جزئیات دیدارظریف و شامپانی ، روابط ایران و کانادا از سرگرفته می گردد؟ ، صاحب عزا ما هستیم؛ تابعیت دوگانه نداریم

سخنگوی وزارت امور خارجه درخصوص ملاقات محمدجواد ظریف با همتای کانادایی او گفت در این ملاقات درباره ازسرگیری روابط دو کشور صحبتی نشده است.

جزئیات دیدارظریف و شامپانی ، روابط ایران و کانادا از سرگرفته می گردد؟ ، صاحب عزا ما هستیم؛ تابعیت دوگانه نداریم

به گزارش مجری سفرهای گردشگری: به نقل از ایرنا، سیدعباس موسوی درخصوص دیدار محمدجواد ظریف و فرانسوا فیلیپ شامپانی در مسقط به پرسش های خبرنگاران در این باره پاسخ داد.

وی در پاسخ به این پرسش که آیا در دیدار ظریف با همتای کانادایی اش در مسقط درباره از سرگیری روابط صحبتی شد؟ گفت: خیر، ما آنجا (در مسقط) نکته ای که بیان کردیم و جا دارد اینجا هم به آن اشاره کنم این بود که این عزیزانی که از دست رفتند، ایرانی بودند.

او ادامه داد: ما تابعیت دوگانه اینها را طبق قوانینی که داریم، نمی پذیریم و آنها را ایرانی تلقی می کنیم و اقداماتی را هم بر اساس قوانین خودمان برای آنها و خانواده هایشان انجام خواهیم داد.

موسوی توضیح داد: جای این گله هم بود که این هایی که اکنون اینطور با سوء استفاده از این حادثه، دلسوز اتباع ایرانی شده اند و خواهان بعضی اقدامات هستند، برای ما عجیب هست که روابط سیاسی و دیپلماتیک را با جمهوری اسلامی ایران در راستای توهماتی که برای آنها پیش آمده بود و فشارهایی که ایالات متحده امریکا به آنها وارد نموده بود، پذیرفته و قطع نموده اند و حتی اجازه نمی دهند صدها هزار ایرانی که در کانادا هستند از خدمات اولیه کنسولی برخوردار باشند.

سخنگوی وزارت امورخارجه اضافه کرد: ما اعلام آمادگی کردیم به هر حال می توانیم در کانادا بخش کنسولی داشته باشیم و آنها نیز در ایران داشته باشند اما این درخواست ها و پیشنهادها مدت های مدیدی هست که از طرف دولت کانادا نادیده گرفته شده و اکنون در چنین مواقعی اینها نگران اتباع ایرانی می شوند و به نوعی کاسه داغ تر از آش.

موسوی ادامه داد: نمی دانیم فرایند به چه شکلی خواهد بود ولی فکر می کنیم این تماس ها ادامه خواهد داشت. ما کارهای زیادی با کانادایی ها و غیره خواهیم داشت. اتباع ایرانی بسیار زیادی در کانادا هستند، رفت و آمدهای زیاد و خانواده های زیادی هستند که آنها از نگاه جمهوری اسلامی ایران تابعیت جمهوری اسلامی ایران را دارند و می بایستی به هر حال به آنها خدمات کنسولی در ابعاد مختلف ارائه گردد.

وی توضیح داد: ما امیدوار هستیم اگر صداقت دارند برای رفاه حال هموطنان ما آنها اقداماتی را بنمایند و پیشنهاداتی که از قبل هم به آنها داده شده بود را جدی بگیرند تا کمکی به حال این عزیزان چه در این مساله و چه خدماتی که به صورت روتین احتیاج دارند، انجام گردد.

سخنگوی وزارت امور خارجه همچنین در پاسخ به پرسش دیگری مبنی براینکه قوانین جمهوری اسلامی ایران تابعیت دوگانه را به رسمیت نمی شناسد؛ آیا این به رسمیت نشناختن تاثیری بر پیگیری های حقوقی مربوط به جان باختگان پرواز اوکراینی و مشخصاً پرداخت غرامت به خانواده های این عزیزان خواهد داشت؟ گفت:خیر، همانطور که اعلام کردیم تابعیت دوگانه را به رسمیت نمی شناسیم، ضمن اینکه تاکید نمودیم که این قربانیان را ایرانی می دانیم.

وی اضافه کرد: به هر حال طبق قوانین و مقررات داخلی حق و حقوق آنها را چه آنجایی که به ما مربوط است، چه آنجایی که ممکن است به صاحب هواپیما، جاهای مختلف و بیمه هایی که هست، پیگیری خواهیم کرد.

موسوی تاکید نمود: همانطور که گفتم بعضی کشورها که اتباع شان در این سانحه از دست رفتند، حرف هایی را می زنند، ولی صاحب عزای اصلی ما هستیم. ملت ایران جوانان و مردم خودش را از دست داده بر اثر این خطای سهوی انسانی که صورت گرفته و طبیعتاً هم جوابگو و پیگیر حقوق جان باختگان و خانواده های آنها خواهد بود و این مساله دو تابعیتی بودن نه تنها مانعی نیست که از یک بعدی، دست ما را بازتر می گذارد که حقوق آنها را بیشتر و بهتر استیفا کنیم.

محمد جواد ظریف و فرانسوا فیلیپ شامپانی وزیر امور خارجه کانادا آدینه گذشته در دیداری که به درخواست طرف کانادایی در مسقط برگزار گردید ضمن ابراز تاسف مجدد از سانحه سقوط هواپیمایی اوکراینی در مورد همکاری های کنسولی، فنی و حقوقی میان ایران و کشورهایی که اتباع آنها در آن سانحه جان باختند گفت و گو و گفتگو کردند.

مقرر شد تیم های کارشناسی دو وزارتخانه به تماس های خود در این زمینه ادامه دهند. دو وزیر توافق کردند در زمان مناسب در آینده مجددا دیدار و گفت و گو نمایند.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 10 آذر 1398 بروزرسانی: 22 اردیبهشت 1401 گردآورنده: bestcanadatours.com شناسه مطلب: 25

به "جزئیات دیدارظریف و شامپانی ، روابط ایران و کانادا از سرگرفته می گردد؟ ، صاحب عزا ما هستیم؛ تابعیت دوگانه نداریم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جزئیات دیدارظریف و شامپانی ، روابط ایران و کانادا از سرگرفته می گردد؟ ، صاحب عزا ما هستیم؛ تابعیت دوگانه نداریم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید