فرهنگ و سرگرمی های مردم کوبا

اگر دوست دارید قبل از سفر به کوبا با مردم آن آشنا شوید در ادامه همراه ما باشید.

فرهنگ و سرگرمی های مردم کوبا

به گزارش مجری سفرهای گردشگری: کوبا، کشوری در وست ایندیز (منطقه ای در شمال اقیانوس اطلس)، بزرگترین جزیره جدا در مجمع الجزایر است که بیشترین تاثیر را در منطقه کارائیب گرفته است. کوبا یک ملت چند فرهنگی و عمدتا شهری است، گرچه تنها یک شهر بزرگ دارد: هاوانا (لا Habana)، در ساحل شمال غربی مرکز سرمایه و تجاری کشور. اکنون زندگی در کوبا کمی چالش برانگیز است، زیرا آن ها دسترسی محدودی به غذا، حمل و نقل، برق و دیگر نیازهای زندگی هستند. اما مردم کوبا واقعا انسان های با اراده ای هستند که انقلاب کوبا، نشان شاخص آن است

زندگی روزانه در کوبا

به طور کلی، کوبا کشوری است که خیلی پولدار نیست، هر چند مردم آن از خود در مقابل مسائل، مقاومت فوق العاده ای نشان داده اند. آن ها بسیار ماهر هستند؛ برای مثال در نگه داشتن اتومبیل ها از دهه 50 به طرز بسیار خوبی که کوبا اولین مقصدی شد که مجموعه ماشین های قدیمی سرحال را در قاره آمریکا و اروپا دارد. با این حال، کمبود همیشگی غذا، نیروی برق و قطعی های تلفن مردم را در راه های دیگری قرار داده است.

بیشتر مسائل و فرصت های زندگی در کوبا به صورت نسبی و مداوم در حال تغییرند به جز چند رکن اصلی زندگی در کوبا که بسیار جالب هم هست: کنترل دولت، فیلم های شنبه شب در یکی از دو کانال تلویزیونی محلی، فیلم های درام وارد شده از برزیل، مکزیک، ونزوئلا و کلمبیا و در نهایت مسائل اجتناب ناپذیر کار، خانه و خانواده! با این وجود ایدئولوژی های اجتماعی برای همه یکسان نیست و اینکه هرکس چگونه در کوبا زندگی خود را می گذارند، به طور کلی بسته به شرایط شخصی اوست.

شغل مردم کوبا

آن هایی که به ارزهای بهتری نظیر دلار دسترسی دارند، معمولا یک زندگی با رفاه نسبی شبیه دیگر مردم آمریکای لاتین و کارائیب را می توانند داشته باشند. معمولا نصف کوبایی ها به دلار دسترسی دارند که همین موضوع هم آن ها را از رفاه اجتماعی و مالی بهره مند می نماید. این گروه ها موقعیت های گوناگونی در جامعه دارند: آن هایی که در شرکت های بین المللی کار می نمایند، اشخاصی که در سرویس های صنعتی هستند که پاداش می گیرند، آن هایی که در صنعت جهانگرد مشغول هستند و از این دست موقعیت ها.

بعلاوه گروهی در کوبا وجود دارد که در زبان محلی به ماییمبس (رییس ها) شناخته می شوند، آن ها معمولا زندگی مرفهی دارند. آن ها محلیان وفاداری هستند که پالادارس های لوکس (رستوران های خانوادگی که به طور رسمی از 1994 آغاز به فعالیت کرد) و رستوران های بین المللی دارند، بوتیک های گران قیمتی را اداره می نمایند، هتل دار هستند و یا شرکت هایی با سود بالا را مدیریت می نمایند. دلار بعلاوه کوبایی های عادی را قادر می سازد تا با اینکه کم است اما روال زندگی آنها را بهبود یابد. دیگر کوبایی ها نیز درآمدی به پول محلی خود دارند که کار آن ها بسیار گوناگون و متنوع است.

غذا های کوبایی

زندگی در کوبا به غذاهایی وابسته است که در خانه هر شخصی دیده می گردد. غذای روزمره کوبایی ها معمولا به وسیله گوشت، برنج، ماکیان و میوه های استوایی طبخ می گردد. از غذاهای معروف آن ها می توان به موروس ای کریستیانوس (لوبیای سیاه و برنج) و آخیکائو (خورشتی با گوشت و سبزیجات) اشاره نمود که همراه آن ها قهوه تلخ نوشیده می گردد.

سرگرمی مردم کوبا

معمولا در میان سرگرمیات خانواده و اشخاص، رفتن به سینما از جمله محبوب ترین هاست و باید بدانید که هاوانا هرساله میزبان یکی از بزرگترین فستیوال های فیلم در آمریکای لاتین است. در هاوانا و سانتیاگو گروه های درام اجراهای متداولی دارند. موسیقی نیز جزو جدانشدنی در هاواناست که گروه های کلاسیک محبوبی همواره در این کشور وجود دارند. بسیاری از انواع دیگر موسیقی را می توانید در خیابان های کشور بشنوید و زنده ببینید!

ورزش در کوبا

ورزش در این کشور معمولا زیر نظر موسسه ملی ورزش، تربیت بدنی و سرگرمی است. بیسبال ورزش ملی است و به طور گسترده ای در سراسر کشور در لیگ های ملی و استانی برگزار می گردد. تیم بیسبال کوبا مدال های طلای زیادی را در سطوح مختلف از جمله بازی های المپیک تابستانی دریافت نموده است. البته در رشته های دیگری نیز ورزشکاران کوبا پیروزیت های زیادی کسب نموده اند، برای مثال در رشته های پرش، والیبال، قایقرانی و موج سواری این کشور در المپیک های مختلف پیروز به کسب مدال های گوناگون شده است.

عادات اجتماعی

زندگی در کوبا در فرهنگ موسیقی سنتی کوبا غوطه ور شده است. مردم اغلب دور هم برا صرف یک غذای سنتی کوبایی جمع می شوند و یا بعد از ظهر را برای تماشای یک رویداد ورزشی با هم به اشتراک می گذارند. از لحاظ اجتماعی، کوبایی ها بسیار خونگرم هستند و محیط ها معمولا غیر رسمی و محبت آمیز است. آن ها معمولا سلام، احوالپرسی و خداحافظی را با دست دادن انجام می دهند و معمولا در این شرایط خانواده هاشان را بغل می نمایند. مردم کوبا اینگونه اند که وقتی در حال صحبت با فرد سالخورده یا غریبه ها هستند، بسیار مودبانه و رسمی صحبت می نمایند و این نشانه احترام است، اما معمولا در دیگر شرایط بسیار محبت آمیز و غیر رسمی هستند و سعی می نمایند.

خانواده و زندگی در کوبا

بچه ها در کوبا آموزش می بینند تا بخشی از روزشان را به فعالیت های اجتماعی خارج از کلاس اختصاص دهند. این موضوع استرس و اضطراب آن ها را هم در زمینه فیزیکی و هم روانی آرام می نماید و به آن ها آداب معاشرت یاد می دهد. اگر بخواهیم یکی از فعالیت های اجتماعی ساده زندگی در کوبا برای بچه ها را مثال بزنیم، یاری کردن بچه ها به پدر و مادر در کارهای مربوط به خارج خانه، مثلا کارهای باغبانی را می توان نام برد. یک اثر جانبی این است که جوانان اهمیت سنت های فرهنگی کوبا را درک نموده و محیطی مثبت برای تعامل اجتماعی به دست می آورند.

منبع: britannica.com
انتشار: 18 آبان 1400 بروزرسانی: 19 آبان 1400 گردآورنده: bestcanadatours.com شناسه مطلب: 785

به "فرهنگ و سرگرمی های مردم کوبا" امتیاز دهید

1 کاربر به "فرهنگ و سرگرمی های مردم کوبا" امتیاز داده است | 4 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فرهنگ و سرگرمی های مردم کوبا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید