چه کسی در مرز آمریکا و مکزیک الاکلنگ ساخت؟

احتمالا به خاطر دارید که ترامپ رئیس جمهور قبلی با اصرار سعی داشت دیورایر مرزی بین آمریکا و مکزیک بکشد تا از هجوم پناهندگان و مهاجران از مرزهای این کشور جلوگیری کند، این طرح با وجود اینکه مخالفان زیادی داشت، اجرا شد! اما دو طراح برای تمسخر گرفتن این طرح و نیز ایجاد اتحاد بین دو ملت، الاکلنگهایی را تعبیه کردند.

چه کسی در مرز آمریکا و مکزیک الاکلنگ ساخت؟

به گزارش مجری سفرهای گردشگری: این ایده به وسیله دو معمار کالیفرنیایی، رونالد رائل (استاد معماری در دانشگاه کالیفرنیا) و ویرجینیا فراتلو (استادیار طراحی در دانشگاه ایالتی سن خوزه) در مرز کشور آمریکا و مکزیک اجرا شد. در سال 2009 این دو نفر ایده ایجاد الاکلنگ های دو ملیتی را در طول مرز در یک کتاب تحت اسم “دیوارهای مرزی به اسم یک معماری” مطرح کردند. این ایده به نوعی حالت طنز داشته و به شکلی زننده به گفته دانشگاه برکلی، موضوع “بیهودگی حصارهای مرزی” را مطرح می نماید.

ایده الاکلنگ ها از کجا آمد؟

ایده طرح این دو معمار نصب الاکلنگ ها میان آمریکا و مکزیک بود. به اینصورت که یک سر آلاکلنگ در خاک کشور مکزیک و سر دیگر آن در خاک آمریکا قرار داشت.

در روزهایی که دولت دونالد ترامپ در پی تصویب بودجه مورد احتیاج برای ساخت دیوار میان ایالات متحده آمریکا و مکزیک است، ایده هنرمندانه ای توانست تصویر تازه ای از مرز میان این دو کشور را رقم بزند.

در سال 2019 میلادی در همین منطقه تعدادی از مهاجران غیر قانونی در حال ورود به آمریکا از خاک مکزیک دستگیر شدند و یک گروه خصوصی هم با میلیون ها دلار پول به دست آمده طی یک کمپین در آن جا دیوار مرزی خودش را ساخت.

دانشگاه کالیفرنیا در بیانیه ای گفته است مردم به محل استقرار این الاکلنگ های قطع کننده حصار مرزی در هر دو سمت مرز آمده و در اقدامی اتحاد آمیز با هم الاکلنگ بازی می نمایند.

الاکلنگ ها مردم آمریکا و مکزیک را به هم متصل می نماید

مردم مکزیکی این سوی دیوار و مردم آمریکایی آن سوی دیوار روی این الاکلنگ ها می نشینند و بازی روی این سازه صورتی رنگ چیزی است که بشکلی نمادین آنها را ورای سیاست به یکدیگر پیوند می دهد. ایده ای که بزعم هنرمند در پی آن است تا با ظرافتی خاص با الهام از مفهوم الاکلنگ بازی وابستگی متقابل مالی دو کشور را به تصویر بکشد.

سازندگان می گویند امیدوارند که این کار مردم را ترغیب به ساختن پل بین جوامع کند. این دو هنرمند اعتقاد داشتند که: “ما احتیاجی به دیوار کشی نداریم که برای نزدیکی ملت ها به هم باید بین آنها پل زد، دیوارها مانع از ورود مردم به سرزمین های هم و یا در دوران شیوع کرونا مانع از حرکت ویروس ها نمی شوند. ما باید به این فکر کنیم که چگونه می توانیم به هم وصل شویم و بدون آسیب رساندن به یکدیگر با هم باشیم. ”

فیلم و عکس هایی از مردم در تعامل و بازی با الاکنگ ها در آن سو و این سوی مرز در ژوئیه 2019 مخابره شد و رائل طراح این ایده پس از مشاهده آنها گفت که این مکان “یک پایگاه واقعی” بین کشورها هستند.

الاکلنگ ها با رنگ صورتی روشن رنگ آمیزی شده اند که از یادبود زن کشی در Ciudad Juarez الهام گرفته شده است، که به ادای احترام به زنان کشته شده در شهر می پردازد.

دیوار الاکلنگ ها میان آمریکا و مکزیک

این الاکلنگ ها که “دیوار تیتر-توتر” (دیوار الاکلنگ) نام دارد، جایزه سال 2020 “طراحی بیزلی” را، که به وسیله موزه طراحی لندن برگزار می گردد، به عنوان طرح سال به خود اختصاص داده است.

تیم مارلو، مدیر اجرایی و سرپرست موزه طراحی لندن که این جایزه را اهدا کرد، گفت “دیوار تیتر-توتر (دیوار الاکلنگ) راه های نو ارتباط انسانی را ترویج و تشویق می نماید. این یک یادآوری مبتکرانه و تکان دهنده است که چگونه بشر می تواند از نیروهایی که می کوشند ما را از هم جدا نمایند، عبور کند”.

سازندگان این الاکلنگ ها میان آمریکا و مکزیک، 10 سال را صرف این پروژه نموده و گفته اند که می خواهند در خصوص مسئله مرز “کاملا رک و پوست کنده اما با استفاده از طنز و مزاح” صحبت نمایند.

البته گفتنی است که این الاکلنگ هایی را که رونالد رائل و ویرجینیا فراتلو در منطقه آناپرا در شهر سیوداد خوارس در مکزیک نصب کردند، فقط به مدت 20 دقیقه آنجا نصب بودند، فیلم های ویدیویی که نشان می دادند مردم از آنها استفاده می نمایند، در فضای مجازی دست به دست می گشتند و به اشتراک گذاشته می شدند.

همانطور که گفتیم دونالد ترامپ رئیس جمهور سابق آمریکا در راستای پیشبرد اهداف وسیاست های ضد مهاجرتی خود در چهار سال گذشته میلیارد ها دلار بودجه بخش های نظامی آمریکا را صرف ساخت دیوار نیمه کاره مرز مکزیک کرد.

در ماه های آخر دولت ترامپ اگرچه با سفارش های فراوان، مهندسان وزارت دفاع شبانه روزی در حال ساخت دیوار مکزیک بودند، اما انتها نتوانستند این دیوار که نمادی از سیاست های سختگیرانه وی در برابر مهاجران است را به خاتمه برسانند.

وزارت دفاع آمریکا نیز در بیانیه ای گفت، با دستور اجرایی جو بایدن ادامه ساخت دیوار در مرز مکزیک متوقف می گردد.

انتشار: 18 شهریور 1400 بروزرسانی: 18 شهریور 1400 گردآورنده: bestcanadatours.com شناسه مطلب: 685

به "چه کسی در مرز آمریکا و مکزیک الاکلنگ ساخت؟" امتیاز دهید

1 کاربر به "چه کسی در مرز آمریکا و مکزیک الاکلنگ ساخت؟" امتیاز داده است | 5 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چه کسی در مرز آمریکا و مکزیک الاکلنگ ساخت؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید