سردترین و گرمترین شهرهای کانادا

بسیاری از مسافران تور کانادا فرض بر این دارند که قرار است به منطقه ای سردسیر و پر برف در هر زمانی از سال سفر کنند، اما واقعیت این چنین نیست و این کشور پهناور گستره متنوعی از اقلیم های آب و هوایی را در خود جای داده است.

سردترین و گرمترین شهرهای کانادا

به گزارش مجری سفرهای گردشگری: وقتی صحبت از آب و هوای کشور کانادا باشد، در مورد کشوری حرف می‌زنیم که 10 میلیون متر مربع مساحت دارد و از یک طرف به اقیانوس اطلس و از طرف دیگر به اقیانوس آرام می رسد. کافی است به نقشه این کشور نگاه کنید؛ سخت می‌توان انتظار داشت که در نقاط گوناگون با آب و هوایی یکسان و یا مشابه مواجه شویم. آب و هوای کانادا، در بخش‌های مختلف، متفاوت است. بخش بزرگی از این کشور که در قطب شمالی زمین قرار دارد، خالی از سکنه است و در عوض بیشتر جمعیت در مناطق جنوبی‌تر جمع شده اند‌. در همین بخش‌های پایین هم آب و هوا یکدست نیست.

سوالی که برای بسیاری از مسافران تور کانادا مطرح می شود این است که سردترین شهر این کشور کدام است. طبق رتبه‌بندی شهرهای کانادا بیولایک سردترین آب و هوا را دارد و دمایش در زمستان تا منفی 36 درجه سلسیوس هم می‌رسد. بیور کریک و اینوایت در این رده‌بندی جایگاه دوم و سوم را دارند. اگر منظورتان سردترین شهر از بین شهرهای مشهور کانادا باشد، پاسخ شما وینیپگ است. در زمستان دما در این شهر به منفی 30 درجه هم می رسد.

وندسور گرمترین شهر کانادا است. این شهر چه در زمستان و چه در تابستان، آفتابی‌ترین و گرمترین شهر کانادا به حساب می‌آید. آب و هوای وندسور در زمستان، به واسطه قرار داشتنش در مدار 42 درجه‌ی شمالی، چند درجه زیر و بالای صفر است اما دما در این شهر در فصل بهار افزایشی چشمگیر دارد. در بین شهرهای گرم کانادا یک شهر نظرهای مسافران تور کانادا را به خود جلب می کند و آن ویکتوریا است؛ شهری توریستی و زیبا که با آب و هوای دلچسبش دل بسیاری را برده است.

گرم ترین شهرهای کانادا

بیشتر مردم دنیا وقتی به کشور کانادا مخصوصا زمستان های آن فکر مینمایند تنها یک کلمه در ذهنشان تداعی می گردد: سرما! اما اگر در پی منطقه ای در کشور کانادا هستید که در فصل زمستان هم آب و هوایی نه چندان سرد داشته باشد (و بله چنین شهرهایی هم در کشور کانادا وجود دارند!) حتماً فهرستی که در ادامه تهیه نموده ایم را مطالعه کنید.

1. ویکتوریا، بریتیش کلمبیا

ویکتوریا که مرکز بریتیش کلمبیا است به عنوان گرم ترین شهر کشور کانادا شناخته می گردد. این شهر در ژانویه که اوج زمستان در کانادا است بالاترین دمای 7.6 درجه سانتی گراد و کم ترین دمای 1.5 درجه سانتی گراد را به ثبت رسانده است. به طور کلی بیشتر شهرهای گرم کانادا در منطقه بریتیش کلمبیا قرار دارند. در ویکتوریا در فصل زمستان حتی باغ های گلخانه ای نیز همچنان باز هستند و می توانید تماشا از این نمایشگاه ها را هم در فهرست کارهای خود قرار دهید.

با اینحال هنوز هم می توانید از زیبایی ها و سرگرمیات زمستان در این شهر مانند اسکی روی یخ و تزئینات کریسمس در سطح شهر لذت ببرید، تنها تفاوت آن با دیگر منطقه ها در این است که می توانید با احساس راحتی و بدون لرز سرما این سرگرمیات را انجام دهید.

2. ونکوور، بریتیش کلمبیا

درحالیکه بقیه مردم در کشور درحال پاک کردن برف های یخ زده از روی شیشه های ماشین خود هستند افراد ساکن شهر ونکوور درحال سرو غذا در رستوران و یا حتی مشغول لذت بردن از بازی گلف هستند! میانگین دمای هوای ونکوور در ژانویه بین 1.4 تا 7 درجه سانتیگراد است.

شاید این دما به گرمی هاوایی یا فلوریدای امریکا نباشد اما همچنان به عنوان شهری کانادایی به مقدار ای گرم است که بتوان از سپری کردن وقت در بیرون از خانه لذت برد. اگر ترجیح می دهید در محیطی نسبتا سرد و خنک زندگی کنید بهتر است ونکوور کانادا را حتما یکی از گزینه های مورد نظر برای مهاجرت و یا تحصیل در نظر داشته باشید. چون حتی در روزهای زمستانی نیز ممکن است چند روز آفتابی با هوای گرم تر را در ونکوور تجربه کنید.

اگر برای تحصیل و یا سفر کاری به ونکوور سفر کنید احتمالا با هوای برفی روبرو نخواهید شد اما احتمال اینکه در یکی از روزهای زمستان یک روز با هوای بارانی شدید را تجربه کنید وجود دارد، بنابراین چتر و کت بارانی را از قلم نیاندازید و اجازه ندهید تا باران نقشه های شما برای سپری کردن یک روز خوب در این شهر زیبا را خراب کند.

ونکوور از شهرهای بسیار معروف و البته محبوب در میان افرادی است که قصد مهاجرت کاری یا تحصیلی به کانادا را دارند.

3. سنت کاترینز، انتاریو

حتما شما هم به این فکر میکنید که یک شهر در استان اونتاریو چگونه می تواند یکی از گرم ترین شهرهای کانادا باشد؟ اما مطمئن باشید که این یک اشتباه نیست. شهر زیبا و تماشای سنت کاترینز در منطقه نیگارا انتاریو و در مجاورت دریاچه ایری و دریاچه انتاریو قرار گرفته است و در نتیجه دارای آب و هوایی بسیار معتدل حتی در فصل زمستان است.

اما با اینکه این منطقه از دیگر منطقه ها انتاریو گرمتر است اما باز هم ممکن است در فصل زمستان کمی سرد گردد. بالاترین اندازه دمای هوا در ماه نوامبر حدود 8.4 درجه و تقریبا مساوی با دمای هوا در میانگین حداکثر دما در ماه مارچ با 7.4 درجه سانتی گراد است.

4. کلونا، بریتیش کلمبیا

اگر می خواهید هم از سرمای شدید و البته مشهور کانادا و هم از شهرهای بارانی فرار کنید حتما به شهر کلونا در بریتیش کلمبیا سر بزنید. در فصل تابستان این شهر به یکی از محبوب ترین مقاصد گردشگری در بین افراد محسوب می گردد چون هوا گرم و دلپذیر است و دریاچه این شهر تقریبا تمام فعالیت ها و سرگرمی های آبی را پوشش می دهد و می توانید در این هوای دلپذیر به سرگرمی بپردازید.

البته هوا در زمستان کمی سرد می گردد و دیگر مناسب اسکی روی آب نیست. اما از آنجایی که آب و هوای کلونا در فصل زمستان هم برای سرگرمیات زمستانی مناسب است افراد زیادی برای گذراندن تعطیلات زمستانی خود به این منطقه می آیند و اوقات خود را با فعالیت هایی مثل کوه نوردی زمستانی، سرو غذا در رستوران های باکیفیت و گذراندن یک روز آرامشبخش در اسپا سپری کنید.

5. هالیفاکس

اگر دلتان پیش ملاقات از ساحل شرقی کانادا در فصل زمستان گیر نموده است بهتر است به شهر هالیفاکس مرکز نوا اسکوشیا سفر کنید.هالیفاکس که در ساحل اقیانوس اطلس قرار گرفته نسبت به شهرهای داخلی این استان زمستان های بسیار معتدل تری دارد. البته توجه کنید که واژه معتدل درمورد زمستان های کانادا کمی فرق دارد. مثلا با اینکه هالیفاکس زمستان های معتدلی دارد اما با این حال در این فصل باز هم با بارش برف نسبتا کمی روبرو خواهید شد.

اما این اندازه از برف و سرمای هوا به قدری نیست که باعث ناراحتی و به هم خوردن برنامه های شما گردد، بلکه برعکس، میتواند با سرگرمیاتی مثل اسکی روی یخ هم روز شما را مجذوب نماینده تر کند. البته فعالیت های زیاد دیگری وجود دارند که در فضای بسته انجام می شوند و می توانند برای کسانی که حتی با کمی سرما هم ناراحت می شوند مناسب باشد. برای مثال اگر برای تحصیل به شهر هالیفاکس سفر نموده اید یا به این شهر مهاجرت نموده اید می توانید اوقات خود در زمستان را در مکان هایی مثل موزه مهاجرت کانادا سپری نموده و درمورد تاریخ این کشور اطلاعات کسب کنید و یا از موزه دریایی آتلانتیک تماشا کنید یا اگر به اختر شناسی و دنیای علم و نجوم علاقه دارید کافی است به Discovery Centre سر بزنید.

از مزایای شهر هالیفاکس این است که در فصل زمستان تعداد گردشگران و مسافران کاهش میابد و شما می توانید بدون ناراحتی در شلوغی شهر و یا کنار زدن دیگر افراد به سرگرمیات خود برسید.

سردترین شهرهای کانادا

احتمالا مفهوم سرما برای شما همخوانی بیشتری با کشور کانادا داشته باشد اما بعضی از شهرهایی که قرار است در فهرست زیر به شرح آن ها بپردازیم ممکن است از حد انتظار شما هم بسیار سردتر باشند.

نکته ای که باید به ان توجه کنید این است که در نظر گرفتن شرایط آب و هوایی منطقه ای که قصد مهاجرت به آن را دارید بسیار مهم است چون می تواند تاثیر مستقیمی بر روی فعالیت های روزانه و سطح انرژی و کارامدی شما داشته باشد که در ادامه به این موضوع نیزخواهیم پرداخت.

1. رنکین اینلت

تا به حال چیزی به نام مه یخی شنیده بودید؟ اگر زمستان را در Rankin Inlet گذرانده باشید حتما با این پدیده روبرو شده اید. این حالت در دمای منفی 40 درجه سانتی گراد و پایین تر از آن ایجاد می گردد که در آن مه هوا به صورت کریستال های یخی در می آید.

این شهر به غیر از سرمای استخوان سوز و مه یخی خود دارای تندبادهای منجمد نماینده نیز هست و در ماه های دسامبر و ژانویه روزانه تنها 4 تا 8 ساعت از نور آفتاب برخوردار است.

زمستان در این ناحیه چقدر طول می کشد؟ تقریبا تمام سال! و حتی در ماه آگوست هم حداقل 3 میلی متر برف بر روی زمنین نشسته است. شاید به همین علت است که سرامیک های این شهر و هنرمندان سازنده این صنعت و هنر در تمام کانادا معروف هستند. چون این فعالیت به راحتی داخل خانه قابل انجام است و لازم نیست برای انجام آن در آن سرمای کشنده از خانه بیرون بروند.

2. بیکر لیک

Baker Lake در شمال نقشه کانادا بدون شک یکی از شهرهای کانادا با بیشترین اندازه وزش باد است. این منطقه از لحاظ توپوگرافی صاف و مسطح است و دچار تغییر فشارهای بسیار زیادی می گردد، به همین علت تقریبا همواره دچار وزش بادهای سرد و پر سرعت است.

دمای هوا در این منطقه می تواند تا اندازه منفی 32 درجه سانتی گراد نیز سقوط کند. در این دمای منجمد نماینده و با آن بادهای پرسرعت و همیشگی، برفی که همراه باد می وزد نیز می تواند طوفانی شدیدا خطرناک و جدی ایجاد کند. به همین علت ساکنین این منطقه سدی در برابر این موج پر برف ساخته اند.

شاید برایتان جالب باشد که ارتفاع برف در این منطقه گاهی به 3 متر نیز می رسد. این اندازه از برف می تواند بسیار ترسناک و یا خطرناک باشد، اما اگر اهل خطر کردن و هیجان باشید می توانید با یک برف روب در بین اینهمه برف کمی خوش بگذرانید! ضمناً اگر جرات کردید و به این شهر سفر کردید توصیه میکنیم که از مرکز جسی اونارک یک سوغاتی برای خود بخرید چون این شهر نیز به هنر کنده کاری سنگ صابون معروف است.

3. بیور کریک

Beaver Creek به صورت رسمی این شهر به عنوان سردترین شهر کانادا شناخته می گردد. در روز سوم فوریه سال 1947 دمای هوای این منطقه منفی 63 درجه سانتی گراد ثبت شد که نه تنها سردترین منطقه در کانادا بلکه سردترین ناحیه در کل امریکای شمالی محسوب می گردد.

برای زندگی در این ناحیه که چندان هم توصیه نمی گردد باید حتما یک اسنوموبیل داشته باشد چون دسترسی با خودروهای معمولی حتی خودروهای پر قدرت در برف و باران هم تقریبا غیر ممکن است. موسسه باکشات بتی Buckshot Betty مسئول تهیه موارد و لوازم مورد احتیاج برای 103 نفر ساکنین این منطقه است.

4. اینوویک

Inuvik در یکی از شمالی ترین و البته سردترین منطقه ها این کشور قرار گرفته است به طوریکه تمام ماه دسامبر در تاریکی و کاملا بدون نور خورشید سپری می گردد و زمانی که نور خورشید به زمین باز میگردد از بازه های زمانی 40 دقیقه ای در روز آغاز به تابش می نماید.

می توانید حدس بزنید که در این زمستان سرد و تاریک و بدون خورشید مردم این منطقه چگونه خود را گرم نگه می دارند؟ با شنا کردن! مجموعه آفتاب نیمه شب یا Midnight Sun دارای استخر آب گرم رو بسته، سالن اسکواش و سالن ورزش است که تقریبا در تمام اوقات سال دایر و میزبان مراجعین است.

دور از انتظار نیست که زمانی که خورشید دوباره آغاز به تابش می نمایند مردم ساکن این منطقه در ستایش آن جشن به پا می نمایند. فستیوال طلوع آفتاب در این ناحیه یک رخداد مهم و بزرگ است و مثل یک مهمانی بزرگ دارای انواع سرگرمی ها و آتش بازی است.

5. یلو نایف

Yellowknife منطقه ایست که هرچه به شمال نزدیک تر شویم زمستان ها سردتر و سخت تر خواهند شد و مطمئناً زمستان های یلو نایف در بین شهرهای بزرگتر کانادا یکی از سخت ترین و سردترین زمستان ها به شمار می رود. اگر قصد دارید که به این شهر سفر کنید یا برای تحصیل به آنجا بروید توصیه ما و تمام افراد دیگر به شما این است که هنگام بیرون رفتن از خانه تمام سطح بدن خود را با لباس گرم بپوشانید چون بادهای سرد و شدید و بارش برف در این منطقه می تواند بسیار بی رحم باشد.

از آنجایی که یلو نایف شهری نسبتا بزرگ و پیشرفته محسوب می گردد می توانید از فروشگاه هایی مثل آیس بلینک لوازم مورد احتیاج خود مثل پوشاک را تهیه کنید یا برای سرگرمی و سرگرمی و یا سپری کردن اوقات خود با گوش دادن به موسیقی به The Cellar Bar and Grill بروید.

انتشار: 10 شهریور 1401 بروزرسانی: 22 شهریور 1401 گردآورنده: bestcanadatours.com شناسه مطلب: 182

به "سردترین و گرمترین شهرهای کانادا" امتیاز دهید

4 کاربر به "سردترین و گرمترین شهرهای کانادا" امتیاز داده اند | 5 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سردترین و گرمترین شهرهای کانادا"

1 دیدگاه

ساحل 8 فروردین 1401

مقاله کاملی بود مرسی

پاسخ به ساحل
* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید