آشنایی با مجسمه مسیح منجی در ریودوژانیرو

مجسمه مسیح منجی (Christ the Redeemer) با ارتفاع 30 متر در کوهستان کورکووادو ریودوژانیرو، مهمترین نماد برزیل به شمار میرود.

آشنایی با مجسمه مسیح منجی در ریودوژانیرو

به گزارش مجری سفرهای گردشگری: شهر ریودوژانیرو در کشور برزیل جزو یکی از شناخته شده ترین شهر های دنیا به شمار می آید و نام آن با جشنواره ها، سواحل زیبا و فضای شاد و سرشار از زندگی، آمیخته شده است. یکی از مهم ترین تماشای های ریو، مجسمه مشهور مسیح ناجی (Christ the Redeemer) در کوهستان کورکووادو است که می توان آن را شاخص ترین نماد این شهر و حتی کشور برزیل دانست. در توصیف اهمیت این مجسمه کافی است تا بدانید که نام آن به طور رسمی در لیست عجایب نو هفتگانه واقع شده است. از منظر جهانگردی نیز مجسمه مسیح ناجی یا به گویش برزیلی (Cristo Redentor) را می توان اصلی ترین تماشای شهر ریو به حساب آورد که قطعاً سفر شما به ریو بدون تماشا این مجسمه، کامل نخواهد بود.

ساخت این مجسمه در سال 1925 شروع و حدود 7 سال به طول انجامید. خاتمه در سال 1932 میلادی امکان بازدید عمومی از مجسمه بزرگ عیسی که با دستانی باز رو به شهر ایستاده و گویا این شهر و ساکنانش را در آغوش کشیده است، فراهم شد. مجسمه مشهور مسیح ناجی با ارتفاع 30 متر بر سکویی به ارتفاع 8 متر قرار گرفته و موقعیت مکانی آن بر فراز کوهستان کورکووادو و پارک جنگلی تیجوکا که در اطراف آن واقع شده است به همراه منظره منحصر به فرد این مجموعه به سمت شهر ریو و سواحل اطراف آن؛ منظره ای استثنائی و خاصی را ایجاد نموده است.

طراحی این مجسمه از طریق هیتور داسیلوا کاستا (Heitor da Silva Costa) مهندس مشهور برزیلی صورت گرفته و پاول لاندوفسکی (Paul Landowski) مجسمه ساز مشهور فرانسوی نیز عملیات اجرا و ساخت آن را بر عهده گرفت و نتیجه آن مجسمه ای شد که از همه نقاط ریودوژانیرو دیده می گردد.

این مجسمه برای بیشتر مردم برزیل اهمیت فراوانی دارد. بعضی برای آن اهمیّت مذهبی قائل بوده و بعضی دیگر نیز این مجسمه را یکی از اصلی ترین جاذبه های جهانگردی کشور خود محسوب می نمایند. نکته جالبی که باید به آن اشاره نمود این است که اگرچه بیشتر مردم دنیا با این مجسمه آشنا بوده و آن را می شناسند اما تنها گروه اندکی از روایت و تاریخچه جالب ساخته شدن این مجسمه بزرگ در ارتفاعات کوهستان کورکووادو اطلاع دارند.

بدون شک اگر بدانید در شانه سمت راست مجسمه یک دریچه تعبیه شده است؛ تعجب خواهید کرد. زمانی که شما به عنوان جهانگرد به این محل مراجعه نموده و به کوهستان کورکووادو صعود می کنید، دقیقاً در خاتمه جهت خود و زمانی که به قله می رسید، چیزی فراتر از منظره منحصر به فرد و تماشای منطقه ها اطراف انتظار شما را می کشد. بیشتر افرادی که در این شرایط قرار گرفته اند، از احساس آن لحظه خود با عنوان تماشای دنیا از دریچه دید خداوند یاد نموده اند. شگفتی های این جهت جادوئی و تماشای های آن منحصر به موارد ذکر شده نبوده و شما در جهت بازگشت خود نیز با بلوک های مسطح سنگی، دفاتر و ساختمان های اداری در بین درختان جنگلی و منظره استوائی سرسبز روبه رو شده و بعلاوه با یک جهت ویژه اسب دوانی بسیار بزرگ برخورد خواهید کرد که یادآوری می نماید اینجا سرزمین عجایب و اضداد است و شما در یک سفر کوتاه با موارد متعدد و متضاد فراوانی روبه رو خواهید شد..

تماشا سیستم درهم و پیچیده سیم های انتقال برق، آپارتمان های بسیار لوکس و مجلل با امکانات شاهانه؛ افراد بی خانمان و آواره، ورزشگاه های فوتبال بسیار مشهور از قبیل ورزشگاه ماراکانا، مناظری بسیار زیبا در عین حال آلودگی ها و زباله های پراکنده در سواحل و خلیج های شهر در کنار ده ها جزیره و قایق، منظرهی فراموش نشدنی در برابر هر بازدیدنماینده ای قرار می دهد.

منظره ویژه کوپاکابانا و ایپانیما

مشهورترین سواحل شهر ریو را می توان ساحل کوپاکابانا و ساحل ایپانیما محسوب کرد. تماشای منظره تماشای شهر و مجسمه مسیح در هنگام طلوع خورشید و بالا آمدن آفتاب از این سواحل بسیار تماشای است. همان طور گفته شد، ابعاد این مجسمه بسیار بزرگ بوده و تنها مقدار سر آن 3 متر و 65 سانتیمتر است. در نظر داشته باشید که این مجسمه تماشای ساخته شده از طریق بشر بوده و بر خلاف سایر آثار تماشای منطقه ها اطراف، عمر محدودی داشته و جاودانه نیست. به همین علت معمولاً همه ساله در اطراف این مجسمه داربست هایی ایجاد شده و تعمیرات مربوط به استحکام بخشی سازه انجام می گردد.

موارد متعددی موجب آسیب دیدگی این بنا می شوند که از آن جمله می توان به حضور دائمی جهانگردان طی 85 سال گذشته در این محوطه اشاره نمود که تخمین زده می گردد رقمی در حدود 5 هزار نفر در طول روز باشد. البته امروزه شما تنها اجازه بازدید از این مجسمه را از فاصله ای نسبتاً منطقی دارید و به این ترتیب کوشش می گردد تا از تخریب بیشتر مجسمه جلوگیری گردد. هوازدگی و روبرو با طوفان ها و رعد و برق ها نیز هر کدام به نوبه خود در تخریب و آسیب تماشا این مجسمه مشارکت داشته و به مرور آن را از بین می برند. در سال 2014 میلادی و در پی وقوع یک طوفان شدید و رعد و برق های متعدد، این مجسمه از دو بخش آسیب دیده و نوک انگشت یکی از دست ها از بین رفت و بخش پشت سر مجسمه نیز دچار آسیب دیدگی شد. در طول این طوفان، یک عکاس توانست از لحظه برخورد صاعقه با سر مجسمه مسیح تصویربرداری کند و این عکس پس از انتشار به سرعت تبدیل به یکی از پربازدید ترین و تماشای ترین تصاویر دنیا شد.

احتمالاً شما هم مانند بسیاری از مردم اطلاع ندارید که در دامن ردای مجسمه یک ورودی واقع شده است و داربستی احتیاطی در آن تعبیه شده است. نمای داخل مجسمه با آنچه از بیرون مشاهده می کنید بسیار متفاوت بوده و در بخش های داخلی مجسمه مسیح ناجی، از حداقل نور طبیعی استفاده شده و روشنائی محیط از طریق چراغ ها تامین می گردد. در داخل این مجسمه، دوازده طبقه مجزا طراحی شده است که از طریق سلسله پله هایی به یکدیگر متصل می شوند. محیط داخل مجسمه شبیه به یک انبار قدیمی و متروک بوده و هیچ نشانی از زیبایی جادوئی آن در خارج، وجود ندارد. در این بخش تقریباً محال است که حدس بزنید در داخل یکی از سمبلیک ترین آثار دنیا قرار دارید و تنها زمانی می توانید به این موضوع پی ببرید که به بخش سینه مجسمه و قلب برجسته ای که روی سینه حجاری شده است، برسید.

انتهای پله های داخلی مجسمه به جهتهایی منتهی می گردد که به صورت عمودی به سمت دست ها می رود. این جهت به شکل راهروهایی کم نور و باریک بوده و تا نزدیکی انگشتان ادامه دارد. در طراحی این مجسمه تنها یک جهت داخلی برای دسترسی به بخش بالائی و سر مجسمه تعبیه شده که هدف آن ایجاد تعمیرهای اضطراری در صورت برخورد صاعقه با سر مجسمه است.

منبع: theriovibe.com
انتشار: 19 شهریور 1401 بروزرسانی: 22 شهریور 1401 گردآورنده: bestcanadatours.com شناسه مطلب: 1138

به "آشنایی با مجسمه مسیح منجی در ریودوژانیرو" امتیاز دهید

1 کاربر به "آشنایی با مجسمه مسیح منجی در ریودوژانیرو" امتیاز داده است | 4 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آشنایی با مجسمه مسیح منجی در ریودوژانیرو"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید