راهنمای جامع دریافت ورک پرمیت کانادا برای اشتغال و شروع یک زندگی جدید

کانادا یکی از بهترین کشورها برای مهاجرت، کار و زندگی است. برای کار در این کشور به عنوان یک خارجی، نیازمند دریافت ورک پرمیت یا مجوز کار هستید. این مجوز به شما اجازه می‌دهد به صورت قانونی در کانادا کار کنید و گام اول برای شروع یک زندگی جدید در این کشور پهناور و چندفرهنگی را بردارید. در این راهنما، به طور کامل در مورد انواع ورک پرمیت، شرایط و مدارک لازم، و همچنین نحوه درخواست آن توضیح خواهیم داد.

راهنمای جامع دریافت ورک پرمیت کانادا برای اشتغال و شروع یک زندگی جدید

به گزارش مجری سفرهای گردشگری: یکی از راه های آسان و سریع برای مهاجرت به کانادا و اشتغال در این کشور دریافت ورک پرمیت است. این مجوز به افراد خارجی اجازه می دهد در این کشور مشغول به کار شوند. ورک پرمیت به مفهوم مجوز کار مناسب برای کارگران و افراد متخصص و جویندگان کار می باشد. اخذ ورک پرمیت مبتنی بر تحصیلات آکادمیک و تجارب عملیاتی می تواند موجبات دریافت اقامت دائم را برای افراد غیر بومی فراهم آورد. در این مقاله قصد داریم به آنالیز شرایط، مدارک و نحوه دریافت ورک پرمیت کانادا بپردازیم. بعد از مطالعه این مقاله در صورت داشتن شرایط مورد نیاز می توانید برای دریافت این مجوز اقدام کنید.

منظور از ورک پرمیت کانادا چیست؟

ورک پرمیت (Work permit) به معنی مجوز کار است. به واسطه این سند رسمی،افراد متخصص و کارگران ماهر غیربومی مجوز ورود و کار در کانادا را دریافت می نمایند. در واقع شما به عنوان یک شهروند غیر مقیم با داشتن ورک پرمیت می توانید به صورت قانونی در کانادا کار کنید. هر فرد متخصص غیربومی کانادا برای دریافت ویزای جاب آفر کانادا به ورک پرمیت نیاز دارد.

چند نوع ورک پرمیت داریم؛ مجوز کار مخصوص کارفرما و مجوز کار باز

به طورکلی برای اخذ ویزای کاری به کانادا دو نوع ورک پرمیت داریم. ورک پرمیت کانادا به دو دسته مجوز کار مخصوص کارفرما و مجوز کار باز تقسیم می گردد. در ادامه با ویژگی های هریک از این مجوزها آشنا خواهیم شد.

ورک پرمیت مخصوص کارفرما با دریافت مجوز LMIA

با دریافت مجوز کار مخصوص کارفرما می توانید در کانادا مطابق با قانون کار در این کشور مشغول به کار شوید. بعضی کارفرماها با توجه به شرایط خاص می توانند این مجوز را دریافت نمایند. کارفرما برای دریافت Employer-specific work permit به مجوز ارزیابی تاثیر بازار کار (LMIA) نیاز دارد که به وسیله اداره توسعه اشتغال و امور اجتماعی کانادا (ESDC) صادر می گردد.

مجوز LMIA تایید می نماید که برای پر کردن جای خالی در شغل مورد نظر به یک کارگر خارجی نیاز است و هیچ نیروی کار کانادایی برای این فرصت شغلی وجود ندارد. این مجوز شامل اطلاعاتی درباره کارفرما، مکان و مدت زمان کار است. در بحث هزینه مهاجرت به کانادا با ورک پرمیت مخصوص کارفرما، هزینه های دریافت ورک پرمیت و تاییدیه LMIA با کارفرما خواهد بود.

اطلاعات درج شده در ورک پرمیت مخصوص کارفرما

در مجوز کار مخصوص کارفرما برای درخواست ویزای کانادا اطلاعات خاصی مانند نام کارفرمایی که می توانید برای آن کار کنید، مدت زمان مجاز برای کار و تعیینات محل کار درج می گردد. بعلاوه متقاضیان برای اخذ مجوز کار مخصوص کارفرما باید یک کپی از قرارداد کار، یک کپی از مجوز ارزیابی تاثیر بازار کار (LMIA) و پیشنهاد شماره استخدام (برای کارگران معاف از LMIA) از کارفرمای کانادایی دریافت نمایند.

آشنایی با مجوز کار باز کانادا برای کارگران غیربومی

ورک پرمیت باز کانادا به شغل خاصی محدود نیست. این مجوز به افراد اجازه می دهد تا برای هر کارفرمایی در کانادا کار نمایند. البته کارفرماهایی که در فهرست کارفرمایان غیرمجاز قرار گرفته اند استثنا هستند. با مراجعه به ناک های شغلی کانادا می توانید شغل مورد نظرتان و نیازمندی های آن را به راحتی پیدا کنید.

اخذ این مجوز به خصوص برای افرادی که با ویزای همراه به کانادا به این کشور وارد شده اند بسیار مفید است. به عنوان مثال اگر متقاضی اصلی ویزای تحصیلی داشته باشد، همسر وی با دریافت اپن ورک پرمیت کانادا اجازه دارد که به صورت قانونی در این کشور مشغول به کار گردد.

چه کسانی به ورک پرمیت کانادا نیاز دارند؟

مجوز ورک پرمیت برای کارگران خارجی که قصد دارند برای مدت معینی در کانادا مشغول به کار شوند صادر می گردد. این افراد می توانند کارگران خارجی، دانشجویان بین المللی مایل به کار پاره وقت، دارندگان ویزای همراه، پناهندگان متقاضی کار در کانادا، کارمندان فعال تحت توافق نامه های تجاری بین المللی و کارگران ماهر در زمینه تخصص های مورد نیاز کانادا باشند.

برای دریافت work permit کانادا این افراد باید شرایط و معیارهای تعیینی را که به وسیله دولت کانادا معین شده است، برآورده نمایند. این شرایط ممکن است شامل داشتن پیشنهاد شغلی از یک کارفرمای کانادایی، ارائه مدارک مربوط به تحصیلات و تجربه کاری، قرار گرفتن در فهرست مشاغل مورد نیاز کانادا و گاهی اوقات انجام یک آزمایش پزشکی یا ارائه گواهی عدم سوء پیشینه باشد.

شرایط مورد نیاز برای دریافت ورک پرمیت کانادا

برای دریافت ورک پرمیت یا همان مجوز کار کانادا افراد باید شرایط به خصوصی داشته باشند. اولین شرط دریافت پیشنهاد شغلی یا قرارداد کاری از یک کارفرمای کانادایی است. کارفرما باید از اداره اشتغال و توسعه اجتماعی کانادا (ESDC) یک LMIA (ارزیابی تاثیر بازار کار) دریافت کند. این مجوز به کارفرما اجازه می دهد فرصت های شغلی که امکان پر کردن آن ها با شهروندان کانادایی وجود ندارد را با شهروندان غیربومی پر نمایند. سایر شرایط عمومی مورد نیاز برای دریافت مجوز کار (Work Permit) کانادا شامل موارد زیر می گردد:

  • برخورداری از منابع مالی برای حمایت از خود و خانواده در مدت اعتبار مجوز کار
  • گواهی عدم سوء پیشینه
  • گواهی سلامت پزشکی
  • رعایت شرایط مجوز کار محدود و بازگشت به کشور مبدا بعد از سرانجام اعتبار مجوز
  • تسلط به زبان انگلیسی
  • تهیه بیمه

با داشتن این شرایط عمومی می توانید برای دریافت مجوز کار کانادا اقدام کنید. توجه داشته باشید که معیارهای واجد شرایط بودن و فرآیند درخواست ورک پرمیت بسته به نوع ویزای مورد نظر و شرایط هر فرد متفاوت خواهد بود.

به این نکته توجه داشته باشید که شرایط فوق برای دریافت ویزای اپن ورک پرمیت کانادا نیز شامل می گردد با این حال که برای دریافت این ویزا، شما نیازی به پیشنهاد شغلی از یک کارفرمای تعیین ندارید.

آشنایی با نحوه دریافت ورک پرمیت کانادا

برای دریافت ورک پرمیت کانادا در صورتی که مجوز از نوع مجوز کار مخصوص کارفرما باشد باید یک کپی قرارداد کار و کپی LMIA یا پیشنهاد شماره استخدام برای کارگران معاف از LMIA از کارفرما دریافت کنید. در صورتی هم که متقاضی دریافت مجوز کار آزاد هستید باید پیش از ورود به کانادا برای اخذ مجوز اقدام کنید. فقط در موارد معدودی می توان این مجوز را از داخل کانادا دریافت کرد.

برای تمدید مجوز ورک پرمیت نیز اگر شرایط اقامت موقتتان منقضی شده است و مایل به ماندن در کانادا هستید، باید 90 روز پیش از انقضای مجوز برای تمدید آن اقدام کنید. مرکز آنالیز موارد (Case Processing Centre)، کامل بودن درخواست شما برای مجوز کار را آنالیز خواهد نمود. برای کسب اطلاعات بیشتر و دقیق تر برای اخذ ورک پرمیت کانادا بهتر است از یک وکیل مهاجرت یاری بگیرید.

نکات کمیلی

1: ورک پرمیت کانادا یک مجوز رسمی است که به افراد غیرشهروند اجازه می‌دهد برای یک دوره زمانی مشخص در این کشور کار کنند. این مجوز یک ضرورت قانونی برای کار در کانادا است، چرا که بدون آن، اشتغال برای افراد خارجی غیرقانونی محسوب می‌شود. دریافت ورک پرمیت می‌تواند دروازه‌ای برای فرصت‌های شغلی بهتر، درآمد بالاتر و در نهایت اقامت دائم در کانادا باشد.

2: در کانادا دو نوع اصلی ورک پرمیت وجود دارد: ورک پرمیت مخصوص کارفرما (Employer-specific work permit) و ورک پرمیت باز (Open work permit). ورک پرمیت مخصوص کارفرما، شما را به یک کارفرمای خاص و شغل مشخص محدود می‌کند. برای دریافت این نوع مجوز، کارفرما باید از دولت کانادا یک مجوز ویژه به نام LMIA (Labour Market Impact Assessment) دریافت کند که نشان می‌دهد نیروی کار کانادایی برای آن شغل در دسترس نیست.

3: از طرف دیگر، ورک پرمیت باز یا آزاد، به شما اجازه می‌دهد برای هر کارفرمایی در کانادا کار کنید، به جز کارفرمایانی که در لیست سیاه قرار دارند. این نوع مجوز معمولاً برای همراهان متقاضیان ویزای تحصیلی یا کاری صادر می‌شود. داشتن ورک پرمیت باز به شما انعطاف‌پذیری بیشتری در انتخاب شغل و کارفرما می‌دهد و می‌تواند گزینه‌ای خوب برای افرادی باشد که هنوز در مورد حرفه یا صنعت خاصی تصمیم نگرفته‌اند.

4: برای دریافت هر نوع ورک پرمیت در کانادا، باید شرایط و الزامات خاصی را برآورده کنید. یکی از مهم‌ترین الزامات، داشتن پیشنهاد شغلی از یک کارفرمای کانادایی است. این پیشنهاد شغلی باید شامل جزئیاتی مانند نوع شغل، حقوق، ساعات کاری و مدت زمان استخدام باشد. علاوه بر این، شما باید مدارک تحصیلی و تجربه کاری مرتبط با شغل مورد نظر را داشته باشید.

5: یکی دیگر از الزامات مهم برای دریافت ورک پرمیت، داشتن منابع مالی کافی برای تأمین هزینه‌های زندگی در کانادا است. شما باید بتوانید نشان دهید که توانایی مالی لازم برای پرداخت اجاره، غذا، حمل و نقل و دیگر هزینه‌های زندگی را دارید. معمولاً مقدار حداقل منابع مالی مورد نیاز بر اساس تعداد افراد خانواده و مدت زمان اقامت در کانادا تعیین می‌شود.

6: علاوه بر موارد ذکر شده، شما باید گواهی سلامت و عدم سوء پیشینه کیفری ارائه دهید. گواهی سلامت شامل انجام معاینات پزشکی و آزمایش‌های لازم است تا اطمینان حاصل شود که شما مشکلات بهداشتی یا پزشکی خاصی ندارید که بتواند بر سیستم بهداشت و درمان کانادا تأثیر منفی بگذارد. گواهی عدم سوء پیشینه نیز نشان می‌دهد که شما سابقه جنایی ندارید.

7: یکی دیگر از الزامات مهم برای دریافت ورک پرمیت، تسلط بر زبان انگلیسی یا فرانسوی است. در بیشتر مشاغل در کانادا، داشتن مهارت‌های ارتباطی قوی در یکی از این دو زبان ضروری است. شما باید بتوانید در محیط کاری به راحتی ارتباط برقرار کنید و دستورالعمل‌ها و مستندات را درک کنید. معمولاً از شما خواسته می‌شود که یک آزمون زبان معتبر مانند IELTS یا CELPIP را با نمره قابل قبول بگذرانید.

8: پس از برآورده کردن تمامی الزامات، می‌توانید برای دریافت ورک پرمیت درخواست دهید. این فرایند شامل تکمیل فرم‌های لازم، ارائه مدارک مورد نیاز و در برخی موارد، شرکت در مصاحبه است. زمان پردازش درخواست ورک پرمیت می‌تواند از چند هفته تا چند ماه طول بکشد، بنابراین بهتر است درخواست خود را با برنامه‌ریزی قبلی و به موقع ارسال کنید. در طول این مدت، ممکن است از شما خواسته شود اطلاعات بیشتری را ارائه دهید یا در یک مصاحبه شرکت کنید.

9: پس از تأیید درخواست، ورک پرمیت شما صادر خواهد شد. این مجوز شامل اطلاعاتی مانند نام کارفرما (در صورت ورک پرمیت مخصوص کارفرما)، محل کار، نوع شغل، مدت زمان اعتبار و شرایط خاص دیگر است. مهم است که به تمامی شرایط و محدودیت‌های ذکر شده در ورک پرمیت پایبند باشید، زیرا هرگونه تخلف می‌تواند منجر به لغو مجوز و حتی اخراج از کانادا شود.

10: داشتن ورک پرمیت در کانادا نه تنها به شما اجازه کار قانونی می‌دهد، بلکه می‌تواند گامی مهم برای دستیابی به اقامت دائم در این کشور باشد. پس از یک دوره کاری موفق با ورک پرمیت، شما می‌توانید برای برنامه‌های مهاجرتی دائمی مانند نیروی متخصص فدرال (Federal Skilled Worker) یا نیروی کار استانی (Provincial Nominee Program) درخواست دهید. این برنامه‌ها معیارهای خاصی دارند، اما تجربه کاری در کانادا می‌تواند امتیاز قابل توجهی برای شما محسوب شود.

11: در نهایت، دریافت ورک پرمیت کانادا می‌تواند فرصت‌های جدیدی را برای شما در یکی از امن‌ترین و پیشرفته‌ترین کشورهای جهان فراهم کند. با برنامه‌ریزی دقیق، آمادگی کامل و پایبندی به قوانین و مقررات، شما می‌توانید از این فرصت برای رشد حرفه‌ای، کسب تجربه بین‌المللی و شروع یک زندگی جدید در کانادا استفاده کنید.

سخن پایانی

کانادا با فرهنگ چندگانه، اقتصاد قدرتمند و کیفیت زندگی بالا، مقصدی ایده‌آل برای کار و زندگی است. دریافت ورک پرمیت می‌تواند نخستین گام برای تحقق رویاهای شغلی و زندگی شما در این کشور باشد. با آگاهی از شرایط و فرآیند لازم، و همچنین داشتن برنامه‌ریزی دقیق، شما می‌توانید با موفقیت ورک پرمیت کانادا را دریافت کنید و در مسیر رسیدن به اهداف خود گام بردارید.

انتشار: 19 خرداد 1403 بروزرسانی: 27 خرداد 1403 گردآورنده: bestcanadatours.com شناسه مطلب: 1370

به "راهنمای جامع دریافت ورک پرمیت کانادا برای اشتغال و شروع یک زندگی جدید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "راهنمای جامع دریافت ورک پرمیت کانادا برای اشتغال و شروع یک زندگی جدید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید