دروازه های دانش به سوی آینده ای روشن: گامی در جهت تحصیل در کانادا

کانادا به عنوان کشوری با نظام آموزشی با کیفیت بالا و دانشگاه‌های معتبر، همواره مقصدی ایده‌آل برای دانشجویان بین‌المللی بوده است. اگر شما نیز رویای تحصیل در این کشور را در سر دارید، این راهنمای جامع اطلاعات لازم را برای شروع این مسیر پرفروغ در اختیارتان قرار خواهد داد.

دروازه های دانش به سوی آینده ای روشن: گامی در جهت تحصیل در کانادا

به گزارش مجری سفرهای گردشگری: کانادا به عنوان یکی از برترین کشورهای جهان برای تحصیل، با ارائه سیستم آموزشی با کیفیت بالا، دانشگاه‌های معتبر و فرصت‌های شغلی متنوع، همواره مورد توجه دانشجویان بین‌المللی بوده است. اگر شما نیز رویای ادامه تحصیل در کشوری پیشرفته و زیبا را در سر دارید، کانادا می‌تواند مقصدی ایده‌آل برای شما باشد. در این راهنمای جامع، به بررسی شرایط تحصیل در کانادا برای دانشجویان بین‌المللی، از جمله مقاطع تحصیلی، مدارک مورد نیاز، ویزا و مزایای تحصیل در این کشور خواهیم پرداخت.

شرایط ادامه تحصیل در کانادا برای دانشجویان بین المللی

با توجه به آماری که سالانه به وسیله موسسات مختلف در رابطه با کیفیت سیستم آموزشی و زندگی کشورهای مختلف جهان منتشر می گردد، کانادا یکی از برترین ها جهت ادامه تحصیل و زندگی به شمار میرود. سیستم

با توجه به آماری که سالانه به وسیله موسسات مختلف در رابطه با کیفیت سیستم آموزشی و زندگی کشورهای مختلف جهان منتشر می گردد، کانادا یکی از برترین ها جهت ادامه تحصیل و زندگی به شمار میرود. سیستم آموزشی از ابتدایی تا دوره های تخصصی دانشگاهی، موجب شده عنوان بسیاری از دانشگاه های مستقر در این کشور هر ساله در رنکینگ بین المللی خودنمایی نمایند. این مسئله در کنار بسیاری مزایای دیگر، رویای تحصیل در کانادا را در فکر بسیاری پرورش داده که برای به حقیقت رساندن آن، اولین گام کسب اطلاعات دقیق درباره شرایط تحصیل در کانادا است.

شرایط تحصیل در مدارس کانادا

بسیاری از والدین با آنالیز شرایط و مزایای تحصیل در مدارس کانادا، در پی اعزام فرزندانشان به این کشور هستند. مدارس در کانادا به دو دسته مدارس دولتی و مدارس خصوصی تقسیم می شوند؛ اما فرایند دریافت پذیرش از آن ها چندان تفاوتی با هم ندارد. فرآیند دریافت پذیرش از مدارس دولتی زمان بیشتری احتیاج دارد اما در تمام شهرها و شهرستان های کانادا در دسترس است.

شرایط دریافت پذیرش از مدارس کانادا

برخلاف مقاطع بالاتر که داشتن مدرک زبان انگلیسی آیلتس با نمره بالای 6 اهمیت بالایی دارد، مدرک زبان برای دریافت پذیرش و ویزای تحصیلی برای تحصیل در مدارس کانادا اجباری نیست. البته برای فردی که قصد زندگی و تحصیل در کشور کانادا را دارد، باید آشنایی با زبان انگلیسی یکی از گام های نخست باشد. اولین مقطع تحصیلی در کانادا از 6 سالگی شروع می گردد اما برای اطمینان از دریافت ویزا برای دانش آموز، پیشنهاد می گردد در سنین بالای 10سال اقدام به دریافت پذیرش گردد.

پذیرش در مدارس برای ماه های سپتامبر و ژانویه صورت می گیرد؛ به همین علت، باید حداقل یک ماه پیش از این تاریخ برای دریافت پذیرش اقدام کرد. بعضی مدارس در هنگام ثبت نام شهریه یک ساله را دریافت می نمایند، به همین علت متقاضی باید توانایی پرداخت هزینه 8هزار تا 30هزار دلاری را در این مرحله داشته باشد. افزون بر این، هزینه یک سال زندگی در کانادا نیز باید در حساب دانش آموز یا والدین او موجود باشد. دانش آموزان زیر 19 سال (در مدارس بعضی استان ها زیر 18سال) باید فردی را به عنوان قَیِم معرفی نمایند؛ قیم می تواند یک کانادایی بالای 21 ساله باشد یا فرد ایرانی با اقامت دائم کانادا. قیم باید در مناسبات مدارس حاضر گردد و بتواند از دانش آموز حمایت کند. البته بعضی مدارس (بیشتر مدارس خصوصی) برای یافتن قیم مناسب دانش آموز را یاری می نمایند.

شرایط دریافت ویزای دانش آموزی کانادا

همان طور که گفته شد، سفر دانش آموزان زیر ده سال به کانادا با هدف تحصیل، مورد تایید افسر ویزا قرار نمی گیرد؛ به همین علت اقدام به دریافت پذیرش برای افراد زیر ده سال پیشنهاد نمی گردد. ارائه تمکن مالی کافی (مبلغ شهریه و هزینه یک سال زندگی در کانادا) برای افسر ویزا اهمیت زیادی دارد.

شرایط دریافت پذیرش از دانشگاه های کانادا

براساس نوع رشته و دانشگاه محل تحصیل، شرایط متفاوتی پیش روی متقاضیان تحصیل در دانشگاه های کانادا وجود دارد، اما به طور کلی ارائه مدرک زبان انگلیسی با نمره بالا، آخرین مدرک تحصیلی با نمره معدل میانه به بالا، شرایط سنی با توجه به مقطع تحصیلی و … برای دریافت پذیرش از دانشگاه های کانادا اهمیت بالایی دارد. البته برای افرادی که دانش کافی در زبان انگلیسی ندارند اما شرایط دیگر دریافت پذیرش را پوشش می دهند، پذیرش مشروط از دانشگاه یا کالج داده می گردد؛ در این صورت دانشجو به شرط گذراندن دوره زبان، پذیرش از رشته تخصصی خود را دریافت می نماید.

دوره های مقاطع تحصیلی در نظام آموزشی کانادا

یکی از موسسات آموزش عالی در کانادا که هواداران بیشتری میان ایرانیان دارد، کالج است؛ سیستم آموزشی در کالج به گونه ای طراحی شده تا دانشجو در زمان کمتری برای بازار کار آماده گردد. تحصیل در کالج های کانادا یک تا چهار سال زمان می برد و برای متقاضیان زیر سی سال مناسب است. هزینه شرکت در این دوره ها بستگی به شهر و رشته تحصیلی حدود 7هزار تا 20هزار دلار کانادا اعلام شده است. تحصیل در مقطع لیسانس در دانشگاه های کانادا بسته به رشته تحصیلی سه تا پنج سال زمان احتیاج دارد.

البته دوره های پیش احتیاج درسی و زبان ممکن است این دوره را طولانی تر کند. برای دریافت پذیرش از این دوره باید تا 25سالگی اقدام کرد. به طور میانگین، شرکت در این دوره حدود 14هزار تا 17هزار دلار کانادا هزینه در بردارد. دوره کارشناسی ارشد در دانشگاه های کانادا حدود دو سال زمان احتیاج دارد. اعطای پذیرش از سوی دانشگاه برای این مقطع به دانشجویانی تعلق می گیرد که سوابق تحصیلی و پژوهشی خوبی داشته باشند. دریافت پذیرش از بعضی دانشگاه ها نیارمند ارائه توصیه نامه تحصیلی از طرف دانشگاه یا استادان مقطع قبلی (کارشناسی) است. شهریه این دوره بسته به رشته و محل تحصیل، 16هزار تا 20هزار دلار کانادا برآورد شده است. بسته به شرایط دانشجو، یاری هزینه های تحصیلی از سوی دانشگاه و دولت کانادا نیز اعطا می گردد که هزینه قابل توجهی از تحصیل و زندگی در کانادا را پوشش می دهد.

شرایط دریافت ویزای تحصیلی کانادا

پس از دریافت پذیرش از موسسات عالی آموزشی معتبر کانادا، نوبت به اقدام برای دریافت ویزای تحصیلی می رسد. یکی از موارد مهم برای دریافت این ویزا، ارائه انگیزه نامه تحصیلی مفصل و کامل در مقاطع مختلف است. توجه داشته باشید که این نامه ها به دقت آنالیز می شوند و در صورت کپی بودن یا غلط دستوری داشتن، رد خواهند شد. درصورتی که طول دوره تحصیلی پذیرفته شده شش ماه یا کمتر از شش ماه باشد، ویزای تحصیلی صادر نمی گردد. در کنار مدارک معتبر بین المللی مبنی بر دانش زبان انگلیسی و نامه ارائه تمکن مالی، سن دانشجو نیز برای افسر ویزا اهمیت دارد. گپ تحصیلی یا همان وقفه تحصیلی نیز برای دریافت ویزا مهم است؛

دریافت ویزا برای متقاضیان تحصیل در کانادا با 35 سال به بالا بسیار سخت و دور از فکر است!

هزینه آنالیز مدارک ویزای تحصیلی کانادا، برای هر فرد 150 دلار کانادا اعلام شده و هزینه انگشت نگاری به تنهایی 85 دلار است.

ویزای همراه دانشجویان و دانش آموزان مشغول به تحصیل در کانادا

در حین تحصیل در مدارس کانادا، مادر می تواند دانش آموز (افراد زیر 18 سال) را همراهی کند؛ برای این منظور، دانش آموز پس از دریافت پذیرشِ مدرسه، باید برای دریافت ویزای تحصیلی اقدام کند و پس از دریافت ویزا باید برای مادر اقدام کرد. توجه داشته باشید که بر اساس قوانین کشور کانادا، در این مرحله تنها برای ویزای همراه مادر (و نه پدر) اقدام می گردد. با ویزای همراه، مادر اجازه کار یا تحصیل در کانادا را نخواهد داشت؛

البته شرکت در دوره هایی که کمتر از شش ماه به طول انجامد، مسئله ای ایجاد نمی نماید. برای دانشجویان متاهلی که اقدام به دریافت پذیرش نموده اند، ویزای تحصیلی برای دانشجو، و ویزای همراه برای همسر وی درخواست می گردد. ویزای همراه برای همسر ویزای کار است؛ به این معنا که همسر دانشجو اجازه کار تمام وقت در کانادا را خواهد داشت.

مزایای تحصیل در کانادا

مدارک دانشگاهی کانادا در تمام جهان معتبر است؛ به عبارتی دیگر، دانشجویان برای ادامه تحصیل در تمام نقاط جهان می توانند مدارک دانشگاهی خود را ارائه دهند. به نسبت دیگر کشورهای انگلیسی زبان، تحصیل در کانادا هزینه کمتری دارد؛ شهریه دانشگاه ها و هزینه زندگی در این کشور بسیار معقول و به صرفه است. دریافت پذیرش از موسسات آموزش عالی کانادا برای ایرانیان نیز به نسبت دیگر کشورها به سهولت امکان پذیر است. با ویزای تحصیلی کانادا به دانشجو اجازه داشتن کار نیمه وقت (تا 20ساعت کار در هفته) نیز داده می گردد.

شرایط کار دانشجویی در کانادا

یکی از مزایای تحصیل در کانادا، داشتن کار دانشجویی است. با کار دانشجویی و عایدی مختصر آن، می توان بخشی از هزینه ها را پوشش داد و البته تجربه کافی اندوخت؛ چراکه داشتن تجربه کار در کانادا، حتی کار دانشجویی، برای کارفرمایان اهمیت ویژه ای دارد. دانشجو با ارائه رزومه کاری خود، پس از اتمام دوره به سادگی می تواند برای کار تمام وقت پس از فارغ التحصیلی اقدام کند که در نهایت منجر به اقامت دائم می گردد.

دانشجویان ایرانی در کانادا

در حال حاضر شمار ایرانیان مقیم کشور کانادا رقم قابل توجهی رسیده است؛ طبق آماری که در سال 2016 اعلام شد، حدود 210هزار ایرانی در استان های بزرگی هم چون انتاریو (به خصوص در جنوب این استان)، بریتیش کلمبیا و کبک زندگی می نمایند؛ البته در سال های اخیر به شمار این جمعیت بسیار افزوده شده است. تعداد زیادی از جمعیت ایرانیان دستاوردهای علمی ارزنده ای داشته اند و نام ایرانیان را در این کشور زنده نگه داشته اند. در این میان می توان به نام های شخصیت های مهمی هم چون پیغام اخوان، کاوه فرخ، حمیدرضا حبیبی، رامین جهان بیگلو، فریبرز لاچینی و شهرزاد مجاب اشاره نمود.

10 نکته کلیدی برای تحصیل در کانادا:

  1. مقطع تحصیلی: کانادا پذیرای دانشجویان در مقاطع مختلف تحصیلی، از جمله مدارس، کالج‌ها و دانشگاه‌ها است. با توجه به هدفتان، می‌توانید مقطع تحصیلی مناسب خود را انتخاب کنید.
  2. شرایط پذیرش: پذیرش در مدارس کانادا نیازمند مدرک زبان انگلیسی نیست، اما برای مقاطع بالاتر ارائه مدرک زبان با نمره قابل قبول الزامی است. همچنین معدل و سایر مدارک تحصیلی نیز بررسی خواهند شد.
  3. ویزای تحصیلی: پس از دریافت پذیرش از موسسه آموزشی، باید برای ویزای تحصیلی اقدام کنید. ارائه انگیزه‌نامه، مدارک تمکن مالی و سایر مدارک مورد نیاز از الزامات اخذ ویزا است.
  4. هزینه‌های تحصیل: شهریه دانشگاه‌ها و کالج‌های کانادا در مقایسه با سایر کشورهای انگلیسی‌زبان، پایین‌تر است. همچنین امکان دریافت بورسیه تحصیلی برای دانشجویان ممتاز وجود دارد.
  5. مزایای تحصیل: تحصیل در کانادا مزایای متعددی از جمله اعتبار بالای مدارک، امکان کار دانشجویی، و فرصت‌های مناسب برای اقامت دائم را به همراه دارد.
  6. تنوع فرهنگی: کانادا کشوری چند فرهنگی است که پذیرای افراد از سراسر جهان می‌باشد. این امر محیطی غنی و پویا را برای دانشجویان بین‌المللی فراهم می‌کند.
  7. امنیت: کانادا یکی از امن‌ترین کشورهای جهان به شمار می‌رود و نرخ جرم و جنایت در آن بسیار پایین است.
  8. کیفیت زندگی: کانادا از نظر کیفیت زندگی در رتبه‌های برتر جهانی قرار دارد و امکانات رفاهی و آموزشی عالی در آن ارائه می‌شود.
  9. مهاجرت: پس از فارغ‌التحصیلی، دانشجویان می‌توانند برای اقامت دائم در کانادا و دریافت تابعیت این کشور اقدام کنند.
  10. آینده شغلی: با تحصیل در کانادا و کسب مدرک معتبر، می‌توانید از فرصت‌های شغلی مناسب در این کشور و سایر نقاط جهان بهره‌مند شوید.

سخن پایانی

تحصیل در کانادا فرصتی بی‌نظیر برای ارتقای سطح علمی، تجربه فرهنگ جدید و ساختن آینده‌ای روشن است. با آگاهی از شرایط و الزامات، می‌توانید گام‌های موفقی در این مسیر بردارید و به رویای خود دست پیدا کنید.

انتشار: 20 فروردین 1403 بروزرسانی: 26 فروردین 1403 گردآورنده: bestcanadatours.com شناسه مطلب: 1344

به "دروازه های دانش به سوی آینده ای روشن: گامی در جهت تحصیل در کانادا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دروازه های دانش به سوی آینده ای روشن: گامی در جهت تحصیل در کانادا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید