کار دانشجویی در کانادا (کار همزمان با تحصیل در کانادا)

کار دانشجویی در کانادا یا همان کار همزمان با تحصیل در کانادا، یکی از اصلی‌ترین مزیت‌های انتخاب این کشور به عنوان مقصدتان برای ادامه تحصیل در مقاطع دانشگاهی است. البته چند نکته مهم وجود دارند که شما باید آنها را بدانید، قبل از این که بتوانید شروع به پول در آوردن بکنید. بیشتر دانشجویان بین‌المللی که با ویزای تحصیلی کانادا به این کشور آمده‌اند، می‌توانند تا 20 ساعت در هفته به طور رسمی و قانونی و بدون نیاز به اجازه کار کار کنند. در فرجه‌های بین ترم‌های تحصیلی و تعطیلات فصلی، دانشجویان می‌توانند به صورت تمام وقت کار کنند.

کار دانشجویی در کانادا (کار همزمان با تحصیل در کانادا)

به گزارش مجری سفرهای گردشگری: کار همزمان با تحصیل در کانادا می‌تواند به شما کمک کند راحت‌تر از پس هزینه زندگی دانشجویی در کانادا بر بیایید و در عین حال با افراد جدید آشنا شوید. در ضمن فراموش نکنید که با کار در زمان تحصیل شما این فرصت بی‌نظیر را دارید که با محیط‌های کاری این کشور هماهنگ شوید و ارتباطات و تجربه‌ای را برای خودتان فراهم کنید که در آینده و بعد از پایان تحصیل و در زمان تبدیل ویزای تحصیلی کانادا به ویزای کاری به کارتان خواهند آمد.

شرایط کار دانشجویی در کانادا (قوانین کار دانشجویی کانادا)

دانشجویان در حال تحصیل در کانادا که استادی پرمیت (اجازه تحصیل) دارند و در یک موسسه آموزشی منتخب (DLI) ثبت نام کرده‌اند، می‌توانند در بیرون از محیط دانشگاه با شرایط مشخصی بدون نیاز به ورک پرمیت (اجازه کار) کار کنند. یعنی شما با ویزای تحصیلی کانادا می‌توانید برای هر کارفرمایی، در هر شغلی و در هر جایی از این کشور کار کنید.

دانشجویان بین‌المللی اگر بخواهند می‌توانند در محیط دانشگاه هم کار کنند. کار در محیط دانشگاه به معنی کار برای هر کارفرمایی مستقر در محیط دانشگاه یا کالج است. این کارفرما می‌تواند خود دانشگاه یا کالج باشد، یکی از اعضای دانشگاه باشد (برای مثال کار به عنوان دستیار تحقیقاتی) یا یک پیمانکار مستقل باشد که خدمات به دانشگاه ارائه می‌دهد، مانند پیمانکار مدیریت‌کننده رستوران یا باشگاه ورزشی دانشگاه.

مهم است به یاد داشته باشید حتی اگر برنامه دارید در زمان تحصیل در کانادا کار کنید، نیاز است که در زمان ارائه درخواست برای استادی پرمیت (یا همان ویزای تحصیلی کانادا) نشان دهید منابع مالی کافی را در اختیار دارید. یعنی برای اخذ ویزای دانشجویی کانادا شما باید نشان دهید که پول کافی برای پشتیبانی از خودتان و پرداخت هزینه زندگی و تحصیل‌تان بدون کار کردن را دارید. درآمدهایی که برای آینده و از طریق کار کردن در حین تحصیل انتظار دارید، به عنوان منبع مالی لازم برای ارائه درخواست ویزای تحصیلی به حساب نمی‌آیند، در نتیجه این واقعیت که شما برنامه دارید در زمان تحصیل در این کشور کار کنید بخشی از شرایط تمکن مالی شما قبل از ورودتان به کشور کانادا در نظر گرفته نمی‌شود.

نکته مهم دیگر این است که ویزای تحصیلی کانادا یا استادی پرمیت شما امکان کار در این کشور و شرایط استخدامی شما را مشخص می‌کند. آن شرایطی که در استادی پرمیت عنوان شده به شما این امکان را می‌دهد تا یک شماره بیمه اجتماعی یا SIN (سین نامبر) دریافت کنید. گرفتن سین نامبر یا SIN یک نیازمندی کلیدی برای شما است، قبل از این که بتوانید کار همزمان با تحصیل در کانادا را شروع کنید.

اگر دوره تحصیلی شما در این کشور کمتر از 6 ماه است یا در یک برنامه آموزش زبان انگلیسی به عنوان زبان دوم (ESL) یا فرانسوی به عنوان زبان دوم (FSL) ثبت نام کرده باشید، اجازه کار دانشجویی در کانادا را نخواهید داشت، مگر در صورتی که به طور رسمی و از مراجع قانونی این اجازه را کسب کرده باشید.

این نکته مهم را فراموش نکنید که شما اجازه شروع کار دانشجویی در کانادا را نخواهید داشت تا زمانی که برنامه تحصیلی شما به طور رسمی شروع شود.

کار دانشجویی در کانادا (کار همزمان با تحصیل در کانادا)

کار همزمان با تحصیل در کانادا: پیدا کردن شغل

در بحث کار دانشجویی در کانادا، واجد شرایط بودن در حقیقت بخش آسان موضوع است. قدم بعدی برای کار همزمان با تحصیل در کانادا پیدا کردن یک کار است. کارفرماها در این کشور علاقه فراوانی به استخدام دانشجویان دارای ویزای تحصیلی کانادا به عنوان نیروهای کاری موقت دارند، در نتیجه گستره متنوعی از کارهای پاره‌وقت در این کشور پیدا می‌شوند.

قبل از این که برای پیدا کردن کار دانشجویی در کانادا آستین‌ها را بالا بزنید، باید رزومه و کاور لتر (cover letter) خود را آماده کنید. رزومه و کاور لتر شما بهترین شانس برای به دست آوردن توجه یک کارفرما و متمایز شدن از دیگر داوطلب‌ها برای آن کار هستند. مطمئن شوید که رزومه‌تان به‌روز است و به شکلی مدون شده که انتظارات کارفرماهای کانادایی را بر آورده می‌کند. کاور لتر شانس شما برای نشان دادن شخصیت و دستاوردهایتان است. برای هر درخواست کاری که ارائه می‌دهید یک کاور لتر خاص و متناسب بنویسید و در آن روشن کنید چگونه می‌توانید برای آن چه کارفرما به آن نیاز دارد بهترین انتخاب باشید.

جاهای زیادی برای شروع جستجو برای کار دانشجویی در کانادا وجود دارند. وبسایت‌هایی مانند Indeed، مانستر یا کریگ‌لیست صدها پست برای استخدام نیروی کار پاره‌وقت دارند. شهری که در آن اقامت دارید هم احتمالا فهرست‌های مشخصی برای شغل‌های موجود در شهر دارد؛ می‌توانید در مراکز تفریحی، کتابخانه‌ها یا حتی در شهرداری به دنبال چنین فهرست‌هایی باشید.

شما همچنین می‌توانید در محله خود بگردید و ببینید آیا رستوران یا فروشگاهی به دنبال استخدام نیروی کار پاره‌وقت هست یا نه. اگر چنین روشی را امتحان می‌کنید یک نسخه کاغذی از رزومه خود را همراه داشته باشید؛ لباس‌های مناسب و نیمه رسمی به تن کنید و شرایط و محدویت‌های زمانی خود را کاملا بدانید. یک فرهنگ نهادینه‌شده از کار دانشجویی در کانادا وجود دارد، در نتیجه شما نباید این واقعیت را پنهان کنید که با ویزای تحصیلی کانادا به این کشور آمده‌اید و در حال حاضر دانشجو هستید. فراموش نکنید که تحصیل شما از همه چیز مهم‌تر است، در نتیجه برای سوال در مورد زمان‌های مرخصی کاری‌تان در دوره امتحانات دانشگاه خجالتی نباشید.

دانشجویانی که کار همزمان با تحصیل در کانادا دارند، حقوق کارگری مشابه با تمام شاغلان در این کشور دارند. شما هم باید از حقوق کارگری خود و همچنین حداقل دستمزدها در استان محل اقامت‌تان مطلع باشید. مطمئن شوید که فیش حقوقی و مدارک کامل استخدامی خود را دریافت می‌کنید، چرا که برای کارهای مالیاتی به آنها نیاز خواهید داشت.

کار در کانادا بعد از پایان تحصیل

وقتی اعتبار ویزای تحصیلی کانادا شما تمام شد و دوره تحصیل‌تان در این کشور به پایان رسید، باید بلافاصله کار خود را متوقف کنید. البته چندین راه دیگر برای ادامه کار و زندگی در این کشور تحت شرایط مشخصی وجود دارد؛ مسیرهایی که خیلی از افراد برای مهاجرت و گرفتن اقامت دائم کانادا انتخاب می‌کنند:

اگر برنامه دارید بعد از پایان اعتبار ویزای تحصیلی کانادا در این کشور کار و زندگی کنید، می‌توانید برای گرفتن اجازه کار بعد از فارغ‌التحصیلی (Post-Graduation Work Permit یا PGWP) اقدام کنید. این اجازه به شما این امکان را می‌دهد حداکثر تا 3 سال برای هر کارفرمایی در هر جایی از کانادا کار کنید. اگر واجد شرایط باشید باید درخواست خود را در مدت 180 روز بعد از دریافت تاییدیه مکتوب پایان دوره تحصیل‌تان ارائه دهید.

اگر یک برنامه تحصیلی جدید را شروع کنید (برای مثال بعد از دریافت مدرک لیسانس در مقطع فوق‌لیسانس ادامه تحصیل دهید)، می‌توانید کار دانشجویی در کانادا را ادامه دهید و البته تحت این شرایط:

  • اگر در زمان برنامه تحصیلی قبلی‌تان، واجد شرایط بودید که بیرون از محیط دانشگاه کار کنید.
  • همچنان استادی پرمیت معتبر دارید یا برای تمدید آن اقدام کرده‌اید، قبل از این که اعتبار آن تمام شود.
  • تاییدیه مکتوب دریافت کرده‌اید که برنامه تحصیل خود را کامل کرده‌اید.
  • یک نامه قبولی از یک دوره تحصیلی تمام وقت از یک موسسه آموزشی منتخب دریافت کرده‌اید.
  • دوره جدید تحصیل‌تان در مدت 150 روز از زمان دریافت تاییدیه پایان دوره قبلی شروع می‌شود.

شما همچنین ممکن است برای برنامه‌های تجربه بین‌المللی کانادا (International Experience Canada یا IEC) واجد شرایط باشید. این برنامه‌های مهاجرتی به جوانان از کشورهای مختلف این فرصت را می‌دهند تا بعد از پایان ویزای تحصیلی کانادا خود به مدت 1 یا 2 سال در کانادا کار کنند.

سخن آخر این که کار دانشجویی در کانادا پاداشی فراتر از تنها درآمد برایتان به ارمغان خواهد آورد. فارغ‌التحصیل شدن از یک دانشگاه یا کالج در این کشور به علاوه‌ی داشتن تجربه کاری شما را از دیگر داوطلبان در زمان جستجو برای یافتن شغل دائمی متمایز می‌کند. چه تصمیم داشته باشید در کانادا بمانید یا بعد از پایان تحصیل در کشوری دیگر کار کنید، تجربه کار همزمان با تحصیل در کانادا می‌تواند یکی دارایی ارزشمند برای اهداف آینده‌تان باشد.

 
انتشار: 9 اردیبهشت 1401 بروزرسانی: 23 اردیبهشت 1401 گردآورنده: bestcanadatours.com شناسه مطلب: 273

به "کار دانشجویی در کانادا (کار همزمان با تحصیل در کانادا)" امتیاز دهید

2 کاربر به "کار دانشجویی در کانادا (کار همزمان با تحصیل در کانادا)" امتیاز داده اند | 5 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کار دانشجویی در کانادا (کار همزمان با تحصیل در کانادا)"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید