آشنایی با جاذبه های تاریخی شهر کبک

شهر کبک از باستانی ترین شهرهای کانادا به شمار میرود، با ساختمان هایی که از اروپای قرن هجدهم و نوزدهم الهام گرفته اند.

آشنایی با جاذبه های تاریخی شهر کبک

به گزارش مجری سفرهای گردشگری: منظره معماری کبک در کانادا تحت تاثیر عوامل بسیاری همانند یورش و اشغال این شهر به وسیله فرانسه و بریتانیا، محافظت از ابنیه تاریخی و نوآوری های مدرن، ارتقا و توسعه یافته است. درنتیجه مکان های دیدنی کبک سیتی بازتابی از سبک های مختلف است که بازدید از معماری این شهر را به تجربه ای ارزنده تبدیل نموده است. در ادامه به معرفی بعضی از ساختمان های تاریخی شهر کبک می پردازیم که از سبک معماری رژیم پیشین (قبل از انقلاب فرانسه)، نئوکلاسیک و آرت دکو تاثیر پذیرفته اند و معماری باشکوه این شهر را در طول تاریخ پدید آورده اند.

مزون ژاکه (Maison Jacquet)

ساختمان مزون ژاکه (Maison Jacquet) قدیمی ترین منزل شخصی در کبک سیتی است که قدمت آن به سال 1675 میلادی باز می گردد. این ساختمان در خیابان سنت لوئیس و در منطقه تاریخی بالای شهر قرار گرفته است. دیوارهای سنگی این بنا با گچ پوشانده شده و به رنگ سفید در آمده اند؛ بعلاوه پنجره های کوچکی در سقف شیب دار قرمز رنگ آن تعبیه شده است. درختی در مقابل ساختمان مزون ژاکه واقع شده است که گلوله توپی از ادوار گذشته در ریشه آن جای گرفته و از حوادث بی شماری خبر می دهد که این بنا تا به امروز در برابر آن ایستادگی نموده است. در حال حاضر این ساختمان تاریخی به رستورانی بنام اوزانسین کانادینز تبدیل شده است.

کلیسای جامع نوتردام

کلیسای نوتردام کبک در محله لاتین (Latin Quarter) و در قسمت بالا کبک قدیم واقع شده است. این کلیسا برای اولین بار در سال 1633 میلادی بنا شد و به عنوان قدیمی ترین کلیسا در سرزمین های شمال مکزیک شناخته می گردد. کلیسای نوتردام دو بار در آتش ویران شده و یک بار در حمله نظامی آسیب دیده است. ساختمان فعلی آن که در سال 1925 ساخته شد، نمایانگر ویژگی های سبک نئوکلاسیک کلیسای اصلی است. این کلیسای زیبا با به کارگیری منبت کاری های طلا، تندیس های زیبا و طرح های ظریف بر شیشه های رنگارنگ پنجره ها یکی از مقاصد محبوب گردشگری در شهر کبک به شمار می رود.

ساختمان مجلس

ساختمان مجلس ملی (LHôtel du Parlement) درست در آن سوی دیواری قرار گرفته که اوت ویل یا محله بالا را در کبک قدیم احاطه نموده است. بر فراز برج ساعت ساختمان مجلس که 52 متر ارتفاع دارد، می توانید پرچم سفید و آبی رنگ استان کبک را با نماد گل زنبق یا فلور-دو-لی (fleur-de-lis) مشاهده کنید. سبک معماری این ساختمان مربوط به دوره امپراطوری دوم فرانسه است که در بین سال های 1877 تا 1887 از محبوبیت زیادی برخوردار بود. این بنا یادآور ساختمان های مهمی در سراسر اروپا و آمریکا است که در اواخر قرن نوزدهم ساخته شده اند. نمای خارجی آن شامل 25 مجسمه از شخصیت های برجسته تاریخی می گردد که از آن جمله می توان به ژاک کارتیه (Jacques Cartier) کاشف فرانسوی شهر کبک و ساموئل دی شامپلین (Samuel de Champlain) موسس این شهر اشاره نمود.

تالار شهر

ساختمان تالار شهر کبک به وسیله معماری به نام جرجز امیل تانگی (Georges-Émile Tanguay) طراحی و در سال 1896 بازگشایی شد. این ساختمان هم نظیر ساختمان مجلس ملی به سبک پرزرق وبرق امپراطوری دوم بنا شده است. در نزدیکی تالار شهر، کلیسای بی همتای نوتردام قرار گرفته است و هتل مشهور شاتو فرونتناک در پس زمینه آن خودنمایی می نماید؛ در کنار این بناهای باشکوه، تالار شهر با خط افقی خیره کننده از برج ها و مناره ها در هم می آمیزد که منظره معماری بی نظیر شهر کبک را پدید آورده اند.

هتل شاتو فرونتناک

تورهای معماری تاریخی شهر کبک بدون بازدید از هتل باشکوه شاتو فرونتناک تجربه ای ناتمام خواهند بود. این هتل زیبا که در محله بالای شهر کبک و بر فراز صخره کپ دیامانت (Cap Diamant) سر بر آسمان کشیده است به سال 1893 میلادی بازمی گردد. سبک معماری آن نمایانگر سبک نئو شاتو یا (رنسانس فرانسوی) است که با ویژگی های معماری بارونیال اسکاتلند (Scottish baronial) تلفیق شده است. وجود برج ها و مناره های چندگانه در معماری این ساختمان نشان دهنده تأثیرپذیری آن از سبک بارونیال اسکاتلند است درحالی که پشت بام فلزی و شیب دار هتل از المان های سبک نووِل فرانسه (Nouvelle France) به شمار می رود.

ساختمان پرایس

ساختمان پرایس در بین سال های 1930 و 1931 ساخته شد و در زمان خود اولین آسمان خراش شهر محسوب می شد. این برج از 18 طبقه تجاری تشکیل شده است و یکی از برترین نمونه های سبک آرت دکو در کانادا به شمار می رود. سنگ آهک خاکستری رنگی که در این ساختمان بکار رفته با الگوهای هندسی شبیه به برگ درخت نخل حکاکی شده است. خود برج شبیه به یک کیک عروسی چندطبقه است که آن را در میان بناهای دیگر متمایز می سازد؛ اما مثل بیشتر ساختمان های تاریخی این شهر، سقف شیب دار مسی را که مشخصه سبک های معماری کبکی (Quebecois)است، حفظ می نماید.

منبع: theculturetrip.com
انتشار: 5 بهمن 1401 بروزرسانی: 21 بهمن 1401 گردآورنده: bestcanadatours.com شناسه مطلب: 990

به "آشنایی با جاذبه های تاریخی شهر کبک" امتیاز دهید

1 کاربر به "آشنایی با جاذبه های تاریخی شهر کبک" امتیاز داده است | 4 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آشنایی با جاذبه های تاریخی شهر کبک"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید