ادمونتون (Edmonton) کجاست و شرایط زندگی در آن چگونه است؟

ادمونتون شهر جشنواره های کانادا و دروازه شمال، لقب گرفته است و جذابیت های این شهر برای مهاجرین جالب توجه است. در ادامه با شهر ادمونتون (Edmonton) آشنا واهیم شد.

 
ادمونتون (Edmonton) کجاست و شرایط زندگی در آن چگونه است؟

به گزارش مجری سفرهای گردشگری: ادمونتون لنگرگاه شمالی گذرگاه کلگری، ادمونتون به حساب می آید و دومین شهر آلبرتا و پنجمین منطقه بزرگ شهری در کانادا محسوب می شود. این شهر نوپا و مدرن که در نزدیکی مرکز جغرافیاییِ استان آلبرتا واقع شده، ششمین کلان شهر کشور کاناداست. جالب است بدانید که با وجود جمعیت بالا در این شهر، ادمونتون تراکم شهری پایینی دارد و علیرغم جذب مهاجر، تراکم جمعیت در هر کیلومتر مربع 1,186.8 نفر است.

ادمونتون Edmonton مرکز فرهنگی، دولتی و آموزشی استان آلبرتا و شمالی ترین شهر آمریکای شمالی با جمعیتی بیش از یک میلیون نفر برشمرده می شود. مرکز استان آلبرتای کانادا هم عرض جغرافیایی با شهرهای هامبورگ در آلمان، دوبلین در ایرلند، منچستر در انگلیس و مگنیتوگورسک در روسیه قرار دارد.

کلان شهر کلگری در فاصله 300 کیلومتری ادمونتون قرار دارد و برای طی این مسافت با اتوبوس های بین شهری حدود 3 ساعت زمان نیاز است. شهر ساسکاتون در استان ساسکاچوان کانادا نیز در حدود 520 کیلومتری ادمونتون قرار دارد و با یک سفر 5 ساعته می توان به این شهر نیز دست یافت.

زندگی در ادمونتون

ادمونتون (Edmonton) یک مرکز فرهنگی و آموزشی ست که میزبان مراکز مهم و مشهور آلبرتا شده است. این شهر در طول سال جشنواره های گوناگونی را برگزار می نماید که به همین علت به شهر جشنواره های کانادا مشهور شده است. عظیم ترین مراکز خرید آمریکای شمالی، عظیم ترین موزه های تاریخی و فرهنگی، و پارک های مهم کانادا در این شهر واقع شده اند و زندگی در ادمونتون برای دانشجویان بین المللی را لذت بخش می نمایند. در کنار فعالیت های علمی و فرهنگی در این شهر، شاخصه های کیفی زندگی در ادمونتون هم این شهر را در فهرست مقاصد مهاجران کانادا قرار داده است.

نگاهی کوتاه بر تاریخ ادمونتون

ادمونتون کنونی با تلفیق جمعیت 5 شهر همسایه (استراتکونا، ادمونتون شمالی، ادمونتون غربی، بورلی و جاسپر پلس) در سال 1982 شکل گرفت؛ اما بر اساس یافته ها و مطالعات باستان شناسان، سکونت در این منطقه به 3 هزار سال پیش از میلاد باز می شود. شاید آنتونی هِیدی اولین مهاجر اروپایی این منطقه باشد که در سال 1754 وارد خاک کانادا شد. تجارت خَز و صنعت چرم رفته رفته به آمار جمعیت ساکنان و مهاجران اروپایی این منطقه اضافه نمود تا اینکه ادمونتون در سال 1892 به اسم شهرکی کوچک معرفی گردید. توسعه شهرک ها و روستاها همسایه به صورت همزمان، شکل گیریِ شهر نوپای ادمونتون را رقم زد.

هزینه زندگی در ادمونتون

حداقل هزینه زندگی ماهانه در ادمونتون برای یک نفر 1,199.94 دلار کانادا اعلام شده است و از سویی دیگر میانگین عایدی خالص در این شهر ماهانه برای شغل تمام وقت 4,029.06 دلار کاناداست. شرایط مالی ادمونتون و بعلاوه بازار کار در این شهر شرایط مطلوبی دارد؛ اما هزینه مسکن به نسبت شهرهای همسایه بیشتر است. البته با آنالیز هزینه های مسکن در دیگر کلان شهرهای کانادا همانند کلگری، ونکوور و تورنتو ادمونتون شرایط مناسب تری دارد.

هزینه مسکن در ادمونتون

به طور دقیق تر، میانگین کرایه آپارتمان یک خوابه در مرکز شهر کانادا 1,171.58 دلار و آپارتمان سه خوابه 1,827.80 دلار تخمین زده می شود. البته هزینه مسکن در حومه شهر به نسبت مقرون به صرفه تر است؛ میانگین کرایه آپارتمان یک خوابه در حومه شهر ادمونتون 987.09 دلار و آپارتمان سه خوابه 1,575.00 دلار برآورد می شود.

زندگی در پردیس های دانشجویی به متقاضیان تحصیل در کانادا، به خصوص دانشجویان مشغول به تحصیل در کلان شهرهای این کشور پیشنهاد می شود؛ با انتخاب زندگی دانشجویی در اقامتگاه های محل تحصیل به مقدار قابل توجهی در هزینه مسکن، خورد و خوراک، هزینه حمل و نقل و از همه مهم تر زمان دانشجو صرفه جویی می شود. این سه مقوله (هزینه های مربوط به مسکن، خورد و خوراک و حمل و نقل) بخش عمده مخارج تحصیل در کانادا پس از شهریه را شامل می شود. به همین علت برای مطالعه دقیق هزینه زندگی در ادمونتون در ادامه به آنالیز میانگین هزینه های مربوط به خورد و خوراک و حمل و نقل می پردازیم.

هزینه خورد و خوراک در ادمونتون

صرف یک وعده غذا در رستوران های معمولی ادمونتون 20 دلار هزینه دارد؛ درحالی که صرف یک وعده در رستوران های زنجیره ایِ فست فود مانند مک دونالد حدود 10 دلار کاناداست؛ با انتخاب این رستوران ها هزینه به نصف کاهش می یابد. برای یک فنجان کاپوچینوی معمولی باید حدود 4.60 دلار پرداخت و قیمت یک بطری نوشیدنی 330 میلی گرمی 2.22 دلار است.

خریدهای سوپرمارکتی بخش اعظمی از هزینه های زندگی را شامل می شود؛ برای خرید یک بطری یک لیتری شیر معمولی 2.35 دلار، یک قرص نان سفید 500 گرمی 2.66 دلار، و یک بسته تخم مرغ 12 عددی باید 3.72 دلار پرداخت.

برای خرید هر کیلو برنج سفید 3.68 دلار، هر کیلو پنیر محلی 11.55 دلار، فیله مرغ 12.84 دلار، گوشت قرمز 18.85 دلار، سیب 4.09 دلار، موز 1.91 دلار، پرتقال 4.51 دلار، گوجه 3.92 دلار، سیب زمینی 3.95 دلار، پیاز 3 دلار و کاهو 2.40 دلار کانادا باید هزینه کرد.

هزینه حمل و نقل عمومی در ادمونتون

وسایل نقلیه عمومی این شهر از اواخر قرن بیستم میلادی مشغول خدمت رسانی 24 ساعته به شهروندان و مسافران بوده است. استفاده از حمل ونقل عمومی یکی از راه های کاهش هزینه هاست که در ادمونتون احتیاج به تهیه بلیط دارد؛ بلیط تک سفره برای استفاده کمتر از وسایل حمل ونقل عمومی با هزینه 3.50 دلار، و بلیط های ماهانه مناسب برای استفاده مکرر از این خدمات با هزینه 98.50 دلار کانادا. بعضی دانشگاه ها همراه با کارت دانشجویی، کارت بلیط های تخفیف دار به دانشجو ارائه می دهند که تاثیر بسیاری در کاهش هزینه حمل و نقل دارد. ناگفته نماند که تعرفه ورودی تاکسی های ادمونتون 3.87 دلار است و به ازای هر کیلومتر جهت 1.95 دلار به این مبلغ اضافه نموده می شود.

آب و هوای استان آلبرتا کانادا

ادمونتون به اسم یکی از شهرهای عظیم استان آلبرتا در سرزمینی هموار و صاف گسترده شده، اما در بخش هایی از منطقه دره هایی نه چندان عمیق و آبشارهایی نه چندان ژرف این زمین یک دست را عمق بخشیده است.

منابع آبی متعدد و جوی هایی روان این سرزمین را زنده نگه داشته اند و بر آب و هوای ادمونتون تاثیر بسیاری گذاشته اند؛ رودخانه پرآب ساسکاچوان شمالی از میان شهر می گذرد و به طبیعت مجاور جان تازه ای می بخشد.

بر اساس طبقه بندی اقلیمی کوپن، اقلیم قاره ای مرطوب در این شهر حکم فرماست. ادمونتون بهاران و خزان کوتاهی دارد، اما زمستان ها به نسبت طولانی ست؛ با اینکه شهرهای رجینا و وینیپگ در عرض جغرافیایی جنوب تری نسبت به ادمونتون قرار دارند، اما زمستان ها در این شهر خفیف تر خودنمایی می نماید.

مقدار تابش خورشید در ادمونتون

خورشید در طولانی ترین روز تابستان بیش از 17 ساعت مهمان شهر است؛ خورشید در ساعت 5 صبح طلوع می نماید و تا ساعت 22 دل از آسمان ادمونتون نمی کَند. اما در زمستان ادمونتون میزبانی خوبی برای آفتاب نیست؛ خورشید در ساعت 8:49 طلوع می نماید و در ساعت 16:16 دقیقه پس از 7 ساعت و 27 دقیقه با آسمان ادمونتون وداع می نماید.

تابستان در ادمونتون

تابستان هم از تیرماه یا اوایل جولای به طور رسمی وارد ادمونتون می شود و تا اواسط شهریورماه یا اوایل سپتامبر مهمان این شهر است. اوج گرمای هوا در ماه جولای است که گاهی دما به 30 درجه سانتی گراد می رسد، اما روزهای معمول تابستانی هوایی با دمای 14 تا 23 درجه را تجربه می نماید. بالاترین دمای ثبت شده از این شهر به 29 ماه ژوئن در سال 1937 بازمی شود که دمای هوا به 37 درجه سانتی گراد رسیده بود.

زمستان در ادمونتون

همان طور که پیش تر هم اشاره کردیم، بوران زمستان در ادمونتون به نسبت خفیف تر از دیگر شهرهای مجاور است. آغاز فصل زمستان از آبان یا اوایل نوامبر است و تا خاتمه اسفندماه یا ماه مارس بر این شهر سایه می افکند. دمای در زمستان ها تا منفی 10.04 درجه سانتی گراد افت دارد و ادمونتون در ماه ژانویه سردترین روزها را تجربه می نماید. پایین ترین دمای به ثبت رسیده از این شهر مربوط به 21 ژانویه سال 1886 بود که دما بع نزدیک 50 درجه سانتی گراد زیر صفر رسیده بود.

 
انتشار: 7 فروردین 1402 بروزرسانی: 22 فروردین 1402 گردآورنده: bestcanadatours.com شناسه مطلب: 658

به "ادمونتون (Edmonton) کجاست و شرایط زندگی در آن چگونه است؟" امتیاز دهید

8 کاربر به "ادمونتون (Edmonton) کجاست و شرایط زندگی در آن چگونه است؟" امتیاز داده اند | 4.8 از 5
امتیاز شما:

دیدگاه های مرتبط با "ادمونتون (Edmonton) کجاست و شرایط زندگی در آن چگونه است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید