خدمات تازه واردین کانادا

مهاجرت به یک کشور جدید می‌تواند سخت باشد و ترک خانواده و دوستان می‌تواند شما را برای مدت‌ها دلتنگ نگه دارد. بسیاری از چیزها، از مدرسه، سیستم درمان، شغل و حتی قوانین ممکن است با کشور خودتان متفاوت باشند. به همین خاطر است که خو گرفتن با کشور جدید و آشنایی با راه و رسم زندگی در آن می‌تواند کمی سخت باشد، به خصوص برای هفته‌ها و حتی ماه‌های اول. کانادا کشوری است که تقریبا به طور کامل از مهاجرانی از نقاط مختلف جهان تشکیل شده است، کسانی که خودشان، پدر و مادرشان یا پدربزرگ‌ها و مادربزرگ‌هایشان در دوره‌ای دور یا نزدیک به این کشور آمده‌اند؛ در نتیجه کانادا با روش‌های خوشامدگویی و میزبانی از افراد جدید غریبه نیست. در واقع این کشور یکی از بهترین سیستم‌های تدارک دیده شده برای تطبیق هر چه سریع‌تر و راحت‌تر تازه واردان با این دنیای جدید را طراحی و اجرا کرده است. مجموعه‌ای از سازمان‌های دولتی و خصوصی، خدمات مختلفی را به کسانی که به تازگی به این کشور مهاجرت کرده‌اند تدارک دیده‌اند، چیزی که با عنوان خدمات تازه واردین کانادا شناخته می‌شود. در ادامه می‌خواهیم شما را با انواع و اقسام خدمات تازه واردان آشنا کنیم.

اولین قدم ها در کانادا: چک لیست تازه واردین

در این بخش می‌خواهیم شما را با نکته‌های مهمی آشنا کنیم که باید قبل و بعد از رسیدن به کانادا آنها را انجام دهید. موقعیت هر کدام از تازه واردان و مهاجران می‌تواند متفاوت باشد، در نتیجه لیستی که در ادامه به آن می‌پردازیم، تنها راهنمای کوچکی برای آن چیزهای است که احتمالا در مراحل مختلف مسیر مستقر شدن‌تان در این کشور جدید به آنها نیاز خواهید داشت. ممکن است برخی از آن چه که در ادامه به آن اشاره می‌کنیم به شما مربوط نباشد، با این حال بهتر است خود را تا جای ممکن آماده نگه دارید.

قبل از رسیدن به کانادا

 1. تمام مدارک رسمی متعلق به خودتان و خانواده‌تان را همراه بیاورید. برخی از این مدارک می‌توانند این‌ها باشند:
 • گواهی تولد
 • پاسپورت
 • سند ازدواج
 • مدارک تحصیلی و گواهی‌هایی که در آنها مدارک تحصیلی‌تان معادل‌سازی شده‌اند
 • گواهی‌های واکسیناسیون رسمی
 • سابقه پزشکی
 • گواهینامه رانندگی و گواهینامه بین‌المللی

برخی از این مدارک احتمالا در همان ابتدا به کارتان نیایند، اما بهتر است تمامی مدارک رسمی را همراه بیاورید، چرا که ممکن است در آینده‌ای دور یا نزدیک به آنها نیاز پیدا کنید.

 1. تلاش کنید قبل از سفر توانایی خود در ارتباط به زبان انگلیسی یا فرانسوی را بالا ببرید. توانایی‌های ارتباطی شاید مهم‌ترین ابزار در خدمت شما برای استقرار موفقیت‌آمیز در کانادا و پیدا کردن یک شغل خوب باشند. بسته به این که در کدام منطقه از کانادا ساکن خواهید شد، زبان رایج در آن منطقه متفاوت خواهد بود.
 2. برای اولین روزهای حضورتان در این کشور جدید برنامه‌ریزی کنید. یک اقامتگاه موقت برای چند شب برای خودتان پیدا کنید و بعد از آن به دنبال گزینه‌های اجاره طولانی مدت در محله مورد نظرتان باشید. حتما از قبل تحقیقات لازم را در مورد محله‌های مختلف شهری که قرار است در آن بمانید انجام دهید. همچنین در مورد قوانین اجاره و شرایطی که ممکن است با وضعیت اجاره مسکن در کشور خودتان فرق داشته باشند، اطلاعات لازم را کسب کنید.
 3. در مورد سیستم آموزشی کانادا اطلاعات لازم و کافی را به دست آورید. به مهلت‌های تعیین شده برای ثبت نام در مدرسه‌ها و یا گرفتن پذیرش از دانشگاه‌ها توجه کنید. شما باید از قبل در مورد مدرسه‌هایی که فرزندان‌تان قرار است در آنها درس بخوانند و همچنین فرصت‌های تحصیلی برای خودتان و یا همسرتان اطلاعات به دست آورید.
 4. یک بیمه سلامت خصوصی بخرید. این بیمه به شما کمک می‌کند بتوانید هزینه‌های اضطراری درمانی خود را پرداخت کنید تا زمانی که بتوانید بیمه دولتی کانادا را برای خودتان و اعضای خانواده‌تان بگیرید. گرفتن بیمه درمانی خصوصی یک ضرورت برای تازه واردان کانادا است، چرا که فاصله زمانی درخواست‌تان برای بیمه درمانی عمومی تا گرفتن آن می‌تواند 3 ماه یا بیشتر باشد.
 5. اگر در فصل‌های زمستان، پاییز با حتی بهار به کانادا می‌روید، لباس‌های گرم بخرید و همراه ببرید. برای روزهای اول این لباس‌ها شما را گرم نگه خواهند داشت.
 6. در مورد قوانین کانادا و همچنین حقوق و وظایف شهروندی خود، زمانی که شهروند این کشور شدید، بدانید.

اقدامات دو هفته اول حضورتان در کانادا

 1. قبل از این که از فرودگاه خارج شوید، سری به مرکز خوشامدگویی به تازه واردان بزنید. در فرودگاه بین‌المللی پیرسون تورنتو به سراغ کیوسک‌های خدمات اطلاعات و پذیرش مهاجران (IRIS) بروید. در فرودگاه بین‌المللی ونکوور به دنبال شبکه جامعه تازه مهاجران فرودگاه (CANN) باشید. در این کیوسک‌ها شما بروشورها و اطلاعات فراوانی را پیدا خواهید کرد که در اولین روزهای اقامت‌تان در کانادا حسابی به کارتان خواهد آمد.
 2. از اینترنت استفاده کنید و محله و اطرافتان را خوب بشناسید. اینترنت ابزاری مهم است برای شما تا در اولین روزها با استفاده از آن محله و اطرافتان را بشناسید و از محل مکان‌هایی مانند داروخانه‌ها، درمانگاه‌ها و فروشگاه‌ها اطلاعات پیدا کنید.
 3. از یک آژانس محلی خدمات تازه واردان کانادا دیدن کنید. تعداد زیادی سازمان غیرانتفاعی در کانادا وجود دارند که بودجه‌شان را از دولت این کشور می‌گیرند و کارشان ارائه خدمات به مهاجران تازه وارد است؛ خدماتی مانند آموزش‌های رایگان انگلیسی به عنوان زبان دوم (ESL)، مشاوره مستقر شدن و پیدا کردن خانه و برگزاری کارگاه‌های آموزشی استخدام. این مجموعه‌ها همچنین برنامه‌هایی دارند که در آنها مهاجران تازه وارد را با داوطلبانی آشنا می‌کنند که می‌خواهند به مهاجران کمک کنند اولین ماه‌های حضورشان در کانادا را به بهترین نحو سپری کنند.
 4. تقاضای یک شماره بیمه عمومی (SIN) بدهید. بدون این شماره شما نمی‌توانید شغل داشته باشید یا از هیچ گونه خدمات یا اعتبارات دولتی استفاده کنید. درخواست گرفتن SIN را می‌توانید از طریق دفاتر خدمات کانادا انجام دهید. این دفاتر را می‌توانید از طریق اینترنت در نزدیک‌ترین مکان به خودتان پیدا کنید.
 5. برای دریافت کارت رسمی مراقبت بهداشتی اقدام کنید. فرم‌های درخواست این کارت‌ها در مطب پزشکان، بیمارستان‌ها و بیشتر داروخانه‌ها موجود هستند. از آنجایی که یک دوره انتظار چند ماهه برای دریافت این کارت در استان‌هایی مانند انتاریو یا بریتیش کلمبیا وجود دارد، درخواست‌تان را به هیچ عنوان به تاخیر نیاندازید. همانطور که اشاره شد، باید در این مدت حتما یک بیمه خصوصی موقت داشته باشید تا هزینه خدمات درمانی خودتان و خانواده‌تان در زمان انتظار را پوشش دهد.
 6. در بانکی در نزدیکی خانه‌تان یک حساب بانکی باز کنید. برای تازه واردان کانادا مهم است که در سریع‌ترین زمان ممکن یک حساب بانکی برای خودشان باز کنند تا بتوانند پول‌هایشان را مدیریت کنند، قبض‌هایشان را پرداخت کنند و ساختن تاریخچه اعتبار بانکی‌شان را شروع کنند.
 7. یک سیم کارت کانادایی برای خودتان بگیرید، حتی اگر شده یک خط اعتباری باشد. شما باید یک خط تلفن همراه داشته باشید تا بتوانید با کارفرمایان احتمالی و صاحب خانه‌تان در ارتباط باشید.
 8. گواهینامه رانندگی کانادایی خود را بگیرید. توجه کنید که گواهینامه بین‌المللی شما تنها برای چند ماه در کانادا اعتبار خواهد داشت. قوانین مربوط به رانندگی در استان خود را حتما مرور کنید.
 9. بچه‌های خود را در مدرسه های کانادا ثبت نام کنید. هر کودکی بین 5 تا 16 سال باید در مدرسه ثبت نام شود و درس بخواند. برای راهنمایی بیشتر با مدرسه‌های محل زندگی‌تان تماس بگیرید.

اقدامات دو ماه اول حضورتان در کانادا

 1. اگر به واسطه داشتن یک شغل به کانادا نرفته‌اید، در سریع‌ترین زمان ممکن به دنبال یک شغل بگردید. حتی اگر به عنوان دانشجو به کانادا رفته باشید، می‌توانید به مقدار محدودی از ساعات روز را کار کنید. می‌بایست رزومه و مدارک خود را آماده کنید و در صورت نیاز در دوره‌های آموزش زبان مرتبط با کارتان شرکت کنید.
 2. اگر انگلیسی یا فرانسوی زبان اول‌تان نیست، باید در سریع‌ترین زمان زبان خود را تقویت کنید تا بتوانید با جامعه جدید سریع‌تر خو بگیرید. کانادایی‌ها مردمانی سخاوتمند هستند؛ بخشی از مالیاتی که مردم پرداخت می‌کنند، برای آموزش زبان به مهاجران جدید صرف می‌شود، در نتیجه کلاس‌های ESL بخشی از خدمات تازه واردین کانادا هستند.
 3. وقتش رسیده که از اقامتگاه موقت خود بیرون بیایید و به دنبال اجاره یا خرید یک خانه در محله مورد نظرتان باشید.
 4. در مورد گزینه‌های آموزشی مرتبط با خودتان اطلاعات کسب کنید تا در صورت نیاز بتوانید توانایی‌های خود را بالا ببرید و کار بهتری پیدا کنید. شما می‌توانید در دانشگاه‌ها، کالج‌ها یا مدرسه‌هایی برای بزرگسالان درس بخوانید.
 5. یک دکتر یا مرکز درمانی در نزدیکی‌تان پیدا کنید تا بتوانید در صورت نیاز به آن مراجعه کنید. وقتی بیمه درمانی عمومی خود را دریافت کردید، برای چکاپ‌های دوره‌ای و واکسن‌ها وقت بگیرید.
 6. وسایل ضروری خانه‌تان را تهیه کنید. برای ابتدای کار به دنبال گزینه‌های ارزان قیمت مانند وسایل دست دوم در فروش‌های گاراژی در محله‌تان باشید.

انواع مختلف خدمات تازه واردان به کانادا

کانادا برخی از بهترین خدمات ممکن برای تازه واردان و مهاجران جدید در تمام دنیا را دارد. برنامه‌های گوناگونی از طریق سازمان‌های دولتی و همچنین غیرانتفاعی و خصوصی تدارک دیده شده‌اند تا به تازه واردان کانادا کمک کنند خانه و شغل جدید پیدا کنند، مهارت‌های زبانی خود را بالا ببرند، پرونده مالیاتی‌شان را تشکیل دهند و بچه‌هایشان را در مدرسه ثبت نام کنند.

خانه و محل اقامت

پیدا کردن محلی برای اقامت معمولا اولین نگرانی و دغدغه برای مهاجران تازه وارد به کانادا است. اولین مکانی که بعد از ورود به کانادا در آن اقامت خواهید کرد، احتمالا موقت خواهد بود. از این بابت نگران نباشید؛ بودن در یک خوابگاه، اجاره یک آپارتمان با قرارداد کوتاه مدت یا ماندن پیش دوستان یا دیگر اعضای خانواده‌تان می‌تواند به شما کمک کند با شهر جدیدی که در آن هستید بیشتر آشنا شوید. اجاره‌های کوتاه مدت همچنین گزینه‌های خوبی برای شما خواهند بود تا زمانی که یک شغل پیدا کنید، به این ترتیب اگر در یک محله دیگر در آن سوی شهر کار پیدا کردید، می‌توانید به جایی نزدیک‌تر به محل کارتان نقل مکان کنید.

اگر می‌دانید دوست دارید در کجای شهرتان اقامت کنید و آماده‌اید تا خانه‌ای با قرارداد اجاره بلند مدت بگیرید، حتما قبل از هر چیز از قیمت‌های خانه در محله‌تان و محله‌های اطراف اطلاع کسب کنید. به یاد داشته باشید که قیمت خانه در نقاط مختلف کانادا متفاوت است؛ همانطور که انتظار می‌رود، در شهرهای اصلی و بزرگ مانند تورنتو قیمت خانه خیلی بیشتر از شهرهایی مانند مونترال است. برخی قراردادهای اجاره شامل خدمات مشخصی مانند آبونمان گاز و برق هم هستند، در حالی که در برخی دیگر از قراردادها ممکن است پوشش چنین هزینه‌هایی لحاظ نشده باشد.

خدمات استخدامی و کار پیدا کردن

خدمات استخدامی برای تازه واردین کانادا نه تنها طراحی شده‌اند تا به آنها کمک کنند شغل جدید پیدا کنند، بلکه قرار است به این افراد کمک کنند در محیط جدید کارشان احساس راحتی کنند و هر چه سریع‌تر با دنیای جدید پیرامون‌شان تطبیق پیدا کنند. فرایند پیدا کردن و درخواست یک شغل در کانادا ممکن است با راه و روش مرسوم در کشور خودتان متفاوت باشد؛ خدمات استخدامی برای تازه واردان کانادا قرار است به شما کمک کنند رزومه خود را درست کنید و با توجه به توانایی‌ها و تجربه‌تان برای درخواست شغل جدید آماده شوید.

حتی بعد از پیدا کردن کار ممکن است نیاز داشته باشید در جلسات اطلاع‌رسانی شرکت کنید که در آنها شما با فرهنگ محیط کار در کانادا بیشتر آشنا خواهید شد. شرکت کردن در این جلسات و کمک گرفتن از این موسسات به شما کمک خواهد کرد، درک درستی از این موضوع داشته باشید که کارفرمایتان در محیط کارتان از شما چه انتظاراتی خواهد داشت، چند ساعت کار در هفته قابل قبول خواهد بود و چگونه کارمندان با دیگر کارمندان و با مراجعان ارتباط برقرار می‌کنند.

تحصیل برای بچه‌ها در کانادا

اگر همراه با بچه‌هایتان به کانادا می‌آیید، احتمالا برای ثبت نام آنها در مدرسه به کمک نیاز خواهید داشت. اگر نمی‌دانید فرزندتان کجا یا چگونه می‌تواند به مدرسه برود، می‌توانید سری به یکی از دفاتر خدمات تازه واردان کانادا در محله‌تان بزنید. در آن جا شما می‌توانید اطلاعات لازم در مورد مدارک مورد نیاز برای ثبت نام کودک خود در مدرسه را به دست آورید. اگر شما می‌دانید که کودک‌تان قرار است در کدام مدرسه درس بخواند، می‌توانید با مشاوران آن مدرسه صحبت کنید تا آنها شما را در مورد نحوه ثبت نام راهنمایی کنند. مشاوران مدرسه همچنین می‌توانند در مورد قوانین و مقررات مدرسه برای شما بگویند، مقرراتی مانند چیزهایی که از دانش‌آموزان، والدین و معلم‌ها در مدرسه انتظار می‌رود. در ابتدا هماهنگ شدن با دنیای جدید و پیدا کردن دوست می‌تواند برای بچه‌ها سخت باشد؛ بیشتر مدرسه‌ها فعالیت‌های آموزشی برای بچه‌ها برای برطرف کردن این مشکل تدارک دیده‌اند، از جمله کلاس‌های تقویت زبان و فعالیت‌های گروهی بعد از ساعات درسی.

آموزش زبان

در کانادا هیچ کم و کسری از بابت وجود موسسه‌ها و مجموعه‌های آموزش زبان وجود ندارد. کانادا دو زبان رسمی دارد: فرانسوی و انگلیسی. با داشتن اقامت دائم یا شهروندی کانادا افراد می‌توانند از کلاس‌های آموزش زبان رایگان که توسط دولت این کشور پشتیبانی می‌شوند بهره ببرند. اولین قدم برای ثبت نام در کلاس‌های آموزش زبان در کانادا، بررسی توانایی و سطح دانش‌تان از زبان فرانسوی یا انگلیسی است. شما می‌توانید این کار را قبل از آمدن به کانادا یا در دفاتر مختلف خدمات تازه واردان کانادا و یا قبل از ثبت نام در یک دوره آموزش زبان با بودجه دولتی انجام دهید.

انواع مختلف دوره‌های آموزش زبان ESL برای تازه واردان کانادا

دوره‌های آموزش زبان انگلیسی به عنوان زبان دوم، یکی از مهم‌ترین قسمت‌های خدمات تازه واردین کانادا به حساب می‌آیند. این دوره‌ها برای افراد با سطوح مختلف توانایی زبان انگلیسی، گروه مشخصی از زبان‌آموزان و هدف‌های مشخص طراحی شده‌اند.

دوره‌های آموزش زبان ESL انواع بسیاری دارند، در نتیجه قبل از این که در یکی از این دوره‌ها ثبت نام کنید اطمینان حاصل کنید که در دوره مناسب خودتان ثبت نام می‌کنید. برخی از دوره‌های ESL در کانادا رایگان هستند و برخی دیگر شامل هزینه. برخی دیگر هم وجود دارند که نیازمندی‌های شرکت در آنها به داشتن اقامت کانادا و یا وضعیت مشخص مهاجرتی مربوط است.

برخی از دوره‌های ESL این‌ها هستند:

 • آموزش بهینه‌سازی‌شده زبان (ELT): برنامه‌هایی که آموزش انگلیسی در سطح پیشرفته را برای بزرگسالان و مرتبط با شغل‌های مشخص ارائه می‌دهند.
 • برنامه‌های مهارت‌های پیوند یافته انگلیسی: کلاس‌هایی که به زبان‌آموزان کمک می‌کنند توانایی خود در زبان انگلیسی را بالا ببرند، در حالی که دیکر مهارت‌های تکنیکی یا شغلی را هم یاد می‌گیرند، مانند تایپ کردن یا کار با کامپیوتر.
 • برنامه‌های توسعه سواد (ELD): کلاس‌هایی که برای افرادی طراحی شده که قادر به نوشتن یا خواندن هیچ زبانی نیستند. این کلاس‌های سوادآموزی به آنها کمک می‌کنند خواندن و نوشتن انگلیسی خود را تقویت کنند و مهارت‌های پایه‌ای ریاضی را یاد بگیرد.
 • برنامه‌های با اهداف خاص: کلاس‌هایی که بر توانایی زبانی در یک بخش مشخص تمرکز دارند، مانند محیط کار یا نوشتن و خواندن آکادمیک
 • برنامه‌های آماده‌سازی برای شغل: برنامه‌هایی که زبان‌آموزان را برای یک شغل آماده می‌کنند.
 • کلاس‌های آماده‌سازی آزمون‌ها: کلاس‌هایی که به افراد کمک می‌کنند توانایی خود برای گرفتن نمره خوب در آزمون‌های تافل یا آیلتس را بالا ببرند.

اهمیت بهره‌گیری از خدمات تازه واردان کانادا در زمینه زبان‌آموزی

انگلیسی رایج‌ترین زبانی است که در بیشتر استان‌ها و مناطق کانادا توسط مردم استفاده می‌شود. بیرون از استان کبک، 82 درصد کانادایی‌ها انگلیسی صحبت می‌کنند. فرانسوی زبان اصلی استان کبک و همچنین بخش‌هایی از استان‌های انتاریو، نیو برانزویک و مانیتوبا است. تمام خدمات، انتشارات و مدارک رسمی دولتی و فدرالی، هم به فرانسوی و هم به انگلیسی در دسترس هستند.

توانایی خوب در زبان انگلیسی یا فرانسوی کمک بزرگی برای شما خواهد بود تا سریع‌تر در کانادا مستقر شوید و با دنیای جدید پیرامون‌تان ارتباط برقرار کنید. داشتن توانایی زبان قوی، به چندین دلیل اهمیت فراوانی دارد، از جمله:

 • پیدا کردن یک شغل مرتبط با توانایی و تجربیات شما
 • شرکت در کلاس‌های دانشگاهی یا آموزش‌های شغلی
 • دسترسی به خدمات دولتی و غیر دولتی
 • کمک به فرزندان‌تان در تکالیف و کارهای مربوط به مدرسه
 • ملاقات و داشتن ارتباط سازنده با مردم
 • به دست آوردن شرط لازم برای گرفتن شهروندی کانادا

تازه واردان کانادا سطوح مختلفی از توانایی زبان انگلیسی یا فرانسوی را دارند. برخی در هر دوی این زبان‌ها مبتدی هستند و برخی دیگر می‌توانند به یکی یا دو تا از این زبان‌ها به خوبی و بدون مشکل صحبت کنند. برخی دیگر هم ممکن است سطح توانایی در این بین داشته باشند و از آموزش‌های بیشتر در این زمینه سود ببرند. برای بالا بردن توانایی زبانی خود، شما به زمان، انرژی و تعهد نیاز خواهید داشت، اما پاداشی که در انتها نصیب‌تان خواهد شد مطمئنا ارزشش را خواهد داشت.

اگر شما به هیچ کدام از دو زبان رسمی کانادا تسلط ندارید، به شما قویا پیشنهاد می‌کنیم از همین حالا برای تقویت زبان خود تلاش کنید. اگر هم به یکی از دو زبان انگلیسی یا فرانسوی تسلط دارید، پیشنهاد می‌کنیم توانایی خود در زبان دیگر را افزایش دهید، چرا که در بسیاری از نقاط این کشور توانایی صحبت به هر دو زبان انگلیسی یا فرانسوی یک ویژگی عالی برای پیدا کردن یک شغل خوب و ارتباط حداکثری با جامعه است.