزی باعث شکل گیری این تپه ها شده است. همانطور که می دانید علت بسیاری از تشکل هایی که در دنیا وجود دارد، فرسایشات آبی و بادی است. تپه های بیستی نیو مکزیکو نیز به علت همین فرسایشات، زمان های بسیار دور به وجود آمده اند.

این تشکل های جغرافیایی شبیه به فرم هایی مانند قارچ، قله های نوک تیز، حلزون و یا شکل هایی غیرعادی که بسیار حیرت انگیزند، دیده می شوند. این اشکال گاهی به نام هایی مانند «تخم مرغ شکسته»، «بال های بیستی» و «باغ سنگی» خوانده می شوند.

نام بیست از واژه ای در زبان سرخپوستان ناواجو یعنی بیستاهی استخراج شده که معنی آن «در میان تشکلهای آفریقایی» است. این ناحیه کوچک که زمانی ناشناخته بود، قبلا دلتای رودخانه ای باستانی در سواحل دریا باستان با قدمتی حدود 70 میلیون سال پیش بوده است. همانطور که آب این منطقه به آرامی کاهش یافت، شاخه های سرسبزی در امتداد بسیاری از کناره های رودخانه رشد کرد و بسیاری از حیوانات پیش از تاریخ، منطقه را تسخیر کردند.

زمانی که آب این محوطه به طور کلی از بین رفت، لایه هایی از سنگ، گل و لای، زغال سنگ و … در این ناحیه به وجود آمدند. بیشتر زغال سنگ ها در آتش سوزی های باستانی که قرن ها ادامه داشت، سوخته و از بین رفتند. پس از آن فرسایش، بسیاری از شکل هایی که امروزه در این منطقه دیده می شوند، آغاز به شکل گرفتن کرد. شش هزار سال پیش، زمانی که آخرین عصر یخبندان از بین رفت، آب های ذوب شده ی یخچال ها منجر به تشکیل فسیل ها و چوب های سنگفرشی شد و بعلاوه صخره های این منطقه را به شکلی که در حال حاضر دیده می گردد در آورد.

3 گروه اصلی تپه ها

می توان گفت که 3 گروه اصلی از تشکل های جغرافیایی در تپه های بیستی نیو مکزیکو دیده می شوند.

  • تشکل های اوجو آلامو (Ojo Alamo Formation)
  • تشکل های فروتلند (Fruitland formation)
  • تشکل های کرتلند شیل (Kirtland Shale)

سازه های اوجو آلامو، بقایای ضخیمی از خاکستر آتشفشانی را از یک فوران باستانی به نمایش می گذارد و در زیر آن تشکل های فروتلند و کرتلند شیل دیده می شوند.

تشکل های اوجو آلامو در حدود مرز مزوزوئیک/سنوزوئیک واقع شده است و عمدتا دارای فسیل های دایناسور است.

تشکل های فروتلند حاوی لایه های ماسه سنگی، سنگ های شور و زغال سنگ است و زمانی به وجود آمد که شرایط خاکی، گرم و مرطوب بود، با باران های کم بود. این تشکل ها بیشتر در بخش غربی بیابان دیده می شوند و برای تماشا آن ها باید به سمت غرب روید.

تشکل های کرتلند شیل محصول خاک های آبرفتی و ذخایر شن و ماسه ای است که در اواخر دوره کرتاسه به وسیله رودخانه هایی به این منطقه رسیده اند. کرتلند شیل ها روی تشکل های فروتلند تشکیل شده اند و بیشتر در قسمت های شرقی تپه های بیستی نیو مکزیکو واقع شده اند. بسیاری از تپه های عجیب و غریب خاکستری رنگی که می بینید، به این نوع برمی گردند.

علاوه بر این 3، یک شکل متفاوت دیگری هم در این منطقه دیده می شوند. این نوع تشکل ها که شبیه به تخم مرغ هستند، در بخش «کارخانه تخم مرغ» وجود دارند و آن ها هم در نتیجه فرسایشات گوناگون شکل گرفته اند. شکستگی های روی این تخم مرغ ها نیز بسیار حیرت انگیز و عجیب است. این شکستگی های نتیجه بادهای متفاوتی است که به سمت این ها، روانه می شده است. بادها در بعضی مواقع باعث شکستی سنگ ها شده و این اشکال را به وجود آورده اند.

فیلمبرداری

یکی از مناظری که برای فیلم ها همواره مورد استفاده قرار می گیرد، این جور شکل های جغرافیایی هستند. افراد زیادی معتقدند که می گردد از مناظری که در این منطقه وجود دارد، سکانس ها و صحنه های فیلم بسیار خوبی گرفت، اما با اینکه این تپه ها، بسیار عجیب و البته متفاوت هستند، هنوز به جز فیلمی به نام جادوگر که در ژانر ترسناک ساخته شده و بخش هایی از آن در این منطقه فیلمبرداری شده، نظر کارگردانان و فیلمنامه نویسان زیادی را به خود جذب نکرده است.

برترین زمان بازدید از تپه های بیستی نیو مکزیکو

بهتر است بدانید که تپه های بیستی نیو مکزیکو در ارتفاع بالایی قرار گرفته است. پس اگر می خواهید در پاییز یا زمستان از آن ها تماشا کنید، با هوای سردی روبرو خواهید شد. برترین زمان برای بازدید از این تپه ها ماه اردیبهشت و خرداد است که هوا متعادل و دوست داشتنی خواهد بود. اگر تصمیم دارید که برای چند روز به کشف این جاذبه 45 هزار هکتاری بروید، باید ابتدا به دفتر Farmington BLM رفته و با آن ها حدودا 56 کیلومتر ماشین سواری کنید. البته در نظر بگیری که این سواری، هر روز انجام می گیرد.

با توجه به محیط بانان این منطقه، شما می توانید به طور رایگان در منطقه پارکینگ تپه های بیستی نیومکزیکو به مدت 14 روز بدون احتیاج به هیچ مجوزی چادر بزنید. چادر زدن در اینجا حس و حالی عجیب خواهد داشت که به وسیله بسیاری از طبیعت گردان انجام می گیرد.

منبع: amusingplanet.com
انتشار: 18 آبان 1400 بروزرسانی: 19 آبان 1400 گردآورنده: bestcanadatours.com شناسه مطلب: 789

به "تپه های بیستی نیو مکزیکو (Bisti Badlands)" امتیاز دهید

1 کاربر به "تپه های بیستی نیو مکزیکو (Bisti Badlands)" امتیاز داده است | 5 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تپه های بیستی نیو مکزیکو (Bisti Badlands)"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید