آشنایی با جاذبه های گردشگری و توریستی کانکون

کنکون شهری است در منتهی‌الیه شرقی کشور مکزیک که در شبه جزیره یوکاتان و در ایالت کینتانا رو واقع شده‌است. این شهر به عنوان یکی از مراکز گردشگری در جهان معروف است و هر ساله سه میلیون گردشگر که بیشتر آن‌ها از ایالات متحده هستند از این شهر دیدن می‌کنند.

کنکون تا سال 1950 دهکده‌ای ناشناخته بود که در آن تعدادی ماهی‌گیر زندگی می‌کردند و چند ویرانه از دوران مایاها در آن دیده می‌شد. دولت مکزیک و سرمایه‌گذاران بین‌المللی از آن زمان تصمیم گرفتند تا این محل را تبدیل به یک گردشگاه بزرگ کنند و به این منظور سدی ساخته شد که کانکون را با بقیه خشکی در منطقه مرتبط می‌کند و فرودگاهی بین‌المللی نیز در این محل ساخته شد. کانکون از دهه شصت آغاز به پیشرفتی پرسرعت کرد.

اهالی کنکون بیشتر از مردم دیگر نقاط مکزیک هستند ولی آمریکاییان، کانادایی‌ها و اروپایی‌های زیادی نیز در این شهر سکونت دارند. زبان رسمی منطقه اسپانیایی است ولی زبان سرخ‌پوستی مایا نیز هنوز از زبان‌های مهم منطقه است و انگلیسی و تا حدی آلمانی نیز به خاطر حضور گردشگران رواج دارد.

در سال 2005 توفان ویلما در کنکون بیشترین خسارت در سطح مکزیک را به بار آورد. شماری از ساکنان در این ولی امروزه تمام انها بازسازی شده اند.توفان کشته شدند و به هتل‌های گوناگون و دیگر ساختمان‌ها آسیب زیادی وارد آمد.

در دسامبر 2010 نشست تغییرات آب‌وهوایی سازمان ملل متحد در کنکون برگزار شد که طی آن 193 کشور شرکت‌کننده به توافق‌هایی رسیدند.

دو معنی از نام "کنکون"، بر اساس تلفظ این نام در زبان مایاها وجود دارد. معنی نخست "لانه مارها یا گلدان است"، معنی دوم که کمتر پذیرفته شده‌است "محل مار طلایی" است هر دو معانی از اینجا سرچشمه گرفته اند که جزیره .کنکون از بالا فرم عدد "7" را دارد و در نور سپیده دم، شبیه مار طلایی است.

دیدنی های کانکون (2)